O myších a lidech

• USA Of Mice and Men (více)
TV spot

Abes

Ve verzi z roku 1939 funguje příběh lépe a s tím souvisí i uvěřitelnost charakterů (návštěva baru ve městě a absence konfrontace v Crooksově boudě, absence rozepře Curleyho a jeho ženy). Lon Chaney byl oproti Malkovichovi až příliš dětinský a občas se zdálo, že přehrává, přesto jeho postava působí přirozeněji. Možná jsem neměl na filmy koukat v rozestupu dvou dní. Většina scén je totiž pojata totožně, opakují se lokace včetně replik jednotlivých postav. Taky mi tady chyběl trochu emotivnější hudební doprovod. Vychází mi to lépe pro první zpracování. A pokud si netroufáte na angličtinu 30. let, po internetu koluje verze s tureckým dabingem, doporučuji ;) ()

Crawler-D

Gary Sinise si musel sám natočit film, aby na sebe upozornil a pak získal role v podobně laděných filmech Zelená míle a Forrest Gump. Zdá se to být až moc předvídatelné, až moc krásné a smutné pro všechny. Pozitivem je, že byl prvním z těchle filmů, které milují všichni, jinak bych hvězdičkově šel ještě dolů. ()

C0r0ner

Jedna z těch "klasik", bez kterých člověk nemůže žít, aniž by je četl, nebo nedejbože aspoň viděl. No, předtím jsem žil v pohodě a kdybych O myších a lidech neviděl, tak by se mi taky nic nestalo. Což o to, film to byl pěkný, ale že by musel být v žebříčku, nebo být protěžovaný jako stěžejní dílo, to zase ne. 80% ()

Pajky3

Vynikající román od Steinbecka, krásně zpracovaný, jediná věc, která mi to kazila bylo to, že jsem znal konec ze školy, kdyby to tak nebylo. Jinak Malkovich byl skvělej a Sinise taky. Film byl v podstatě jen o nich a bylo to perfektní ()

zette

V zadnem pripade se nejedna o spatny film. Je to takova dobre odvedena prace ve vsech smerech, prijde mi to ale vsechno takove moc obycejne... ()

pakobylka

----- "Ta vojtěška bude pro králíčky ... a já se o ně budu starat !" ----- Kdyby to bylo jen o myších, bylo by to fajn. Jenomže není. Je to výhradně o lidech. Možná právě proto cítíte prakticky bez zjevné příčiny téměř hmatatelné, všudypřítomné napětí, které se nenápadně, zato vytrvale stupňuje. Zneklidňuje ... a probouzí svíravý, neurčitý strach, který vás nenechá zhluboka nadechnout. Protože až moc dobře víte, že velký svět je plný nástrah a obyčejně nebere žádné ohledy ani na ty prosté duše, kterým by stačilo ke štěstí, kdyby se mohly nerušeně mazlit s králíčky. ()

gabin(a)

Pěkně udělaný film, Gary Sinise je výborný herec a šikovný režisér. To je všechno, co ve mě po zhlédnutí tohoto filmu zůstalo, kromě lítosti, nebudu spoilovat. A to jsem se ten film tak hrozně bála vidět, že budu brečet a tak. Asi jsem jediná, komu John Malkovich v roli retarda neseděl a neseděl by mi, ani kdybych ho předtím neviděla třeba v krajkách jako Valmonta. On tak prostě nevypadá! Kdyby hrál "jen" psychopata, pak snad ano, ale jako velké dítě pro mě ne, přes všechnu snahu, která byla opravdu hodně vidět.....A to mám Johna Malkoviche moc ráda a donutil mě dívat se i na takovou plytkou blbost jako je Objekt krásy. Malkovich je pro mě elegantní tanečník, ne idiot. Ben Stiller v roli Trulanta Jacka jako parodii této role v Tropické bouři byl mnohem větší idiot, však mu to taky Robert Downey řekl:-) ()

necisty

Což o to, námět je to asi skvělý. Film taky nijak špatně natočený a John hraje excelentně, ale pochybuji, že už v originále je tak strašně blbě napsaná postava manželky syna majitele a syna majitele. Ona je ta nejhloupější z celého filmu, nikoliv hlavní postava, hlavně to jak se sebou nechá zacházet a syn na konci v reakci na jistou událost reaguje jakoby to od počátku tušil a prostě se jen těšil až si bude moct sednout na koně. Tohle mi dost zkazilo požitek z celku. ()

Ondatra

Tenkrát už na základní škole, jsem narazil na knihu O myších a lidech a od té doby se mi John Steinbeck zalíbil. A film není výjimkou. Je knize tak podobný, že v člověku zanechává podobné pocity jako u knihy. Nádherný, zároveň velice smutný film s vynikajícím Johnem Malkovichem v jedné z hlavních rolí. 9,5/10 ()

blitzer

Jeden z mých oblíbených herců Gary Sinise po boku Johna Malkoviche ve své životní roli, to prostě nemůže být jinak než za 5* ()

Carrie_3

Asi jsem velmi sentimentální, protože jinak si nedokáži vysvětlit tak vysoké hodnocení, které v posledních dnech filmům uděluji. Jedno ale vím jistě, mně se tento film velice líbil a závěr mě úplně dostal, nebýt tohoto konce hodnocení by bylo pravděpodobně nižší. Adaptace díla Johna Steinbecka mohu posoudit čistě z filmového hlediska, knihu jsem nikdy nečetla, i když mi byla známá, konkrétní dějovou zápletku jsem ovšem neznala a ani popis děje jsem si nepřečetla. Ráda se nechávám při sledování filmů u jejich příběhu překvapit. Dle mého názoru John Malkovich a Gary Sinise předvádí vrcholné herecké představení, které je radost sledovat, opravdu byli skvělí, lepší hodnocení mě nenapadá. O myších a lidech mi v mnohém připomínal mladší snímek "Pravidla moštárny", kde prostředí a režie byly velice podobné. V komentářích jsem četla, že podle některých film hraje hodně na jistotu - líbivé prostředí, líbiví herci, líbivý děj atd. - pro mě za mě, ať si hraje na co chce, mně osobně se to líbilo a to je to hlavní. Ráda si jej pustím někdy v budoucnu znova. ()

WolfR

Adaptace slavné knížky je natočena tak říkajíc, na jistotu. Žádné šíleně nové režijní nebo scénáristické postupy, avšak ve výsledku kvalitní a silné dílo. John Malkovich byl neuvěřitelný! 4 hvězdy. ()

majo25

Prekrásny film, ktorý som si po rokoch znova pozrel. Malkovich sa teda do mnohých rolí nehodí, ale toto mu sakramentsky sedelo. Nasmial som sa teda riadne, děj je velmi premakaný. Nádherný film s veľa (dôležitými) maličkostami, ktoré robia film veľkým. ()

Radiq

To jsem nevěděl, že Malkovich je tak velkej člověk... Silnej příběh, krásná ženská v roli manželky hajzla (poznal jsem v ní tu jednu z Městečka Twin Peaks), sympatičtí herci taky v pohodě a to, co bude následovat v závěrečné scéně mi došlo až v ten pravej okamžik - setinu vteřiny před tím, než se to fakt stalo. A tak to taky bylo a nebylo by libo takového konce, neviděl bych v Garym (Sinise) takovýho borce. ()

kosta73

Vskutku krutý, bohužel logický a nevyhnutelný závěr činí z tohoto dílka nezapomenutelný zážitek. Takovýto konec ( i přes výše uvedené - člověk si to musí nechat uležet ) jsem nečekal a vyrazilo mi to dech, film najednou získal během minuty úplně jiný rozměr. Jinak se ale nemohu ubránit dojmu, že je to maličko nezvládnuté, některé scény jsou zbytečně roztahané, některé by si zase dle mého názoru zasloužily více prostoru a některé mi přijdou docela zbytečné ( Lennyho návštěva černochova obydlí mi přijde mírně řečeno samoúčelná ). V kontextu je to ale jedno, jsou to jenom pidimouchy. O MYŠÍCH A LIDECH je především velmi působivý, obrovsky citlivý příběh. ()

Slavníkovec

Adaptace novely, který byl pro mne bránou do světa Johna Steinbecka. Klasika. Škoda, že jsem zatím nemohl shlédnout původní verzi z poloviny 20.století. Gary Sinise nám naservíroval příběh s co nejvíce nepozměněným obsahem, jak jen mohl. Přes vynikající výkon Johna Malkoviche, mi ve filmu chyběl jazyk alá Steinbeck, tak nespisovný a přitom líbezný. Lehce jsem si potom představil tehdejší těsně pokrizovou situaci začátku třicátých let na venkově. Přeorientování obyvatelstva na zemědělství a stavební průsmysl ovšemže. Kniha těsně nad filmem vyhrála. ()

tom88

Obsah knihy Johna Steinbecka o ktorej sme sa učili ma nadmieru zaujal a preto som zhliadol tento film. Gary Sinise sa pustil do zložitej práce, ktorú zvládol výborne. Najskôr sa mi nepozdávalo herecké obsadenie, John Malkovich mi do úlohy Lennyho nepasoval, ale po pár minútach som si na neho dokonale zvykol a nakoniec to zvládol výborne. Podľa mňa by si Malkovich zaslúžil oscara. Sinise aj ostatní taktiež zahrali vysoko nadpriemerne. Je to skvelo natočené na dokonalých lokáciach. Dejovo sa film nedostal do úplnych výšin, predsa mi tam niečo chýbalo, ale rozhodne film nenudí. Dialógy sú dobré a pointa taktiež. Škoda záveru, ktorý mohol byť o niečo precítenejší a dramatickejší. 90% ()

danliofer

John Malkovich jako citlivý hromotluk je zde opravdu úchvatný nemluvě o kvalitách filmu jako celku. Gary Sinise odvedl v dvojroli herce a režiséra opravdu kus práce. Mimochodem stejnojmennou knihu O myších a lidech Johna Steinbecka též velmi působivě načetl pro poslech. Vyšlo v nakladatelství Pinguin Modern Classics: http://www.amazon.co.uk/Mice-Men-Unabridged-Penguin-Classics/dp/0141802278 Jak vidno tento příběh je Sinisova srdcová záležitost, a proto je to znát jak na náhrávce, tak i na výsledné podobě filmového ztvárnění. ()