Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

classic

Guillermo del Toro - PREPADOL ( Pacific Rim ), spravil REPARÁT ( Crimson Peak ), a pokračuje ďalej, ale nie je to ten mexický majster, akým bol v dobe Faunov labyrint ( excelentný vizuálny a príbehový film z roku 2006 ). Najnovší film Mexičana je divný, divné postavy, divný strih, za to výprava, kamera a kostýmy sú vynikajúce, a to najmä v panstve Purpurový vrch, kde sa režisér inšpiroval aj filmom The Shining ( záverečná scéna ). Hlavná POINTA je taktiež zaujímavá, a ani nechcem vyzrádzať dôležité momenty a myšlienky, o čom je film. Herci, Wasikowska a Hiddleston sa už stretli, spolupracovali na filme Prežijú len milenci, režiséra Jima Jarmuscha, ale tu ich spoľahlivo zatieni Jessica Chastain ako novodobá Báthoryčka ! Všetci majú pred sebou sľubnú hereckú kariéru. To, že by som sa ľakal pri niektorých scénach, keď tuhne krv v žilách, to nepopieram, tých momentov je tu niekoľko, ale potom sa film zvrtne zvláštnym spôsobom a mieri do finále takým hollywoodskym nepopierateľným intelektom ! Asi som čakal viac, ale ako som vravel, postavy sú divné, zatieni ich Chastain, t.j Toma a Miu, ale technické zložky filmu sú na vysokej úrovni, tak aspoň nominácie na Oscara by mali padnúť, len taký fukot ! ()

Chrustyn

Del Toro se po bojích velkých robotů s ještě většími monstry, vrátil k tomu co umí nejlépe a natočil si pro sebe, takový malý, atmosferický horor o domě plném duchů. Del Toro je profík a nezabývá se lacinými lekačkami. Vyprávění je trochu pomalé a pro někoho možná nudné, ale u mě to velice dobře fungovalo a když Guill chce, aby se divák bál, bude se bát. Pokud se navíc vše odehrává v krásně děsivém prostředí, které je děsivé a nádherné zároveň nemám moc co vytknout (a dočkáme se i pár opravdu krvavých scén). Možná jen to herecké trio se mohlo vytáhnout více. Přesto jeden z nejlepších hororů za posledních pár let. ()

SeBig

Nic jsem si od toho nesliboval. Vizuálem dost zavádějící BurtnoDelTorovina. Ty hvězdy co dávám jsou za dost dobré gore scény a Lokiho. Ty dvě piči mě tam srali. ()

korbitch22

Del Toro je neskutečný patlal.Už od tohodle somráka s jeho nově příchozými filmy nečekám vůbec nic.Všeho všudy natočil jeden průměrný film (Blade 2) a jeden celkem zábavný (Hellboy 1) a potom jasně dokázal, že jako tvůrce stojí za hovno.Purpurový vrch je sice vizuálně chytlavý film, což je taky to jediné, co Toro kdy opravdu pořádně uměl a Hiddleston je opravdu výborný herec, zbytek už je ale snůžka těch nejhloupějších klišé a jednoho z nejprůhlednějších scénářů roku 2015.O duchařinu se prakticky nejdná a opravdu moc nerozumím tomu, z jakého důvodu tam vlastně ta mysteriózní vsuvka vlastně je, protože pro děj je aspoň podle mě naprosto nedůležitá.Scénář je obyčejná detektivka jak vystřižená z průměrného televizního seriálu.Nebýt tam ti bubácí, mám pocit, že sleduju horší epizodu Hercula Poirota.Od desáte minuty filmu jsem ženě odvyprávěl příběh až dokonce a asi každých dalších 15 minut sem nevěřícně kroutil hlavou a řikal si ''to si ten Toro snad dělá prdel, ne?'' I když to mojí drahou polovičku docela bavilo, hlavně kvůli historické době, já sem v tom viděl už jen výsměch Tora, že na každý jeho imbecilní scénář se peníze prostě vždycky najdou.Jediný důvod proč hodnotím tak smírně je ten, že i přes profláknutost děje to není iritující film a uběhl poměrně rychle a nestihl nudit...uznejte ale sami...málo důvodů ke spokojenosti.50%. ()

Marze

Purpurový vrch je vizuálně podmanivý, přesto není dechberoucí a za očekáváním zůstalo i duo ústředních herců Mia Wasikowska a Tom Hiddleston. Více v recenzi Jarmily Křenkové. Recenze – Guillermo del Toro je mistr nenaplněných ambicí. Po Faunově labyrintu (2007) to chvíli vypadalo na velkou budoucnost v áčkových produkcích. Mohl se vrátit k Hellboyovi ve filmu Hellboy 2: Zlatá armáda, mluvilo se o něm v souvislosti s tehdy připravovaným Hobitem i ambiciózní adaptací Lovecraftova románu V horách šílenství.Purpurovým vrchem se del Toro vrací k hororu čili k žánru, který je mu nejbližší. Pro tvůrce, který se spíš než na propracovaný scénář vždy soustředil na budování působivé atmosféry a hromadění vizuálních atrakcí, je to logická volba. Zvlášť když tentokrát podobně jako v Princi bez království a Faunově labyrintu zvolil gotický duchařský příběh, který na atmosférických obrazech závisí a jehož konvence jsou natolik jasné a ustálené, že jej lze smysluplně odvyprávět i se znalostí základních pravidel. ()

VenDulin85

Musím se přiznat, že jakmile mi ve filmu učaruje hudba, těžko se mi hodnotí hůř než na 4*. Tolik k dnešní anonymní schůzce filmových fanoušků a pojďme na věc. Věc se má tak, že mají pravdu všichni, kteří píšou, že to není ryba ani rak. Romantický horor si představuju trochu jinak, často se mi totiž nestává, že bych se při sledování otočila na svůj doprovod a spontánně prohodila- "tomu se říká 'šáhnout mu do úsměvu!'" (tohle nebyl spoiler ;-) a už vůbec jsem netušila, že mě Mia Wasikowska dokáže tolik pobavit. Bylo nás v sále osm, ale když nastala ta závěrečná naháněčka (oukej, tohle už trochu spoiler byl ;), řehtali jsme se všichni. Můžete to přičíst ostravské razovitosti, ale myslím, že buďto del Torovi někdo něco míchá do kafe, nebo mu tam někdo něco míchat přestal. Každopádně i když to teda žánrově mysleli jinak, než to vyznělo, jsem spokojená na 4,5 a... jo, ta hudba, ta se jim povedla. ()

evulienka3

Dlho ma od sledovania tohto filmu odrádzalo jeho začlenie do kategórie horor. Musím však povedať, že ak by boli všetky horory takéhoto razenia, tak by určite nepatrili na okraj môjho filmového záujmu. Som si vedomá toho, že pre milovníkov tohto žánru to má určite mnohé rezervy, mne sa to však páčilo. Malo to aj celkom fajn príbeh, ktorý nebol len bezbrehou vyvražďovačkou a dokonca sa autori posnažili nám aj ozrejmiť príčiny konania postáv. Takže áno bolo to naivné, miestami možno smiešne, ale mňa to zaujalo, bavilo a preto hodnotím kúsok viac nad priemer. ()

MontyBrogan

Postava Mie Wasikowskej vo filme hovorí niečo v zmysle, že hrdinovia románov žijú vlastným životom a čiastočne aj oni rozhodujú, ako to celé skončí, nielen autor. Tak ja teraz napíšem komentár, v ktorom som rozhodnutý prevažne kritizovať, pretože chváliť tu moc nemám čo, no skúsim tomu dať voľný priebeh a uvidím, či ma vlastné slová zavedú aj k pozitívnemu hodnoteniu. Najväčší problém vidím v nechutných digitálnych efektoch, ktoré nám už na začiatku filmu ukážu, že takýmto neoriginálnym a na prostredie deja nevhodným spôsobom tvorcovia Purpurového vrchu vidia duchov. Ak si Guillermo del Toro takto predstavuje nalákanie divákov na príbeh, ktorý sa od úvodnej hororovej scény odvíja, rád by som mu pomyselne odkázal, že to skôr pôsobí, ako keby sa mu minula jeho povestná fantázia, a ak to urobí aj v ďalšom filme podobne, asi ho už ani nedopozerám, aj keď to robiť rozhodne nezvyknem. Vyústenie deja je prekvapivé asi ako popcorn v kine a hádam jediné, čo tu hororových fanúšikov uspokojí, je pár úderov či bodnutí, ktoré by sa dali označiť ako gore. To ma prekvapilo celkom milo. Kostýmy a interiéry zámku neboli na zahodenie, ale čakal som ich ešte okázalejšie. Tak nič, na pozitívne hodnotenie je toho stále málo... ()

Flego

Takto to dopadne keď sa opozeraný námet vloží do inej doby a natiahne na prehnanú stopáž. Nie je však všetko zlé, kostýmy a výprava sú skvelé a dotvárajú zážitkový vizuál. 3+ ()

BMW12

Film měl moc pěkný začátek, byl zasazen do 17. století (nevím přesně, tipuji) a sledovali jsme, jak se mladá dívka zamilovává do charismatického cizince. Tato část trvala nějakou chvíli, což mi ale nevadilo, dobře se na to dívalo. Pak jsme se přesunuli do Anglie a začala hororová část. Ale mírná, což oceňuji, protože horory opravdu já nerad. I když musím říct, že ty vraždy byly fakt detailně natočeny a musel jsem odvracet zrak. No věnovali jsme se pak už jenom Edith, Thomasi, Lucille a jejich domu. Čekal jsem, že se příběh více rozvine, že to bude trochu i o něčem jiném, ale byli jsme pak už jenom v tom domě. Každopádně potěšilo herecké obsazení, všcihni se mi líbili, až na Jessicu Chastain, já jí nemám moc v oblibě a tady se mi vůbec nelíbila. ()

Jinny

Děj Purpurového vrchu si hraje s typickými prvky gotického románu a v určitých scénách, dialozích a tématech dává najevo, čím chtěl být, ale přece jenom není. Na to se jedná o film příliš mělký. Zápletka připraví zkušenějším divákům jenom málo představení, ale u filmů tohohle žánru o předvídatelnost nejde, důležitější je atmosféra, která je u Purpurového vrchu kolem a kolem velmi působivá. Plus rozhodně dávám za Miu Wasikowskou i její postavu, která je zajímavější, než jsem čekala, a Toma Hiddlestona, který rozpolcenou postavu zahrál tak, že se dá pochopit. Celkově ale del Toro nedokázal dát Purpurovému vrchu přidanou hodnotu, která zdobí jeho nejlepší filmy. Ještě o něco radši bych zkrátka viděla tenhle film jako hodinovou hororovou animovanou jednohubku vhodnou pro deštivé listopadové večery. ()

honajz

Ok, kamera, výprava, dejme tomu. Jinak tohle bylo staré a neobjevné už v době Mrtvé a živé od Daphne du Maurier. Pořád jsem čekal na to mystično a duchy, jestli se třeba nějak víc projeví a nabídnou jiný pohled, než jaký se od začátku nabízel (třeba že Sharpe je upír a jeho sestra vlkodlak), ale nic se nedělo. Logicky jsem také nepobral, když SPOILER měl Shapre už čtyři bohaté manželky, jejichž konta si přivlastnil, tak proč jsou do háje se ségrou pořád tak chudí? To ten stroj nerozchodili z jednoho velkého jmění, nebo ze dvou, a ze třetího a čtvrtého jim nezbylo na opravu sídla či co? Jinak miluju nelogická jednání postav - když mi duch maminky řekne, nejezdi na Purpurový vrch, a dokonce dvakrát, ne, zůstanu tam a nezdrhnu, jak jen to jde. No a ti duchové jsou tady vlastně jen skutečně pro okrasu, aby bylo čeho se lekat, jinak žádnou funkci nemají. Jinak je to čistokrevný thriller a sadistický debil Del Toro opět popouští uzdu své úchylce rozbitých hlav, zbytečné hromady krve a bodání a sekání na tisíc způsobů. Možná se měl raději živit jako řezník. Mimochodem, ve chvíli, kdy ségra vytáhne pečlivě zabalený sekáček, stala se z filmu parodie sebe sama. ()

rikitiki

Výborná výprava i zprvu dusivá atmosféra a naprosto skvostná Jessica Chastain, která vypadá, že se snad zhmotnil toužebný sen některého z malířů - prerafaelitů. Filmaři často citují jiná díla, například téměř doslovné vyznání z Jane Eyerové. KOUSEK DĚJE Když snímek buduje strach lekačkami, ještě to ušlo. Když se ale přízraky ukázaly za plného světla, působily legračně a hlavní hrdinka je potkávala tak často, že už je rovnou mohla pravidelně zvát na večeři. Celá snaha o horor se definitivně zbortila v závěru, kde se všichni vzájemně pobodali, až vypadali jako jehelníček, což jim ale nebránilo v dalších akcích. A konec je vlastně tragický - vydat se na několikahodinovou cestu sněhovou vánicí jen v noční košili nedává příliš naději, že takto mizerně vybavení poutníci dojdou svého cíle. ()

poz3n

Absolutně vyprázdněný mainstream, který snad automaticky vygeneroval nějaký software na výstavbu hollywoodského filmu. Del Toro to celé konstruuje na tom nejprofláklejším principu thrilleru s gotických nádechem, aneb naivní a hloupá manželka se provdá za tajemného chlápka a odjede s ním do jeho tajemného domu, kde je všechno divné a tajemné (viz třeba Hitchova Rebecca a Cukorovo Gaslight). Jenže narozdíl od těchhle klasik nedělá del Toro vlastně nic dobře. To, že je příběh tolik průhledný, by nevadilo, pokud by scénář nebyl tak infantilně doslovný a neustále nepoukazoval na to málo, co si divák mohl domyslet z obrazového vyprávění a nikoliv z dialogu (každému například muselo být dávno jasné, že hlavní hrdinka je na Crimson Peaku, jen ona sama si to nebyla schopná domyslet a proto to musela jiná postava říct nahlas a vystavit jí tak šokujícímu odhalení). Herci hrají na půl plynu, nebýt té zajímavé výtvarné stránky mizanscény, nezajímalo by mě ani kamerové pojetí (to neustálé poskákování ronina či co to bylo). Zásadní problém jsem pak vnímal ve střihu. Nezřídka jsem měl pocit, jako kdyby střih chtěl ctít návaznost pohybu, ale chybělo mu X frejmů k tomu, aby to splnil. Některé střihy tak působí jako podivně nezvládnuté jump cuty a celkovou střihovou skladbu bych tak rozhodně neoznačil za čistou a zvládnutou (je samozřejmě možné, že to je už problém samotných záběrů, čemuž by napovídalo i to, jak velké množství zbytečných střihů filmu obsahuje). Crimson Peak je tak z mého pohledu pouze nudný a otravný mainstream, s nejpřipodělanější hollywoodskou výstavbou a nebýt té výtvarné stránky, nenašel bych na něm snad nic dobrého. 2/10 ()

hansel97

Ani skvostná a neuvěřitelně bohatá vizuální stránka filmu tu není schopna zastínit zbylé nedostatky. Největší vadu vidím v nepříliš zajímavém příběh, zvrat mě nijak nezaskočil a byl to takový dost klasický horor, který hlavně byl sotva strašidelný! Na začátku Purpurového vrchu předváděl del Toro velmi slušné lekačky s duchy, které se pak rozhodl vypustit a nezlobte se na mě ale, ač podala Jessica Chastian sebelepší výkon, strašidelná opravdu nebyla. Hltal jsem geniální kostýmy a dům ve filmu, hltal jsem herecké výkony, ale nemůžu odpustit odfláknutý příběh. Doufal jsem ve více, sice pořád zvažuji čtvrtou hvězdičku, ale tohle JE takový lepší průměr. ()

Pítrs85

Na Purpurovým vršku dostaneš na držku... sekáčkem. Tak se nám po čase maestro Del Toro pustil do hororových vod a dopadlo to maximálně průměrně, borec chtěl natočit romantický gotický horor a vyšlo mu z toho něco na způsob Dům veselých duchů (což je hororová blbůstka... co nikdo nezná, ano, vím, vybral jsem si blbej příměr), zkrátka je ftipnej ve chvílích, kdy by nemělo zůstat jedno oko suché. Což je škoda, páč vizuélně, jak je u něj dobrým zvykem, to má zase vychytaný (teda krom těch duchů, ti byli, ehm, trapní). Ale co já se budu dál rozepisovat, přečtěte si komenty od VenDulin85 a Bloodyho13, cejtim to stejně. ()

HellFire

Vizuálně krásný film, který se však příliš táhne a na to, že herecké obsazení je vcelku luxusní, žádná postava nevyniká. Mia Wasikowska je asi taková herečka jako já a její chování v přítomnosti duchů je dost... řekněme sterilní. Navíc tohle období nemám vůbec v oblibě. Tenhle Toro je průměr – příběh byl předvídatelný a překvapeny byly jen postavy, protože to měly ve scénáři. ()

SOLOM.

Guillermo del Toro je mnohými považován jako skvělý režisér a téměř geniální tvůrce. Já sice jejich názor nesdílím, protože mám s tímto pánem osobní problém (tedy s jeho dosavadní tvorbou, kterou jsem měl zatím tu čest vidět), ale to neznamená, že by byl špatným režisérem. Jen mi prostě zrovna moc nesedí její styl točení filmů. Nebo lépe řečeno jí nepovažuji za výbornou, ale spíše mnohdy dost průměrnou. Nevím, možná je to druhem látky, který si často vybírá, ale kromě filmu Princ bez království, jsem nikdy nebyl zrovna dvakrát okouzlený. Přesto jsem byl zvědavý, jak si povede při natáčení gotického příběhu, protože filmy podobného ražení mám hodně rád (zvláště starší kousky). Nejvíce se mi na del Torových filmech líbí jejich vizuální stránka a ani tady tomu nebylo jinak. Zchátralé viktoriánské panství i jeho příslušenství v sobě skrývalo jisté kouzlo, kterému jsem prostě nedokázal odolat. Potemnělý vzhled i celková chladnost ve mně vyvolávaly nejrůznější představy a já si některé záběry neskutečně vychutnával. Jenže byl zde ještě i samotný příběh, který mě už tolik neuchvátil. Nebyl vyloženě špatný a místy se tu objevila i velice zdařilá atmosféra, ale na můj vkus tu bylo i dost nudných pasáží a mnou neoblíbená „romantika“ na pozadí. Jakmile však tvůrce přitvrdil, bylo vše v pořádku. Jessica Chastain a především její psychický výlev v samotném závěru – to byl zřejmě nejlepší okamžik z celého filmu. Tuhle herečku moc neznám, ale docela mě zaujala. Rozhodně podala lepší výkon a byla mi více sympatická než naivní Mia Wasikowska. 50% ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze