Reklama

Reklama

Staré báje vikingů

  • Česko Starověký příběh: Když slunce bylo bohem (více)
Polsko, 2003, 135 min

Obsahy(1)

Polský historický akční fantasy snímek natočený na motivy románu Jozefa Ignace Kraszewskiho. V předkřesťanském Polsku 9. století se na venkově setkáváme s prostými obyvateli pečujícími o svou půdu a velebícími sluneční božstvo. Pak se zde vynoří mocichtivý princ Popiel a vikinská armáda a nastane doba krvelačného a barbarského násilí, proti kterému se postaví osamělý válečník a slavný lučištník Ziemowit. (Filmbox)

(více)

Recenze (90)

PetrPan2 

všechny recenze uživatele

Celý film jsem přemýšlel kdo a proč tomu proboha vymyslel název staré báje vikingů, když tam o vikingy vůbec nejde... celé se to odehrává v Polsku a všechny báje (o holubích s hořící koudelí, kteří vypálili hrad, o myších kteří snědli zlém rytiři všechno obilí...) jsou čistě slovanské... efekty v tomhle filmu jsou až neuvěřitelně laciné a béčkové, herecké výkony některých představitelů příšerné, ale naštěstí hlavní herecký ansámbl to docela drží... ()

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

Nacpat do českého distribučního názvu Vikingy je dost zavádějící. Ne že by ve filmu nebyli, ale jejich role je okrajová ve srovnání s hlavním tématem, kterým je vznik nejprve knížecí a později královské polské dynastie Piastovců. Hlavním hrdinou je mýtický Siemovít, pradědeček prvního historicky doloženého piastovského vládce Měška I., který se zasloužil o christianizaci Polska. A i tady platilo cherchez la femme: Aby se Měšek mohl oženit s českou přemyslovskou princeznou Doubravkou, která byla křesťanka, musel se nechat pokřtít... Ale o tom příběh filmu není, ten se odehrává v zatím ještě pohanských časech 9. století. -------- V titulcích filmu uvedeno: český název Staré báje Vikingů: Když Slunce bylo bohem; originální název Stara Baśń: Kiedy Slońce bylo Bogiem. ()

Reklama

lucascus 

všechny recenze uživatele

No celkově na mě tento film moc dobře nepůsobil. Herecké výkony byly místy velice toporné, a celé mi to připadalo jako pohádka se spoustou krve...což prostě nejde dohromady, jako by se tvůrci nemohli dohodnout, jestli má převládat romantika, nebo brutalita...Na druhou stranu ale musím ocenit výborné kostýmy a taky dobře zvládnuté davové scény, a v porovnání s filmem "Kněžna Libuše" - který zase reprezentuje český vybájený dávnověk - určitě tento film obstál. A to ve všech oblastech...Nj, Poláci historické filmy točit umí i s malým rozpočtem, my to už nějak nedovedeme (i když byly doby, co jsem točili parádní historické filmy - viz "Jan Hus" a další díly trilogie... ()

Mat21 

všechny recenze uživatele

Svoji touze ponechat si kněžský trůn šel zákeřný Popiel naproti již v okamžiku, kdy jednoho z právoplatných následovníků trůnu zavraždil a druhého označil za vraha. Uspokojen lehce stravitelnou lží se rozhodl dojít ještě dále, prohlásit svého syna zplozeného s otrokyní za svého nástupce. Pro poradní radu však zdá se být tento návrh jako nepřijatelný, proto všechny otráví a posléze jejich těla probodne mečem s tezí, že došlo ke krveprolití při boji o moc. Ne všichni jsou však krátkozrací, jeho lež prohlédne i učitel zavražděných bratrů Piastun a začne objíždět panství a svolávat vladyky. Mezitím se ze země vikingů navrací domů Ziemowit z rodu Popielů, v lese zachrání krásnou dívku a beznadějně se do ní zamiluje. Není mu však souzena, Dziwa byla v den svého narození přislíbena bohům. Sněm vladyků rozhodne o boji proti ničemnému Popielovi, avšak svůj záměr odkládá na období po žních. Popielovi se tak naskýtá možnost na svoji ochranu zavolat vikingskou armádu. ● Film Staré báje vikingů by se možná mohl rovnocenně měřit s filmy téhož žánru, které vznikaly v polovině 80. let. Odehrává se takřka bez použití moderních triků a technik, když již se nějaký objeví, výslednou vizuální stránku ještě zhorší. Svým omezením na "hrad" skládající se z kamenné věže a dřevěného hradiště, dřevěné vesnice o 3 domech, několika míst v lese a jednoho chrámu film spadá spíše do kategorie inscenace či TV filmu. A co poškodilo film nejvíce, bylo snížení inteligenčního kvocientu všem zúčastněným kromě hlavních představitelů o několik desítek. Největší křikloun vypustí do éteru nějaký blábol, který je davovými přikyvovači okamžitě schválen. To vážně museli Poláci udělat ze svých předků hlukápy? Abych pouze nekritizoval, casting filmu zaměřený patrně na herce s nejretardovanějším vzhledem, k tomu patřičné přistrojení a přilepené vousy vytvářený dojem skutečného krutého středověku. Výsledný kontrast s krásou několika hereček je přímo do očí bijící. Můj 100. komentář, proč jsem jen nemohl mít šťastnější ruku při výběru filmu? ║27.6.2009║ ()

d-fens 

všechny recenze uživatele

zaujímavé najmä preto, že filmov z prostredia starých Slovanov je pramálo.... avšak skôr ako etnologicky vierohodný exkurz do prastarých lesov, lúk a hájov to vnímam ako lacný návod pre fašizoidných spoluobčanov, ako pateticky sláviť niektoré barbarské kulty..... možno som príliš prísny v hodnotení, ale vnímal som mnoho skrytých významov, ktoré sa až príliš môžu zaliečať a inšpirovať nízke pudy mladých neofašistov, rasistov a nacionalistov.... ()

Galerie (37)

Reklama

Reklama