Žoldák: Legie zkázy

Soldier

Žoldnier: Légia skazy

Sci-Fi / Akční / Drama

Velká Británie / USA, 1998, 95 min

Po variácií na VOTRELCA s príchuťou HELLRAISERA menom HORIZONT UDALOSTÍ, variácia na UNIVERZÁLNEHO VOJAKA korenená BLADE RUNNEROM... Ale nie horšia. kľudne sa postavím proti všetkým, pretože s LÉGIOU SKAZY nemám vôbec nijaký problém. Vyzerá dobre a všetko v nej dáva zmysel. Prekvapuje jedine, že planéta na skladovanie odpadu má dýchateľnú atmosféru, ale to sa dá, podobne ako neprítomnosť recyklácie, pochopiteľne očakávať od ľudskej nátury zapletenej v korporačných štruktúrach, hlavne po sprístupnení nových ložísk rúd vo vesmíre a prípadnom vynájdení terraformingu. K otázkam psychológie a organizácie spoločnosti sa výstižne vyjadruje užívateľ "monolog". Pravdaže to nie je žiadne sofistikované veľdielo, ale nič také snáď nikto ani neočakával a keď už sme pri tom - otázky vojenskej etiky sú tu riešené rozhodne dôslednejšie než vedecké problémy pohonu vesmírnej lode vo vyzdvihovanom HORIZONTE UDALOSTÍ...(23.2.2017)

No nič moc. Anderson nezvláda dialógy v žiadnom filme. Tu sa to snaží riešiť mlčiacim hlavným hrdinom. Musím sa ale priznať, že tá zalepená huba u Russella srala. Okrem toho bol ale Kurt celkom štýlový vojak. Prvé dve tretiny nuda. Hlavne stred filmu, kde sa akože zžíval s miestnou komunitou. Na to by chcelo lepší scénar a lepšieho režiséra. Našťastie posledná tretina je masaker, ktorý sa vydaril a film zachraňuje. Napriek dosť pokročilému roku film pôsobí dosť oldschoolovo, čo je plus. Naopak ako mínus pôsobia niektoré nedotiahnuté režisérke veci. A celkom ma nepresvedčila premena neporaziteľných supervojakov na bandu sráčov. Každopádne aspoň niektoré pasáže som si užil (hlavne koniec). Takže za tri*.(5.2.2013)

• sedm.1

Tak mám po shlednutí tohoto filmu krapet pocit,že tohle papundeklový peklo by nezachránilo vůbec nic.Jediné,co mě zaujalo,byl na svůj věk velmi slušně nabušený Russell a pak i to,že za celý film pronesl celkem asi tak dvacet slov a za celou stopáž ani jednou nehnul brvou.Tomu říkám výkon :).Jinak jak dějově,tak efektově,tak scénaristicky,tak o výkonech všech zúčastněných se dá tvrdit jen to nejhorší.Celé mi to přišlo strašně naivňoučký a snad jen vyjma závěrečné poměrně krvavé a slušně choreograficky zvládnuté bitky to je na Paula W.Andersona i značně vyměklé.Slabší béčko!(30.1.2005)

• Triple H

Totálne guilty pleasure. Anderson chcel natočiť akýsi sci-fi western (sám to tvrdí), ale bohužiaľ mu to KRUTO nevyšlo. Kurt Russell tu má byť za ultimátneho mlčanlivého drsňáka, ale nejak to nefunguje. Pri príliš mnoho scénach bolo jasné o čo sa v nich filmári snažia, avšak bez toho, aby to ich snaženie bolo úspešné. Film sa zaraďuje do mojej zbierky šialených volovín, ktoré sú svojou blbosťou zábavné (Van Helsing, Postman, Patriot - ten so Seagalom,...). Buď to sú ****, alebo *. Nič iné nejde. Kým sa nerozhodnem, nedám nič. :-)(3.6.2007)

Kariéra Kurta Russella, veterána v řešení meziplanetárních konfliktů, je ohrožena, když je geneticky vyvinut prototyp válečníka. V testovacím souboji prohrává, a je tak odsouzen k smrti. On ale boj o život nevzdává. Nepřišlo mně to tak hrozné podle zdejších recenzí. Solidní příval akce přebíjí nablblý scénář a režisér Paul W.S.Anderson se v akčních sekvencích solidně vyřádil, ale obsadit proti Russelovi Jasona Scotta Leeho nebyl dobrý tah, a tak to vidím na akční snímek, který má solidní spád a dynamiku a spolehlivě u něj vypnete mozek. 60%(9.2.2009)

• - Původní název filmu byl "The Base". (Chatterer)

• - Trailer k filmu zahrnoval bitvu 20 - 30 vesmírných lodí, ale tato scéna ve filmu chybí. Byl to pouze marketingový tah. (Chatterer)

• - Kurt Russel dostal za roli 20 000 000 dolarů. (Chatterer)