Žoldák: Legie zkázy

Soldier

Žoldnier: Légia skazy

Akční / Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1998, 99 min

Kariéra Kurta Russella, veterána v řešení meziplanetárních konfliktů, je ohrožena, když je geneticky vyvinut prototyp válečníka. V testovacím souboji prohrává, a je tak odsouzen k smrti. On ale boj o život nevzdává. Nepřišlo mně to tak hrozné podle zdejších recenzí. Solidní příval akce přebíjí nablblý scénář a režisér Paul W.S.Anderson se v akčních sekvencích solidně vyřádil, ale obsadit proti Russelovi Jasona Scotta Leeho nebyl dobrý tah, a tak to vidím na akční snímek, který má solidní spád a dynamiku a spolehlivě u něj vypnete mozek. 60%(9.2.2009)

Otázka zní: kdo je bezcitnější – ten, kdo je připravován k zabíjení a posílán zabíjet, nebo ten, kdo připravuje na zabíjení a posílá zabíjet? ___ Dnešní počítačové triky jsou sice dokonalé, chybí jim však zemská tíha a setrvačná síla, které se projevují v pohybu ve starších filmech, což ten pohyb činí paradoxně opravdovějším. Relativní nelogičnost a jednoduchost příběhu a postav mi vůbec nevadila, protože jsem od tohoto snímku nečekala nic psychologicky komplikovaného. Skutečně platí, že je lepší o filmu nevědět nic nebo se připravit na nejhorší. Mimochodem autorem scénáře byl David Webb Peoples, který je podepsán i pod Blade Runnerem. Děj obou filmů se odehrává ve stejném světě a proto lze v Žoldákovi potkat například vozidlo nebo odkaz na Tanhauser Gate z Blade Runner.(27.6.2012)

Z producentskeho hladiska je tento film zvlastny ukaz. Uz v dobe vzniku pôsobil strasne zastaralo. Jak keby nejaky odvazni producenti vyhrabali 10-15 rokov stary scenar a dali mu zelenu. Scenar z cias, ked akcnemu zanru kralovali namakani svalovci a dej bol tak ohlodany na kost az pôsobil tupo. Takze film vyzera jak sci-fi remake Red Scorpiona. Najprv ustredny hrdina stoji na strane zlych. Potom ho odkopnu a on sa z toho spamätava a postupne sa meni a nakoniec sam vo velkolepom finale nakope celej armade zadok. Zapletka davno za zenitom, ale mne to proste sedi. Jednoduchy dej mi nikdy nevadil. Skoda len ze prostredna cast v ktorej sa doslova vygumovany hlavny hrdina zžival s komunitou nebola prepracovanejsia a clenovia komunity nedostali väcsi priestor. Napriek tomu Russell dokazal aj v skratkovitom podani stvarnit uveritelne prerod vygumovaneho vojaka v ludsku bytost. Rovnako skvely je aj hrôzostrasne namakany zaporak Jason Scott Lee, ktory vzbudzuje respekt. A ako bonbonik tu hra Gary Busey kladnu postavu. A nakoniec to najlepsie. Oldschool nie je len scenar, ale hlavne aj rezia. Takze akcne sceny su krvave, prehladne, tocene v reály a plne vybuchov na x spôsobov. Fakt to vyzera jak keby na poslednu chvilu namiesto Arnieho obsadili do jeho klasickeho blockbusteru z 80tych rokov Russella. Preto som s vysledkom spokojny a rad si raz za cas tento zabavny tupy akcniak pustim a nehanbim sa za to. Dodnes uz nic lepsie Anderson nenatocil. 7/10(27.12.2015)

• Rex Mundi

Predvádzačka Kurta Russella s kamenným výrazom tváre, ktorá mohla byť lepšia, keby mala lepší scenár. Ak to prirovnám ku knihám, tak film takéhoto typu má byť ako román, viacvrstvový so širším obzorom, pretože ak má jednoduchú kostru ako poviedka, tak by to musela byť pekelne dobrá poviedka, aby uspela a zaujala aj staršieho diváka. Tento film kričí, že hlavný motív niekto vymyslel za 10 sekúnd na porade producentov a kostra scenára s nalepenými kilami klišé vznikla za ďalšie 3 minúty. Potom to len dali naškriabať scenáristovi s lepším menom, ktorý to odflákol a hotovo. Navyše niektoré scény boli až trápne primitívne (pocikaný Jason Isaacs? - WTF?) a burácajúca hudba otravná. Chozemu díky za upozornenie na IMDb triviu - zábavnejšia ako celý film :-)(5.6.2007)

Třiďte odpad! Nebo se taky může stát, že se ten odpad naštve, a půjde vám rozbít držku. Tak jako v teď už klasickém sci-fi béčku od Paula Andersona, který ještě dřív než se zabouchl do bývalky Luca Bessona zuřivě nakoukával všechny Vetřelce, Komanda a podobné fláky, a chtěl si natočit taky něco takového. Takže nechal ubersoldáta Kurta Russela hodit do smetí, a pak do toho smetí šoupnul jednotku tupých vojáků kteří nesou velké kanóny a chystají velký pogrom na civilisty. Kurt Russel tedy pozvedne obočí, a všechny vykydlí. A o tom je celý film, spoiler alert. Hlavní je že kydlení má kvalitní kulisy, na nic velkého si nehraje, a uteče příjemně rychle. Zkrátka kvalitně natočený akční brak jak z partesu, kdo hledá něco jiného, nechť hledá jinde. 7/10(6.3.2015)

• - Seržant Todd (Kurt Russell) má na ľavom líci vytetované "Todd, O-POS, 3465". (Lukoh)

• - Během čtení Toddových (Kurt Russell) vojenských záznamů je zmíněna bitva u Tannhauserovy brány. O stejné lokaci mluví i replikant Roy Batty (Rutger Hauer) ve filmu Blade Runner (1982). (Ampi)

• - Ke konci filmu, při přestřelce v hořících lagunách na vodě, se seržant Todd (Kurt Russell) vynořuje z vody a střílí z kulometu na vojáky. Hořící plameny okolo něj nestoupají, ale klesají. Tudíž scéna byla natáčena opačně - Russel střílel a ponořoval se a ve filmu pak je přehrána opačně. (fcapab)