V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

Trailer

sniper18

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film s Kurtom Russellom. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti o špičkovom vojakovi, ktorý už od detstva bol cvičený len na to, aby bol prvotriednym vojakom, čo sa aj stalo a tak má za sebou mnoho úspešných misií, lenže všetko sa pokazí, keď armáda vyvinie nový a schopnejší typ vojaka, ktorý ho počas tréningu porazí a tak je kvôli nepotrebnosti vyhodený na planétu pre odpadky. Tu nachádza kolóniu osadníkov, ktorá tu už dlhší čas žije a tak sa zoznamuje s úplne iným, mierumilovným spôsobom života, lenže tú sa armáda rozhodne vyčistiť a tak sa vojak musí postaviť na stranu svojich nových priateľov. Spracovanie sa mi páči, tento typ zápletky o mužovi, ktorý sa postaví proti svojim bývalým zamestnávateľom, aby chránil nevinných mám veľmi rád a dobre to vyšlo aj v tomto prípade. Je síce pravda, že to celé pôsobí úplne béčkovo, pričom viacero vecí mi tu prišlo dosť nelogických, ale nad to sa dá ľahko povzniesť. Jedine to mohlo byť trochu prepracovanejšie, predsa len mi to prišlo až moc priamočiare, takže by som uvítal aj väčšiu dĺžku, ale hlavne, že úvodná fáza výborne zoznámi s hlavným hrdinom a armádou, sadla mi aj tá celá pokojnejšia stredná fáza s nachádzaním nových priateľov a spôsobu života a následne sa to už očakávane naplno rozbehne. Takže skutočne vydarená žánrová zábava od začiatku až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Okrem dobre zvládnutého úvodu sa nachádza prakticky iba v poslednej tretine a síce mohla byť trochu nápaditejšia, ale je úplne ideálne natočená, pomerne drsná a hlavne dostatočne zábavná, keďže tento štýl, kedy hlavný hrdina využíva hlavne moment prekvapenia a tak sa postará o viacero slušných likvidácií mi plne vyhovuje. A tak ma bavila všetka akcia. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Kurt Russell v hlavnej úlohe už síce je trochu starší, ale v tomto prípade to predsa len bolo treba a bavil ma v akcii, aj mimo nej, nesklamú ani vedľajšie postavy ako Connie Nielsen, Sean Pertwee alebo Gary Busey a potešia aj slušní záporáci Jason Scott Lee a Jason Isaacs. Réžia a technická stránka sa ešte určite dali aj trochu vylepšiť, hlavne tie efekty miestami trochu zaostávajú, ale filmu to našťastie neškodí, tento béčkový prístup, k efektom, lokácii, alebo výzbroji a výstroji vojakov mi sadol až prekvapivo dobre. Vôbec ma neprekvapuje, že tento film tak prepadol, predsa len prísť koncom deväťdesiatych rokov s takto klasicky pojatým béčkom v štýle predchádzajúcej dekády nebol pre tvorcov dobrý nápad, ale mne ako divákovi to samozrejme nemusí prekážať, takéto filmy mám rád bez ohľadu na dobu vzniku a pre mňa je to najlepší Andersonov film deväťdesiatych rokov. 75% ()

tron

Sú chvíle, kedy už ani najväčší frajeri nestíhajú a keď sa hláška stáva trápnou. „Môj otec bol údržbár a vravel: neopravuj, čo netreba,“ hovorí tlstý Gary Busey, dávna hviezda Smrtonosnej zbrane, Predátora 2 a Prepadnutia v Pacifiku. Paul W.S. Anderson nakrútil najhorší film svojej kariéry a čo je najhoršie, OBJEKTÍVNE zlý film, nevydarený a nechcene smiešny. Z ambiciózneho a drahého projektu (ktorý mal pôvodne byť rip-offom Blade Runnera a na ktorý Kurt Russell mesiace tvrdo trénoval za tučný honorár 15 miliónov) sa stala fraška, ktorá nie je smiešna snáď už ani pre najzvrhlejších fanúšikov béčok. Akcia, špeciálne efekty, kostýmy, výprava, herci, dialógy... všetko zle. Ach jaj. 20% nedávam len preto, že Costnerov relatívne podobný Posol budúcnosti bol EŠTE horší. ()

Dudek odpad!

Paul W. S. Anderson patří mezi režiséry, kteří mě ještě nikdy nezklamali, tedy až do této chvíle. Žoldák: Legie zkázy není vůbec zábavné béčko. Plochý scénář nedává hercům žádný prostor k realizaci, a ti tak jen tupě zírají a výslednému dojmu příliš nepřidávají. Za jistý vrchol filmu se tak dá označit scéna hned na začátku, kdy se koná boj na zavěšených řetězech, i když ani ten za moc nestojí. Hloupé a nudné. [TOP 19/9 40%] ()

Aelita

Otázka zní: kdo je bezcitnější – ten, kdo je připravován k zabíjení a posílán zabíjet, nebo ten, kdo připravuje na zabíjení a posílá zabíjet? ___ Dnešní počítačové triky jsou sice dokonalé, chybí jim však zemská tíha a setrvačná síla, které se projevují v pohybu ve starších filmech, což ten pohyb činí paradoxně opravdovějším. Relativní nelogičnost a jednoduchost příběhu a postav mi vůbec nevadila, protože jsem od tohoto snímku nečekala nic psychologicky komplikovaného. Skutečně platí, že je lepší o filmu nevědět nic nebo se připravit na nejhorší. Mimochodem autorem scénáře byl David Webb Peoples, který je podepsán i pod Blade Runnerem. Děj obou filmů se odehrává ve stejném světě a proto lze v Žoldákovi potkat například vozidlo nebo odkaz na Tanhauser Gate z Blade Runner. ()

ywo666

No nič moc. Anderson nezvláda dialógy v žiadnom filme. Tu sa to snaží riešiť mlčiacim hlavným hrdinom. Musím sa ale priznať, že tá zalepená huba u Russella srala. Okrem toho bol ale Kurt celkom štýlový vojak. Prvé dve tretiny nuda. Hlavne stred filmu, kde sa akože zžíval s miestnou komunitou. Na to by chcelo lepší scénar a lepšieho režiséra. Našťastie posledná tretina je masaker, ktorý sa vydaril a film zachraňuje. Napriek dosť pokročilému roku film pôsobí dosť oldschoolovo, čo je plus. Naopak ako mínus pôsobia niektoré nedotiahnuté režisérke veci. A celkom ma nepresvedčila premena neporaziteľných supervojakov na bandu sráčov. Každopádne aspoň niektoré pasáže som si užil (hlavne koniec). Takže za tri*. ()

• Když se Todd dostane na planetu, tak můžete mezi odpadky vidět Liberty Bell. (Chatterer)
  • Čtvrtý den natáčení si Kurt Russell zlomil levý kotník a desátý den pravý nárt. Sám říká, že z filmu neodošel jen proto, že dostal dobře zaplaceno. (dezert)
  • Kurt Russell strávil 18 měsíců tréninkem, aby si vypracoval tělo. (dezert)

Související novinky

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)