Úspěšný film Jana Hřebejka plný tragikomických příběhů a osudových setkání, přátelství, smíření i odpuštění... Komedie, která vás rozpláče, drama, které vás rozesměje – zní v podtitulu úspěšného snímku renomovaného dua HřebejkJarchovský. Každý se někdy někam před něčím snaží uprchnout a právě tento film je působivým osobním průvodcem ve světě uprchlíků v nás i kolem nás, zažívajících nejen své každodenní starosti, ale obávajících se někdy víc sami sebe, než okolního světa. Ve skvělých hereckých výkonech vede film diváka přes nejednu humornou situaci k hlubšímu zamyšlení nad vkladem každého z nás do tohoto světa... (Česká televize)

Mulosz

Prvni Hrebejkuv film ze soucasnosti dopadl dle meho nazoru dobre. Vyraznou merou tomu pomohla Emilia Vasaryova, kterou mam moc rad a ktera timto prekonala sve dosavadni filmove role. Jeden z nejzaslouzenejsich Ceskych lvu v poslednich letech. ()

Pink.Panther

Před výdejním okénkem s grogem mne oslovila štíhlá šarmantní zachovalá milfka na lovu zajíců, jejíž jedinou vizuální vadou byly odstáté uši, ale kdo to dnes nemá, že. V zavedeném hovoru při čekání na grog jsem zjistil, že má doma prostornou koupelnovou vanu a sužují ji bolesti zad, na které pomáhá masáž a kterou ji v jejím osamění ovšem nemá kdo udělat. V záchvatu cinefilního poblouznění jsem odmítl toto pozvání - ne, nemohu má milá jdu se koukat na Horem pádem a chci si to v klidu užít, snad někdy jindy._____A tak pod rouškou noci a s rouškou KN95 plížím se zakázaným časovým pásmem ke svému neluxusnímu bungalovu 1+0-wc. Abych následně zjistil, že jarchovský je neschopný scenárista, hřebejk jeho rodný bratr a společně nedokáží reálně ztvárnit své postavy, napsat dialogy a jejich dílo se více než cinefilní dokonalostí vyznačuje trapností a kýčovitostí. Lacinost filmu tu bez příkrovu rudé plachty vyplývá na povrch daleko více než u předchozích filmů jdoucích do minunlosti._____A když už hřebejka přestala bavit rudá, zamiloval se do žluté a osadil film otravným extrémně žlutým filtrem - myšlenkové pochody režije jsou tady záhadou. Holt filmovačka je větší makačka na bednu než třeba taková internetová tvítovačka. Kýho šlaka. Jdu na grog! ()

villon17

Díky vyprávění komentátorky mi asociovaly Sexuální praktiky pozemšťanů , ale v nesrovnatelně horším podání. Průpovídky vůbec nebyly vtipné a celkový dojem z filmu chabý. Opět přidávám hlášku: "To je můj syn." "Tvůj syn? Ty jsi sbalil kofolu?" ()

Marsik

ČT1 - Divím se i nedivím, že je tento Hřebejkův film pouze v modrém hábitu. Má hodně suprových scén (zejména s Macháčkem nebo Liškou) a také pár méně zábavných částí (např. dějová linie okolo Vašáryové, Třísky a spol.), které si myslím, že u diváků tolik nebodovaly. Já se přiznám, že při druhé a x dalších projekcí, jsem tyto "slabší" scény přetáčel. Nicméně dnes jsem si film dopřál v celé své kráse a musím říct, že za těch 10 let, co Horem pádem znám, mě poprvé bavil od začátku až do konce stejně. Všechny příběhy mi přišly, že mají něco do sebe. Už jsem se jenom "netlemil" Liškovi a Danielovi v zastavárně, Macháčkovi jak blbě jí nebo Duškovi, coby sparťanskému rowdies s vyhraněnými názory. Ocenil jsem právě i herecký výkon Vašáryové, vtip s Leninem od Třísky, zajímavě hrajícího Formana nebo paní Timkovou. V globálu mi to dnes přišlo jako velmi dobrý film od jednoho z TOP 3 českých režisérů, který v opětovné spolupráci s panem Jarchovským natočil kvalitní komediální drama. 80% (with J.) // (10.1.2016) ČT1 HD - Poměr stran 16:9 (2,35:1)? No proc ne? ()

bloom

Patrně nejzajímavější film roku 2004. Hřebejk přešel do současnosti a prospělo mu to. Příběh rodiny Jana Třísky je skvělý, nemluvě o Macháčkově příběhu. Všichni hrají skvěle, ale připadá mi, že Hřebejk musí mít v každém filmu Jaroslava Duška. Vždyť jeho postavu by mihl zahrát kterýkoli jiný herec. Už se však těším na Krásku v nesnázích. ()

Angerr

Po několika filmech odehrávajících se v naší minulosti se Hřebejk věnuje současné době a nedělá tak zjednodušujícím ani chlácholivým způsobem. Problém přistěhovalectví a multikulturalismu, který je ústředním tématem filmu, není podán jednoznačně. Výhrady vůči multikulturalismu a obavy, které mnohé poslední léta straší, se autoři odvážili vložit do úst nejen jednoznačným postavám, ale i těm rozporuplným. O prostor filmu se dělí hodně postav a jen pár jich je plně vykresleno, zato si ale můžeme užít řadu špičkových hereckých výkonů (Macháček, Dušek, Liška, Petr Forman jako navrátilec z Austrálie. Ale i Tříska a většina ženských hereček jsou skvělí). I jako komedie je film spolehlivý, alespoň já se výborně bavil. Jsem nadšen, podle mě je to jeden z nejlepších Hřebejkových filmů. ()

Terminus

Filmy Jana Hřebejka a Petra Jarchovského (všimněte si toho, jak titulky jejich společných filmů stavějí scenáristu a režiséra na tutéž "úroveň") bezesporu představují divácký (lidový) nadstandard, avšak v intelektuálních kruzích se především pro hladivé a nekonfliktní příběhy setkávají s více či méně prudkými odsudky. Horem Pádem, jak bylo již nesčetněkrát napsáno, představuje v tomto ohledu zlom. Autoři si sice neodpustili několik laciných humorných "hláškoplodných" scén (hovor o netopýrech v těstíčku či vcelku vtipná scéna probírající potravu pandy velké), avšak jinak je Horem Pádem filmem, který nenabízí dostupný pelíšek - poklidné útočiště. Hřebejkovi se tak tentokrát dostalo odsudků z druhé strany - proč všechno maluje tak černě? Proč je jediným idylickým místem Austrálie? Pod tyto odsudky bych se rozhodně nepodepsal - myslím, že vyznění filmu (byť není zcela jednoznačné), jaké nabízí Horem Pádem, v českém filmu chybělo. Závěrečná scéna s "barevným" potomkem Martina (hraje Petr Forman) je sice, jak kritikové rádi vypíchávají, plakátová a patetická, avšak zároveň tvoří logické a sdělné vyústění filmu, který dle mého názoru v druhé polovině sílí. Netřeba říkat, že většinou tomu bývá naopak. Většina postav žijících v českém prostředí trpí neschopností otevřené komunikace - a na mlčení o důležitých věcech doplácí. Na druhé straně však Martinova otevřenost a ráznost, kterým se naučil v cizině, přivádí Františka (J. Macháček) do mizérie jeho předchozího života (o němž však ve filmu jen slyšíme). Není však třeba odjíždět do Austrálie, abychom žili ve "zdravější" společnosti. Stačí "přijmout svět venku", jak napsal v Reflexu T. Baldýnský, a navíc i svět "v nás". Místy se mi zdálo, jakoby chtěli Hřebejk s Jarchovským dohonit absenci hlubších poslání svých předchozích filmů. V Horem Pádem nakupili na mnoha rovinách různé rasistické projevy - na jedné straně explicitní "huhu" sparťanských fanoušků, na straně druhé "Ale proti Vietnamcům nic nemám, jsou pracovití!" z úst vzdělané ženy žijící v činžáku "okoupeném" hlučnými Cikány. Ačkoliv na některých rasistických projevech je zřejmá snaha tvůrců prostě "mít je ve filmu", domnívám se, že kvantita zde není na škodu, neboť žádná z "rasistických epizod" nepůsobí nepřístojně. Snaha o zmiňovanou kvantitu příkladů ze společnosti pak přivedla autory i k dosti velkému počtu postav, z nichž ne všechny se podaří rozvést do hloubky. Každá z nich však věrohodně ilustruje to, co po ní tvůrci chtějí. Zároveň však vede k jisté fragmentárnosti díla, mezi jehož nejlepší scény patří i další (doposud nejlepší - po Pelíšcích: noky, a Pupendu: diskuse v ateliéru) diskusní scéna u stolu. S výjimkou méně, ale přesto příliš pitvořivého Emana (hraje Pavel Liška) dostávají zajímavý náboj všechny postavy, včetně vizáží anarchistického antiglobalistického zlodějíčka pracujícího v KFC. "Výtvarno" (kameraman Malíř, asistující výtvarník Najbrt) i hudbu Aleše Březiny (jinak ředitele Institutu Bohuslava Martinů) lze hodnotit velmi vysoce, nejsem si však jist, zda tvůrci nezašli ve snaze o jakýsi etnický charakter filmu příliš daleko. Hudba (byť sebelepší) ve stylu filmů Tonyho Gatlifa do českých reálií ne vždy zapadá. Jan Hřebejk otevřeně hovořil o mezinárodních ambicích svého filmu, zahraniční divák, který necítí nutkání usmívat se při rasistických promluvách komika Duška (čímž nechci zlehčovat jeho výkon - dle mého názoru není třeba příliš se přemáhat, abychom se od Duškovy komické aury oprostili), by mohl na protirasistický apel filmu slyšet. "Za nejtěžší na současné látce považuji to, aby nebyla banální, aby za pár let nevyčpěla.", řekl Jan Hřebejk (MFD, 29.5.2004). Myslím, že přes místy explicitní otevřenost poselství by Horem Pádem mohlo být "poselstvím příštím generacím". Škoda jen několika nemístných komických vsuvek, které zřejmě mají naplnit prázdný slogan filmu "Komedie, která vás rozpláče. Drama, které vás rozesměje.". Horem Pádem je lepší film než slogan (a trailer), který jej propaguje. Na závěr několik rýpavých poznámek: AD Tosim Víš jiště, že Horem Pádem má na zkultovnění? Jsi si jist tím, že víš, co "kultovní" znamená? AD AVP i jiní Máš pocit, že "hláškotvorba" je tak důležitou součástí filmu? Nedělá to z (kteréhokoliv) díla s ambicemi něco méněcennějšího? AD Macik Můžeš nějak odůvodnit svou adoraci Jana Budaře? Kromě toho, že "je prostě super"? AD Unka Proč by byla Austrálie před deseti lety aktuálnější než dnes, to mi teda vysvětli. Právě naopak! AD Anglie Jak můžeš napsat: "česká společnost ... jdoucí na fotbal s tím, že se vyřve". Kolikrát jsi byl na fotbale? Tohle je naprosto nemístná generalizace někoho, kdo o dané věci nic neví. AD Columbus Vidíš si na špičku nosu? Tvé výhrady budiž Tvým výsostným právem, ale označit Horem Pádem za "větší šmíru než Kameňák" je jen výlevem Tvé divácké nespokojenosti, nikoliv kloudným a uvědomělým hodnocením! () (méně) (více)

Cimr

Zpočátku jsem byl mírně zdrženlivý. Po přečtení pár interview s Hřebejkem jsem si vzal do hlavy, že tento pán nebude mým idolem, především proto, že se o něm nedá zrovna říct, že by byl kdovíjak skromný. Jeho filmy pro mě přitom vážně nejsou středem českého filmového světa. Ale dost hanění. Horem Pádem se mi totiž dost líbilo. Od té chvíle, kdy na scénu vstoupila spořádaná rodinka kolem profesora Otakara (jako vždy perfektní Jan Tříska). V ten moment jsem zapomněl na předsudky vůči tvůrcům (já totiž nemusím ani Jarchovského, ale pšššt!), ba dokonce i na otevřená ústa došlo (scéna u stolu je všemi zahraná dokonale). Sežerte mě, ale je docela dobře možné, že tohle je nejlepší Hřebejk. Už proto, že se konečně na postavy nedívá černobíle. Věru (neskutečná Emília Vášáryová) byste u stolu s klidným srdcem uškrtili, ale když vyjde ven a začne vyprávět, jak se k ní její manžel choval, naplno s ní soucítíte. Převaděči uprchlíků nejsou zrovna sympatičtí, ale dítě nakonec nenechají u cesty a zachrání ho. Svět není odporný. Ale není ani hezký. ()

themic

Teda na to, že je tohle český film tak to bylo překvapivě dobrý. Film má docela reálný příběh, který vykresluje životy lidí a ukazuje na to jak lidé v dnešní době žijou. Scénář nebyl až tak špatný. Hlášky, které tam padali jedna za druhou se sice nevyrovnají nezapomenutelným hláškám z Pelíšků, přesto pobaví. Herci předvedl skvělý výkon na to jaké jsou u nás možnosti, hlavně chci vyzvyhnout výkon Jiřího Macháčka, který zahrál věrně s roštěpem rtu, věrného sparťana. Je škoda, že dobrých českých herců je jen po skromnu. Jan Hřebejk se řadí mezi ty lepší a normálnější režiséry z české scény. Film mě docela příjemně překvapil, proto dávám 70% zas tak špatné to nebylo..:) ()

nirvana91

Začiatok ešte vyzeral ako tak sľubne. Kto by nebol zvedavý, čo sa stane s malým čiernym zabudnutým bábom, ktoré chcú 2 typkovia predať? :P Jiří Macháček ako "tloska pliblzdený" František bol potom jediným svetlým bodom, a aj ten neskôr strácal svoje čaro. Scény boli príliš dlhé a aj keď v nich bol náznak humoru, človeka neskôr začali nudiť. Popravde ani som to nedopozerala. Takmer 20 minútová scéna pri stole ma bez výčitiek uspala. Nebyť tých svetlých chvíľok zo začiatku, dávam odpad! Takto mi to vychádza na 1 hviezdičku. ()

Krt.Ek

Počáteční rozmluva o konzumaci netopýrů navnadila, už od prvních minut jsem se tedy těšil na další Hřebejkův film, jenž by se mně stál kultovním, který bych mohl při různých příležitostech citovat, u něhož bych se těšil na reprízy a jehož některé scény bych z paměti nevymazal, i kdybych chtěl, jinak řečeno pošilhával jsem po dalších Peliškách. A výsledek? Naneštěstí odcházím neuspokojen, má očekávání se bohužel nenaplnila. Humor s přibývajícími minutami ustupoval do pozadí a vrchu nabyl kritičtější pohled na českou společnost. Nicméně toto není můj hlavní problém s filmem (vlastně to vůbec není problém). Na Horem pádem budu k jeho škodě vzpomínat jako na podivuhodně rozpolcený film, a to jak žánrově, tak vyprávěčsky. A tak jsem po celou dobu očekával, kdy se všechny jeho příběhové linky propojí či vzájemné ovlivní, kdy se nositelé těchto linek navzájem obohatí, či ochudí, ale k tomu za mě prostě nedošlo, resp. ono propojování bylo velice nesmělé, bezmála nečitelné - o efektu motýlích křídel (i malicherná událost v bodě A může mít dalekosáhlé důsledky v bodě B) a osudovosti náhodných setkání pro obě či vícero stran jakožto principech vedení filmu bych se doporučil poučit u Iñárrity (21 gramů), P. T. Andersona (Magnolia) nebo P. Haggise (Crash), to jsou světové filmy, Horem pádem je jejich chudý příbuzný. ___ Na druhé straně film beru jako zajímavý pokus (z)odpovědět si otázku, proč jsou Češi (kontra k odrozenci, emigrantovi do Austrálie Martinovi [Petr Forman]) národem nenávistných, podvodných, xenofobních, frustrovaných buranů? Snímek z mého úhlu pohledu argumentuje dvojím: historickou zkušeností (převážně) a geografií (sekundárně). a) Pod vládou jedné strany tu všechno vyhnilo: morálka, obecné hodnoty, péče o společné a veřejné i mezilidské vztahy (homo homini lupus), a tak ani intelektuálka, jelikož překladatelka Věra (výborná Emília Vášáryová) si nedokázala udržet svou príma povahu (demonstrováno ve velmi silné scéně rodinného setkání po letech, dramatického vrcholu filmu; komediálním vrcholem pak je návštěva Plukovníka [Jaroslav Dušek] u Františka [Jiří Macháček] a roztržka ohledně toho, že si František osvojil černé dítě)! b) Chybí nám moře a sluníčko, kdybychom se každý víkend mohli svobodně vyválet na pláži, rozhodně bychom nebyli furt tak nasraní! No jo, dovolená v Chorvatsku to nevytrhne. Už abychom anektovali ten Královec! ;-)) 65 % [dafilms] ()

ivishka

Zase další mnou oblíbené Béčko z české produkce. Obávaný námět a vůbec celá ta forma jakou jsem si v hlavě utvořila mi byla uplně k ničemu, jelikož tento film se nebojím ohodnotit 4/5ti. Petr Forman, Jiří Macháček, Jan Budař, Pavel Liška a Marek Daniel si zaslouží pořádnou pochvalu za své výkony. Nemám tomu absolutně co vyčíst. Je zajímavé, že takové náhody stojí za tím co se stane např. pár co nemůže mít děti si koupí jedno od převozníka Budaře a pak na to oba doplatí nebo pomíchané vztahové problémy v rodině mladého fotografa. Zase je tu další prostor k zamyšlení u jiného spektra vnímání reality. ()

Karlas

Možná si to ani sami tvůrci nechtějí připustit, ale toto je poměrně odvážný film, který v sobě nese více sociální pravdy, než dokáže naše pseudohumanistická společnost přijmout. „ Máš to tady denně na vočích … a není ti to jasný?" Aby však mohla být tato myšlenka pro některou část diváků stravitelná, musí být zabalena do kabátu hořké komedie. Smutný příběh o hledání, nadějích, ale i zklamání a křivdách. ()

Jillen

Proč tak špatná hodnocení? To nejsme ochotni přiznat jak to u nás prostě chodí? "Policejní stát!...Policejní brutalita!"...lidi měli byste bydlet v USA a tam si zkoušet to co si dovolíte tady...tam by vás klidně vodstřelili a ještě by si to odůvodnili. Tomu se říká policejní stát. Tenhle film prostě poukazuje na dnešní společnost...všude samý cikáni, samé loupeže, samej rasismus, samá podle, některých, policejní brutalita...splečnost, která si nedokáže přiznat čímže vlastně je... ()

Redlum

Vylet panu Jarchovskeho a Hrebejka do vod soucasnosti se povedl. Film ma vcelku dobre tempo a i pribeh odrazi spoustu problemu soucasneho "xenofobniho" Ceska. Hrebejk, buhvi proc, ale v hereckem osazenstvu stale sazi na stejne tvare, ktere ceska kinematografie pomalu ale jiste opotrebovava az do mrte a bojim se toho, ze i kdyz pani jako Machacek, Budar, Dusek aj. jsou bezesporu talentovani umelci, ceskym divakum by se mohli jiz zanedlouho zacit "zajidat". Finale filmu je spravne depresivne ladene (pri nekterych scenach beha az mraz po zadech), zadna z postav nedojde vytouzeneho raje; zadny happyend se zkratka nekona, coz ja osobne povazuji za nejvetsi plus filmu. Naopak nechapu, proc kdyz Jiri Machacek dostane relativne vaznejsi roli, da mu pan Jarchovsky do vinku rozstep, ktery nutne musi vyvolat smich i pri vazne pronasenych vetach. Takovyto ustupek lidove zabave srazi dialogy hned o nekolik trid dolu (a to se pak Jiri Machacek muze snazit jak chce). ()

blackrain

Několik příběhů různých lidí, které jsou vzájemně propojeny, i když všichni pocházejí z rozdílných společenských vrstev. Nejvíce se mi líbila postava, kterou hrála Emília Vášáryová. Ta se neustále sháněla po pivu a tvrdila o sobě, že je menšina mezi romskými obyvateli. Ale Jiří Macháček taky zazářil. ()

kaylin

Hřebejk nedokáže úplně zklamat, ale v tomhle případě měl skvělé nápady, tedy on a Petr Jarchovský, ale nápady, které se nepodařilo dát do fungujícího celku. Ano, jednotlivé scény jsou výborné, ale jako celek nemá snímek moc velkou vypovídací hodnotu. Epizody vás budou bavit, stejně jako postavy. I z tohoto filmu některé hlášky zlidověli - že, Bejku? - což je pro tvůrce velké ocenění ale film samotný se asi nikdy nestane zlatým fondem, což potvrzuje i konečné nenasazení do oscarových nominací. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Nesnáze s kráskou

Nesnáze s kráskou

03.07.2006

Barrandovský dřevěný ateliér č.4, kde loni na podzim začal natáčet režisér Hřebejk svou Horem pádem, ale je méně opřena o témata sociální a politická, je víc o intimní sféře postav,\" přiblížil za… (více)

Český lev je za námi

Český lev je za námi