Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americká herečka Frances Farmerová (1914-1970) patřila k nejrozpornějším zjevům Hollywoodu 30. a 40. let. Její kariéra měla strmý vzestup a po krátké době také stejně prudký pád, neboť Frances Farmerová nebyla ochotna podřídit se požadavkům tehdejší komerční tvorby. Spíš než po laciném pozlátku filmové slávy toužila po úspěchu na jevišti, ale to se jí podařilo jen částečně. Z 15 filmů, jež natočila, odolal zubu času prakticky jediný - Děvče z baru (1936) Howarda Hawkse a Wiliama Wylera. Tvůrci filmu Frances, jenž vznikl v produkční společnosti známého komika Mela Brookse, věrně vyšli z jejího skutečného osudu, pouze přikomponovali fiktivní postavu jejího přítele Harryho Yorka. Vzniklou biografii lze určitě zařadit mezi nadprůměrné ukázky svého žánru, především díky vynikajícímu hereckému výkonu Jessicy Langeové, která za něj byla nominována na Oscara a obdržela hereckou cenu (ex aequo) na XIII. MFF v Moskvě 1983. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (66)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Vysokým hodnocením na CSFD jsem byl řádně naladěný a snad i proto mě výsledek vcelku zklamal. Nejde sice o vyloženě špatný film, ale porovnám-li jej s tématicky blízkým snímkem Přelet nad kukaččím hnízdem, pak ten Formanův kousek drtivě vítězí. Zatímco Přelet je nadčasový film, ke kterému se dá stále vracet, Frances je na jedno pokoukání. Scénář je daleko plošší a jediná věc, která Frances zvedá, je přítomnost Jessicy Lange v hlavní roli. O tom, že jde o vynikající herečku, jsem věděl dávno, přinejmenším od doby, kdy jsem sledoval Tramvaj do stanice Touha, a tady dostala příležitost, kterou v maximální míře využila. Pravda, tu šestnáctiletou holku jsem jí nevěřil, ale ani maskér nemůže udělat zázraky. Tam, kde Přelet nad kukaččím hnízdem dokázal na příkladu zkázy jednoho nekonformního jedince ukázat netoleranci společnosti, represivnost a manipulaci, tam Frances sklouzává do škatulky rodinného dramatu a líčí konflikt dcery s dominantní matkou. Celkový dojem: 60 %. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ja mam s postavou Frances trochu problem. O tyhle herecce jsem v zivote neslysel, takze musim verit informacim, ktery mi predlozili tvurci tohohle filmu. A diky tomu, jak je tu ukazana, tak jsem ji bohuzel moc nefandil, ani mi nebyla kdovijak sympaticka a moc sem nechapal, proc ji vsichni povazujou za takovou hvezdu, kdyz toho moc nedokazala. Na jednu stranu je sice fajn, ze to nebyla nejaka tupa hollywoodska kravka, co se na kazdyho usmiva a s kazdym souhlasi a kdyz se ji neco nelibilo, tak to dala radne najevo. Na druhou stranu, za vetsinu problemu si mohla sama, protoze to obcas fakt uz prehanela a chovala se jak blazen. Jinak samotnej film je natocenej slusne, tech lehce prehnanejch 130 minut nenudi, dobovy kulisy a kostymy bez chyby a navic je sympaticky, ze to neni takovej ten klasickej pribeh o vzestupu, padu a navratu na vrchol a je misty docela drsnej. No a do nadprumeru pak film vytahuje fantasticka Jessica Lange, ktera to snad ani nemusela hrat a je proste Frances (akorat na tech 16 na zacatku fakt nevypada). Bohuzel uz tu neni nikdo, kdo by se ji svym vykonem aspon priblizil a zbejva tak akorat sympatak Shepard. Ale celkove docela povedenej a zajimavej zivotopisnej film. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Dílo, které vyráží dech. Poznání, že i nejkomerčnější herci hollywooodské továrny na sny jsou až na na nečetné výjimky mistry svého oboru je pro převládající komerční ráz tvorby směřující do kasaštyků pro laika krajně nesnadné. Mrazení vzbuzující výkon Langeové plyne nesporně z úrovně, kterou se reprezentuje další velká osobnost filmu, kterou je zcela neznámý režisér Graeme Clifford. Obvyklá unylá limonáda kalifornského původu, která je obvykle při takových příležitostech servírována, se prostě nekoná. Rozporuplný osud jistě nesnadné velké herecké osobnosti, na níž byl spáchán nesporný zločin, likvidující velkou tvůrčí osobnost, osudově poznamenanou svou deprivantskou matkou a vůlí být sama sebou, otřese divákem i dnes. Regulace za každou cenu, účelová záměna skutečné asociálnosti za tvůrčí krizi (rutinu a průměrnost nelze soudit ani odstranit, je možné ji jen eliminovat) by měly být varovné i pro náš dnešek. Mechanismy se změnily a zplošťování nejenže nepomíjí, ale naopak sílí. Třicet let starý film si stále uchovává své ponuře burcující poselství. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Zcela odzbrojující výkon, který předvedla Jesssika Lange mě nedá jinak, než jít na nejvyšší ohodnocení. Nenáviděla jsem matku Frances a milovala Harryho Yorka, který žel ve skutečnosti neexistoval. Strašná škoda, protože jsem jim držela palečky co to dalo, ale reálnost osamělosti a zoufalosti Frances ve mně vzbudil obrovskou lítost a smutek na duši. Já tenhle vynikající, ale téměř zapomenutý snímek určitě doporučuji. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Rozmáchlá velkorysá bigrafie s výtečnou hlavní představitelkou. Na pozadí základního příběhu, o kterém jsem do tohoto filmu neměl potuchy, se člověku dostává spousta informací o tom, jak vypadal Hollywood, broadwayská divadla i americká psychiatrie 40-tých let. Silný příběh všemi fimovými profesemi bravurně zvládnutý. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (10)

  • Scéna hromadného znásilnění hlavní hrdinky je zřejmě legendou, která vznikla v době, kdy budovy sanatoria ve Steilacoomu poničil požár a část zařízení byla umístěna ve stanech na dvoře. Je možné, že v tak děsivých a nepřehledných podmínkách se něco takového mohlo stát, ale ne prominentním pacientům jako byla Frances Farmer. (raininface)
  • Výkon Jessicy Lange ve filmu označil Anthony Hopkins jako jeho neoblíbenější ženský herecký výkon. (..Lucas..)

Reklama

Reklama