Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Ragdoll

I když samotné zachycení válečné sekvence ve Vietnamu je vcelku krátké, jeho reálnost a tamější beznaděj, utrpení a deprimující pohled na všechny ty hrůzy ze sebe za těch dvacet minut vydá více, než většina celovečerních, takto situovaných filmů, které nicméně jsou, a navždy zůstanou patriotistickými pohádkami. Takže jak po této, ale i klasické, civilní stránce dokáže maximálně zaujmout po celé tři hodiny, což je vždy nemalý úspěch, navíc skvěle napsané a zahrané postavy dokázaly naplno vyjádřit všechny klady a zápory, štěstí i neštěstí a každá měla svůj nepopiratelný smysl a byla neodmyslitelnou součástí jinak neúplného celku. Příběh je i přes několik drsných chvil dojemný a ne zas tak černý, jak by se mohlo zdát, samozřejmě konec dokáže hodně zasáhnout, ale mně připadal naprosto nezbytný, jinak by poslání filmu vyšumělo do ztracena. Kdyby jen všichni mohli mít takovou klidnou ruku režiséra. 95%. ()

Mistickzz

Okrajovo vojnový film zameraný na postavy a ich psychiku.Možno to malo byť tak dlhé a i keď je to skvelý film so skvelými hercami, tak je tu dosť nudných pasáží a druhá projekcia asi nehrozí. 75% ()

matolas

Na druhé pozretie o niečo slabšie, chýba tomu precíznejšia štruktúra a nejaká scéna, ktorá by vás posadila na riť, ale inak je to rozhodne jeden z tých lepších snímkov o Vietname. ()

velkyvezir

Herci výborní, ale jinak velmi přeceňovaný film. Část před Vietnamem nedostatečně využila prostor pro vykreslení charakteru postav, aby pak bylo více zřejmé, koho válka opravdu zlomila a komu naopak charakter pokřivila. Alespoň tak jsem to vnímal. Postrádal jsem prostě to, co Oliver Stone dokázal v Narozen 4. července. ()

Han22

Poslední film roku 1978 jako vždy Oskarovka. Lovce jelenů jsem viděl cca před 20 lety na videu. Moc mě tehdy nezaujal kromě ruské rulety, hodinový rozjezd se mi zdál šílený... tehdy jsem prostě ve válečném filmu chtěl vidět "akci". A dnes? Lovec jelenů má sílu. Je to vlastně skoro totéž jako Návrat domů ze stejného roku - drama o tom, co válka udělá s lidmi. Nemá tak silné herecké výkony ani jednotlivosti, ale na druhou stranu nemoralizuje a v té obyčejnosti a jemných náznacích je silnější. Nechá vás s hrdiny prožít to co dělali před válkou, nahodí pár válečných hrůz (ruská ruleta v zajateckém táboře je opravdu psycho) a poté se soustředí na dozvuky se s co s hrdiny stalo. Jeden zešílí a zůstane ve Vietnamu, z druhého je mrzák co nechce z nemocnice. Nejvíce mě dostal hlavní hrdina v dokonalé uniformě, zdánlivě v pořádku, bavící se, komunikující, a přesto neschopný opravdu se přiblížit svým kamarádům, lidem okolo či bývalé lásce. Ten chlad, odstup a sociální bariéru De Niro zahrála dokonale. Walken si zahrál prvního ze svých magorů a dostal se do první ligy, Streepová byla ve vedlejší roli solidní (a celkem pěkná), kromě nich Savage, Dzunda, Cazale (vypadající na smrt). Díky hercům a solidním postavám mě tentokrát příliš nenudil ani ten dlouhatánský rozjezd (třeba zpěv Can´t Take My Eyes Off Of You byl výborný) a (skoro)finální scéna v Saigonu je pořádná šleha. Po letech zkrátka lepší než Návrat domů, 5* a válečný film roku 1978 zaslouženě a Oskar? Těžko říct, našel bych i filmy co se mi líbily trošku víc, ale nakonec proč ne. ()

wosho

Nějak se mě to nelíbilo,z rákosníku tam dělají zbabělé sadisty,amící musejí hrát ruskou ruletu atd.Proč musí skoro vždy točit amíci přesně takové typy filmů o Vietnamu-dle mě pokud Apokalypsa má odemě *****,tak toto má*** a může být Cimino rád ()

Witta

Pod režijní taktovkou Michaela Cimina vzniklo jedno z nejlepších válečných dramat a jednoznačně režisérův nejlepší film za který byl po zásluze oceněn oscarem. Objevuje se zde spousta známých tváří, nejvýrazněji na sebe upozornil Robert De Niro, Meryl Streep a Christopher Walken, který za svou roli získal rovněž oscara. Film získal celkem 5 oscarů včetně oscara za nejlepší film (film, režie, herec ve vedlejší roli, střih, zvuk) z celkových 9 nominací. Ještě bych vyzdvyhl jímavou úvodní melodii, která se postupně prolíná celým filmem a skvěle dokresluje celkovou atmosféru. ()

Kovaja

De Niro opět nezlkamal!!!Stvárnil zde charismatického chlapíka který opouští rodné město a partu kamarádu a rukuje do Vietnamu kde opět ukazuje že přežijí jen ti nejsilnější ()

Ripley

Velmi zdlouhavé.Především první,troufám si napsat přímo otravná hodinová třetina.Půlhodinová svatba je zde přímo otravná a seznamování s hlavními postavami nezáživné.Radikální střih by filmu výrazně pomohl.Z celého filmu mi v hlavě zůstanou především tyto silné scény:ruská ruleta a následný útěk ze zajetí a tragické finále.K žánru zde na ČSFD je potřeba ještě připsat žánr psychologický. ()

Paity

Válečné filmy my ani trochu nevadí, nejsem proti nim jakkoli zaujatý, ale na druhou stranu neslintám pokaždé, když se na obrazovce objeví maskáče. Bohužel Lovec Jelenů trpí jedním zásadním neduhem a to je jeho délka. Je to jednoduše zbytečně zdlouhavé a tím pádem také nudné. Škoda. ()

Scevola

I ked to je vojnovy film, tak vo Vietname sa odohrava asi len pol hodinka z tohto filmu. Zbytok sa odohrava doma v amerika a poukazuje na nezlomnu silu priatelstva. Musim ale priznat ze cast vo Vietname sa mi pacila ovela viac - ta pamatna ruska ruleta to sa teda nezabuda. 7/10 ()

kukuuuc10

80%. Špatně jsem se podíval, protože jsem měl zato, že film má 2 hodiny a ne 3. No nic. Příběh se vyvíjí opravdu pomaličku. Ze začátku na mě film působil dosti duchovně. To kvůli Stevenově lepší polovičce. Ještě jsem snad neviděl ve filmu tak detailně svatební obřad a hostinu. Hrozně jsem fandil páru Michael a Linda, což se mi nakonec splnilo. Film o Vietnamu zase trochu jinak a nebyl vůbec špatný. Christopher Walken nemůže hrát "normální" roli! Je to frajer, možná ne takový, jako De Niro, ale to už je velký oříšek. A Meryl Streep? Žít v té době, tak mám její plakáty vyvěšené na zdi v pokoji. **** ()

Rapikk

Silný příběh. Úžasné herecké obsazení. Divný a zcela nevšední film. Lovce jelenů si rozhodně budu pamatovat. ()

Merkin

Psychologická sonda do rozjitřených dálav lidského nitra. Když rozum oněmí, promlouvá srdce, když city otupí, zbývá ještě duše, když i ta se postupně vytratí, pak zůstává plně zautomatizovanému tělu poslední naděje, s vypětím sil hrát o jedinou chladně sebejistou kulku. ()

bloodline

Taká štipľavá facka s razanciou pravého háku Muhammada Aliho všetkým americkým byrokratom a pochlebovačom, čo si z vojny vo Vietname spravili výnosný biznis na štatistiku a ľudské zdroje, pardon životy. Expresionistická čistička citov, ktorá dokonale ilustrovala vrcholy ľudského bytia a vnútorného blaha, aby následne zasalutovala nezmyselnému boju za demokraciu v očistnej kúre ruskej rulety, ktorá roztvorí zreničky, zatají dych a odzbrojí zmysly ako klbko LSD v žalúdku Janis Joplin. Emocionálny rozklad pokračuje kastráciou humanitných hodnôt, bratstva súdruhov a hľadaním Ariadninej nite v labyrinte paralyzovanej prítomnosti, postavený na traumách frontových pochôdzok v ryžových poliach. Samotnou traumou sú trojhodinové galeje trpezlivosti a koncentrácie. Cimino však z hercov vyžmýkal aj tú poslednú bunku ich talentu a na zlatom podnose strieborného plátna naservíroval učebnicovú elégiu vojenskej absurdnosti. The Deer Hunter by sa dal ospevovať donekonečna. Pritom stačí tak málo - nahodiť maskáče, kanady, poľnú fľašu, jeden náboj, revolver a pustiť play. Koho budú omínať kanady alebo si bude myslieť, že maskáčový vzor má už otlačený aj na čele, môže náboj vložiť do bubna, roztočiť a ísť z kola von. Potom možno zistí, že sa radšej oplatí ešte chvíľu loviť aspoň tie jelene až príde k záveru a k obohateniu o kinematografické veľdielo. Pritom ide o obyčajný príbeh obyčajných ľudí, ktorí sa nachádzali na správnom mieste, v nesprávnom čase, v nechcenej vojne za chcenú demokraciu, aby následne žili zmyselný život v nezmyselných podmienkach, v šťastí z prežitia a nešťastní zo žitia. ()

Miller

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, a můj nejoblíbenější 'Nam. Robert De Niro by si za toto zasloužil oscara, stejně tak Streep, Cazalle, Savage, Walken a Grifasi. Samozřejmě, že nejoblíbenější scéna je ta s Rus....Vietnamskou ruletou, aneb - "když se střelíš, tak chcípneš, když se nestřelíš, umučíme Tě".....Nechápu, co všichni mají proti počáteční scéna na svatbě. 100% ()

F.W.Colqhoun

Fuck it. Jakmile se přenesete přes lehce anekdotický fakt, že ve filmu hrají ruskou ruletu 'rusínští imigranti' jmény Vronsky, Puškov a Ševotarevič ('Slované' Robert de Niro, John Savage a Christopher Walken) - a přenést se přes to lze snadno, protože film má do veselohry hodně dalko - ponoříte se do jednoho z nejpůsobivějších protiválečných filmů. Cimino dělí bezmála tříhodinový film do tří časově vyrovnaných částí - (1.) bezstarostné veselí proletářského života, (2.) Vietnam a (3.) závěrečnou konfúzní fázi, ilustrující obtíže Vietnam jakožto místo i stav mysli opustit. Důsledně nudná první třetina (bezmála kmotrovské rozměry svatby, lov, kalba), v níž se, jak se na šťastný život patří, překrásně nic neděje, napíná odhodlaně strunu očekávání. Možná i proto je přechod mezi prvními dvěma dějstvími, kdy se hrdinové prostým střihem přemísťují od piana ve Welsch Lounge do nejhlubšího pekla, jedním nejnáhlejších zvratů v dějinách kinematografie. Zkratkou vietnamské zkušenosti v podobě populární 'hry' s revolverem, kterou ne každý dokáže opustit, se Ciminimu povedlo mistrně obsáhnout hraniční zkušenost války - a dlouhé okamžiky před stisknutím spouště jsou v podání autenticky frustrovaných, autenticky fackovaných, nejlepších herců své generace, nezapomenutelné divácké zážitky. Lovec poskytuje prostor hrůze války i patriotismu - vyobrazení vojáků Vietkongu rozhodně nelze považovat za neutrální a hrdiny vzdor prožitému nezachvacují protiamerické nálady. Hořkosladké přitakání vlasti a osudu podtrhuje vzdor ruským konotacím jemně italské, nadlidsky krásná Cavatina z pera Stanleyho Myerse. A nadlidská krása Meryl Streep, toho času zasnoubené se smrtelně nemocným 'podvraťákem' Johnem Cazalem - hercem, který nikdy nehrál ve filmu, který není geniální. Angela, she keeps sending me socks... ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz