Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když se místní železnice stane terčem bandy desperátů vedené známým lotrem Whitey Harbinem (Dan Duryea), vedení drah najme jemného, leč životem otrlého Granta McLaina (Stewart), aby ochránil vlak s výplatami před další loupeží. Problémem však je, že nejlepší pistolník gangu Utica Kid (Audie Murphy) je Grantův mladší bratr. Rozpolcený mezi pokrevním poutem a morálním závazkem vůči železnici, Grant se připravuje na nejhorší, zatímco se vlak blíží a dostává pod palbu banditů. Film ústí v nezapomenutelnou přestřelku, v níž dva bratři stojí proti sobě, každý na jiné straně zákona, aby mezi sebou vyrovnali starý účet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Rivalita mezi čestným bratrem a bratrem - černou ovcí rodiny - je tak slabá, že nedokáže filmu dát víc než jen průměrný náboj. Jejich setkání nenavozuje pocit, že by tam bylo nějaké napětí, nějaký důvod, proč by měl Stewart váhat mezi morální povinností a krevní spřízněností. To bratrské pouto jsem jim prostě neuvěřila. Tím pádem film hodně ztratil na atmosféře. /21. 8. 14./ ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Tešil som sa na dobrý western s J. Stewartom i príbeh o vlaku a lúpežnom prepadnutí. Dobrú polovicu filmu sa však nič zvláštne nedeje. Hluché miesta ešte viac ubíja Stewart so svojou hrou na akordeón. Druhá polovica filmu je podstatne lepšia, zaznie i zopár výstrelov a fanda westernov trochu ožije a preberie sa z polospánku. Film už potom pokračuje v nastavenom tempe a ako tak zachráni a vyváži úvodné rozťahané minúty. Celkovo nevyvážené málo napínavé a akčné a ani môj obľúbený J. Stewart to nenaklonil bližšie k štyrom hviezdam. U mňa iba priemer. 60% ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Prvú hodinu to je štandardný western svojej doby, ktorý nič extra naviac neponúka. Potom sa ale odhalí pointa, ktorú vám vyspoileruje obsah v popisu. Ale podľa mňa je jedno, či to viete dopredu alebo nie, lebo s tou zápletkou začne film pracovať až po jej odhalení, čo je veľká škoda, lebo hneď to filmu dodá poriadne grády a o triedu zvýši jeho kvality. Prikloní sa hlavný zloduch nakoniec na stranu dobra alebo nie? Okrem tejto dilemy ešte film ponúkne kvalitnú desaťminútovú záverečnú prestrelku. Dovtedy sa vo filme hlavne kecá a Stewart sa vozí vo vlaku a hrá na akordeón. Takže celkovo to stojí za jedno pozretie hlavne vďaka vydarenej poslednej tretine. 6/10. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Výborně obsazený a slabě natočený western s mým oblíbencem James Stewartem v hlavní kladné roli Granta McLaina, bývalého zaměstnance u dráhy. Jde o vcelku napínavý a zábavný film. Jenže v tomto snímku je plno podivností - název Noční pasáž či Noční přepadení se k filmu natočenému hlavně za dne vůbec nehodí, Stewart se celý film tahá s těžkým akordeonem na zádech, ženské se zde chovají jako chlapi (rvou se a rozhodují), nikdo se neobtěžuje pořádně zabezpečit proti loupeži již třikrát přepadený vlak s penězi, profesionální lupiči dělají amatérské chyby... Ke konci nám navíc Stewart odhalí, že pobočník gangsterů je jeho zlý bratr, prostě limonáda. Takže i proto se na tenhle western výborně hodí citát z Limonádového Joea: "Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina". Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=5cHxctiOuvc ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Westerny mám rád, mám je raději než detektivky, i když western je povšechně také detektivka, kde se jezdí na koních a víc střílí. Z westernů mám ale rád především ty, které se nějak běžnému rámci vymykají - a i takových westernů je poměrně hodně. Vždycky překvapí a většinou jsou zajímavější a podnětnější. Westerny s Jamesem Stewartem jsou vesměs méně zajímavé a vůbec ne překvapivé (ale i zde jsou výjimky: Muž, který zastřelil Liberty Valance nebo nedoceněný Podzim Čejenů, zkrátka filmy Johna Forda). Noční přepadení překvapí snad jen podivným názvem a tím, že se v něm všichni (od začátku do konce) chovají jako nepříliš dospělí jedinci (až na toho kluka, co nese výplaty v krabici od bot); ti dobří, ani ti "na druhé straně". Malebná krajina, písničky k akordeonu a nemastný neslaný příběh. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (6)

  • James Neilson nahradil Anthonyho Manna na postu režiséra poté, co se Mann nepohodl se Stewartem. Mannovi se nelíbil scénář a taky fakt, že Murphy měl hrát bratra Stewarta, protože jejich výškový rozdíl činil 20 cm. Po uvedení do kin film sklidil velkou kritiku a slabý výdělek. Stewart s Mannem již nikdy znovu nepromluvil. (Mol)
  • Železničné scény boli natočené na úzkorozchodnej železnici Durango & Silverton v meste Durango v štáte Colorado s použitím parnej lokomotívy Denver a Rio Grande Western Railroad K-28 triedy 476, ktorá tam dodnes funguje v rámci výletných služieb. (westerns)
  • James Stewart tu dostal vzácnu príležitosť hrať na akordeón, na tomto nástroji hrával od svojho detstva. (westerns)

Reklama

Reklama