Noční přepadení

Night Passage

Nočné prepadnutie

Western

USA, 1957, 90 min

Prvy a jediny film rezisera Jamesa Neilsona a hned takato kvalitna podivana, to teda pozeram. Stewart a vlak vo filme, teda westerne, to je moja salka kavy. Stewart /It´s a Wonderfull Life 1946, Rope 1948, Vertigo 1958/ bol snad najlepsi herec nielen Hollywoodu, ale dovolim si tvrdit, ze aj na svete. Plus Stewart v kombinacii s vlakom, tak to bolo jednoznacne nieco pre mna. Uz len exteriery su nadherne, tempo nenudi ani chvilu, dialogy su perfektne, tak kvalitne rozhovory som uz dlho nepocul. Okrtem Stewarta vsak filmu kraluju dalsi dobri herci, ako slusny Jay C. Flippen, ktory ma rad kvalitnych filmov, staci si len rozkliknut meno. Audie Murphy /Co se nepromiji 1960, Souboj v Silver Creek 1952/, genialna bola Dianne Foster /Muz z kentucky 1955/, o ktorej som ani nevedel, ze este zije. No a Dan Duryea /Blaik Dolaru 1967, Winchester´73, Ministerstvo Strachu 1944/ v pohode stihal, bol som aj s jeho hereckym vykonom vcelku spokojny. Do toho este aj kus reality - rivalita medzi surodencami a genialna prestrelka na zaver. 95 %(25.10.2017)

Rivalita mezi čestným bratrem a bratrem - černou ovcí rodiny - je tak slabá, že nedokáže filmu dát víc než jen průměrný náboj. Jejich setkání nenavozuje pocit, že by tam bylo nějaké napětí, nějaký důvod, proč by měl Stewart váhat mezi morální povinností a krevní spřízněností. To bratrské pouto jsem jim prostě neuvěřila. Tím pádem film hodně ztratil na atmosféře. /21. 8. 14./(21.8.2014)

Tešil som sa na dobrý western s J. Stewartom i príbeh o vlaku a lúpežnom prepadnutí. Dobrú polovicu filmu sa však nič zvláštne nedeje. Hluché miesta ešte viac ubíja Stewart so svojou hrou na akordeón. Druhá polovica filmu je podstatne lepšia, zaznie i zopár výstrelov a fanda westernov trochu ožije a preberie sa z polospánku. Film už potom pokračuje v nastavenom tempe a ako tak zachráni a vyváži úvodné rozťahané minúty. Celkovo nevyvážené málo napínavé a akčné a ani môj obľúbený J. Stewart to nenaklonil bližšie k štyrom hviezdam. U mňa iba priemer. 60%(27.9.2014)

• radektejkal

Westerny mám rád, mám je raději než detektivky, i když western je povšechně také detektivka, kde se jezdí na koních a víc střílí. Z westernů mám ale rád především ty, které se nějak běžnému rámci vymykají - a i takových westernů je poměrně hodně. Vždycky překvapí a většinou jsou zajímavější a podnětnější. Westerny s Jamesem Stewartem jsou vesměs méně zajímavé a vůbec ne překvapivé (ale i zde jsou výjimky: Muž, který zastřelil Liberty Valance nebo nedoceněný Podzim Čejenů, zkrátka filmy Johna Forda). Noční přepadení překvapí snad jen podivným názvem a tím, že se v něm všichni (od začátku do konce) chovají jako nepříliš dospělí jedinci (až na toho kluka, co nese výplaty v krabici od bot); ti dobří, ani ti "na druhé straně". Malebná krajina, písničky k akordeonu a nemastný neslaný příběh.(1.6.2015)

Klasický western, který se ani nesnaží něčím vybočovat, něco převyšovat. Asi je docela dobře napsaný, malinko ho brzdí realizace. Trošku moc se tam pořád odněkud někam jezdí a vedou se řeči, když by tomu slušela spíše akce, která přichází až v závěru. Jestli něco vyčnívá, tak James Stewart - kvůli němu ta čtvrtá hvězda.(13.9.2014)

• - James Neilson nahradil Anthonyho Manna na postu režiséra poté, co se Mann nepohodl se Stewartem. Mannovi se nelíbil scénář a taky fakt, že Murphy měl hrát bratra Stewarta, protože jejich výškový rozdíl činil 20 cm. Po uvedení do kin film sklidil velkou kritiku a slabý výdělek. Stewart s Mannem již nikdy znovu nepromluvil. (Mol)