Noční přepadení

• slovenský

Nočné prepadnutie

Western

USA, 1957, 90 min

Rozhodne musím pochváliť jednu slovenskú komerčnú televíznu stanicu a jednu českú verejnoprávnu, že vysielajú takto staré westernové kúsky v HD kvalite. Tým sa automaticky zvyšuje aj ich kvalita filmová, pretože aj Nočné prepadnutie je film, v ktorom je príroda jednou z hlavných postáv. Je to taký inteligentnejší predchodca Prepadnutia 2: Temného územia, len s charizmatickejšou hlavnou hviezdou a lepším rozuzlením :) Nejde o svetovú skazu, ale "iba" o výplaty. 70%(25.1.2018)

Klasický western, který se ani nesnaží něčím vybočovat, něco převyšovat. Asi je docela dobře napsaný, malinko ho brzdí realizace. Trošku moc se tam pořád odněkud někam jezdí a vedou se řeči, když by tomu slušela spíše akce, která přichází až v závěru. Jestli něco vyčnívá, tak James Stewart - kvůli němu ta čtvrtá hvězda.(13.9.2014)

Průměrný western stojící na hlavní hvězdě. Samotné přepadení nenápadité, např. přestřelka na závěr toho vydala daleko více. Vztah dvou bratrů, jež měl být hlavním pojítkem a klíčem k rozuzlení, nedotažený. Esem se tak stává bloňdatý klučina se svou krabicí od bot (co vám to připomíná? :-D ), a krásné scénérie, přičemž jízda parní lokomoty skrze ně, až do osudné potyčky, byla opravdu líbivá.(11.9.2014)

Tešil som sa na dobrý western s J. Stewartom i príbeh o vlaku a lúpežnom prepadnutí. Dobrú polovicu filmu sa však nič zvláštne nedeje. Hluché miesta ešte viac ubíja Stewart so svojou hrou na akordeón. Druhá polovica filmu je podstatne lepšia, zaznie i zopár výstrelov a fanda westernov trochu ožije a preberie sa z polospánku. Film už potom pokračuje v nastavenom tempe a ako tak zachráni a vyváži úvodné rozťahané minúty. Celkovo nevyvážené málo napínavé a akčné a ani môj obľúbený J. Stewart to nenaklonil bližšie k štyrom hviezdam. U mňa iba priemer. 60%(27.9.2014)

• radektejkal

Westerny mám rád, mám je raději než detektivky, i když western je povšechně také detektivka, kde se jezdí na koních a víc střílí. Z westernů mám ale rád především ty, které se nějak běžnému rámci vymykají - a i takových westernů je poměrně hodně. Vždycky překvapí a většinou jsou zajímavější a podnětnější. Westerny s Jamesem Stewartem jsou vesměs méně zajímavé a vůbec ne překvapivé (ale i zde jsou výjimky: Muž, který zastřelil Liberty Valance nebo nedoceněný Podzim Čejenů, zkrátka filmy Johna Forda). Noční přepadení překvapí snad jen podivným názvem a tím, že se v něm všichni (od začátku do konce) chovají jako nepříliš dospělí jedinci (až na toho kluka, co nese výplaty v krabici od bot); ti dobří, ani ti "na druhé straně". Malebná krajina, písničky k akordeonu a nemastný neslaný příběh.(1.6.2015)

• - James Neilson nahradil Anthonyho Manna na postu režiséra poté, co se Mann nepohodl se Stewartem. Mannovi se nelíbil scénář a taky fakt, že Murphy měl hrát bratra Stewarta, protože jejich výškový rozdíl činil 20 cm. Po uvedení do kin film sklidil velkou kritiku a slabý výdělek. Stewart s Mannem již nikdy znovu nepromluvil. (Mol)