OughJay

Teda, od filmu z Vietnamu čekáte, že vám nabídne fakt krutou realitu toho, jak to tam vypadalo, budete tajit dech a děkovat, že jste tam nebyli. U 3 hodinový Apokalypsy jsem se ale emočně ani trochu nezapotil. Coppola chtěl tak moc nastínit nesmysl tý války, až to zabíhalo myslim si do absurdit a nesmyslností. Pochybuju totiž, že by skoro každá druhá základna Američanů ve Vietnamu byla naprosto bez disciplíny nebo bez velitele... Nebo když nepřítel začne střílet na loď, tak všichni vyběhnou tak aby byli co nejsnadnější cíl. Příběh o Americkym dezertérovi mě taky moc nepřesvědčil, Aztécký pyramidy a divoši mi do Vietnamu prostě neseděli, i když to bylo tak vyobrazený hlavně kuli tomu, aby bylo vidět jak je Marlon Brando uctívanej. Jsou to pak už jenom detaily, ale tady mě fakt bily do očí a nakonec u mě rozhodly o konečnym hodnocení. Taková prohlídka vietnamský lodi vezoucí jídlo se tady nevyrovná zabití jedný ženy ve Stoneově Četě ... Tady se u mě žádná nasranost ani lítost neprojevily, což by nebylo nic divnýho, kdyby tam Coppola nedal scény, kdy se tyhle emoce vyloženě očekávaj. Co k tomu říct... Mafiánský prostředí mu šlo líp... ()

Babous

Příšerně zdlouhavé, nesympatické postavy, Marlon Brando v soumraku své kariéry. Na tento film se nekouká dobře. Oceňuji však vysoce realistický pohled na válku ve Vietnamu a bod dávám i za legendární scénu, kdy vrtulníky přináší zkázu za zvuku Wagnerovy Jízdy Valkyrií. ()

Sdoom

Ohromné a nezapomenutelné dílo, tedy minimálně první dvě třetiny filmu. Od setkání Willarda s Francouzi ale jakoby došel dech a nepomůže tomu ani Walter E. Kurtz, který mi přišel víc démonický ve Willardových představách než jaká pak byla skutečnost. I přesto se jedná pravděpodobně o nejlepší protiválečný film s dvěma více než geniálně vybranými hudebními složkami - The End a Jízda valkýr. (DVD, orig.) Edit 16.10.2018: Zhlédnuta Redux verze. I napodruhé velmi inspirativní protiválečný film s tím, že tentokrát už poslední třetina filmu dávala lepší smysl. Martin Sheen je skvělý, stejně jako Robert Duvall a Marlon Brando. Nicméně do plného hodnocení stále něco chybí, prostě mě ten film nedostal tak jako Olověná vesta. (Blu-ray, orig.) Edit 17.10.2020: Zhlédnut Final Cut. 4k UHDčko tomu filmu dalo úplně nový vizuální rozměr, takhle nádherně Apokalypsa nevypadala zřejmě ani v kině. Nový sestřih F. F. Copoly podle mě nepřinesl nic nového, naopak mi tam nějaké drobnosti chyběly, jelikož je asi o 10 minut kratší než Redux. Ale nic zásadního, aby se měnilo hodnocení filmu. Naopak, pomalu inklinuju k plné palbě, jelikož po zhlédnutí dokumentu The Vietnam War začínám více chápat, co se mohlo odehrávat v hlavě Willarda, Kurtze i ostatních a ta všeobklopující absurdita a surrealita odpovídá tomu, jak se vojáci opravdu cítili. Zatím nechám 4, ale hodně silné. (4k UHD blu-ray, orig. + CZ tit.) ()

kenkaku

Viděno jak ve stopáži standard, tak i v režisérském provedení a nemůžu si stěžovat na ani jeden. Respektive nevím který z nich je lepší a který bych viděl znovu raději, protože to co dělá Apokalypsu Apokalypsou přidané scény nijak nemění (jen možná obohacují... je opravdu scéna "sex za palivo" nutná/doplňující/přebytečná???). Film je totiž už tak nacpaný jednou pamětihodnou scénou za druhou, že zhodnotit která z těchto verzí stojí spíš za vidění a jestli více je automaticky zároveň i lépe těžký úkol zasluhující hudební doprovod ne jiný než "Jízdu valkýr". ()

Arkanoid

Väčšina vojnových filmov ponúka divákovi emočne silné príbehy, tento aj pocítenie a prežívanie vojny vďaka presne cieleným útokom na zmysly. ()

The Viper

Apokalypsu jsem viděl jako malý kluk a uvízly mě v hlavě jen tyto momenty - Duvallova pasáž s vystřílením vesnice, vystřílení loďky převážející potraviny a zvěř a moment kdy je Sheenovi vhozena do klína useknutá hlava člena jeho posádky. Ve směs to byl velmi pěkný film o posádce lodi plouvoucí se po řece oblákpěnou smrtí kdy putovali z místa na místo a nic ve výsledku nedávalo smysl a pasáže jako například ta na franzouské osadě byly naprosto zbytečné, nezajímavé a nezáživné. Ale u filmu mě držel stále ten tajemný pocit co to tam Marlon Brando vlastně provádí a když konečně Sheen (mimochodem to nejlepší na celém filmu) dopluje až na ono finálové místo, byl jsem naprosto zklamán tím, co vidím....připadalo mi to, jako bych se díval na prequel Kanibalů. Pro ostatní: nesnažte se psát geniální komentáře k něčemu co geniální nebylo a vychvalovat fantasmagoricky výkon Branda, který zde byl 30 minut a i to stačilo na to, aby unudil k smrti. ()

Circumscriptor

Neviem, čo ma viac serie. Či fakt, že som videl ten istý film, o ktorom všetci tak básnia, ale mne zobral skoro tri hodiny života; alebo poznanie, že aj Coppola sa môže predsa len niekedy utnúť a mysticky skurviť celý film; či možno moje označenie za nekultúrne hovädo. Prvá polovica filmu mala pravú nefalšovanú atmosféru vojny vo Vietname, fantastická scéna striedala fantastickú scénu a na 79. rok tu boli použité naozaj závideniahodné triky, ktoré pôsobili nadmieru autenticky. Ale to, čo príde potom som naozaj nečakal - akoby sa silou mocou dajaký jehovistický hajzel snažil skĺbiť dva úplne odlišné žánre do jedného super prapodivného celku, ktorého výpovedná hodnota je priamo úmerná zániku diverzných bublín v časopriestore. Všetky tie peniaze na pompéznu výpravu a efekty v prvej polovici by mohli byť podľa môjho vkusu vyhodené do rieky Mekong. Apokalypsa bola veľmi zákerná, lebo ak pozeráte nekvalitný a nudný film, tak to spoznáte už hneď nazačiatku, ale tu je to veľmi zavádzajúce. Prvú hodinu som dokonca zvažoval, či môže tento snímok konkurovať geniálnej Stoneovej Čate, ale aj bez tej druhej polovice Apokalypsy by to nebolo možné, keďže Čata bola výnimočná tým, že celý dej spolu s kamerou sa točil len okolo hlavných postáv a v prostredí, v ktorom sa nachádzali. Zatiaľčo toto bol úplne štandardný film. A tá druhá polovica filmu, no z toho som naozaj na sračky. Tá nezmyselná zápletka s Marlonom Brandom spolu s rozštvrtením zvieraťa bola maximálne dno a už som čakal, kedy z pralesa vybehne nejaký Béla Lugosi a všetkých tam zastrelí s Browningom M2. Neviem, koľký krát už opakujem, že ma to serie, ale je to naozaj veľká škoda, lebo na začiatku to vyzeralo naozaj dobre. A keď nad tým tak rozmýšľam, tak Apokalypsa je v podstate výnimočná, lebo väčšina podľa môjho názoru nepodarených filmov ma nudí, ale tento nie - tento ma nasral a unavil. ()

Maynard.

Dneska sem to viděl už podruhý a musím uznat, že se mě to dotklo mnohem víc než napoprvý, kdy sem na to pravdědopodbě čuměl v moji první práci natajňačku :o). První dvě hodiny filmu jsou naprosto geniální, vtáhne tě to přímo do děje. Pro mě navíc (jakožto pro náruživého vodáka) je to tím víc poutavý, páč se tady sjíždí krásná řeka v džungli. Celý je to vlastně něco jako cesta do pravěku, akorát posádka místo dinosaurů potkává samopaly, rákosníky, černochy a nakonec se dostane k největšímu šílencovi, který se ukrývá v nitru džungle. Za mě možná zbytečně dlouhej konec, ty rozmluvy a psychadélie nejsou nic pro mě. Ale chápu, že to bylo potřeba. Tak jako tak se jedná o kultovní biják, kterej reálně vypovídá o hrůzách a šílenostech války ve Vietnamu. ()

James87

Martin Sheen zde a o pár let později Charlie v Četě. Oba dva snímky jsou točeny, řekl bych sám za sebe, v takovém opojném rauši, alespoň mi to tak připadá. Jako, když pořád na něčem jedete. Apokalypsa se mi líbila víc než Četa, některá místa ve filmu jsou místa, kam bych se podívat opravdu nechtěl, teda pokud by tam byl takovej blázinec, jako tady ve filmu. Ale film určítý dojem udělal. ()

xLIGHTx

Opäť som si to pozrel. Táto verzia mala okolo 3h. 10min. Je pravda, že prvýkrát, pred rokmi, keď som film videl, ma nebavil. Dlhé, nezáživné, trochu divné. Teraz to už netvrdím. Aktuálne som Apokalypsu videl asi tretíkrát a je to riadne pôsobivé dielo z Vietnamu a popri Čate, Full Metal Jacket je to asi taká imho určitá topka z tohto prostredia, hoci i Lovec jeleňov alebo Born on the Fourth of July sú kvalitné, ťažké kalibre. Tá posledná scéna trochu evokovala (možný SPOILER) posledné scény z Barbara Conana (vidieť, že v oboch filmoch má prsty John Milius). Možný SPOILER, vojnové šialenstvo, za tónov The Doors a The Rolling Stones, chaos, temnota, zrozumiteľné posolstvo o nezmyselnosti a absurdnosti vojny sú tu intenzívne cítiť na každom kroku, vrcholiac pri strete s pomäteným, ale skvelým M. Brandom. (Koniec možného SPOILERU.) Film absolútne nezostal nič dlžný svojmu názvu. (PS Zaujímavá náhoda/zhoda je, že otec-Martin Sheen si strihol hlavnú rolu v tejto kultovej, "vietnamskej" Apokalypse a syn-Charlie Sheen taktiež hlavnú rolu v kultovej, "vietnamskej" Čate, predtým som si to tak neuvedomoval.) ()

PALINO

F. F. COPPOLA hovorieva, že jeho film nie je o vojne vo Vietname, že to je Vietnam a v tomto s ním súhlasím. Drsná atmosféra na nás sála každým záberom. Ja som videl iba Redux verziu, ktorá má až 194 min. a práve stopáž je jej najväčšou slabinou, lebo niektoré scény zdržujú dej a pre film ako taký nie sú prospešnými. Môj najlepší filmový zážitok z APOKALYPSY predstavuje scéna vrtuľníkového náletu na vietnamskú dedinu, ktorej pôsobivosť vyvolávajú hlavne COPPOLOVA zručná réžia a WAGNEROVA hudba. Len škoda, že po tomto momente sa mi film začal pomaly odcudzovať, ale ak si naň spomeniem s odstupom času, spomínam si väčšinou na pozitíva, akými sú vynikajúci herci na čele s MARTINOM SHEENOM, bravúrna COPPOLOVA réžia, veľkolepá výprava a s ňou spojených množstvo oku lahodiacich záberov a pod. APOKALYPSA je skrátka film, ktorý treba vidieť už len kvôli nenormálnej námahe jej tvorcov pri natáčaní a mne neostáva nič iné, len povedať, ža sa im podarilo natočiť vskutku VEĽKOLEPÉ DIELO. ()

Raevan

První polovinu považuji za naprosto vizuálně a vlastně celkově bezchybnou adaptaci vietnamskeho konfliktu, která člověka nadchne a pobaví.. Jasných pět.. Ale ta druhá polovina, ikdyž asi zase bez režisérské ani herecké chybky, mě neuvěřitelným způsobem vypsychovala, vyschízovala, a uspala.. Dobře.. řeknete psychologické drama.. klidně si to tak nazývejte.. ale už mě to prostě nebavilo.. ()

uzzi

Tento film je opravdu perlou mezi válečnými filmy (i když v kontextu filmu rozhodně protiválečným). Je těžké ho zařadit do jednoduché škatulky, jednoduše přerustá až do existencionální roviny a řeší, nebo spíše popisuje základní hodnoty, bezmocnost a šílenství vyvolané zlem, tedy válkou. Film doslova hypnotizuje a přenáší diváka na svou vlnu, pokud se necháte tou vlnou unést (nebo spíše smést) při konci filmu se nedostavuje nadšení, ale pocit marnosti a odosobnění. Nevím jestli tohoto chtěl Coppola svým filmem docílit, ovšem dopad je jednoznačný. Rozhodně doporučuji vybrat director´s cut, který se svými cca 50minutami navíc ještě více vtahuje do filmové hypnózi. Nebudu rozepisovat jak dokonale vystihuje bezmoc Vietnamské války a války vůbec - to jsem díky bohu nezažil a tak nemůžu srovnávat:). Zajímavé je že na " válčící žlutásky" ve filmu nenarazíte (na civilisty ano), jsou jenom stále jakoby všude kolem a útočí tu ze tmy, tu z džungle a pravděpodobně to kopíruje i zážitky amerických vojáků z Veitnamu, kdy málokdy jejich nepřítel stál "tváří v tvář" a oni jen padali k zemi. Nejednozančně působí i "šílenství" plukovníka Kurtze, on byl ten kdo do puntíku splňoval všechny představy o dokonalém vojenském stroji, nakonec došel k vlastnímu poznání které nalezl až v šílenství, uprostřed svého "království". Osoba Willarda a jeho cesta jakoby oba břehy spojuje, nakonec je z Willarda šílenec i vojak v jedné osobě. Bezmoc, omámení a šílení z nesmyslného počínání, zloby a násilí - o tom film mluví a podává tyhle vnitřnosti ve špinavé vojenské přilbě, doporučuji ochutnat. Nepopsatelná záležitost ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Apokalypsa je film, o kterém jsem slýchal poměrně dlouho, než jsem měl možnost ho konečně taky shlédnout. A i podle zdejších komentářů jsem byl dost zvědavý. A výsledek ? Nuže opravdu nevím. Tohle je tak zvláštní film, že ponechávám raději bez hvězdičkování. Opravdu nevím, co si o něm mám myslet. Za prvé o faktu, že nemám rád válečné filmy jsem věděl už před tím a Apokalypsa mi to jen potvrdila. Snad jediný film o válce, který se mi líbil, bylo Narozen 4.července. Takže: Pokud nemáte rádi mafiánské filmy - nedívejte se na Kmotra...A pokud nemáte rádi válečné filmy - nedívejte se na Apokalypsu...Já jsem ji doslova "přetrpěl" , jednak ze zvědavosti a jednak proto, že je to natolik silný film, že vám to prostě nedá...První třetina dobrá, druhá třetina cesty na lodi, nuda k uzoufání, třetí třetina taky nic moc - no ale ten hypnotický závěr vše napravil a byl jsem rád, že jsem vydržel až do konce - ono se ani nevydržet nedalo. Podruhé to celé ale rozhodně vidět nechci... PS: Zajímavé je, že hudbu Doors miluju snad odjakživa, ale celé regulérní album jsem si poprvé pořídil domů až dnes...společně s Apokalypsou. Takže přijdu domů - pustím na věži Doors, potom šoupnu do komplu Apokalypsu a hned do úvodních titulků zní - hádejte co... (:o) ()

casioa....

Filmový (vojnový) Opus Letum. "Saigon... shit; I'm still only in Saigon... Every time I think I'm gonna wake up back in the jungle"! Slovo "charlie" dostalo viac ako trojdimenzionálny rozmer. "There are two of you, don't you see? One that kills... and one that loves.". Rozhodne jeden z naj vojnových filmov (spolu s Thin red line, Full metal jacket, Tae Guk Gi: The Brotherhood of War).....PLUS: vrtuľníkový nálet na Vietkong za doprovodu Wagnerovho "The Ride Of The Valkyries", zrejme najlepšou vojnovou scénou forEVER! ()

bari68

Z tohto filmu za rozpoluplné pocity. F.F.Coppola si drží svoj nadpriemerný štandart , ukazuje vietnamskú vojnu aj z druhej strany mince a netlačí nám do hlavy Hollywoodský amerikánizmus.To je u tohto snímku pre mňa veľký plus. Možno som tomuto filmu až tak nepochopil . Je to možné vojnovo-akčné drámy nie sú mojim šálkom kávy , ale zdalo sa mi to miestami nudné a príbeh mal malé diery .Avšak 4* a 80% je jasných. ()

killjezor

Vynikající, Apokalypsa mě dostala už svým začátkem, kdy znějí Doorsy.Nevím, jak víc se rozepsat, tohle se musí vidět. Ale ne v neděli, když zrovna na nově nic nedávají. Je třeba si to vychutnat. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu