JohnCoffe

Máte právo mě zabít ale nemáte právo mě soudit. Asi nejvýstižnější věta z celého filmu , která ukazuje na to že ten kdo si podobným peklem neprošel nemůže ani za mák kázat někomu něco o morálce nebo správnosti ..Celých 205 minut je naplněno tísnivou atmosférou všudypřítomné smrti a totálním šílenstvím, kterým si asi prošli uplně všichni američtí vojáci ve Vietnamu, kteří se na nějakou dobu octli v džungli face to face proti Vietcongu .Bohužel mi chyběl nějaký smysluplný příběh nebo pořádná akce, která by mi těch dlouhých 205 minut nějak zpříjemnila.Každopádně se jedná o ojedinělý náhled na konflikt ve Vietnamu . ()

DonBraso

Viděna rozšířená verze a musim říct,že po těch letech co jsem to viděl jako malý kluk se extra nic moc nezměnilo,jenom ten obraz hlavně a pěkná řádka nových sekvencí.Když zůstanu u nich,nejhorší byla francouzská kolonie,která totálně vyhodila film a víceméně rozlouskla to dobré a špatné pro mě.Dvě hodiny je to neskutečný,kdy člověk žere válku jaká je a FFC nabízí směs jeho řemesla,který stačí a ví jak na to,ikdyž materiálu a problémů s filmem víme bylo nespočet.Robert Duvall měl hrát mnohem déle,protože tu postavu si člověk zamiluje hnedka a ne jenom klasikou"Mám rád vůni napalmu,takhle po ránu".Bohužel,druhá spíše ta poslední třetina,byla až taková nutnost vůbec jakoby sonda k sobě vlastní a taková ta prudkost k finiši,že se mi totálně obrátili hodnoty.Když si to člověk řekne,tak film je hrozně nalajnovaný za svým cílem,který musel dopadnout takhle,protože už Willard musel vědět,že s dvouma dalšíma lidma by na Kurtze neměl ani kdyby vytáhnul "bezbolestnou".To mě přijde jako takový menší duchovní velká scéna,která je sice tak naprosto jiná,ale mě přijde,že je to jenom blábolení o konci s M.Brandem,který za takový bakšiš,tam řeknul prdku a jakoby se scény úplně na novo sjeli a bylo tam hrozně tlačit sílu o traumatech z války.Prostě to vůbec nesedí k první půlce filmu,která od tohoto opouští a snaží se být taková jaká je,bez zbytečných velký slov a tak to mělo zůstat.Tohle je proroctví čico a mě tyhle fantasmagoři nikdy moc nebrali.ALe film má stejnak u mě obdiv.Scéna kdy plujou za Dennisem Hopperem,scéna s duněním,mi připomělo hrozně italský hororový filmy či známý film Kanibalové a hrozně mě to dostalo.Co jsem nechápal,proč tam bylo v celým filmu tak moc kouřových momentů a světlic v každým záběru,ale to byl nejspíš detail,který si tam hnidopych našel :) ()

calculus

Ponurý válečný film. Filmový zážitek dotvářejí časté monology, na nichž stojí realistické vykreslení postav. Pocitově jsem si připadal, jako kdybych přes tři hodiny nesledoval film, ale četl knihu. Místo a děj zde mají spíše symbolický charakter. Willardova cesta v závěru filmu dospěje k cíli, který ze všeho nejvíce připomíná peklo. Člověk, který je způsobil, už dávno přišel o duši. Možná tehdy, když viděl "tu hromadu useknutých ručiček", kdo ví... Některé momenty jsou naopak myšleny s nadsázkou, hláška "Charlie nesurfuje" mě opravdu pobavila. Film na mě nechal silný dojem, ale znovu se mi do něj prozatím nechce, je to opravdu hodně dlouhé. ()

swinevenca

Tenhle film je především dlouhý. A to tak dlouhý, že i kdyby byl o polovinu kratší, furt je dlouhý. I Kmotr mě chvílema nudil, ale tohle bylo moc. Nenudící zobrazení nesmyslnosti týhle války a morální vyprahlosti jejich účastníků v tomhle filmu by se u mě vešlo do jedný hodiny, z toho bych byl odvázanej, zbytek mě nevýslovně unavoval. Tomuhle jsem při vší snaze nedokázal věnovat celou dobu plnou pozornost. ()

Thovt

uf... jeden z těch filmů, u kterejch se vám těžko hledaj slova. první dvě hodiny byly úchvatný a vylíčení šílenosti války nemohlo bejt sugestivnější (kam se hrabe Full Metal Jacket). scéna náletu na vesnici je sice zmiňovaná nejčastějc, mě ale fyzicky mrazilo během scény bitvy o most. takových scén je ale víc. závěr ale úplně otočil a plynulost děje a jeho důraz na emoce výrazně ztěžkly. beru to jako lehkej mínus a zároveň jako důvod, proč Apocalypse Now vidět znovu, protože něco takovýho se fakt netočí každej rok ()

Roman1983

jistě pozoruhodné dílo, a to je právě to .. pozoruhodné!!! shlédl jsem celý Director's cut = 196 min, a musím říct, že kdyby film skončil po 120,130 minutách vůbec by to neškodilo, schválně jsem během týdne shlédl tři "Vietnamské" filmy (Apokalypsa, Četa a Lovci Jelenů) ... Četa je zkrátka popisem války jako takové = skvělé 5*, zbylé dva filmy hloubějš vykreslují vliv na psychiku, přičemž u mě jasně vedou Lovci Jelenů, kde je silně nastíněn návrat do normálného života ... zkrátka poslední část Apokalypsy (najití plukovníka a následné nirvány, zabíjení, fetování, šamanství, atd.) naprosto zmatená, zbytečná, nechápu co tím chtěl básník říct, ... ale jistou stopu to zanechalo 4* ()

dokec

Tak tomuhle ja, lidi, rikam film ! Naprosta precizni senzace. Videl jsem 3h a 15min verzi a rikal jsem si ou shit to je proste klasa a pak jsem zjistil, ze je to nejaky extended, nerozumim tomu, nic tam nebylo navic, vse skvele slapalo a udrzelo moji pozornost po celou dobu....doporucuji tenhle film vsem, me valecne moc nebavi, ale tohle je proste od MISTRA Coppoly mega zazitek. Tento film MEL porazit Kramerova vs Kramer v oscarovem klani 1980 pro filmy 1979. Film o boji o dite s Dustinem mam fakt rad, ale pokud je Kvsk skvele drama, tak APOKALYPSA je EPICKE DRAMA zasazene ve vietnamske valce a tento fim je proste UZASNY !!!! brzy asi vymenim za nejaky v top10 , mimochodem Duvallova postava vyborna ! :) // Oscar 2 : Kamera, Zvuk + 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Robert Duvall, Výprava, Střih, Scénář // Rozpočet $31,5mil // Tržby USA $83,5 mil // Tržby Celkem $134,7 mil ()

Honzulik

Apokalypsa - tak tento film je velmi známý,je to prakticky a bezesporu absolutní klasika. Když se podíváme na tvůrčí štáb a herecké obsazení ( Marlon Brando, Robert Duvall atd.), pak skutečně není o čem hovořit. Apokalypsa je film, který vám neukáže válku ve Vietnamu. Je to film, který vás do této války vtáhne. Pocity strachu střídají pocity beznaděje, absurdnost některých situací vás absolutně odzbrojí. Chvílemi jsem měl pocit, že by film mohl být o pár scén a pár minut kratší. Ale zbytečný čas a zbytečné děje jsou i nedílnou součástí válek, takže je to vlastně v pořádku. Snímků o vietnamské válce je hodně, mnohé jsou skvělé a víc než nadprůměrné. Ale přesto je film Apokalypsa první, co se mi podvědomě vybaví. Skvělé dílo, které již další komentář ani nepotřebuje.... ()

eMeMko

Apokalypsa je více než válečný film. Apokalypsa je dokonalé filmové dílo, které se dá těžko překonat. Vezmu to ale popořadě. Zápletka a příběh je samozřejmě důležitou součástí každého filmu. Zde se nám dostává vcelku napínavé drama, plné zvratů a nečekaných závěrů, a to všechno na pozadí obrovského válečného konfliktu. Herecky je film skvěle obsazen, a je pěkné vidět, jak a kde někteří, dnes už známí herci začínali. Co mě však na filmu uchvátilo nejvíc, bylo jeho surové a realistické podání. Z úvodního záběru, ve kterém před kamerou proletí několik stíhaček a shodí tisíce litrů napalmu, opravdu mrazí. Zvláště pak, když si uvědomíme, že se nejedná o počítačové efekty. Kamera, střih a hudba taktéž nemají chybu, a všechno dohromady tvoří skvělý celek, který stojí za to vidět. Pokud se rozhodnete pro režisérský sestřih, vězte, že těch 196 minut života za to opravdu stojí. ()

mnx

Jakože většinu filmů z prostředí války ve Vietnamu moc nemusím (snad až na Olověnou vestu), tak toto je film, který hraje na úplně jiné struny, a tím mě dostal. Spíš než film je to báseň o absurdnosti válečného konfilktu, a o tom, jak mocně dokáže takový nesmyslný konflikt zahýbat s lidskou psychikou. Musel jsem to shlédnout víckrát, abych pobral všechny souvislosti. Ale rád se na to podívám znovu a znovu. ()

kacir

No... Neviem či je to tou opicou, ale mne to vôbec nesadlo.. Skôr mi to pripadalo ako presný obraz toho ako sa práve cítim.. ()

harycek

Hodnotím sice dost pozdě už ani nevím kdy jsem to viděl poprvé, ale určitě s titulky! Tento snímek se vymyká obvyklému klišé tehdejších USA válečným filmů!!!!! P.S. ani se mi nechce věřit , že Martin Sheen byl tak mladý já v době vzniku byl maturant ( po vyučení 20 let) , no zas tak mladý nebyl jak jsem zjistil(39) , ale vypadal mladě!!!!!!!! ()

anger69

Tohle je absolutní špička všeho co jsem kdy viděl. hodně ponuré a skličující drama které mě vždycky doslova vcucne do děje a vyplivne až hodně dlouho po závěrečných titulcích. ()

patbat

Jedno slovo, co tento film vystihuje, je „chaos“. Nejen chaotický příběh kapitána Willarda skvěle ztvárněného tehdy alkoholově závislým Martinem Sheenem, ale i chaotický scénář dopisovaný během natáčení. A ono natáčení byl snad ten největší chaos, co Apokalypsu potkal. Zadlužený Coppola, který upsal všechen svůj majetek, aby dotočil film, o kterém si sám v hloubi duše myslel, že je hrozný. Horší pocit snad režiséra potkat nemůže. K tomu přidejte infarkt Martina Sheena a máte skvělý recept na duševní zhroucení nebo dokonce sebevraždu. Coppola se ale nevzdal a ten film dodělal stůj co stůj. Viděl jsem Redux verzi i originální Theatrical, takže aby se mi uzavřel Bermudský trojúhelník filmu Apokalypsa a já se v něm kompletně ztratil, mi chybí jen ona prodloužená chuťovka s honosnými 289 minutami. Ta ale počká na nějakou výjimečnou příležitost. Takže verdikt? Předtím, než začnete říkat, že Zachraňte vojína Ryana je lepší válečný film, musíte si uvědomit, že tyto dva filmy nemůžete porovnat už jen kvůli rozpočtu nebo roku vzniku. Ovšem jedna věc, kterou můžete mezi válečnými filmy porovnávat ve všech kategoriích je atmosféra a úzkost, kterou s sebou válka nese. A v tomto ohledu je Apokalypsa nejlepší. ()

pollstro

Halucinační, psychologický a psychedelický válečný epos o vietnamské válce, který není pouhým filmovým zobrazením hrůz a nesmyslnosti válečného konfliktu, jako je tomu u všech ostatních, tolik vyzdvihovaných válečných filmů světové kinematografie. Apokalypsa je skutečným a čistým obrazovým ztělesněním války, které silově tlačí samotného diváka do temných a neprozkoumaných míst lidské duše, která se v momentu sledování stává bezbrannou obětí válečného utrpení a šílenství, a která zároveň odhaluje pravdivé životní myšlenky a názory, které bychom rádi nikdy neobjevili. Ve velmi osobním, blízkém, reálném a neutuchajícím zobrazení estetické fascinace válkou se Coppola pokouší osvětlit především psychologické aspekty vietnamského debaklu, kterému dává mnohonásobně větší přednost před vojenskými, či politickými. Válečná krutost, její dopady a hrůzy jsou postupně odhalovány a prezentovány, stejně tak jako její neutuchající a neunavující marnost s pocitem hluboké beznaděje, která postupně ovládá divákovo mysl. Válečná, nesmrtelná, doposud nepřekonatelná a hypnotická odysea do útrob džungle, která reprezentuje lidskou duši, ke které vede klikatá a spletitá řeka reprezentující náročnou cestu peklem, která prochází různými vývojovými etapami, které postupně odhalují ty největší zrůdnosti lidské povahy, se kterými v samotném finále soucítíme, a které plně chápeme. Cesta, kterou lze považovat za duchovní očistu, jenž nabízí divákovi vstup do světa, ve kterém doslova zažije válku na vlastní kůži, protože Apokalypsa není film o válce, on tou válkou skutečně je. Jednou z největších věcí na Apokalypse je, že ponechává prostor pro vlastní názory na povahu zla, války a morálky. Verbální, mimoverbální a surrealistické vyprávění, které je svým obsahem jedinečným vjemovým ambientním filmovým zážitkem, který nemá z hlediska obrazu a zvuku ve světové kinematografii jednoduše obdobu a ani náznak přiblížení. Od momentu, kdy spatříte Apokalypsu, nebude žádný jiný válečný film tak působivý a silný. Okamžik, který navždy pozměnil způsob vnímání a prožívání filmového obrazu. Mistrovské dílo, jehož existenci v kinematografii lze považovat za nejvýznamnější vůbec. ()

OrtonJaime

Mnozí si tento film protrpěli. Já tedy určitě ne, vtáhlo mě to hned od začátku a čekal, co se z toho vyklube. Víc jak závěr, jsem si užil tu samotnou cestu celým snímkem. Brando je na konci jako za odměnu ale pamatovat si hlavně budu vzdušnou kavalerii. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu