• Československo

Akční / Drama / Sportovní

USA, 1989, 93 min

Film "Kickboxer" patrí medzi tituly, ktorými sa preslávil belgický majster bojových umení a herec Jean-Claude Van Damme. Zároveň je to i snímok, ktorý patrí ku tomu najlepšiemu, čo sa v rámci fight movie natočilo. Kultová záležitosť. Žánrová klasika. Američan Kurt Sloane chce na turnaji v thaiskom Bangkoku pomstiť svojho staršieho brata Erica, ktoré tam zmrzačil miestný šampión Tong Poa. Kurt si s ním chce v ringu vysporiadať účty. Podstúpi veľmi náročný tréning a vyzve obávaného Tong Poa na súboj. ****(6.2.2017)

JCVD v najlepšej forme potešil, aj keď herecky je to zvládnuté diskutabilne. Dejovo film ani nenudí, no zopár skutočností je prehnaných, koniec je prehnaný až moc. So scenárom sa moc nepohrali, je to vidieť počas celého filmu. Námet vznikol v niekoho hlave asi za 5 minút pri sedení na záchode. Záporák je vybraný dobre, vzbudzuje veľký rešpekt až hrôzu, jeho neprekonateľnosť je až zarážajúca, no bolo mi jasné od začiatku, že minimálne raz bude prekonaný, no nečakal som to až v takejto miere. JCVD ho skopal teda statočne. Reálnosť asi tvorcom moc nevravela, ale aspoň má Ázia aj Amerika nového hrdinu. Neviem či mám siahnuť aj po pokračovaniach, no Kickboxer 1 je akou takou bojovou klasikou, ale inak priemerný film. 60%(11.11.2008)

Další snímek JCVD viděn po hodně dlouhé době. Matně si vybavuji, že jsem si říkal už jako prcek, že Krvavý Sport je lepší. Dnes jsem si společně s nostalgií chtěl zkrátit pracovní odpoledne a celkem se to i dařilo. Prakticky celý film měl najeto na 4 hvězdy. 100x viděná zápletka o pomstě, dobrý tréning a třešnička v podobě zajímavého záporáka. Jenže přiznám se, že souboj s Tong Poem mě bavil jen do chvíle, než Jean začal útočit. Mě se ten finálový souboj prostě nelíbil tenkrát a dnes už vůbec. 65 procent.(4.8.2015)

Druhá nejlepší VanDammova bojovka má název Kickboxer. Je to ten film kde Tong Po kope do sloupu až omítka opadává, kde si v rámci tréninku nechá hrdina padat kokosový ořech na báchor a kde zazní památná věta "Mylee mi dala." Dovolil bych si tvrdit že se jedná o takový Jean-Claudeův Diskopříběh. Schválně si poslechněte soundtrack, který je neskutečně nabušený. Roli hlavního protivníka vyfasoval již dříve mnou zmiňovaný Michel Qissi. Jenže ani ten nedokázal zastavit Nack suk cao. Tréninková pasáž opět nadchne. 70%(2.10.2017)

Je to dosť dobrý akčný film so Jean-Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho lepšie filmy. Má celkom dobrý príbeh o mužovi, ktorého brata na turnaji v Thajsku zmrzačí najlepší miestny bojovník a tak mladší brat sa začne učiť u najlepšieho majstra, aby sa pomstil. Je veľmi dobre spracovaný, nie je tu žiadny dlhý úvod, súboj s thajským majsrom príde skoro a potom už začne príprava na pomstu a pre fanúšika žánru je rozhodne na čo pozerať. Akcie tu je pomerne dosť a som s ňou nadmieru spokojný. Až na pár maličkostí ju tvoria iba súboje, či už v ringu alebo aj mimo neho, majú slušnú choreografiu, ale hlavne Van Damme je tu v najlepšej forme a na jeho karate je skutočne radosť pozerať. Najviac sa mi páči akcia v bare alebo aj finálny súboj, ale ten mi až tak moc nesadol svojou schémou, no aj tak je dosť dobrý. Ale viac ako o súboje tu ide o samotný tréning, ktorý tvorí hlavnú časť filmu, je rozmanitý a vyniknú v ňom Van Dammove schopnosti, takže som s ním veľmi spokojný. S hereckým obsadením nemám problém, Van Damme a hlavný záporák sú vynikajúci, majster s dcérou sú tiež plusom a zvyšok tiež nesklame. Réžia a technická stránka sú výborné, v rámci svojej kategórie je to výrazný nadpriemer a pochvalu si zaslúži aj veľmi dobre zvolené prostredie filmu. Arénovky síce v rámci filmov o bojových umeniach patria u mňa až na posledné miesto, ale tie Van Dammove sú rozhodne špičkou arénoviek a najradšej mám Krvavý šport. Objektívna kvalita filmu- 66%, film sa páči mne na 76%.(13.1.2011)

• - Jako pozadí pro některé z tréninkových scén Kurta (Jean Claude Van Damme) posloužily chrámy Wat Phra Si Sanphet a Wat Ratchaburana, část z trosek Thajského města Ayutthaya. (Lorge)

• - Jean-Claude Van Damme a Michael Quissi sa spolu stretli už vo filme Krvavý šport (1988). (Johnny.ARN)

• - Van Damme se podílel také na scénáři a bojové choreografii. (Eldrick)