• Československo

Akční / Drama / Sportovní

USA, 1989, 93 min

Brácha Jean-Claudova hrdiny si myslí, že je nejlepší kickboxer na světě, a tak spolu odjíždějí do Bangkoku, kde se namistrovaný bráška utkává s pořádným asijským řízkem. A samozřejmě dostane pořádně na budku, hned ve druhém kole prohrává a navíc je raněn tak, že končí na invalidním vozíčku. To samozřejmě Van Damma pořádně naštve, a aby nedopadl jako brácha, nechá se místním podivínským mistrem v džungli učit (až téměř mučit) kickbox. Pak už se jen můžeme těšit na závěrečný souboj s rukavicemi namočenými do skla (ať žijí gumoví medvídci v parodii Žhavé výstřely II). Jde o jeden z prvních karatistických snímku Van Damma, který patří určitě k tomu lepšímu, co natočil. Exotické prostředí, namakaný mladík ještě bez bouly na čele, klasický dabing Jiřího Pomejeho, ale hlavně velmi solidní (i když v rámci béčkových produkcí osmdesátých let) choreografie s poctivou tělesnou makačkou dělají z tohoto filmu příjemný a dobrý bojový film. Škoda jen, že se J.C. v některých scénách tváří jako naprostý retard. Protože když ukáže své tělo, fakt to stojí zato. Je zde v naprosto neuvěřitelné formě a je jen škoda, že naposled ukázal dobrou formu už v x let starém Kontrabandu. Byly to prostě svaly z Bruselu. Na závěr podařená filmová hláška Jean-Clauda: "Narodil jsem se v Belgii, teď žiji v Los Angeles"(7.2.2011)

Na škole nás učili, že před sportovním výkonem si máme zahřát tělo a provést strečink. Tong Po se před zápasem rozcvičuje po svém (strečink jaksi vynechává) a že při tom možná spadne barák mu evidentně nevadí. Dále nám vtloukali do hlav, že ať už je utkání jakkoliv vyhrocené, vždy se musí bojovat fér. Tong Po se ve škole kickboxu učil, kterak loktem zlomit obratle tak, aby soupeř už nikdy nevstal. Jde z něj skutečný strach... Jenže má bohužel smolíčka, protože Van Damme se zde předvádí ve své nejlepší formě. Jak chce asi Tong Po zápasit s někým, kdo má břicho tvrdší než tykev, místo třísel gumový hadice a v lýtkách pružiny?? Van Damme je řezník, tréninkové sekvence v džungli vypadají výborně a kdo by si nepamatoval to mrazení v zádech při kopání do palmy. Příběhem samozřejmě klasické akční béčko s jasně daným koncem, ale jinak dynamické, se spoustou akce a sebevědomým Žánem v hlavní roli. P.S.: těch pět nebo šest kopů s otočkou ve výskoku v Kamenném městě už nikdo tak elegantně nenapodobí... 1,5 miliónů dolarů(rozpočet)/14,5 miliónů dolarů(výdělek v USA)(17.5.2006)

Cože? Kdo tady dál měné jak pět hvězd? Přihlašte se dobrovolně, nechť Vás stihne pomsta v podobě Van Dammovy legendární otočky z výskoku, úder na solar "střepinovou" prackou a to vše doplněné o Tong poovskou kopačku holení, kterou láme sloupy v zaflusaných gymech!! Perfektní muzika, laciná zápletka, nejdrsnější záporák, klidný mistr a "provaz mezi provazy" JCVD, který dokazuje, že obléknout ho jak do pytloviny, tak do slušivého tílečka na kšandách strčeného do kalhot pod prsa není žádný problém.-)(4.2.2011)

Jean-Cloude mi zkrátka přirostl k srdci, Kickboxer je béčko podle typické JVCD šablony na kterou nedám dopustit, nechybí motiv pomsty, ultraslizký záporák, moudrý starý mistr, natahování na laně, skvělý soundtrack, mile přitroublé dialogy a úžasný finálový souboj, zde byl Van Damme ve vrcholné formě.(1.7.2007)

Soundtrack Paul Hertzog: 1. To the Hospital/We'll See [1:15] ,2. Groceries [1:47] ,3. Very Stupid [0:45] ,4. Tai Chi [2:55] ,5. First Kiss [0:53] ,6. Stone City [2:34] ,7. Second Stone [0:53] ,8. Hospital [2:21] ,9. Palm Tree [0:30] ,10. Advanced Training [1:49] ,11. Ancient Voices [2:08] ,12. Mylee is the Way [1:32] ,13. Warriors [0:45] ,14. Buddha's Eagle [1:01] ,15. Kidnap [1:01] ,16. You've Done It Before [1:45] ,17. Downstairs [0:54] ,18. Round One [2:12] ,19. Round Two [1:36] ,20. The Hook [1:32] ,21. Round Three [1:32] ,22. The Eagle Lands [4:02],(11.5.2011)

• - Jean-Claude Van Damme a Michael Quissi sa spolu stretli už vo filme Krvavý šport (1988). (Johnny.ARN)

• - Na konci titulků nezkrácené verze je nápis "Goodbye to bugs", tedy "Sbohem brouci", čímž se tvůrci loučili s thajským hmyzem z pralesa. (Lorge)

• - Ve scéně, kdy Erik (Dennis Alexio) zakříčí na Kurta (Jean Claude Van Damme) Noxu kao, drží jej Tylor po pravé straně a Xian (Dennis Chan) po straně levé. V dalším záběru jej však drží oba dva obráceně, Xian stojí na straně pravé a Tylor na straně levé. (Sign)