Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní… Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou „dospělou“ roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby. (Česká televize)

Morholt

Rozporuplný film. Je samotné "fandění" pachateli zločinu trestným činem? Kdyby mi tu otázku někdo položil předtím, než jsem Znásilnění viděl, řekl bych jednoznačné "ne". Teď se můj názor změnil, ale zase nijak radikálně. Nicméně to, že nedokážu jednoznačně říct "ano" či "ne", mě hraje na nervy. Jody byla vynikající jako vždy apsát o ní, že to je její životní role je zbytečné - to je totiž prakticky každá. 85% ()

sarume

Film, ktery stavi otázky . Znásilnění je odsouzeni hodne , ikdyz byl muz vyprovokovan? A co je flirt a co je vyzva, Je ne, opravdu ne?Tak na tohle se Vás ten film bude ptát. Zajímavě zpracované vážné téma, které nezklouzne do laciného: spořádaná studující dívka, je přepadena a znásilněna ožralým bezdomovcem ()

PROROK14

Dobrý film. Videl som to dávnejšie v telke a páčilo sa mi to. 108 minút nie je až tak veľa takže nudiť by vás film určite nemal. Veľmi dobre natočený súdny proces. Jodie Foster má svoj prvý oscar a určite zaslúžene. U mňa je to tak na 75% ()

NinonL

Souboj mladé prokurátorky a její málo věrohodné klientky, která zdaleka nevede vzorný život, s pokryteckým světem. Zaslouží si vůbec "taková" žena obhajobu? Odpověď možná naleznete i v tomto filmu. ()

GodComplex

Na tomhle znasilneni je nejlepsi, ze se odehralo v 80's, protoze k tomu mohla hrat vyborna hudba Brada Fiedela. Toho jsem si na prvni pohled nevsiml, ale ve chvili kdy se ozvalo duneni obrovskych 80's bubnu jsem zacal mit jasno. Jodie Foster vyborna v roli provokativni servirky, ktera to schytala uz ma z Taxikare kurevske remeslo nacvicene, takze to trefila i zde a odnesla si za to Oscara. Na tema znasilneni idealni film. 7/10 ()

swed

Komorní drama J. Kaplana s Oscarovým výkonem J. Foster. "Znásilnění" pokládá řadu otázek, např: Je nabádání k zločinu zločinem? Nese žena, která je opilá, svádí a provokuje muže, vinu za to, že byla znásilněna? Tyto a další otázky jsou sice ve filmu zodpovězeny, ale stejně nám po skončení snímku zůstane pocit, že všechno se mohlo odehrát i jinak (což je plus). Samotná scéna znásilnění je z celého filmu nejpůsobivější a zastiňuje televizním způsobem natočený zbytek. Jodie Foster je v roli oběti přesvědčivá a chvála na její výkon tím pádem pochopitelná. 8/10 ()

kalap

Paragraf je pokrúteny úmyselne ako spravodlivosť sama, alebo dôjsť k tej spravodlivosti je cesta kľukatá a dlhá. Strach ľudských bytostí povedať pravdu je prirodzená, ale pravda človeka vždy oslobodí a očistí od špiny ako v tomto filme. ()

Martin741

Dost surova drama, par sceny je fajne vyhypovanych, a hoci nemam rad Jodie Foster, zvladla to napokon, zvysok hercov a hereciek som nepoznal : 70 % ()

zette

Jodie Foster je vyborna herecka a v tomto filmu dominuje. Uz jen kvuli jejimu hereckemu vykonu stoji za to film videt. Velmi dobre jsou i vsechny momenty z onoho osudoveho motorestu. Vedle techto dvou aspektu vypada soudni liceni a vse zbyle dost odflaknute. Slabsi ctyri hvezdicky. ()

Fancipal

Jakou šanci dovolat se svých práv má žena, která byla brutálně znásilněna v restauračním zařízení třemi muži za hlasité podpory a povzbuzování ostatních hostů? Poutavý příbeh o výkladu práva, jeho hranicích a především o morální integritě a zodpovědnosti jednotlivce. Jodie Foster je neobyčejná herečka ve výjimečném filmu o věčně aktuálním tématu. ()

reky

Jodie Foster výborná, zbytek filmu však spíše průměrný. Chopit se tématu někdo ostřílenější (a to se týká i ostatních herců), šlo z toho vytřískat mnohem, mnohem více. Takhle je to možná až příliš "televizně" vypadající podívaná s hutným začátkem a koncem a mezi tím místy trochu nudnou výplní. 70 % ()

vesper001

Když psovi máváte kusem masa před nosem a on si ho vezme i s částí vaší ruky, každý vám řekne, že jste si to zavinili sami, když jste ho provokovali. Ale aplikovat tuto logiku v lidské společnosti a současné době? Ačkoli dotyční viníci skutečně vypadají jako spojující článek mezi humusem a slizem, ačkoli byla Jodie Foster hodně sexy a hodně sjetá, a ačkoli nejsem právník, myslím si, že provokace nedává právo ubližovat. Howgh. ()

andrii

Nepovolený styk. Nedovolená rozkoš. Nápadný dekor. Nepříčetný, horlivý flirt. Napadený, roztržený dekolt. Hrubý delikt. Hanlivé zneuctění. A očití, očividně čekali na vrchol. ()

hans500

Dost povedené drama, staví především na scénáři (a ten je velmi dobrý) a na hereckém výkonu Jodie Foster (která je zde skutečně zcela přesvědčivá - za roli získala Oscara). A i režie je nadprůměrná. ()

ecceHOMMO

....skvelý výkon Jodie Foster.....v snímku o znásilnení, pričom znásilnenie samotné je tu rozoberané z rôznych aspektov....***/**** ()

Sfinkter

Na filmu jsou hodně cítit 80. léta, ale to je v tomto případě plus, jelikož se vytváří sugestivní atmosféra. Snímek je napínavý až do samotného konce a herecký koncert mladé Jodie určitě stojí za to. ()