Mláďata

Frank Carveth se obává o duševní zdraví své bývalé manželky a jeho dopad na jejich šestiletou dceru. Jednoho dne je učitelka jeho dcery Ruth napadena dvěma znetvořenými dětmi ve školce, což Carvetha vede k odhalení souvislostí mezi sérií vražd, bouřlivým vztahem s bývalou ženou, radikální psychoterapeutickou sektou a tajemným doktorem Raskinem. Hrozba děsivých a nebezpečných bytostí se stále více přibližuje a Carveth musí udělat vše pro to, aby ochránil sebe i svou milovanou dceru. (Cinemax)

Goldbeater

Mláďata jsou jedním z těch pomalejších a na druhé zhlédnutí už méně obstojných děl Davida Cronenberga. Jakmile jednou víte, kam to celé směřuje, nemá to úplně ten správný tah na bránu a spíše už jen vyhlížíte určité dějové momenty (a třeba takoví Scanners u mě při druhém zhlédnutí naopak velmi stoupli). Přesto svým nápadem, naturalistickou obrazovostí a chladnou kanadskou atmosférou je to stále obdivuhodné dílo, jehož finále se každému určitě zažere do paměti. ()

dr.horrible

A uzreli svet Cronenbergove mláďatá, muchy, videokazety a počítačové hry, a ten svet už nikdy nebol ako predtým. Evolúcia hororu v praxi. ()

InJo

V případě tohoto hororu se opravdu vyplatí počkat si na finále. Nejen, že je to bezpochyby nejlepší scéna (jeden moment mi dokonce svou šokující zrůdností sevřel žaludek tak, jak se to zatím povedlo jen těm nejvydařenějším žánrovým dílům), ale Cronenbergovi se navíc daří diváka regulérně napínat samotnou zápletkou, která je poměrně chytře rozvíjena a zpracována. Většina filmu sama o sobě příliš strašidelná není (to až ten závěr je výstavní), ale napětí a nepříjemné, znepokojivé pocity se při sledování dostavují takřka nepřetržitě. Velkou zásluhu na tom má mimo jiné i skvěle padnoucí hudba Howarda Shora. 70 - 80 % ()

Anderton

Ďalší dokonalý horor majstra Cronenberga. Jeho filmy majú vždy dve roviny. Tú vizuálnu, častokrát hororovú a myšlienkovú, resp. psychologickú. Tieto roviny sú vždy navzájom dokonale prepojené, tá prvá predstavuje metafory, ktoré odkrývajú tú druhú. Navyše je Cronenberg, aspoň pre mňa, najvýraznejším predstaviteľom autorského filmu, jeho štýl je rozpoznateľný nielen podľa legendárnych telesných deformácií, ale aj podľa inteligentných dialógov. Toto všetko platí aj pre Mláďatá. Zaoberá sa utrpením detí, ktoré sú nedobrovoľnými obeťami hádok rodičov a ďalšími motívami. Samozrejme metaforicky. Je to jednoduché, ale v jeho podaní nás čaká každú chvíľu nejaké dejové, alebo vizuálne prekvapenie. Načo pozerať na tuctovú drámu, kde sa rodičia bijú o dieťa, keď si môžeme pozrieť Mláďatá a máme hneď niekoľko žánrov v jednom. Cronenberg je nekompromisný, následky rodinných rozpôr bývajú častokrát pre deti trvalé. ()

Willy Kufalt

Nářez. Přestože moje první setkání s Davidem Cronenbergem pár měsíců nazpátek nedopadlo vůbec dobře, zkusil jsem to s ním ještě jednou, dalším filmem, a tentokrát mě dostal. Jeho Mláďata jsou bizarním a šokujícím mysteriózním hororem, odhalujícím zákoutí nevídaného zla vrahů malého vzrůstu, současně však hodně staví na psychologii. V rámci samotné zápletky Cronenberg originálně spojil lidské tělo spolu s lidskou myslí, jako dva elementy, které (jak se ukáže) můžou být až nebezpečně propojeny proti své vůli? Po celý čas mě držela osobitá dramatická atmosféra, děj se rozvíjí pozvolna, umocňuje jistý neklid a velmi opatrně začíná přecházet za hranici přijatelného, kdy ona mysl i ono tělo se dostávají do nepříjemného bodu a musí čelit extrémnímu morálnímu dilematu. Přestože jde o hororový a fantastický žánr, samotný příběh byl dostatečně propracován a rozehrán natolik civilně a realisticky, že jsem mu během sledování vůbec neměl problém uvěřit a v okamžiku vrcholního nebezpečí a obětavého boje zůstal naplno zasažen. Jo, tady mám pocit, že jsem v rámci kombinace oněch žánrů viděl skutečně silný, působivý a také originální majstrštyk, tento film a několik scén z něj asi jen tak nevytěsním z paměti. [95%] ()

Tommy987

The Brood predstavuje to najlepšie a režijne najvyspelejšie, čo Cronenberg v 70-tych rokoch vytvoril. Rozprávanie drží David tentokrát pevne v rukách, atmosféru buduje chirurgicky presne, divák párkrát nemá ďaleko od infarktových stavov a (nielen) posledná 20-minútovka je vygradovaná tak dokonale, až človek neprestáva žasnúť. Aj psychologický motív (sila ľudského podvedomia) je tu zastúpený ešte silnejšie ako v režisérových predchádzajúcich filmoch (i keď tam samozrejme tiež nechýbal). Ťažký, krutý, krvavý a depresívny horor. 10 / 10 ()

Chrustyn

Ještě než se stačil Cronenberg proslavit jako úchylný experimentátor, kterého zajímají všelijaké lékařské pokusy a fyzické proměny (nebo spíše deformace) člověka, natočil tento slabý ale chvílemi působivý horor o dětských mutantech, kde si všechny tyto aspekty vyzkoušel pohromadě. Popravdě snímek moc hororový není a nějaké gradace se dočkáme až na konci ale přesto film nenudí a závěrečný "porod" je lahůdkou pro všechny gore úchyláky. ()

panjosef

Než se na tenhle film podíváte, tak si o něm nic nečtěte, žádný popis děje, žádné komentáře, nepřeklikávejte vedle do diskuze, nedívejte se na fotky z filmu, jen si ho pusťe a nechte ho ať se vyvíjí a vnímejte, takto jsem to udělal já. Váš zážitek bude o to větší. ()

Flakotaso

Cronenberg mě opravdu nebaví. Po trapárně jménem Nahý oběd jsem mu dal ještě jednu šanci a dopadlo to téměř stejně. Alespon tady nebyl hnusný počítačově upravený hlas. Jestli je tohle pro někoho psychologický teror, tak je asi hodně přecitlivělým divákem a nebo neviděl nic od Zulawského. Pobíhající malí buzíci s kapucí na hlavě, toho se mám bát? Nechápu jak tomuhle může někdo dát pět hvězdiček. ()

Flego

The Brood odštartoval Cronenbergove "zvláštne" filmy a v tejto mrazivej atmosfére sa našlo zopár slušných scén. Na svoju dobu určite šokujúce dielo, má však v sebe istú kŕčovitosť a samoúčelnosť. ()

Ivoshek

Cronenberg je úchyl fascinovaný mutacemi lidského těla a jeho interakcí s parazity různého druhu. Když tohle víte, případně pokud to máte rádi, můžete se s gustem kouknout. Celý děj filmu je v podstatě záminka k tomu, aby mohl mistr ukazovat tyhle svoje úchylárničky. Takže zatímco v Mouše je podstatou technické spojení hmyzu s člověkem, v Shivers červ, který dělá z lidí sexuchtivé zombies, tady se /// SPOILER ALERT - - - SPOILER ALERT - - - SPOILER ALERT /// rodí ty malé obludy z lidského hněvu, a to způsobem, který rozhodně vybočuje ze standardů americké kinematografie. ()

eraserhead666

Zpočátku jsem si myslel, že to bude čistý psychologický horor, jenže pak tam cosi paličkou na maso umlátí ženskou... Sice to svým způsobem psychologický horor je, místy ale dost brutální (ze skleněného těžítka prohozeného stěnou mi docela zatrnulo). Cronenbergovi se povedla úžasná věc, většinu filmu jsem nevěděl která bije a co z toho nakonec vyleze, což se mi u filmů často nestává (výjimkou je samozřejmě Lynch, jenže u toho aby člověk nějakou smysluplnou pointu pohledal :-)). Vyústění zápletky je sice poměrně dobře natočené, jenže mě trošku zklamalo, celý film jsem od Cronenberga čekal něco trošku originálnějšího a on ten konec moc originální nebyl. Ale jinak dobrej film. ()

Othello

Nejdřív zklamání, pak úlek nad to, co se z toho vyvrbuje za debilitu, ve finále uznání, že film, kde rodí žena z obrovských vředů po těle znetvořené děti si pod čtyři hvězdy jít nezaslouží -) ()

SOLOM.

Tak zde mě opravdu asi nejvíce dostala depresivní atmosféra a psychologická stránka filmu. Přiznám se však, že jsem očekával ještě něco navíc. Některé scény se můžou opírat o silné momenty, ale našel jsem zde i určité slabší místa, kdy mě děj zas až tolik nebavil. Určitě mě však zaujal nápad s malými vrahy, kteří se s ničím a nikým nesrali. Trochu jsem ovšem nepobral tvůrcův nápad „jejich vzniku“, který mi přišel docela „divný“. Hudební doprovod Howarda Shorea byl opravdu skvělý. ()

Karamanlis

Divoká myšlienka, ale o tie v hororovej tvorbe Davida Cronenberga nikdy nebola núzda. Od tuctového béčkara mal Cronenberg naozaj ďaleko, čo v The Brood jednoznačne dokazuje. Inteligentný hororík, počas pozerania ktorého mi sem tam naskočili aj zimomriavky... ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?