Jako malý kluk jezdil Max Skinner na prázdniny ke strýci Henrymu, který miloval Francii, víno a Provence. Proto se tam odstěhoval, žil v malém zámečku a byl majitelem rozsáhlých vinic. Na nich pěstoval víno jeho vinař Francis Duflot s manželkou Ludivine. Když Max vyrostl, stal se z něj poněkud bezohledný makléř na londýnské burze. Aby vydělal peníze, neštítí se ani podrazů. A na strýce skoro zapomněl – neviděl ho už deset let... Právě když se Maxovi podaří další vypečený kousek na burze, za který ho všichni proklínají, dozví se, že strýc Henry zemřel. Jelikož nezanechal závěť a jiný přímý příbuzný není znám, zámeček i vinice mají připadnout jemu. Max odlétá do Provence, kde se má setkat s notářkou Auzetovou. Odjel právě včas – jeho poslední burzovní operace vyvolala velké pohoršení a chce s ním hovořit i majitel jeho makléřské firmy Sir Nigel... V Provence se Max setkává s Francisem a Ludivine, zjišťuje, že zámeček není v nejlepším stavu, a zdá se mu, že ani víno není dobré. Spíš hodně špatné. Ovšem stejně nemá v úmyslu si panství ponechat. Ihned kontaktuje svého realitního agenta a přítele Charlieho Willise a pověří ho, aby hledat zájemce. To se ovšem nelíbí Francisovi, který strávil většinu života po boku Henryho na vinici. Zatím ale musí spolu s Maxem zahájit „velký úklid“, aby staré obydlí vypadalo alespoň trochu k světu... Stejně jako na burze se Max často chová bezohledně i jinde. Když telefonuje v autě, málem srazí na kole jedoucí místní číšnici Fanny Chenalovou a ujede. Když se chystá urychleně odletět zpět do Londýna, omylem spadne do silné vrstvy listí ve vypuštěném bazénu a nemůže se dostat ven, kde zůstal i jeho mobil. Asistentka Gemma ho shání marně a Sir Nigel ho na týden suspenduje... V bazénu ho shodou okolností objeví právě Fanny. Aby ho potrestala za nehorázné chování, napustí bazén vodou. Teprve potom se Max vyškrábe ven a nakonec zůstává několik dní v Provence. Pomalu se mu vracejí vzpomínky na dětství a strýce Henryho, kterého skutečně miloval, stejně jako strýc jeho, přestože si později o jeho charakteru nedělal žádné iluze. Pak se však náhle objeví mladá Američanka Christie Robertsová a prohlásí, že je Henryho nemanželská dcera. Zatímco Charlie se obává, že by to mohlo zhatit rychlý prodej panství, Max hlasitě prohlašuje, že jeho strýc by nikdy Američance dítě neudělal. Christie je zaražená: nechtěla peníze ani vinice – přestože vínu rozumí, pracovala na vinicích v Kalifornii – chtěla jen poznat svého otce, protože nevěděla, že už je mrtvý. Dívka se rozhodne co nejdřív odjet. Zatímco Charlie z Londýna hlásí, že o zámeček s vinicemi je obrovský zájem, Max si pomalu zvyká na docela jiný život v Provence. Vyhledá Fanny, která pracuje v místní restauraci, a omluví se jí za své chování na silnici. Nakonec se mu podaří ji pozvat na schůzku a brzy se stanou milenci. Už jednou zklamaná Fanny ale počítá s tím, že Max brzy odjede navždy a nic od jejich sblížení nečeká... (TV Prima)

moviepill

Bolo by to tak na 3*, ale za Alberta Finneyho a hlavne Freddieho dávam ďalšie dve *. Film presiaknutý dobrým vínom, môjmu srdcu milým francúzskym štýlom humoru a vôbec takou fajn pohodou. Viac takých filmov ako tento! ()

akcul

Ano ano, tohle už tu bylo, jak se tu mnozí ohánějí! Ale to platí také o většině scénářů, námětů, modelových příběhů, z jejichž výchozí situace si můžeme odvodit vývoj zápletky, zvláště pak u žánru "romantická komedie". O málokterém příběhu můžeme říct, to tu ještě nebylo ... tak proč to brát jako negativum a nenechat se jen unést touto pohodovou, smyslově opojnou komedií? ()

Zodiak

Po druhem zhlednuti jdu na plnej pocet. Skvela prace Ridley. Atmosfera jednim slovem uzasna, clovek se citi jako kdyby v Provence sam byl. Pro me osobne velka lahudka. P.S. Marion je carokrasna......... ()

Prubner

Škoda, že se tohoto námětu chopil právě Ridley Scott. Ten mu totiž svou řemeslnou machou jen uškodil. Takovýto námět opravdu nepotřebuje rychlý střih a překotné tempo, právě naopak, film by měl být pomalý a meditativní. Takhle mě to nijak emotivně nezainteresovalo a jen jsem se nudil. Proměna hlavního hrdiny není moc přesvědčivá a ta milostná linie už vůbec ne. Jediným kladem filmu je Russell, ostatně jako vždy. Marion bohužel není můj typ. ()

Edeltruda

Uvažovala jsem pouze o třech, ale kvůli úžasné atmosféře, kterou film dokáže na diváka přenést, dávám ještě jednu navíc. :-) Ostatní vystihla lépe už přede mnou ve svém komentáři Nathalie. ()

uhlobaronka

Mě takové vysoké hodnocení teda celkem překvapuje. Co je komediálního na tom, že sebou Crowe při tenise párkrát praští o zeď nebo když spadne do bazénu, tak na hubu. Nevěřila jsem tomu, že se z takového křiváckého bankovního dravce může stát po návratu do kraje jeho dětství, kde stráví pouhý týden, ale kdy k němu v jeho nostalgických vzpomínkách moudře promlouvá jeho strýc (kterého mimochodem neviděl několik desetiletí, ale jak se dozvídáme, velmi ho miloval), takový dobrák s měkkým srdcem. Nepřesvědčila mě ani atmosféra francouzského venkova ani osudová láska na první pohled a z vína, které je tak nechutné, že ho musíte vyplivnout, se vyklube nejdražší a nejlepší víno, o kterém slyšeli i v Kalifornii…? Zkrátka – nějak mi to nesedlo nebo co. ()

Gladi

Príjemná oddychová romantická komédia z krásneho prostredia francúzskeho vidieka. Už viem, kde chcem stráviť svoj dôchodok :-D ()

elgreco

Pouhá hra na Francii, nebo… křivdil bych slovu hra… omšelá nápodoba všech možných klišé o sladké Francii… Šaramantní jak předvčerejší bageta, nebo týden otevřené šampaňské. Tohle, že víno, tenhle kvas, vždyť křiví ústa láme vaz! Kritičtější z nás (Kleopatra) mluví v souvislosti s Dobrým vínem o německých červenoknižních kýčovinách na téma, jak bohatý sobec ve slunné středomořské vesnici k rozumu přišel a své srdce krásám světa otevřel. Já nejkritičtější smraďoch v okrese si přisazuji – filmu navíc chybí i to, co ty kýče mají – polepšení (dramatický oblouk tomu říkají v učebnici). Hlavní hrdina je tu i na konci úplně stejné hovado jako na začátku, jen si vzpomněl na to, co mu jedna malá holka (a fakt by mě zajímalo, kde to přečetla) kdysi pošeptala do oka a jen ji teď, už dospělou, mrknutím oka sbalil. Tohle je horší než klišé (a já mám rád dobře natočené klišé), je nenapněné klišé. Nulový příběh jen skládačka, žádný sentiment, ale kalkulačka. Jediným kladem je krásná Marion Cotillard (která byla tak dokonale nekrásná v Edith Piaf)…. Ale to mohli místo filmu udělat pár fotek. Vyšlo by to levněji. Pokud jde o film, raději třikrát za sebou shlédnu upřímně působící Pretty woman, než něco, co působí, jakoby scénář psali v Čedoku. ()

George.Camel

"Johanka z Arku ??? ... a vy jste Jack Cousteau ... " skvělé jiskření v této brilantní romantické komedii. Předem tušíte, jak vše dopadne. Je zde i vzájemná nevraživost mezi Angličany a Francouzi, krásný starý dům, špatné i dobré víno, překrásná zákouti a samozřejmě happy end ... francouzsky, n´est ce pas. ()

Via

Asi se na tenhle filmeček někdy podívám znovu, ale jestli chcete oddechovku s příjemnými herci, doporučuji ;) K tomu tématicky sklenku vína, otevřenou mysl pro rady od dědečka a jen se nechat očarovat vinicí... Kdo však bude chtíti najít něco hlubšího, i ten tam něco nalezne ;) ()

gotham

Poměrně kvalitní podívaná, kde se z namyšleného obchodníka Russella Crowea pomalu stává příjemný společník, kterému se zalíbí život na francouzském venkově, a to zejména díky okouzlující Marion Cotillard. Chybí mi zde však větší kreativita příběhu, ten je moc jednotvárný, stejně jako jeho postavy, a hlavně předvídatelný. Film také drží nahoře vynikající herecké obsazení, kromě dvou výše zmíněných bych ještě uvedl půvabnou Abbie Cornish, která zde zazářila v roli nalezené sestřenice hlavního hrdiny. 60% ()

Emilii

Hele Crowe může hrát i ve filmu ze současnosti, a jde to, není to špatný, ti dva zase pohromadě ( R.Scott a R. Crowe ) u jednoho filmu!!!! ()

PeterMC

toto niesu obycajne 4*, mozno sa rozpisem po druhom zhliadnuti ... velmi zaujimavy film, mam velmi rad ridleyho scotta ()

taft

Jo, jasně to téma tady už kolikrát bylo, ale vadí mi to??? Absolutně néééé. Já jsem nadšená! Vzpoměla jsem si u toho na bobule, a prišlo mi to ze začátku podobný, ale pak už moc ne, no a i kdyby tak co? dyť z bobulí jsem byla nadšená, hlavně mě u obou filmů zachvátila ta atmosféra toho léta, víno, slunce, pohodička, klídeček, leháro, prostě paráda. Sakra jak já se těším na léto. Teď venku akorát chčije a chčije a chčije. To se pak není čemu divit, že si pustím tendle film abych navodila letní atmosféru, no a pak se není čemu divit, že jsem z toho filmu prostě okouzlená:-) No tak už by těch výlevů asi stačilo. Amen. ()

koza3

Dobré toto. Fantasticky zrežírované (jak jinak že) a i příběh se zvraty byl dost fascinující. Není potřeba mluvit, prostě lehká komedie z francouzské vinice nikoho neurazí. ()

SaiHuri

Dobrý ročník je jak dobré víno...k vyjímečnosti mu něco chybí. Jako příjemná kulisa k vaření-ideální.Jako film co obohatí večer o svíčkách-ideální (určitě ho nedokoukáte). Pro jiné příležitosti mi Dobrý ročník připadá chvílemi dost nudný a tuctový. ()

Demoiselle

Krásné krásné krásné... Příběh o změny muže k lepšímu muži /nic nového/, ale v podání Crowa /který je mimochodem hezčí a charismatičtější než kdekoliv jinde/ je to nádherný film opepřený okouzlujícím prostředím! ()

nikkittka

Film příjemně plynoucí,pohodu přenášející a především precizní.Ale k čemu těchto pět P,když ve vás nic hlubšího nezanechá?Feel Good Movie,ale na ty je podle mého názoru Ridleyho Scotta tak trochu škoda.Bokovka je prostě jinde. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

17.09.2012

Nikdy se nikomu nezavděčíš

Nikdy se nikomu nezavděčíš

11.01.2007

Každý měl aspoň jednou v životě ten problém, že ať udělá cokoliv sebelepšího, tak se někdo musí ozvat hlasem nespokojeným. Tahle životní moudrost platí dvojnásob ve filmovém průmyslu. Před několika… (více)