poster

V rannej hmle

Krimi / Drama

Československo, 1990, 94 min

 • mchnk
  ***

  První setkání s neznámým režisérem Jánem Zemanem. Syrová detektivka o zadaném a přesto samotářském kriminalistovi, plná drsných scén, které doba umožňovala. Můžeme, tak ukážeme všechno, ale co vlastně dřív? Mrtvé tělo znásilněné ženy, detailní pohled do mysli obviněného vyšetřovatele (což byla mimochodem, i po hudební stránce, nejlepší část filmu) nebo krásné tělo Evy Salzmannové? Film je trochu přehlcený a ukvapený. Pohled na mládež z konce osmdesátých let také snímku přidává spíše jen na naivitě. Skvělý poker face Jiřího Schimtzera, starší, profláklé skladby Petra Hapky a velmi slušně se vyvíjející scénář (tedy až na pachatelovu předpověditelnost). To vše ve velmi průměrné režii, sázející hlavně na zmíněnou drsnost. Film bych více ocenil jako čisté psychologické drámo.(20.10.2015)

 • Anderton
  ***

  Solídne temná detektívka, ktorá je viac psychologickou drámou, ako napínavým pátraním. Kladom je určite nejednoznačné ponatie hlavnej postavy, ale nielen tej a charakter zločinov, ako niečoho, kde si ani vrah, resp. vrahovia nie sú istí tým, prečo k nim vlastne došlo. Podozrivý je tu každý a odhalenie identity vraha je pomerne prekvapivé, ani nie tak tým, kto z panoptika postáv to bol, ale kým je skutočne. Záver som očakával trochu odlišný, ale temnota nakoniec spolahlivo prevládla. Nespravodlivo prehliadaný film celú kariéru tak trochu tápajúceho, ale zaujímavého Jána Zemana.(7.3.2016)

 • sator
  **

  Neuvěřitelný film z r.1990 s .J.Schmitzrem v úloze kriminalisty podezíraného ze znásilnění a vraždy. Je to arogantní ,bezohledný, nesympatický - slovenským dabingem pak k "dokonalosti"- dotažený týpek. Naturalistické scény v československém (ještě bylo ČSFR) filmu nevídané, a to jak erotické, tak scény z míst mordů, nebo potratu hlavní představitelky. V tom filmu jsou prostě všichni odporní a příběh, či jeho ztvárnění, je jen těžko uvěřitelné,a aby to nestačilo, celé se to odehrává v hmľe . Jedna hláška tam za to stála : když vrah požaduje auto, a policista se ptá kam chce jet odpoví vrah " Do Sovětského Svazu asi nie ty idiot " Dávám 40% za J.Schmitzera(23.2.2009)

 • mh.mail
  ***

  50% - Spíš psychologický film, než čistokrevná detektivka. Pátrání po pachateli vraždy není hlavním motivem, navíc ho bylo lze identifikovat nedlouho po začátku filmu, ačkoliv jedno překvapení na nás a hlavního hrdinu v závěru filmu přece jenom čeká, tím hlavním motivem jsou vztahy na konci minulého režimu - vztahy mezi kolegy na pracovišti, mezi okolím a rodinou hlavními hrdiny, mezi (novo)manželi a maloměšťáckými rodiči manželky, i určité hledání vztahu k sobě navzájem. Syrová atmosféra jak vnějškově, tak vnitřně. I přes některé na svou dobu určitě odvážné scény to není žádná bomba, ale dá se to vidět bez utrpení újmy na dobrém vkusu. Hapka v některých motivech vykradl sám sebe, konkrétně film „Copak je to za vojáka“.(16.12.2015)

 • Rodriguez
  ****

  Pan Schmitzer zde předvedl vynikající výkon! Drsný krimi film česko-slovenské koprodukce! 80%(16.8.2015)

 • - Distribučný slogan k filmu znel: "Dramatický príbeh o vražde a spravodlivosti, ktorá prišla neskoro". (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

 • - Ve scéně, kdy Rudolf Klinovský (Jiří Schmitzer) sedí s manželkou v kině, právě promítají film Hra o jablko (1976). (Ganglion)

 • - Film sa nakrúcal v nasledovných lokalitách: Limbach, Modra, Bratislava - Horský park a Železná studienka. (dyfur)