Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na pozadí netradičního kriminálního příběhu se odehrává výrazné společenské drama - takzvaně spořádaným lidem stačí pouhé nepodložené podezření, aby takového nešťastníka začali vylučovat ze svého středu a různě mu znepříjemňovat život. Nebývalým počinem je to, že postiženým hrdinou je kriminalista, jemuž pouhé podezření rozvrátí veškeré jistoty a dokonce způsobí rodinnou tragédii, když napadání davu se přenese i na jeho manželku. Protagonista začne na vlastní pěst pátrat po pachateli zločinu, z něhož byl sám obviňován, ale uvědomí si, že sám se kdysi dopustil nechtěného přehmatu, z něhož mohou kořenit nynější vražedné úklady. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Solídne temná detektívka, ktorá je viac psychologickou drámou, ako napínavým pátraním. Kladom je určite nejednoznačné ponatie hlavnej postavy, ale nielen tej a charakter zločinov, ako niečoho, kde si ani vrah, resp. vrahovia nie sú istí tým, prečo k nim vlastne došlo. Podozrivý je tu každý a odhalenie identity vraha je pomerne prekvapivé, ani nie tak tým, kto z panoptika postáv to bol, ale kým je skutočne. Záver som očakával trochu odlišný, ale temnota nakoniec spolahlivo prevládla. Nespravodlivo prehliadaný film celú kariéru tak trochu tápajúceho, ale zaujímavého Jána Zemana. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Pochmurný pohled na dobu a lidi. 1) Socialismus končí. Zanechává za sebou lidi bez vzájemné důvěry, plné zášti a hysterických negativních emocí. Radostné budování střídá kocovina z marasmu, v němž jsme. V tomto smyslu jako svědectví doby je snímek výborný._____ 2) Natáčelo se od 14. listopadu 1989 do 19. března 1990. To vysvětluje vše._____ 3) Slovenský dabing zejména Schmitzera a Zawadské mi rval uši._____ 4) Pěkný 17letý Robert Roth (syn papaláše Karase) celkovou pachuť z vylíčených poměrů nepřekryje. ()

Reklama

mh.mail 

všechny recenze uživatele

50% - Spíš psychologický film, než čistokrevná detektivka. Pátrání po pachateli vraždy není hlavním motivem, navíc ho bylo lze identifikovat nedlouho po začátku filmu, ačkoliv jedno překvapení na nás a hlavního hrdinu v závěru filmu přece jenom čeká, tím hlavním motivem jsou vztahy na konci minulého režimu - vztahy mezi kolegy na pracovišti, mezi okolím a rodinou hlavními hrdiny, mezi (novo)manželi a maloměšťáckými rodiči manželky, i určité hledání vztahu k sobě navzájem. Syrová atmosféra jak vnějškově, tak vnitřně. I přes některé na svou dobu určitě odvážné scény to není žádná bomba, ale dá se to vidět bez utrpení újmy na dobrém vkusu. Hapka v některých motivech vykradl sám sebe, konkrétně film „Copak je to za vojáka“. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

První setkání s neznámým režisérem Jánem Zemanem. Syrová detektivka o zadaném a přesto samotářském kriminalistovi, plná drsných scén, které doba umožňovala. Můžeme, tak ukážeme všechno, ale co vlastně dřív? Mrtvé tělo znásilněné ženy, detailní pohled do mysli obviněného vyšetřovatele (což byla mimochodem, i po hudební stránce, nejlepší část filmu) nebo krásné tělo Evy Salzmannové? Film je trochu přehlcený a ukvapený. Pohled na mládež z konce osmdesátých let také snímku přidává spíše jen na naivitě. Skvělý poker face Jiřího Schimtzera, starší, profláklé skladby Petra Hapky a velmi slušně se vyvíjející scénář (tedy až na pachatelovu předpověditelnost). To vše ve velmi průměrné režii, sázející hlavně na zmíněnou drsnost. Film bych více ocenil jako čisté psychologické drámo. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

V porevolučnej eufórii film upadol do zabudnutia. Z normalizačnej tvorby sa ale vymyká. Scenár bol totiž schválený pred novembrom 89, kedy boli nakrútené aj prvé zábery, no dokončený bol už v demokracii.kedy sa mohlo do flmu dostať aj čosi naviac. Konečnú podobu tak neovplyvnili (auto) cenzorské nožnice. Nikde nevidno oddaných súdruhov kriminalistov, lapajúcich zločincov. Zato veľmi dobre vidieť šéfa kriminálky, pohybujúceho sa radšej na poľovačkách v sprievode straníckeho papaláša, ako na miestach, kde bol spáchaný zločin. Pri podozrení synčeka straníckeho bossa, dá šéf polície podriadenému (Schmitzerovi) výstrahu, aby dal od vyšetrovania týmto smerom radšej ruky preč. Hlavný je detektív podozrivý zo znásilnenia a vraždy. Žiaden zanietený vyšetrovateľ. Sužovaný nedoriešenou minulosťou, služobným preradením na iné miesto i komplikovanou situáciou v rodine, spôsobenou aj jeho sexuálnou rozlietanosťou, sa snaží dostať z hrozného obvinenia. Nakoniec stráca však oveľa viac, než získava. Ponurá a do beznádeje - napriek vyšetreniu zločinu - ústiaca psychologická krimi dráma s drsným slovníkom i scénami. V úlohe mladého delikventa zaujme mladý Robo Roth. 70%. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (5)

  • Film sa nakrúcal v nasledovných lokalitách: Limbach, Modra, Bratislava - Horský park a Železná studienka. (dyfur)
  • Na filme spolupracovala aj Mestská správa Verejnej bezpečnosti Bratislava. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

Reklama

Reklama