Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

klerik

Milé, s fajn efektmi. Ale riedke. Cítit z toho, že to stojí na písmenkovom humore, nie hranom. Dejová línia je prerušovaná diabolskými nápadmi až to spočiatku zaváňa nudou, mnoho fórikov je "len" priemerných. Ale konečne viem, ako to všetko začalo... Marvin je skvelý... ()

SeBig

Skvělé dobrodružný sci-fi se zajímavými postavami a stvořeními. ,,salut salut salut and thanks for all the fiish" Nezapomente si vždy s sebou brát ručník! ()

korbitch22

neskutečně gentlemanská,neurážející komedie,ze které nádherně črší britský humor a jeho lehkost,ve které je jeho síla,na efektech se nešetřilo,vizuální stánka byla na komedii skvělá a co se týče těch myší,no to je prostě tak dokonal ý až sem tomu nevěřil.proč to do sebe tak liješ?bude konec světa nebo co?ano za 12 minut a 49 vteřin!:-) ()

marhoul

Stopaře mám moc ráda a vůbec mě nezklamal. Ovšem aby byl srozumitelný všem, musel by mít navýšenou stopáž na dva díly.. :-) ()

VenDulin85

Dobrá, připouštím, že po přečtení předlohy změním názor, ale bezprostředně po zhlédnutí jsem nadšená ulítlostí, Martinem Freemanem a myškama... A číslem 42!! :-) ()

giblma

Jsem velkým fanouškem knižní předlohy a myslím, že film vůbec nedopadl tak špatně. Je sice fakt, že sem tam se vkrade nuda. Stejně se mi ale líbí hlavní představitelé, komentáře citující z příručky a hlavně konec, který je vtipný a film moc hezky uzavírá. ()

evulienka3

Vaša planéta je jedna z tých, ktoré sú určené k demolácii. Nemá zmysel tváriť sa prekvapene. Všetky plány sú už pädesiat pozemských rokov vystavené na obvodom plánovacom úrade na Alfe centaury. Keď sa nezaujímate o miestne záležitosti je to vaša chyba....byrokratický mimozemšťania, robot pesimista, samoľúbi prezident vesmíru. Tak toto bola taká "konina" až sa mi to nakoniec fakt aj páčilo! Niektoré hlášky boli úžasné, ale veľakrát to bohužiaľ aj strácalo dych. Ale neľutujem, že som si to pozrela, fakt zaujímavé dielko. ()

sharky

Knihu neznám, ale tenhle film mě dokonale pobavil. Je to skvělá po britsku ujetá zábava, takovéhle absurní vtípky ve většině hollywoodské produkce nenajdete, celý film je dost originální a nápaditý, že mi žádný jiný nepřipomíná, což se mi stává málokdy (akorát mi jednou vytanul na mysli červený trpaslík). Robot marvin trpící maniodepresivní psychózou, kterou nakazí zlé mimozemšťany nemá chybu. Úvodní písnička mi bude znít v hlavě jesště hodně dlouho, ta se fakt povedla, je dokonale vtíravá, jenom bych ocenil, kdyby někdo ve filmu vysvětlil, proč je ten ručník tak důležitý, když byl použit i ve sloganu. 85% ()

Jinny

Stopařův průvodce je mix Červeného trpaslíka, Amélie z Monmartru a několika dalších filmů. Pro pokračování - o které prosím - bych doporučovala příklon k dějové sevřenosti. Nicméně hodnocení vidíte nahoře. ()

honajz

Takový typický příklad toho, že knihy, založené na slovních vtipech a slovních hříčkách musíte do filmové podoby převést filmovým jazykem, jinak je z toho užvaněná povídačka mimo obraz. Z českých adaptací je to vidět u takového Saturnina, kde režisér Věrčák snaživě převedl všechny slovní fóry do dialogů či monologů, aby tam ztratily své kouzlo. Když se holt povídá o koblihové bitvě, musí ji režisér obrazově ukázat, ne ji nechat odkecat. A tady je to to samé. Spousta frků tady zanikne (vyhláška byla ve sklepě - a už chybí zbytek z knížky, který to celé povýšil, případně všechny ty hlášky z Průvodce atd.). Jiné vtipy sem přidané pak jsou takové poněkud trapné nebo nijaké. Docela by mě zajímalo, co by tomu sám Douglas říkal, kdyby výsledné dílo viděl. A dokonce ani triky nejsou na nějak vysoké úrovni, takže mě nakonec nejvíc ze všeho potěšil Bill Nighy a tvorba planety Země, to jediné snad mělo původní fantazii a vtip knihy. ()

Ivoshek

Jako člověk, který Adamsovu knížku četl několikrát, jsem byl docela zklamaný. Spousta fórů tu nefunguje tolik jako v knížce, spoustu postav jsem si představoval jinak..... Na druhé straně autoři se knížky drželi poměrně věrně, což mě někdy hodně pobavilo (třeba oblíbená zábava Vogonů rozbíjet kraby palicí). Celkově tedy takový lepší průměr - 70 %. ()

Xeelee

Forde? – Ano? – Myslím, že jsem gauč. – Ten pocit znám. Nějakým nepochopitelným způsobem si film zachoval ztřeštěnou atmosféru předlohy. Že by byl napsaný na lodi s nepravděpodobnostním pohonem? Jediná věc, která mi opravdu vadila, byla poněkud nešťastně umístěná Zafodova hlava. Ford s Arthurem jsou perfektní, Zafod neuvěřitelně praštěný a roztomilá potrhlá Trillian k sežrání. A ještě delfíni. A myšky. A maniodepresivní Marvin. A vogonská poezie (Ooo pretná chrochtobuznosti, tvé mikturace jsou mi co zprudlé žvastoprdlérnosti.). A život. A vesmír. A tak vůbec… ()

Jenda

Nemohu posoudit jak moc se film liší či neliší od původní knihy, ale jako komedie si čtyři hvězdičky zaslouží. ()

JASON_X

Spoustu let jsem se téhle knížce vyhýbal jako čert kříži, protože mám rád seriózní sci-fi, úplně nejradši tzv."hard sci-fi", a nechtěl jsem si prznit mozek a vkus nějakou satirickou sci-fi komedií. Pak ale přišel do kin tenhle film, na který jsem byl zvědavý, a tak jsem si před jeho zhlédnutím přečetl i knížku. Tím chci říct, že film se mi hodně líbí, i když nejsem žádný fanda knižní předlohy. Je hodně pestrý, nápaditý, hravý, vtipný, je vtipný inteligentně (po anglicku) a je úžasně a nádherně udělaný. Vogonská poezie, depresivní a pesimistický robot Marvin, skvostná kletba "Belgium!", Slartibartfast (ten, který dělal Norsko) a další desítky a desítky skvělých hlášek a gagů. A excelentní Martin Freeman v hlavní roli. I když to není ta moje oblíbená "pravověrná" a "vážná" sci-fi, nenapadá mě absolutně nic, co bych chtěl nebo mohl tomuhle filmu vytknout, takže plný počet je samozřejmost. ()

Mgb21

I když jsem knížku nečetl, tak jsem se bavil náramně a asi si knihu půjdu v nejbližší době koupit. Jakožto veliký milovník Červeného trpaslíka mám pro tento styl humoru slabost a možné po dalším shlédnutí svoje hodnocení ještě upravím :-) ()

MáŠa

Bohužel tohle moc nefunguje. Nevím, jak moc je dobrá a funkční knížka, ale film, který podle ní vznikl, je spíš taková blbost, ve které je občas vidět více či méně povedený vtip. Zlé to není, jednou to vidět, proč ne, ale na druhou stranu nemůžu ani najít důvod, proč někomu říkat ANO, podívej se na to. ()

Sawy

Jak praví jedna veleznámá reklama: 'Když ji miluješ,není co řešit!' Přesně tohle se dá přenést na filmového Stopařova průvodce po Galaxii.Adamsovy knihy bez nadsázky miluju,dokonale totiž smíchaly anglický humor se sci-fi prostředím.A přestože film rozhodně není dokonalý,já jsem si ho oblíbil už pro jeho roztomilost,evidentní nadšení tvůrců a úctu a lásku k předloze.Brilantní herecké obsazení filmu hodně pomáhá,protože všichni herci byli obsazení takřka geniálně.Teď mluvím samozřejmě o parádním Samu Rockwellovi,který prostě JE Zafod Bíblbrox,ale i skvěle tuctový Martin Freeman,přerozkošná Zooey Deschanel,mimózní Mos Def nebo divný Bill Nighy jsou naprosto přesní.A Marvin s hlasem Alana Rickmana si říká o zbožňování.Průvodce je nesmírně obtížně adaptovatelná kniha,to je jasný,proto si myslím,že tvůrci na to šli ze správného konce a film se jim docela povedl.Vlastně,kdyby nebylo několika nepodařených odboček (ovšem liskací plácačky jsou geniální) a hlavně zpraseného závěru,který byl doplněn trapným happy-endem a prakticky tak zničil možnost na pokračování,byl bych naprosto a jednoznačně spokojený. 80 % ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007