Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

Rocky88

Střelená vopičárna, která mě ale překvapila svým humorem a nadhledem. Jestli někdy někdo natočí pokračování, nezaváhám. ()

Rodriguez odpad!

Tohle bylo asi mimo moji vesmírnou sféru, protože už hodně dlouho jsem neviděl tak neskutečnou sci-fi blbost! 0% ()

Crawler-D

Stopařův průvodce po galaxii trpí Marvinovským syndromem. Na jednu stranu velmi zábavný, ale na stranu druhou vás po chvíli začne deprimovat. Je totiž vážně škoda, že mnohdy začne sklouzávat od inteligentního humoru k parodiím. V některých momentech taktéž působí trochu nedovařeně. Stejně tak pro něj platí kletba o filmování knih, i když ji tvůrci skoro zlomili. ()

Wladi.mir

Zooey Deschanel, Sam Rockwell, Bill Nighy, John Malkovich, Alan Rickman - fantastické obsazení v téhle střeštěné sci-fi komedii, která mě bavila svým především britským humorem, kterého nemám nikdy dost. Knihu jsem nečetl, ale po zkouknutí filmu mám velikou chuť jí přečíst. Prostě mě to chytlo a bavil jsem se a od toho komedie jsou. Zde i netradičně s myšlenkovým humorem. A ne jako všechny ostatní americké blbiny. ()

nithiel

Celkem sympatický přepis knihy, která pro scénáristu rozhodně nemohla být lehkým oříškem. Kupodivu si film zachoval bláznivou a pro mě úžasnou atmosféru nerealističnosti. Taky mě překvapilo, že se podařilo udržet celkem smysluplnou dějovou linku, protože ta je v knize v podstatě je jakýmsi katalyzátorem nových absurdních situací. Výtky se týkají spíš detailů - myslím, že nikdo, kromě tvůrců si nepředstavoval Zafoda s dvěma hlavama nad sebou a hlavně mě mrzí že nebyla použita geniální mometka s marvinem, který svým náhledem na svět přesvědčí počítač nepřátelské lodi k sebevraždě. ()

tomtomtoma

Příjemně zábavná sci-fi komedie o konci Země se sarkastickým pohledem na nelidskou byrokracii, kterou si lidé znepříjemňují život. Hravá a rychle ubíhající záchrana života všech hlavních postav, odpověď na základní otázku (i když samu otázku neznáme), odkrytí dominantních obyvatel Země, vtipný průvodce a nádherně necitelně byrokratičtí Vogoni, kteří ovládají pravé umění řízení a neschopnosti zdravých schopností. Arthur Dent (Martin Freeman), přeživší a stále vystrašený pozemšťan, se jen těžce srovnává se zničením Země, aby pak přes hlas svého srdce přestal být pouze usedlým a nudným člověkem. Ford Prefect (Mos Def), přispívající do Stopařova průvodce, zachraňuje Arthurovi život, aby se stal jeho vesmírným průvodcem i rádcem při jejich pouti. Trish McMillan alias Trillian (Zooey Deschanel), další přeživší pozemšťanka, je osudovou láskou Arthura, kterého vytrhává ze strnulé agonie zbabělosti. Zaphod Beeblebrox (Sam Rockwell), galaktický narcistický prezident, neváhá dát do zástavy jednu svou hlavu, aby dosáhl svých cílů. Z dalších postav je tu depresemi trpící robot Marvin (Warwick Davis s hlasem Alana Rickmana), víceprezidentka Questular Rontok (Anna Chancellor), zamilovaná do stíhaného galaktického prezidenta, výrobce planet Slartibartfast (Bill Nighy), prezidentův politický protivník Humma Kavula (John Malkovich), toužící po zbrani znamenající nadvládu, superpočítač Hlubina myšlení (hlas Helen Mirren), Vogon Kwaltz (hlas Ian McNeice), a samozřejmě vypravěč (hlas Stephen Fry), provázející vtipně celým filmem. Vtipná a hravá zábava rozhodně pobaví i zabaví a vytrhne z nudnosti. ()

C0r0ner

42. Britský humor sušší, než jsem si dokázal představit (oznámení konce světa, vzdychající dveře,...), že by mohl být. Velmi důstojné "pokračování" Cornetto trilogie, které by svým stylem skoro i zapadlo. Minimálně tedy kvalitou humoru. K tomu přehlídka skvělých herců a o parádu je postaráno. 90% ()

Wormboy

Hned na uvod musim napisat, ze Adamsovu knihu som necital a tak som v podstate nemal sajn o co pojde. Stopar sprievodca je niekedy mimoriadne vtipna, ale inokedy dost nudna zalezitost. Niektore vtipy su skutocne super, inokedy mi zase pripadali tragicky nekomicke.Film je teda v mojich ociach iba priemerne dobrou scifi komediou. ()

Dannysek4U

Zvláštní, napoprvé bych dal asi taky jen tři hvězdičky, možná i míň, ale při každém dalším zhlédnutí musím říct, že tenhle film má vážně něco do sebe. A Bill Nighy je prostě boreček ()

lakikaki

Som síce sklamaný, ale dalo sa čakať, že absurdnú knihu, akou Stopárov sprievodca po Galaxii rozhodne je, nebude ani trochu jednoduché preniesť na strieborné plátno. Film som prvýkrát videl ešte pred troma rokmi v kine a moje pocity po skončení boli dosť rozpačité. Nedávno som si však prečítal knihu (a jej pokračovania), zohnal si film a pozrel si ho a tentokrát ma snímok zaujal omnoho viac - rozhodne odporúčam si najprv prečítať predlohu a až tak si pozrieť film (okrem toho, že je predloha vynikajúca, jej znalosť divákovi pomáha v orientácii vo filme). Teraz som bol milo prekvapený a spočiatku som sa skutočne bavil, ale približne v takej polovici začal snímok naberať nejaký nesprávny smer a kúzlo knihy, ktoré v tej prvej polovici ako-tak zachované ostalo, bolo fuč. Z knižnej adaptácie sa zrazu stal film, ktorý si ide vlastnou cestou, čo je v drvivej väčšine prípadov adaptácií skvelé, ale bizarnosti a absurdnosti z knihy v klasickom dobrodružno-komediálnom filme akosi nefungujú. Najmä kvôli tejto druhej polovici udeľujem snímku priemerné 3 hviezdičky, ale rozhodne nejde o film priemerný. Určite stojí za pozornosť jeho "nehollywoodskosť" a originalita a tiež obrovské množstvo známych tvárí - či už v hraných úlohách alebo v úlohách "len" dabovaných... À propos, Alan Rickman je Boh! EDIT: Po zhliadnutí seriálovej verzie Stopárovho sprievodcu po Galaxii dvíham hodnotenie o 1 hviezdičku. Dôvod? Ani Briti neboli schopní poriadne zadaptovať britskú knihu s rýdzo britským humorom. V porovnaní so spomínaným seriálom bol tento film dokonalosť sama (najmä čo sa hercov týka). ()

Zuzanka.R

Skvěle jsem se pobavila, i když uznávám, že hlavně díky tomu, že všech 5 dílů knižky znám a film jsem brala jako připomenutí skvělých hlášek... ()

pakobylka

Pozoruhodná sešlost ... potkaly se tady nápady božské, nápady ďábelské - i něco málo nápadů lehce retardovaných. A mně nezbývá než jim bez váhání přidělit jasně a spolehlivě zářící 4* - za neobyčejně dělnou a obětavou spolupráci, během níž byla beze zbytku zužitkována každičká myšlenka, aniž by byla jakkoli upozaďována, zpochybňována či vysmívána ... patrně v rámci jakéhosi galaktického či dokonce mezigalaktického partnerství, neboť u nás doma - na staré dobré matičce Zemi takový po všech stránkách nezištný přístup rozhodně není obvyklý. ()

emo

Knihu som nečítal, takže nie som ovplyvnený nejakou nostalgiou a ani ma netrápilli otazky typu: "Ako to len natočia..." Celkove je však výsledok veľmi slušný a zábavný, len na môj vkus trochu chaotický. Ale treba si to každopádne pozrieť! MARVIN je na zožratie! ()

jc11

Chaos s pár dobrými nápady a skvělým Samem Rockwellem díky kterému se na film kouknu kdykoliv a pokaždé se budu bavit. Kdyby pejsek s kočičkou nejeli ve vaření dortů, ale ve filmech vypadalo by to nějak takhle. ()

Deverant

Arthur Dent dobrý, Trillian příjemná (to jest je to normální děvče), Mos Def jako Ford Prefect překvapivě dobrý, Marvin vystihnutý dokonale, Zaphod udělaný neuvěřitelně stupidně (a nejen proto, že v knize má hlavy takříkajíc paralelně a ne sériově, což mu dává obdivuhodnou schopnost pít dvojnásobnou rychlostí), konec nemístně (tj. nestopařovsky) limonádový, spousta vtípků z knihy (knih) ale přenesena úspěšně. Za tři. ()

Jermann

Na dotaz ve věci zfilmování kterékoli z pěti částí Adamsovy trilogie by odpověď samotného Stopařova průvodce pravděpodobně zněla: DON'T! Ani Marvin by ten nápad jistě neviděl příliš růžově. Přece jen při tom množství materiálu, jaký se vlezl do tak tenkých knížek, je to přinejmenším výzva. Jennings a spol. si s ní ale poradili v rámci možností na výbornou a obratně přeskládali úvodní kapitolu do fungujícího uzavřeného příběhu. Divák proto nemusí být nutně znalý předlohy, aby si film užil, ovšem rozhodně musí být naladěn na stejnou absurdní vlnu .. nebo spíše vlnobití humoru, nadsázky a sebeironie .. jinak skončí na podlaze s papírovým pytlíkem přes hlavu a zůstane tak touto geniální ságou navždy nedotčen. ()

campix

Knihu jsem nečetl a ani seriál jsem neviděl, tak mě ke Stopařovi průvodci po Galaxii nalákalo hlavně solidní herecké obsazení a zajímavý námět, který byl příslibem solidní nenáročné zábavy na sobotní odpoledne. Prostě takové jiné scifi bez výrazných zvratů atd. A to se celkem povedlo. Herecké obsazení je více než dostačující, efekty jsou na vysoké úrovni a děj rozhodně nenudí díky spoustě rozmanitých postav a lokací. Sice vše občas působí docela lacině, ale zábava to je. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007