Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

melloun

Očekával jsem víc a možná trošku něco jiného. Ve výsledku jsem z toho na rozpacích a těžko se mi průvodce hodnotí. Chvílemi mi přišel dosti stupidní, za což mohl hlavně prezident a jeho přirozená demence. Knížku jsem nečetl a tak nemůžu srovnávat, ale přijde mi, že filmu kousek něčeho chybí. Přesto se na to pěkně koukalo. ()

RedHot

O poznání horší než knižní předloha. Fóry, které by mohly diváka sklátit pod sedačku, zde působí dosti neohrabaně a nedotaženě. Co filmu chybí, je načasování. Ta pověstná vesmírná ujetost by se zde mohla dávkovat mnohem lépe a šetrněji. Dvě hvězdy za depresivního robota a mluvící bílé myši. ()

RockStar01

Knížku jsem četl a je to má oblíbená. Sam Rockwell je tu úžasný, a Zaphoda nemohl zahrát líp. Velmi se také povedla postava Trilian v podání Zooey Deschanel. ()

Caaslav

nechápu zdejší nízká hodnocení, nečetl jsem sice knižní předlohu, ale sprška anglického humoru z tohohle filmu mě dostala...věčně deprimovaný robot Marvin má snad nejlepší hlášky... ()

Narciska

Triky napomezí Červeného trpaslíka a nových Hvězných válek a spojení nadpozemského a pozemského. Celé to bylo krásné putování vesmírem, bojím se jen, že nic víc... Přesto (proto) vím už teď, že to budu chtít vidět ještě jednou. ()

Viperine

Nepochybuju o tom, že se z toho dalo vyrazit víc, ale celkově to byla zábavná podívaná s řadou ftipných hlášek s příjemným závanem anglického humoru. Knihu jsem a nečetla a číst nehodlám.. snad o to menší moje zklamání. Nenáročná odpočinková záležitost. ()

AndreyCSFD

Stopařův průvodce je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Je úžasně vtipná a inteligentní a bohužel nezfilmovatelná. Její kouzlo a vtip totiž nespočívá ani tak v příběhu, jako spíš ve způsobu jakým ten příběh Adams vypráví. Přesto i on si přál, aby byl Stopař zfilmován a docela určitě by tenhle film vypadal jinak, kdyby měl šanci podílet se na něm více. Takhle se do filmu přenesla z jeho knihy ,,jenom" ta příjemná pohodová atmosféra, i když se scénáristé snažili a ještě společně s Adamsem přinesli do filmu i několik dalších nápadů a postav. Casting se také povedl - všechny postavy jsem si víceméně tak představovala, Ford je sice oproti předloze tak trochu černoch, ale zase má ten správný ,,mám to v paži" výraz. Co však nechápu je ta místy skromná výprava, která u takového filmu zamrzí. Je sice zřejmé. která část filmu spolkla nejvíce peněz, ale přesto mám pocit, že dost se jich ztratilo někam na vzdálenou planetu, kam mizí ztracené propisky. Možná ale kdyby z téhle knížky udělali blockbuster, zmizela by ta pohodovost a atmosféra britské nízkorozpočtovky, což by bylo snad ještě horší. Kniha není pro každého a stejně je to i s filmem - je spíše pro fanoušky - trhlý, vtipný, nápaditý a hlavně good feeling. Základní otázku života, vesmíru a vůbec se z něj sice nedozvíte, ale odpověď na ni určitě ano. ()

Wawer

Stopařův průvodce je moje guilty pleasurea to přestože je to chaotická slátanina postrádající logiku s jakýmisi podivným humanistickým poselstvím. Spíš než cokoli jiného jde o sled více či méně podivných gagů. Na druhou stranu je Stopařův průvodce neskutečně vtipný, originální, ujetý a odvážný. Když zrovna zvolní, zčistajasna se stane něco absurdního nebo se prostě jen zjeví Marvin a jede se dál. A co je na tom nejzajímavější, na Stopařova průvodce se dá koukat pořád dokola a pořad je to sranda. Není to film pro každého, ale koho chytne nepustí. Pro mě 4* ()

TomasKotlant

Po druhém zhlédnutí měním ze 3 na 5 *. Prostota a upřímnost tohoto filmu je prostě geniální. Jsem ředitel zeměkoule a díky za ryby. :) ()

Saur.us

Zábavná vesmírná taškařice čerpající z nekonečně originálních nápadů D. Adamse, která sice ani zdaleka nedosahuje geniality Adamsovi pentalogie ale určitě ji ani nemrší a víceméně jde o zdařilé zpracování jinak velmi komplexního Průvodce. Ručník sebou! ()

Everyone

Osobně tak zklamaný nejsem. "Nepropadejte panice." Je problém, když knihu (trilogii o pěti dílech) máte přečtenou, tak chtě nechtě si na filmový děj lepíte vzpomínky, které se Vám prolínají se sledovaným obrazem. Takže vzniká taková směs dojmů od vzpomínek a filmu. Těžko říct, copak takový člověk hodnotí. Já bych ani vlastně nevěřil, že to vůbec zfilmovat jde a voila. A kdo není spokojen, tak ať si natočí film vlastní - dle svoji fantazie, aby pak nebyl zklamán (pozor na klasické úskalí rozpočtu). A tento problém vzniká vždy, když (slavná, ne-li kultovní, nebo prostě jen kniha) kniha předchází filmu. Dospívám k závěru, že kult je v jiné formě nepřenositelný (zde z knihy na film; slavný obraz na cokoliv; slavná skladba na ...; rovnice na...; ale i osobní chuť, zážitek, pocit, atd. atd.). Možná, že transformace (nejen) v umění nefunguje a jsou vězněm svojí formy. Isomorfimus je raritou a oborově je typický tak pro určité oblasti matematiky, popř. z ní odvozených oblastí. Pro běžné chápání světa, i včetně umění, je typický homomorfismus - zkrátka lidově řečeno, dojem a celiství pocit je nepřenositelný a to nemluvím o té složce osobní, kterou si každý vytváří sám. 42 ()

Bozvav

Knížku jsem zatím nečetla, ale film se mi líbil-asi. Nejsem v žádném případě fanoušek třeba Červeného trpaslíka, ale v tomto případě mne svérázný způsob humoru i celkový vizuál pobavily. Za mne 70%. ()

Untentrauer

Na mě je v tomhle filmu až moc nesmyslů. Ale britský humor jsem měl vždy rád. Takže abych to shrnul - chvílema to bylo vtipné, někdy jen úsměvná a někdy nudné. ()

hazaba

Nezapomenutelný hlas Marvina, britský humor a nostalgie. Douglas Adams napsal geniální rozhlasovou hru, která byla dle mého mínění velice dobře převedena na plátno v podobě tohoto filmu. A ani nevadí, že se zaměřuje jen na první část... ()

PDcz

5***** bodů Joj! Hlas Marvina alias Alan Rickman je boží. Knížku jsme četli a myslíme si, že převedění na film se vážně povedlo. Herecké obsazení bylo velmi poveděné :-) děkujeme! [X] NEPROPADEJTE PANICE ()

BathoryMan

Vtipný sci-fi zlepenec,ktorý nebol až taký zlý ako som sa zozačiatku obával!Postava neurotického robota Marvina fakt nemala chybu a krásna Zooey Deschanel mi po svojom trápnom výkone v Happeningu,konečne urobila radost!Inak je to za lepšie tri...ale hviezdičku navyše dávam za záverečnú piesen So long and thank you for the Fish v podaní Neila Hannona speváka mojích milovaných The Divine Comedy! ()

MarleyCZ

Tento film se mi na začátku zdál jako nějká ''blbost'' byl jsem docela následně překvapen rozvíjejícím se dějem. Film se mi zdá místy trochu zmatený, zbytečně natahovaný a nudný, ale místy zase zábavný. Vždy se na něj rád znovu podívám. Dávám 68% což si myslím že je na takový film docela dobrý. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007