Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

PanPaniscus

Bůhví, jak by to dopadlo, kdyby takový scénář dostal někdo opravdu schopný, Přes Jenningsovu odfláknutou práci to jsou silné čtyři hvězdy. Britové Freeman a Nighy zahráli vyvedeně, má milovaná Deschanel nezaostávala, jen to přehrávání Rockwella. Maniodepresivní Marvin je opravdu dokonalý, jen kvůli němu jsem přemýšlel nad plným počtem. ()

Magoor

Seriál BBC jsem neviděl, protože dvě verze, které jsem se snažil vidět s mým počítačem nekomunikovaly, přesto se mi tento film líbil, i když se drží literární předlohy dost volně, kterou jsem mimochodem četl. Asi nejsem tak ortodoxsní. ()

marvod

Toto dílo je často kritizováno v souvislosti s knihou. Já jsem teda viděl první film a nemyslím, že srovnání je vhodné. Postavy jsou úplně jiné a celkově. Musím říct, že je to úžasně zpracované, například kdo by si neoblíbil letícího vorvaně? No a samozřejmě tento film dal vzniknout jedné z nejúžasnějších postav - Marvinovi. V knize je naprosto jiný a dle mého se ve filmu více povedl. Jenže pryč od srovnáváni, samozřejmě báječný humor či snad geniální myšlenka květináče petunií, dává filmu duši. Společně s tím, že je to film mých mladších let, si zasloužím *****. Vždy musíte vědět, kde máte ručník. ()

Chuppa

"Dovolujeme si Vás upozornit, že z důvodu zkvalitňování našich služeb, může být Vaše smrt monitorována" prostě úlet a konečně už taky chápu náhodné setkání ve hře Fallout II - zřícený vorvaň :-) ()

Izz

Nedá se říci,že by šlo o nějaké znesvěcení předlohy,na to je na celém projektu až příliš vidět nadšení všech zúčastněných a herci jsou až příliš geniálně vybraní.Ovšem vypravěčský humor knižního Průvodce se prostě do filmu přenést nedá a samotné verbální hlášky (i když zvláště ty Rockwellovy jsou super) jej plně nahradit nedokáží.Sympatický pokus,ale bohužel,u toho pokusu to celé zůstalo. ()

departed

Možná to bude tím, že jsem nečetl knižní předlohu. Ne, tím to nebude, protože hodnotím film a ne knihu. A film byl opravdu hroznej. Takže alespoň teď vím, že kniha se mi do rukou nikdy nedostane. ()

liberita

Stopárov sprievodca je na môj vkus až trochu príliš chaotický a popletený film, ale stále menej prekombinovaný než Adamsova predloha či jej pokračovania. Zachováva si značný humor, viaceré legendárne hlášky, herecký ansámbl si tiež splašenú jazdu vesmírom viditeľne užíva a scény znovuvybudovania Zeme sú úžasné. Napriek tomu si myslím, že je to film, ktorý ocenia hlavne fanúšikovia Adamsa, britského čajového humoru a roztomilej Zooey Deschanel, ostatní diváci sa v ňom akurát tak stratia. ()

Brodyman

Stopařův průvodce po galaxii jsem poprvé viděl jako malé naivnní dítě, které anglicky slovo neumělo a titulky stíhalo číst jen tak tak..těžko říct, co mě v té době mohlo na Stopařovo průvodci fascinovat. Nyní s odstupem času kroutím hlavou nad negativním hodnocením mnohých uživatelů. Ano, kniha je prostě geniální a film jí nesahá ani po kolena, ale i tak je to vysoký nadprůměr (i přes značnou odlišnost oprit knize). Skvělý humor Douglase Adamse je důvodem, proč film zbožňuji a jsem jím fascinován stejně jako když jsem byl malý. ()

hero_bk

Knížka se mi až tak nelíbila, a oproti tomu se tenhle film povedl, bylo tam dost zajímavých momentů, ale na druhou stranu bez znalosti knihy, bych se v tom strašně ztrácel... ()

jadran90

Nikdy v životě už nebudu stopovat, protože zažít všechny ty blbosti jako hlavní hrdina, to fakt nechci. Podobného efektu lze dosáhnout nadměrným pitím alkoholu podpořeným nějakou tou drogou. Hlavním problémem filmu je, že se plácá z jedné planety na druhou, aniž by to nějak dávalo smysl. Všude se objeví nějaká příšera, úchyl který je z hlediska zápletky zbytečný, tvůrci použijí narážku na člověka, zemi nebo něco takového a frrrr, letíme dál. A pak rychlostí limitně se blížící k nekonečnu dostaneme k vyvrcholení, které vlastně vůbec neexistuje, pokud to teda neměly být ty myši. Je to prostě takové plácnutí do vody. Chybou nejsou efekty srovnatelné s prvními Star Wars, anglický humor nebo jeho nedostatek. Tam to ještě jakž takž fungovalo. Jenže tvůrci se ze mě snad snažili udělat debila, když se pokusili zparodovat snad ty nejnudnější věci. Do toho se snaží vmísit romantickou zápletku s postavami, které jsou vykresleny naprosto bídně. A jestli ten konec měl být oslavou země, tak to tomu všemu dalo korunu. Film potřebuje ručník, aby ho mohl hodit do ringu. Hudba průměrná, herecké obsazení pro mě ne moc příjemné, jediná Zooey vytahuje hodnocení. Nevím, ani napodruhé jsem to asi nepochopil. Přitom začátek byl nadějný. Hodnocení: 30% ()

Miro_CZ

Jsem rád, že jsem si Stopaře přečetl před tímto filmem, protože po něm bych to určitě neudělal. Ukázka toho, jak z naprosto geniálních knížek vytvořit naprostý propadák... ()

klara.lily

Byla to sranda :) jedna hvězdička určitě patři Alanu Rickmanovi za bezvadně depresivního Marvina. Líbilo se mi i téma a zpracování vesmíru (nečetla jsem předlohu, nemohu tedy porovnat) Možná to byla blbost, ale my jsme se královsky bavili. ()

Oudee33

Četl jsem knihu, která jela na vlně mých nejulítlejších představ a dávala spousty prostoru představivosti. Jedna z nejlepších!!! Ale ve filmu neni asi úplně jednoduchý dosáhnout takhle vysoké laťky... Proto za mě "pouhé" 3*! Jsou tu věci, které stojí za to vyzdvihnout, jako promakanost a hravost při vytváření filmové fantazie.. Vogoni jsou výborný! Ale chtělo by to nejspíš více citu v režii. Herci jsou tu taky tak trochu moc, s absencí dostat diváka do spontánního prožitku kdy nemusim přemýšlet nad tim jak ten který zase hraje nebo nehraje. Škoda těch nedostatků.. 60% ()

HarqAlAda

Humor Douglasa Adamsa prenesený na plátno. Predloha mi je veľmi sympatická, no neviem čo si z tohto snímku odnesie človek ktorý ju nečítal. Marvin bol postava na ktorú som sa tešil najviac a nesklamal (ma). Martin Freeman sa blysol, Sam Rockwell bol ujetý tak akurát (čo znamená že dosť :D). Napriek tomu film vo mne evokoval taký zlepenec ktorý náhodou dokpoy aj fungoval. Odporúčam pozrieť tesne po prečítaní predlohy a ak ste Stopára už čítali a máte radi Adamsa, oplatí sa vidieť. ()

pushover

Po druhém zhlédnutí ubírám hvězdicku. Jako fanouškovi knihy mi vadily změny v dějové lince a vynechání toho podstatného. Místo ohromování CGI se měli tvůrci spíš věnovat atmosféře knihy, tak jako se to povedlo v podstatně levnějším televizním zpracování BBC z roku 81. ()

bignothing

Vždy mi bylo jasné, že adaptace je většinou horší než kniha, ale v tomto případu předčít původní materiál nebylo asi ani možné. Film se o to nepokusil, vtip byl často opakovaný z knihy a to, co bylo přidáno, jako např. milostný trojúhelník s Trillian, byli jednoznačně nejslabší části celé podívané. Je ale jasné, že tady se snažili držet předlohy a to se z velké části povedlo. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Knížku jsem nečetl, ale "obsah" znám. Bohužel všechny scény mi připadaly, nesmyslné, přitažené za vlasy a trapné. Taková směs nahodilých blbostí. ()

hazdrova

Tak toto je kravina kravín. Akože fakt toto nemôžem brať ani len zo srandy. A Martin Freeman a Sam Rockwell a John Malkovich? Tí sa sem zatúlali v štúdiu od iného filmu. Kniha môže byť akokoľvek kultová, toto je brak. 1* ()

Shitonit

COOO ? VY JEŠTĚ NEZNÁTE STOPAŘOVA PRŮVODCE PO GALAXIJI?? TO BY MĚLA BÝT POVINNÁ ŠKOLNÍ ČETBA A SNAD I POVINNEJ ŠKOLNÍ FILM. PROČ TO PÍŠE TÍM VELKÝM PÍSMENEM? MÁ TO NĚCO ZNAMENAT? JAKO NA NĚCO DŮRAZ, NEBO TAK? HOUBY. JEN JSEM LÍNEJ HLEDAT TEN ČUDL KTERYM SE TO PŘEPÍNÁ.. Jinak.. Stopařův průvodce po Galaxii je nejprodávanější kniha ve vesmíru. Za prvé je o něco levnější, a za druhé je na ní hezky napsáno ..nepropadejte panice. V tomto filmu se můžete dozvědět, jaká je odpověď na základní otázku...pokud tedy znáte základní otázku. Výborná taškařice, ve který je chvílemi více pravdy, než by se nám mohlo líbit.. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007