Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

Torpid

Douglas Adams, autor slavné knižní předlohy, se nemůže zlobit na filmaře, sám se totiž podílel na chaotickém scénáři. Producenti svěřili bývalému režisérovi videoklipů Jenningsovi na jeho celovečerní debut 50 milionů. To je docela dost peněz, dost na slavné herce a efektní výpravu. Oboje se pak nacpe do upoutávek a lidi přijdou a vydělá se. Film je silný v okamžicích, kdy cituje předlohu. Dokonalá výprava ve výsledku škodí, strhává na sebe příliš pozornosti, právě na úkor Adamsova humoru. Celou dobu jsem si představoval, jak moc by filmu pomohla záměrně béčková, levná výprava seriálu Red Dwarf a za ušetřené peníze zaplacený extraligový scénárista. Jenže to by pak možná vznikla kultovní a prodělečná záležitost. ()

Plechpetr

Bylo by z mé strany asi rozumnější začít knihou, ale jelikož jsem se 2,5 roku přemlouval a přemlouval... dopadlo to tak že jsme se koukl na film a byl i trochu zklamaný. Kniha musí být opravdu dobře promyšlená s dobrým smyslem pro humor- Ten se promítl i do filmu a byl hlavním plusovým aspektem filmu. Trošku nudné vedlejší postavy. Myslím, že kniha si zaslouží větší chválu a proto si jí snad přečtu. ()

Kingjiri

Sympatická scifi komedie se solidnim vizuálem a castingem (Martin Freeman a Yasiin "Mos Def" Bey dobrá dvojka). Občas je sice biják dost crazy (ručník), ale ve výsledku jde o typickýho zástupce britskýho humoru, kterýho do nadprůměru spolehlivě táhnou skvělý vtípky jako vzdychající dveře nebo postavy v podobě maniodepresivního robota Alana Rickmana a byrokratickejch Vogonů. Zábavy je zkrátka dost a nuda nehrozí, čtyři slabší hvězdy. ()

Drom

Byl jsem na tom před léty v kině a stále, i po asi ~14 letech, mi to nepřijde ani stejně zábavný jako knížka ani stejně pitoreskní jako britská několikadílná adaptace od BBC (mimochodem, ve filmu zazní i původní znělka). Dokonce ani jako česká rozhlasová adaptace. Nepamatuju si, jestli byl Ford černej, ale po tom divným zrzkovi... no přišel mi tam jenom jako vtipnej poskok a proto (taky) byl černej. Postavy mi byly veskrze ukradený a humor jakýsi vykleštěný. Nepamatuju si, jestli to v kině bylo v originále, tentokrát česky a ... a mám chuť si pustit ten britskej seriál. Závadný to sice není, ale je to někde jinde. Nic na hodnocení měnit nebudu, protože bych musel možná i snižovat. Mimochodem, kdo si na tenhle tuctovej film dneska jen tak vzpomene? ()

Mianelia2050

Četla jsem i knižní sérii a herci byli velmi shodní svým postavám. Příběh se mi velmi líbil, doslova jsem se válela smíchy na zemi. Hudba přesvědčivá, výběr herců fantastický. Jsem ráda, že zde obsadili i Martina Freemana nebo Annu Chancellor. Ještě víc jsem ráda, že zde obsadili navíc Billa Nighy, který se velmi shodoval se svojí postavou. Nic vtipnějšího jsem opravdu neviděla (pokud tedy nezapočítám slavné české komedie). Jen je mi trochu líto, že nenatočili další díl, jelikož to tak pěkně na konci nakousli. Určitě by to byl skvělý film a těším se, kdyby si to jednou rozmysleli a až ho jednou natočí. Dávám plný počet hvězdiček za úplně vše, co jsem zde výše zmínila. ()

Torgal

Hlavne v druhej polovici výrazne odlišné od knihy (ktorú milujem), ale stále dosť zábavné a ctiace si ducha predlohy. Plejáda známych hercov je z dnešného pohľadu až zarážajúca. Pre normálnych smrteľníkov príliš ujeté, no pre nás, čo máme ručník vždy poruke príjemný darček. 7-/10 ()

FOCKE_WULF

Zaphod Beeblebrox, nejpříšerněji oblékaný člověk v celém známém vesmíru, by měl mít dvě hlavy na dvou krcích vedle sebe, občas s nimi o sebe třísknout, a né jen tu druhou mít nakreslenou na krku. ()

Odpadlik odpad!

Vlastně ani nevím, jestli mám tento film hodnotit. Jestli jsem na to vůbec objektivní, protože buď je to 1) úděsná slátanina všeho možného, se stupidními rádoby vtípky, kdy jsem se už po 10 minutách začal dívat po ovládači a tlačítku STOP nebo 2) jsem to vůbec nepochopil a je v tom nějaký skrytý význam, který když pochopím, tak se budu řehtat na celé kolo. Nebo je to možná pochopitelné fanouškům nějakého podivného odvětví scifi nebo jen divákům ve Velké Británii. Pokud mi však někdo bude pochopen vysvětlit, co je na tom vtipného, rád si sním o tom podiskutuji přes e-mail. ()

Magggie

Jelikož jsem Douglasovu předlohu četla, čekala jsem od toho hodně a dostala sem takovou lehce nadprůměrnou komedii pro intelektuály....Kdo Stopaře nečetl, měl asi trochu problém s dějem (Vogoni, ručník a ta proklatá otázka smyslu života), ale na druhou stranu to mohlo dopadnout mnohem hůř...Není asi snadné převézt na filmové plátno zrovna tohle literální dílo.. ()

MilesTeg

Není třeba popisovat děj. Kdo četl knihu, zná ho dobře a kdo ji nečetl, jenom by ho to zmátlo - i když hlavní hrdinové a svět zůstal tentýž, děj se opět přeskupil do jiného útvaru. Proč opět? Protože Douglas Adams nenapsal Bibli, ale vytvořil svět, kde existuje spousta možností. Na počátku bylo slovo, pak druhé a třetí a než se svět nadál, byl tu rozhlasový seriál. Měl krátké úderné díly plné humoru a každý končil překvapivou větou, pointou nebo nápovědou propříště. Jako druhou verzi svého světa napsal román, resp. dva - Stopařova průvodce po Galaxii a Restaurant na konci vesmíru. Doplnil do nich nové postavy a další zápletky, aby původní jedinou linii příběhu obohatil a mohlo to jako román fungovat. Samozřejmě to nebyly typické romány, příliš z nich byla znát původní forma, ale jak se ukázalo na třech knižních pokračováních (Život, vesmír a vůbec, Sbohem a dík za ryby, Převážně neškodná), které byly ucelenějšími romány než první dvě a byly méně povedené, byla to dobrá volba. Jako třetí verze vznikl v BBC televizní seriál o šesti půlhodinových dílech, ke kterému se Adams nechtěl znát a považoval ho za nejhorší variantu jeho světa, ale musí se seriálu přiznat, že se věrně držel knižní předlohy a dokonce byl v něčem podobnější původní rozhlasové variantě. I když Douglas Adams napsal další knihy a pár cestopisů, jeho Opus Magnum si ho po letech opět našel a on se odstěhoval do Hollywoodu, aby mohl přímo pracovat na filmovém scénáři. Kolikrát přepisoval scénář nevím, ale dělal to několik let a je jasné, že se musel odchylovat od předešlých tří verzí víc a víc, protože do dvouhodinového filmu nenacpete román, aniž byste ho museli překopat. Realizace svého posledního díla se už nedožil a skoro se mi chce říct, že to bylo dobře, protože by tam možná hrál pošuk Mike Myers a režíroval by to Jay Roach, který má na svědomí právě Austina Powerse. Spíše britská než hollywoodská adaptace dopadla dobře. Je to film, který potěší a pohladí na duši každého fanouška, který otrocky nelpí na zachování všech dogmat předchozích verzí. Podstatnou zásluhu na tom má změna osudu Arthura Denta. Nevím jak vám, ale mě ho bylo vždycky líto. Nejenom že mu zbourali dům a planetu, ale plácal se ve vesmíru v županu a pantoflích a v lásce ho nikdy nečekalo nic dobrého - a když ano (Život, vesmír a vůbec, díl 3. na konci), tak mu to autor dlouho nenechal (Sbohem a dík za ryby, díl 4. na začátku). Dokonce i k dceři nakonec přišel bez vlastního přičinění. Filmový Arthur Dent (Martin Freeman, kterého možná znáte úplně nahého z romance Láska nebeská) začne stejně špatně, ale postupem času pochopí, že mu osud dal druhou šanci a přes všechno váhání a trapasy se jí nakonec chopí. S Fordem Prefektem jako černochem jsem spokojen nebyl, ovšem jen začal film a Mos Def se objevil na scéně, obavy ze mne spadly, tenhle stopař je fakticky frúd, který ví, kde má ručník. Potrhlý Sam Rockwell už dávno prokázal, že je skvělý herec a jeho Zaphod Beeblebrox, i když to nemá s hlavami v pořádku, je zábavný magor par excellence. Zooey Deschanel jako Trillian je chytrá, svobodomyslná a krásná osůbka, které by v podstatě stačil jen milý úsměv a pohled velkých tmavých očí, ale navíc umí i hrát. Marvinovi sice chybí to simulované vrzání a skřípání plechu, ale depresivní hlášky, pronášené hlasem Alana Rickmana (s depresí už má zkušenost jako doktor Lazarus v GalaxyQuestu) jsou pořád boží. Billy Nighy jako Slartibartfast hrál překvapivě civilně. Dvě nové větší postavy jsou náboženský vůdce z Viltvoldu 6 Humma Kavula (John Malkovich) a viceprezidentka Galaxie Questular Rontok (Anna Chancellor, zhrzená nevěsta Henrietta se skvělým direktem z filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb). Sice by se bez nich film docela dobře obešel, ale přece jen svou úlohu mají - Humma Kavula navede hrdiny správným směrem a má skvělé nohy, Questular Rontok je jedním z důvodů, proč Zaphod krade Srdce ze zlata a navíc má svou roli v závěrečném účtování. Také televizní Arthur Dent - Simon Jones - má svou roličku jako nahrávka z Magrathey, stejně jako televizní Marvin, který se mihne na Vogsféře. Svou roli hrají i triky a masky. Vogoni jsou kouzelní, design kosmických korábů legrační a úchvatná je exkurze Arthura a Slartibartfasta po magrathejské továrně na planety a na Zemi č.2. Všestranné využití ručníku, které předvádí v druhém plánu Ford Prefekt, je stejně potrhlé jako geniální. Zajímavý je design elektronického Stopařova průvodce, připomínající oblostí menu ze StarTreku, ale vyznačující se pastelovými barvami a legračními animacemi. Vadila mi jediná věc - české titulky byly občas špatně viditelné, ona bílá písmenka na bílém pozadí jdou hůř přečíst. Copak mě to nevadilo, z jednoho dvou slov, pokud se to týká hlášky z knihy, dokážu spolehlivě domyslet zbytek a stihnu se i včas zasmát, ale divák, který knihu nečetl, bude mít trochu potíže. Uznávám ovšem, že podlepení bílých písmen černým pruhem by vadilo víc, protože by zakrylo některé detaily scény, ale co takhle černá obruba kolem písmen? Film skončil a Arthur našel svou osobní Otázku i Odpověď na Život. Nesmíme ovšem zapomínat, že Základní Otázka Vesmíru a vůbec stále odhalena nebyla. Logické pokračování se samo nabízí, neboť hrdinové dostali chuť něco zdlábnout. Mimochodem bez svého ručníku se už do kina nevypravím. Je to velmi praktická věc - můžete si s ním přikrýt hlavu při děsných či děsivých scénách, můžete se s ním ohnat za sebe a zasáhnout krabici s popcornem, který Vám nějaký paďour chroustá přímo za uchem; a především si do něj utřete ruce, když po návštěvě toalet zjistíte, že jako obvykle došly papírové ručníky. () (méně) (více)

Sosak

Knížku jsem sice nečetl, ale znám jí jako bych jí měl přečtenou, ehm. Ten film na mě ale stejně působil divně a spousta skvělých a typicky britských fórků tam nevyzněla. Třeba využití ručníku. Jinak to celkem ještě bavilo, ale nedovedu si představit, co bych tomu říkal, kdybych nevěděl, o co jde v předloze. Palec nahoru za zpraqcování Vogonů...ty byly fakt peprný :) ()

cyright

Kniha SPPG oplývá lehkostí. Film SPPG je jako její zfilmovaná křečová žíla. Pár věcí se podařilo adaptovat s grácií (Vogoni!), většinu však ne. Zfilmovat nezfilmovatelné se dle očekávání nezdařilo. Zůstala jen místy až příliš afektovaná bžunda na motivy výborné knihy. Pobaví dobře, ale samotné knize nesahá ani po kotníky. ()

HonzaMag

Tak nevím, asi jsem byl moc unavený - uprostřed snímku jsem usnul - probudil jse¨m se až na závěr a ani mi to nějak nevadilo... ()

Zevon

Zpackané zpracování dobrého námětu - naprosto zcestně pochopené a nedotažené. Ani komedie, ani scifi, koš plný nesmyslů. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007