Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

dregn

Naprosto nedoceněný film. Na druhou stranu je fakt, že ne každému může suchý anglický humor sednout. Já osobně ale přidávám pátou hvězdičku za scénu s padající velrybou a květináčem. 5/5 ()

Joiner

Miluju sci-fi a britský humor. A když je vše kvalitně zpracované je to báječný zážitek - a to i při opakovaném shlédnutí. ()

quorra

Achjo, lidem, kteří neznají knížku, bude několik věcí nejasných, lidem, kteří ji znají se to pravděpodobně nebude líbit. Já ji znám a mám jí hodně hodně ráda, takže tak. Je to, jako když se vám někdo snaží říct vtip, který je kreslený, prostě to nefunguje. Ale tak je tam Freeman (jedna hvězda) a dalo se to dokoukat, aniž by mi explodovala hlava (druhá hvězda) PLUS závěr není podle předlohy a podle mě to filmu jenom prospělo (ale na třetí hvězdu to fakt nestačí). ()

kubilov

Úžasnej nesmyslná adaptace naprosto skvělých knih! Originál je moje srdcovka a takhle paráda je více než důstojnou adaptací. ()

RobbieM@N

Ve valné většíně případů platí, že kniha je lepší než film, v tomhle případě to platí stonásobně. Knihu jsem četl a ta je opravdu trochu bláznivější, ale vůbec to nevadí. Bláznivost totiž v knize funguje a je roztomilá a zábavná. Jenže film tuhle "bláznivost" moc nezvládá a herci a děj působí dost směšně jako důsledek. Opravdu nadmíru hrozný film a Mos Def tady hraje absolutní odpad, nebo spíš jeho herecká povaha je tragická. ()

wirtr odpad!

Když jsem četl knížku říkal jsem si: "Jestli tohle někdo zfilmuje, bude to nehorázná blbost." A taky že jo. V knížce je spousta úvah a vsuvek nesouvisejích s dějem a to snad ani smysluplně natočit nejde dle mýho názoru. ()

george82

Specifický anglický humor a velmi slušné výkony. Nicméně mi k dokonalosti chybí určitá lehkost filmu. Chvílemi jsem se musel až moc soustředit, abych vše pobral. ()

mrclTV

Tento odľahčený parodický pohľad (či podobenstvo) na súčasnú ľudskú spoločnosť prostredníctvom typického anglického humoru v sci-fi kabáte ma úprimne veľmi neoslovil. Film sa síce snaží opísať archetypy predstaviteľov ľudského druhu - arogantný nablblý frajer, smoliarsky chudák, introvertný génius, trošku bláznivá kočka, ako aj vzťahy medzi jednotlivými "stavmi" ľudi, byrokracia a politici odtrhnutí od problémov bežných ľudí, nábožensky založená komunita schopná uctievať všeličo a podobne...Film je ale jednoducho nevtipný, chytá až príliš Monty Python štýl, čo nie je moje (plus príbeh je slabučký) a nie je žiadna lahoda ho pozerať. Našťastie, v poslednej štvrtine sa dostaneme k celkom pozerateľnému materiálu, pri ktorom sa oplatí chvíľku porozmýšľať o živote. Ale nevravím, že aj knižná predloha je na tom podobne biedne. Asi ďalší prípad, kde film je horší ako kniha, a to si dovolím povedať, ani keď som ju nečítal... Keby to bola iba komédia, tak by išla za odpad, ale dám dve hviezdičky za "vyšší" zmysel. PS: Fuu, ale z Marvina som mal depku behom pár sekúnd..... ()

AlexUnited

Jediný dôvod prečo len veľmi tesne nedám odpad, je ten depresívny a večne znechutený robot, pretože asi nejak podobne som sa cítil aj ja pri sledovaní tejto chaotickej a nudnej voloviny (takže som sa s ním tak trochu stotožnil). Netuším či má život zmysel, ale viem, že tento film ho nemá. Údajne komédia, ale moc vtipných momentov som tu veru nepostrehol. ()

DominoTempus

Co si budeme říkat: Na knížku to nemá. Ale to ani není pointa. Je to ujeté, vtipné sci-fi, které se nebere vážně. Plus body za Douglasovu tvář na konci. ()

Tominni

Země byla zničena kvůli mezigalaktické dálnici a zůstane jediný (téměř) pozemšťan Arthur. Ten má ale k ruce průvodce a hlavně knihu Stopařův průvodce galaxií, takže.......co se může stát? Pouť galaxií může začít - třeba vogonskou poezií nebo deprimovaným robotem. A pozor - ručník se bude hodit! ()

axik

Film Stopařův průvodce po Galaxii je velmi nezdařilým pokusem o interpretaci skvělého románu D. Adamse. Proč nezdařílým? Film se v necelých dvou hodinách snaží převyprávět (i pro nezasvěcence) několik set stran knihy (knih) a to, co z převyprávění vychází, je totální mišmaš a změť zamtených vizuálně předimenzovaných scén. Logiku celého filmu pochopí pouze zasvěcenci, kteří knihu četli. Děj je značně rozsekaný a chybí množství logických návazností. Humor se z filmu téměř úplně vytrácí, několik vtipných scén a pár triků celkový dojem nezachrání. Stříh je tak rychlý, že čtenář nestihne scény zachytávat. Efekty jsou poměrně zdařilé, Marvin je celkem fajn, ale... psychologie postav jaksi úplně chybí, děj jede brutálně rychle. Magratea je vizuálně zdařilá, Vogoni taky. Jenže se ze směsi všeho možného ztratil ten opravdový Douglas Adams. Kéž by byl film rozdělen alespoň na dva, vzpomeňme třeba na Kill Billa! Mám strašnou smůlu v tom, že jsem četl: a) 5 knih D. Adamse b) viděl původní seriál c) slyšel skvělou českou verzi Stopaře s Markem Ebenem, M. Moravcem a dalšíma. Ten, kdo knihu nečetl, nemohl film totálně pochopit. A nemohl si ani vychutnat humor, který se z jednotlivých scén snaží prosakovat. Prozatím dávám 2 hvězdy, až si ho pustím podruhé, třeba hodnocení změním. ()

Marg

Moc jsem "Stopaři" fandil, kniha je výborná, bohužel vtipnost se z filmu dost vytratila. Myslím, že postavy se povedly, bohužel je ve filmu dost hluchých míst a některé fórky se nepovedly. Ale jestli natočí dvojku, budu rád. ()

seba

Podle recenzí a hodnocení vidím, že chyba bude zřejmě na mé straně, ale vysvětlete mi prosím, co je na tom vtipného. Za 5 minut jakéhokoli dílu Červeného trpaslíka se pobavím více než tady. PS. Knihu jsem nečetl. ()

forzaroma

Knihu som nečítal, film ma sklamal. Videl som ho len nedávno a už teraz si neviem vybaviť ani jednu jeho scénu. Ostáva vo mne len pocit že tento film bol slabý ako čaj. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007