Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

martin.blade

Knižní předloha mě neskutečně baví, ale tohle je zklamání. Možná že to ani nejde zfilmovat, nevím, ale chyběla tam drtivá většina legendárních pasáží. Celkově byl děj v podstatě celý vymyšlený zvlášť a jen se do něj napasovalo pár momentů z knihy, takový je můj dojem. Kniha se zkrátka svým konceptem velmi vymyká a je spíše takovou propojenou sbírkou anekdot. Dokážu tedy pochopit, že se musela vybrat část, která s úpravami udělá klasickou dějovou linku filmu, na kterou jsou diváci zvyklí. Doslovně přetočená kniha by nefungovala, to uznávám. I s tímto uvědoměním ale ten film nestojí za moc a i pasáže, které tam jsou, vynechávají vtipné dialogy z knihy, proto nízké hodnocení. ()

zemon

Som veľký fanúšik knižiek o stopárovom sprievodcovi. Pri filme som sa síce nenasmial ako pri knižkách, ale mal svoje čaro a bolo vidieť, že bol nakrúcaný z lásky. Škoda len, že sa nedržal viac predlohy a uvítal by som natočenú celú päťdielnu trilógiu s Martinom Freemanom, ale nevadí. ()

kakttus

Tenhle film mě bavil. Svěží, rychle ubíhající komedie je přesně tím, co jsem od ní čekala a opravdu jsem si to užila. Dva vesmírní ňoumové na cestě Galaxií s robotem v depresi a věčně usměvavým dvouhlavým vypatlancem si mě získali a počáteční zničení Země jako ekvivalent ke zničení Arthurova domu ně doopravdy rozesmál (i když to k smíchu nebylo). Pitomá apatická planeta! ()

qwertzkiwi

Řeknu to to takhle - knížka(y) je(jsou) lepší (to platí nejspíš obecně). Film není špatný, některé obrazy z knížky jsou dobře převedeny, jiné chybí. Jinak mé pocity přesně vystihl Matty. ()

makulka22

Tento film je krásnou ukázkou anglického humoru. Prostě pokud jej chcete pochopit, musíte nad ním trošku přemýšlet – a o to je to zábavnější. Spoustu vtipných momentů sice nezachytíte na první zhlédnutí, ale film je natolik dobrý, že si jej klidně můžete pustit znovu. A když k tomu připočtete depresivního Marvina, máte o zábavu postaráno. ()

Saintmalins

Stopařův průvodce galaxií jakožto film u mě obstál s obtížemi, přestože je to moje nejoblíbenější kniha. Celkem chápu, že některé fantazie váženého pana Douglase Adamse nemohly být přeneseny na plátno, ale nechápu, proč třeba není Ford zrzavý nebo proč Zafod má druhou hlavu pod krkem??? Nebýt brilantního výkonu Martina Freemana, který to celé zachránil, asi by to bylo daleko horší, proto díky za talenty. I přes to všechno pořád čekám, jestli natočí i zbytek a třeba se polepší. ()

PreTox

Hodně hlášek z tohoto kultovního filmu se stalo nesmrtelnými (Forde, myslím, že jsem gauč - Ten pocit znám). Bohužel, napoprvé asi nikdo nedocení skutečnou hloubku tohoto filmu, který je parodií snad na všechny myslitelné žánry a filmovými klišé se to tam jen hemží. Netroufám si odhadovat, jestli autor Douglas Adams mířil svou pentalogií na něco konkrétního, ale každopádně tento film je naprosto dokonalým nenáročným kouskem s velmi povedenými efekty, scénářem a dialogy. 85% ()

zrzanka

V prvních pěti minutách jednoduchý příběh obyčejného Arthura se v okamžiku změní na neskutečné a rozhodně nepravděpodobné vesmírné dobrodružství, které se ani vážně brát nedá. Takže se v podstatě celý film bavíte představivostí autora knižní předlohy D. Adamse a skvělým provedením filmového štábu ()

Bullet

Ručník jsem měl pořád u sebe a vyplatilo se.Marvin byl fakt k sežrání a galaktickej prezident byl taky boží.Četl jsem i knížku a nevím jestli jsem někde nepřeskočil pár stránek ale nevíte někdo na co ten ručník?Koukat na tenhle film bylo jako si nechat vyrazit mozek z hlavy plátkem citronu obaleného okolo masivní zlaté cihli. ()

Onanista

Knihu jsem nečetl a ani mě to nemrzí. Co do originality film snad nemá konkurenci. Takových nových nápadů a situací jsem v jednom filmu snad neviděl. Co se týče herců, tak u mě na pohodu a Zooey je prostě neodolatelná. Vogoni jsou snad nejodpornější věci vesmíru. Jsem rád za každý originální film, kde nemusím dokola sledovat stálá klišé, a tím práve Stopařův průvodce po Galaxii je. ()

Kuzco

Na některých slavných jménech by se vydělávat nemělo. Stopařův průvodce po Galaxii je perfektní trilogie, která nemá mimo knižní podobu smysl... Některé věci na plátno prostě převést nejde a s tím se holt nečtenáři musí smířit. Výsledek je prostě divnej. Ale masky i efekty jsou pěkné, takže dvě hvězdy... ()

Kalor1

Kto by netúžil cestovať po vesmíre? Mladý Arthur Dent určite nie, ale čo má robiť. Jeho planéta je zničená a z jeho najlepšieho priateľa sa vykľuje mimozemšťan, ktorý ho pred skazou zachráni. Douglas Adams bol bezpochyby génius mnohé jeho nápady, ktoré nestihol vložiť do kníh sa zobrazujú práve v tomto filme. Áno Stopárov sprievodca po galaxii nie je najznámejšia pentalógia na svete ale patrí určite k tým najlepším. Pomáhala vytvárať sci fi žáner v dobách keď sci fi ešte poriadne ani sci fi nebolo. Škoda len že film sa nedočkal pokračovania vo forme reštaurácie na konci vesmíru alebo ďalšich mnohých výborne napísaných diel (teda troch). Film je sprevádzaný množstvom úrivkov práve z knihy, ktoré pobavia a poučia. Osobne sa mi najviac páčilo zničenie zeme asi v 10 minúte filmu, aj keď som to očakával scéna na veľkom plátne s dokonalým ozvučením pôsobila proste majestátne. Počas celého filmu som sa nenudil ani minútu a aj keď niektoré veci nepochopí priemerný divák čo knihu nikdy nevidel. Aby som to ukončil na pohľad ako ďalší skvelý film končí v zabudnutí dejín si dovolím citát od kvetináču peútnii: "To snáď nie, už zasa". ()

marvelgirl1

Pěkný oddechový film.Párkrát se zasmějete. Uvidíte známe osobnosti. Pěkný mimozemšťany. Dozvíte se něco o myších. Skvělý film na odpoledne. ()

Jimclark

"Sbohem a díky za všechny ryby, je smutné, že to došlo tak daleko, snažily jsme se vás varovat celé ty roky". Ačkoliv jsem o knižní předloze doteď nic netušil, tenhle film je tak bláznivý a vtipný (nebo bláznivě vtipný?) že si jej klidně pustím i po letech znovu. A to umí málokterý. 4* ()

Joral

Pred zhliadnutím filmu som čítala knihu (a vlastne skoro všetky od Douglasa Adamsa) a urobila som dobre. Bez knihy sa môže divák trochu stratiť, takže odporúčam najskôr knihu a potom film (na rozdiel od trilógie "Pán prsteňov" kde odporúčam knihu vôbec nečítať). Film je spracovaný vizuálne výborne, častokrát lepšie ako moje predstavy pri čítaní knihy. ()

xray0045

Je to dobry a zaroven to neni dobry. Autori se asi snazili jak o zivot, ale zfilmovat neco takoveho musi byt desna fuska. Kdo knizky necetl, nepochopi a bude se mu to zdat jako desna kravina. Kdo cetl budou mu nektere fory chybet. Po filmove strance se mi to libi, obsazeni je docela cool, jen si nemuzu pomoci, ze by to chtelo mnohem vic prostoru. Druhe shlednuti tomu zatracene pomuze. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007