Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

STina1

Od začiatku do konca ma sprevádzal pocit sklamania a nepochopenia z toho, ako dokonale dokázal tento film T. Bekmambetov zakopať pod čiernu zem. Nebyť knihy, bola by som po 10. min mimo a zaplavená zmätkom z celého deja. Efekty a herci boli dobrí ako v predchádzajúcom filme, ale aj tak to neospravedlňuje fakt, že prílišne pustená uzda režisérskej fantázie sa nemusí vždy vyplatiť. ()

Illioplius odpad!

Tento film môžem hodnotiť z dvoch uhlov pohľadu: ako film sám osebe a ako film podľa knihy (resp. kníh). Bohužiaľ z oboch uhlov je pre mňa odpadom. Z prvého uhla vidím znôšku prehnanej akcie, ktorá si myslí, že žiaden dej nepotrebuje, tak ho tvorcovia proste vypustili. To všetko s podmazom príšernej hudby. Druhý uhol je mi bližší, lebo som prečítal Lukjanenkovu sériu Hliadok (čo sú 4 knihy). No tento pohľad je ešte tragickejší, pretože vidím, ako až sa dá zohaviť dobré, slušne prepracované dielo. Bolo pre mňa šokom, že to ide až takto. Už samotná Nočná hliadka (film) bola mimo, no Denná ju hravo prekonala. Autori tohoto filmu zrejme knižnú predlohu iba prelistovali, zapamätali si pár zaujímavých scén, ak sa dalo, tak ešte povymieňali účinkujúce postavy a nejak tieto scény pozliepali. Avšak úplne inak než v knihe, čoho nevyhnutným dôsledkom je nezrozumiteľnosť, chaotickosť a hlavne nezmyselnosť filmu. Vyvrcholením tohto škandálu je vzťah Alice a Konstantina, pri ktorom sa skutočne dostavuje ten známy WTF efekt. Druhým variantom je, že tvorcovia knihu prečítali poriadne, no nemali dostatočnú inteligenciu na jej pochopenie. Výsledok je rovnaký. ()

Ippolito

Tak tohle je teda hodně špatný film. Jestli byla Noční hlídka slátaninou všeho možného, pak je Denní hlídka jeden velký kýč. Neustálé střídání zrychlených a zpomalených záběrů, přemíra akčních scén (honičky, sřílečky, rvačky), pohrávání si s počítačovou grafikou, pomocí které se věci každou chvíli skládají a zase rozkládají, to vše odkazuje k béčkovým akčňákům a komixům třetí třídy. Snaha o romantiku a rádoby úsměvné scény zase k romantickým komediím. Nelidi, narušení rovnováhy mezi dvěma světy zase připomínají filmy a´la Constantin, i když k němu má Denní hlídka hodně daleko. A k tomu všemu ještě absurdnosti jako vražedné tango, nebo punkerka s rakvovým batůžkem a fárem, které si v klidu jezdí po fasádě výškových budov. A taky ruskej popík. Brrr…to bylo na mě přespříliš. Až jsem si chvíli říkala, jestli si z nás ti Rusové nedělají jednoduše srandu a tohle nemá být parodie. Později jsem se ale dozvěděla, že všechny mnou vyjmenované a zkritizované znaky vytváří jedinečný rukopis Timura Bekmambetova. Ani nevím, za co tu jednu hvězdičku vlastně dávám. Možná za Antona, který je za všech okolností tak nehorázně sexy. Ale asi nejspíš za to, že jsem přese všechno vydržela na tuhle splácaninu koukat až do konce, který byl, jen tak mimochodem, taky nehorázně trapný :-D ()

Luk Skywalker

I když hodnocení dávám stejné jako u jedničky je to o dost horší, ale zohledňuji, že efekty jsou zdařilé a jsou samoúčelné (i když si tvůrci upravili fyzikální zákony). Noční hlídky mě oslovila víc, tady se řeší vraždy a je to akční detektivka, pak se děj sune dál a máme tady rodinné drama i romantickou odbočku. Je to tedy takové nepřehledné a mnohdy to nebaví. Zajímalo by mě jak je napsaná ta knižní předloha, jestli je to taky taková směs. Spoiler: Na co se dívám na dva dvouhodinové filmy, abych zjistil, že je to zbytečné, když se kouzelnou křídou dostaneme zpátky do roku 1992?! ()

Rami

Doporučuji vidě jak Noční, tak i Denní hlídku hned po sobě. Člověk pak netápe ve tmě a dokáže chápat děj a pohnutky jednotlivých protagonistů. Po prvním odděleném shlédnutí jsem si říkal, "co to má být, taková slátanina". Po shlédnutí obou filmů zároveň na obrazovce o větším formátu se vše rázem vyjasnilo. Pět hvězd nedávám kvůli několika akčním scénám, které jsou uměle a necitlivě implantované do děje (pozor spoiler: házení koulí / rozbombardování nejrůznějších objektů, obří ruské kolo, boj neboj obou skupin na konci atd.). Celkově vzato se jedná o dobrou podívanou v temnějším prostředí a bez superhrdinů masakrujících temné, takže lepší 4 hvězdičky. ()

MickeyStuma

A příběh pokračuje a to s daleko větším rozpočtem, což je na snímku hodně znát. Tvůrci se však z minulých chyb nepoučili, a jedou si po svém dál. Efektnější scény jsou dokonce snad ještě zmatečnější než minule, což je to nejhorší, co se může u takového druhu filmů stát. Střih je opět absolutně nelogický, bez rytmu, bez nápadu. Proč?. Že by snaha se od Hollywoodu nějak odlišit? Snímek je tímto nepřehledný a zmatečný. I tentokrát se jedná o slabý průměr. Bohužel. ()

yossarian-

Pokračování Noční hlídky. Opět slušný děj tentokrate bych řekl, že je srozumitelnější. Boj dobra a zla graduje. Vše má a nakonec ukončí jedna křída a polorozpadlý barák:-) ()

levente

Další překvapení. Drobátko přeplácané, avšak přesto svébytné s pevnými zákonitostmi originálního příběhu. Nářez v ruštině. Koupelnová scéna je mistrovským dílem a sepjetí s hudbou... citlivé, sugestivní. Vcelku zabírající lék na neustále se opakující se cokoliv americké produkce. ()

raelz

Kandidát na nejzmatenější film tisicíletí. Pominu-li fakt, že film nemá pranic společého s knihou, dostanu se už jen k filmu samotnému. Ani nevím jak tohle okomentovat... Bekmambetov má asi velkou fantazii.. Celé to zachraňuje celkem dobrý konec, který ovšem samozřejmě de tak moc mimo knihu, že opravdu nerozumím o čem bude Twilight Watch. Mimochodem, jsem jediný, komu přijde, že je to tak trochu (hodně) inspirované Butterfly Effectem? ()

Jeand´Boa

Daří se to víc než dost...navázat na jedničku v takovémto stylu, který vlastně drží stejnou úroveň a stejný způsob zmatení, je mistrovské umění...opět mě to zaujalo a ohromilo... Krása... ()

foundation

Snad poviem iba tolko co pri prvom dieli. Sergey Lukyanenko a jeho knihy su zakladny stavebny kamen pre pozeranie filmov ktore boli podla tych knih natocene. Kto knihy necital film je pre neho naozaj iba strata casu. ()

fraktal

Na poměry dobrý film. Ovšem s knižní předlohou naprosto neporovnatelný. Bohužel. Z filosofických vtipů i lehké skepse se stala vizuální orgie monumentálna. Čtvrtá hvězda čistě za zemi původu (a Sergeje Lukjaněnka). ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013