Zmizení

Brendan Frye je spolužáky ze školy označován za podivného samotáře. Jen tak se ničeho nevyleká a má na věci svůj vlastní názor. Je také stále dost zamilován do své přítelkyně Emily, která se s ním před třemi měsíci rozešla a zmizela. Když se mu dívka konečně po telefonu ozve, má vyděšený hlas a žádá jej o pomoc. Brendan ani na okamžik nezaváhá, pomocníkem v pátrání po Emily mu je pouze kamarád Brain, jenž má o dění na škole dokonalý přehled. Oba studenti přitom tuší, že celá věc nejspíše "pořádně smrdí" a že s ní má něco společného některý z členů zločineckého gangu mladistvých ve městě.
Detektivně laděný příběh, odehrávající se v prostředí střední školy v jižní Kalifornii, natočil Rian Johnson, který si k němu napsal také scénář. Film svým dějem plným zvratů, určitým tajemstvím i dalšími prvky připomene tak zvanou americkou "drsnou školu". (oficiální text distributora)

charge odpad!

No asi takhle, celou stopáž jsem se nudil, nudil jsem se dokonce tak, že jsem se ani nesnažil o pochopení nějakýho děje, kterej dějem ani sám o sobě snad nebyl (holt najivně jsem očekával něco jako Záhadné zmizení). Kdo se má taky dívat na příšerný herecký projevy odrostlýho herryho pottera, kterej mi čarodějskýho učně z Bradavic po celou dobu neskutečně připomínal. ()

StanislachKo

Noir rulz! Najmä zasadený do stredoškolského prostredia, s hlavným týpkom, ktorý je úplný opozit Humphreyho Maltézskym sokolom, či hlobkým spánkom. Levitt je vyhcrtlý nerd, ktorý je však prekvapivo drsnou postavou s tvrdými päsťami "kľudne na mňa skočte, ale ja nie som nahúlený a v noci som spal, takže mám výhodu". Kriminálna zápletka je prvotriedna žánrovka plná zvratov. Celý tento nápad však mohol skončiť ako poriadny trapas (stredoškolský študentík rieši jednu veľkú záhadu za druhou a ako sám tvrdí "polícia by ho pri tom iba zdržovala, najväčší drogový kápo má 26rokov a býva s mamkou), ale filmu nechýba nadsázka, ktorá túto naivitu akoby ospravedlňuje... Takže sa nesnaží ako väčšina iných noiroviek mraziť, ale iba baviť. A baví! ()

Triple H

Zaujímavý nízkorozpočtový filmík. Dej je pútavý a scenár je dobre zamotaný. Bohužiaľ onen rozpočet bol naozaj mikroskopický a na filme to je dosť vidieť. Stačilo by aspoň inak nasvecovať scény, pridať nejaké filtríky á la Saw a bolo by to hneď lepšie. Mňa osobne to vyslovene trhalo z deja. Samotné skĺbenie noiru a strednej školy je pomerne zaujímavým nápadom, avšak má za následok značne zníženú hodnovernosť filmu. Ako malý experiment zaujímavé, ale to je všetko. S lepším vizuálom to kľudne mohli byť silné štyri. ()

Cedr

Povedený a velmi netradiční příspěvek do tak tradičního žánru jako je film-noir. Jak netradiční? Odehrává se ve středoškolském prostředí. To je možná silná i slabá stránka tohoto kvalitního filmu. Ačkoliv jde o nepříliš originální námět, tak povedení scénáře je nadmíru chytlavé a troufám si tvrdit, že by se uchytilo i ve "skutečném" noirovém prostředí (myšleno ne-středoškolském). Mít spolu s tím dostatečný rozpočet, tak by jej pak dokázalo vzít v potaz i širší publikum. Takhle Brick zůstane asi jen výsadou jen několika vyvolených :) (což není nutně na škodu) Pátá hvězdička za to, že z filmu číší skvělá atmosféra a snad každá scéna díky inteligentnímu scénáři si zaslouží přívlastek - kultovní. ()

Copacabana

Sympaticý nízkorozpočtový nemainstreamový neo-noir, niektoré old-school nápady ma zaujali ako napríklad ten s lístočkami, kde boli napísané tie miesta. Dôveryhodný hlavný hrdina, ktorý však mne nie veľmi padol do vkusu. ()

Mr.Ripley

Tak trochu Lynch; Tak trochu Nolan; Tak trochu Twin Peaks; Tak trochu Insomnia s Mementem; Tak trochu noir; Tak trochu gangsterka a novodobý Godfather; Tak trochu od všeho trochu s famózní gradací v závěrečném zúčtování. Jediným negativem je poněkud vleklé tempo, ale stačí vytrvat - čekání přinese své ovoce. ()

Sfinkter

Charaktery přitažené za vlasy, na začátku lehce otravná hudba. Jinak přitažlivý spletitý příběh a pěkný pohled na hezké bohaté slečinky "andílky" :) ()

Mrkvič

Pěkně ujetý film. Taková gangsterka ve stylu Phila Marlowa, ale v prostředí středoškoláků. Největší mafián Drak, který hostí hlavního hrdinu a jeho máma mu dělá svačinku. Já se docela slušně bavil a několikrát se řechtal smíchy, když se vtipy objevily vždy v nějaké bitce. Střih, hudba a kamera, někomu může přijít odpudivá a zmatená, ale většinou mi navodila pocity, které režisér chtěl. Takže v napínavých scénách jsem byl opravdu napnutý jak struna. No a Joseph Gordon - Levitt v hlavní roli. Ze začátku jsem si říkal, že vypadá jak Heath Ledger, a že jemu by ta role slušela víc, ale získal si mě tímhle filmem a těším se na další snímky, kde s eobjeví. ()

Qitek

Vynikající a u nás velmi podceňovaná záležitost! Skvělá debutová "teen" noirovka ", na které sice jde dost vidět, že je za pár kaček", ale to ničemu nevadí. Není nutný pořád čumět na filmy, ze kterých v laždé sekundě stříká štáb za desítky milionů. ()

_DAVE_

Velmi neobvykle drama s pomerne zamotanym pribehem a slozitou anglictinou ktere neni zdaleka pro vsechny. I tem narocnejsim filmovym maniakum doporucim alespon dve shlednuti. Ja to videl jednou, a moc z toho chytry nejsem. :) ()

Raven0

Promyšlený a velice intezivní film. Hlavní hrdina je sympaťák, který se jen tak s ničím nepáře a jde si tvrdě za svým. A tak to má být! Nízký rozpočet filmu neuškodil, spíše mu pomohl... V jednoduchosti je síla! Sice jsem se občas v ději ztrácel, přeci jen postav bylo mnoho a každý měl něco společného s každým. Původně jsem chtěl nadělit solidní 4... Ale závěrečné titulky s písní od Velvet Underground mě prostě dostali. Takže plný počet! ()

uiu

Jednoho dne najde Brendan svoji bývalou přítelkyni mrtvou ve stoce. Vydává se na vlastní pěst hledat toho, kdo je za její smrt zodpovědný. Musí se přitom dostat mezi nejvyšší vrstvu namyšlených zbohatlíků ze školy, mezi agresivní sportovce školního fotbalu, mezi naivní školní hvězdičky a nakonec i mezi tu největší spodinu školních feťáků. Kdo zabil Emily a jaký k tomu měl důvod? Příběh chytne a nepustí a Joseph Gordon-Levitt rozehrává hru na kočku a myš. Po dalším shlédnutí možná přidám hvězdu. ()

lennyd

Brendan nikdy moc nechápal, proč se s ním Emily rozešla. Stále na ni myslí, a když mu jednoho dne zavolá, že potřebuje pomoct, neváhá a okamžitě se rozhodne jí pomoci. Ale Emily zmizela a Brendan se pouští do pátrání, které jej zavede do sítě překupníků drog, kteří se neštítí před ničím. Naštěstí v tom není sám, pomáhá mu jeden ze spolužáků, který ví o všem, co se na škole šustne... Fakt jsem chtěl dát tomuto filmu šanci, zvlášť kvůli jménu na režisérské stoličce (Rian Johnson) a hlavní roli (Joseph Gordon-Levitt), kteří spolu dokázali vytvořit vcelku povedeného Loopera. Jenže po pár minutách jsem se v příběhu ztratil, a i když jsem se nakonec zase nenašel, už mne příběh nijak víc nezaujal, a tak jsem film nějak přetrpěl až do konce. Chvilkama jsem si říkal, že je škoda, že se neztratili všichni (ideálně ještě před natočením filmu), ale chvilkama jsem se zase docela bavil. Takže plus minus mírně podprůměrný film, který se na první pohled tváří zajímavě, leč nakonec trochu zklame... ()

Brandon

Brendan je tak trochu jinej týpek, kterej má ale všech pět pohromadě. Po té, co se mu nepodaří zachránit sjetou expřítelkyni, pouští se do nebezpečné hry s drogovým gangem. Tajuplné drama s hodně zamotanou zápletkou a smrští podivnejch dialogů. Dávám 3,5*, chce to vidět alespoň ještě jednou. P.S. Brendan dostal ve filmu tolik ran pěstí a pokaždé se zvedl, že by i Rocky mohl závidět :-) ()

sahe

Docela zajímavě natočeno... koukala jsem se na to se zaujetím... ovšem podruhé si to možná dám, ale jinak asi ne... ()

liuk

No teda, Brick je docela záhul, hlavně díky dost těžké angličině, kdy jsem mnoho dialogů vůbec nepobral a stejně tak jisté pasáže dost zamotaného příběhu. Zapomeňte na neustálé opakování všech důležítých událostí, jak je v poslední době zvykem, všechno je řeceno maximálně jednou, takže jak píše Kubick, radši si vemte zápisník (aspoň si ho pořádně aktivujte v šedé kůře mozkové). Možná bych vylezl až na 3,5*, jen kdyby na začátku nebyla, stejně jako snad v každém třetím novém filmu, použita retrospektiva (2 days before), která mě už opravdu neskutečně leze krkem :) Brick ve mě ale zanechala svůj dost veliký zářez, a nejradši bych si ji hned zítra pustil znova, možná protože je to pro mě taková menší filmová a jazyková challenge. :) ()

blackJag

Zařadit noirově laděnou detektivku do prostředí americké střední školy je dobrý nápad, který dokonce i spolehlivě funguje. Obrazová vybledlost a matný filtr spolu s minimalistickým zvonkoherním hudebním motivem celkovou atmosféru pěkně dotváří. Jedinou výtku tak směřuji k občasné přepjatosti hereckého výkonu mladých herců a částečné zmatenosti scénáře, který by bez závěrečné rakapitulace tak trochu hořel. O hloupém překladu názvu filmu ( jmenovat se to prostě CIHLA by snad film měl i lepší komerční potencial, takto nezaslouženě zapadne v regále půjčoven ) nebo rušivému překladu přezdívek postav ( Drak? Rambo?? ) se snad ani nemá smysl zmiňovat. 80% ()

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

21.06.2014

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)