Zmizení

Brendan Frye je spolužáky ze školy označován za podivného samotáře. Jen tak se ničeho nevyleká a má na věci svůj vlastní názor. Je také stále dost zamilován do své přítelkyně Emily, která se s ním před třemi měsíci rozešla a zmizela. Když se mu dívka konečně po telefonu ozve, má vyděšený hlas a žádá jej o pomoc. Brendan ani na okamžik nezaváhá, pomocníkem v pátrání po Emily mu je pouze kamarád Brain, jenž má o dění na škole dokonalý přehled. Oba studenti přitom tuší, že celá věc nejspíše "pořádně smrdí" a že s ní má něco společného některý z členů zločineckého gangu mladistvých ve městě.
Detektivně laděný příběh, odehrávající se v prostředí střední školy v jižní Kalifornii, natočil Rian Johnson, který si k němu napsal také scénář. Film svým dějem plným zvratů, určitým tajemstvím i dalšími prvky připomene tak zvanou americkou "drsnou školu". (oficiální text distributora)

Hadža

Uz ty tri jsou az dost,vzdyt ten Brendan vydrzi mnohem vic nez samotny Rocky Balboa.... :-O Obycejnemu konzumnimu divakovi vubec nedoporucuju,pokud nema naladu se patlat v kravskych dialozich a hledat v nich nadech mysticna! ()

dr.Orlok

"Noir" ze střední školy, modernější verze "Maltézského sokola" - na který odkazuje i stejným signálem, který si hlavní hrdina smluví. Joseph Gordon-Levitt v hlavní roli působí přesvědčivě a navíc vypadá jako dvojče Heatha Ledgera. Pokud se něčím film opravdu může pochlubit, tak to jsou opravdu "úderné" údery pěstí, kterých je ve filmu několik. 90% ()

de_FACTO

Obrovskej respekt. Crossover, kterej na papíru vypadá, že snad ani nemůže fungovat, ale v pohybu dává ránu za ranou, kombinuje noirový trademarky, přepisuje je do středoškolskýho univerza a vítězí na tolika směrech, že se mi to ani věřit nechce. A Joseph Gordon-Levitt je nejlepší noir hrdina asi tak od...padesátejch let. A to jsem ho nikdy nemusel. Ani nevim, proč nedávám pět. Za málo peněz, hodně (...). ()

decouble

Rozhodně je potřeba nedívat se na to jako na nějaké realistické drama, naopak je to nadmíru stylizovaná noirová detektivka, která využívá kulis střední školy. Kromě osvědčených postupů noirového vyprávění a tradičních typů postav je docela zábavné sledovat, jak je film natočen. Johnson (anebo kameraman filmu) má nesporně talent na komponování jednotlivých záběrů, často volí originální úhel kamery, což dodává filmu plnější zážitek při jeho sledování. Jen škoda, že si člověk občas nedokáže spojit některá jména postav s konkrétním obličejem - bez obrazových flashbacků (které by k takto klasicky stavenému příběhu asi nepatřily) se totiž divák občas trochu ztrácí v tom, kdo co přesně udělal. ()

Murrro

Ale áno! Akonáhle sa divák naladí na komediálnu štylizáciu (bez ktorej by "teenage neo-noir" sotva mohol fungovať), získa si ho sympatický nadhľad tvorcov, zábavne zauzlený príbeh, nápaditá (s ohľadom na rozpočet) technická stránka a neopozerané obsadenie... Každému po hviezdičke = poctivé ****. ()

Laurent

Možná trochu originální byl snad jenom záběr na stropní větrák. Jinak je to nůše plná klišé, nepatřičného velikášství a malosti. Hlavně to nebylo realistické a uvěřitelné. Ostatní hodnotitelé si asi tento snímek spletli s Modrým sametem a Čínskou čtvrtí :-) ()

kaposlav odpad!

Nič nuda nezaujímavé. To je tak keď sa dajú pospolu Mysteri a USA. Ten Gordon-Levitt teda bola volba ho obsadiť do tej role. ()

honajz2

Já mám dojem, že Johnson asi má rád Lynche, jelikož Brick je hodně podobný jeho dílům. Krimi-thriller-mysteriózní zápletka s mysteriózní atmosférou, styl natáčení, styl dialogů, všechno to tam bylo. Nejednou jsem si vzpomněl na Mulholland Drive, jelikož i tam vlastně máme podsvětí, akorát to hollywoodské. I přesto to ale je zajímavé, takovýhle styl se nikde moc nevidí. Ta zápletka nebyla nic extra, ale upřímně, zaujala mě a nenudila. A to je hlavní. Hlavní hrdina byl sympatický, některé scény jsou hodně povedené a ani závěr to nekazí (taky jsem si při něm vzpomněl na jeden film). Bohužel těch střihů je tam až příliš a hudba se tam nehodila. A možná by se víc hodila nějaká hutnější atmosféra, přece jenom. Ale jinak se mi to líbilo, prostředí na takovýhle příběh bylo originální, momenty to bylo sice lehce přetažené za vlasy, ale jsem schopný to odpustit, jelikož převést takovýhle příběh do prostředí vysoké školy, to líp už asi moc nešlo. 4* ()

dezorz

Skvelo napisana marlowovka so stredoskoslekho prostredia, zaujimavy napad, horsie je to uz s vizualnym spracovanim tejto nizkorozpoctovej snimky. noir filmy byvaju aj svetelne prepracovane, brick je svetlne snimany len prirodzenym svetlom bez akejkolvek invencie. skoda. ()

bogomira

Chandlerovka ze střední školy? Proč ne. Marlowe s brejličkama? Taky fajn. Dost zajímavej nápad, ale hodně mě to bavilo jen tak první třetinu, pak jak se to začalo rozplejtat, tak už mi to moc neříkalo. Škoda...mohlo to bejt lepší. ()

Streeper

Trailer mě docela dost navnadil, ale když jsem viděla film, tak musím říct, že všechny dobré scény jsou v traileru a pokud jde o film, tak je to nuda, VELKÁ nuda. Vlastně stačí, když se podíváte na prvních 15 minut a posledních 15 minut a zbytek filmu můžete vynechat. ()

cubajz

zajímavý, intelektuálně pojatý projekt, který nechává diváka pátrat a přemýšlet samotného a nesnaží se ho nějak popostrkovat či mu ulehčovat cestu k vyřešení vraždy... Pokud se snímku oddáte a nezapomenete pečlivě sledovat všechny indicie, bude to pro vás zábava - pokud si ovšem necháte uject vlak, tak za chvilku nebudete mít ani ponětí co se vlastně v té motanici postav a vztahů děje. A právě to mě na filmu bavilo - to, že to vůbec film nepřipomínalo - s ničim se "nesere" a rovnou vás vrhne do víru událostí... ()

Topco

Pomalý, no pod kožu zachádzajúci neo-noir, zasadený do prostredia strednej školy, ktorý je poctou hard-boiled noirom. ()

C0r0ner

Bylo to hodně zvláštní a kohokoli, kdo tomu dá špatné hodnocení, chápu. Mně se na tom ale líbil ten jedinečný styl režie a scénáře, kdy je člověk pořád tak nějak na hraně toho, že to ještě chápe. Jo, mohlo tam být méně postav, méně spletitosti, ale za sebe ještě nadprůměr. 70% ()

BUD-SFIS

Jiz od zacatku jsem byl napnut co to jako bude. Hodne tezke dialogy a zprvu nesmyslne se vam stavaji osudnymi. Nikdy nevite co se kde stane a kdo se vynori z poza rohu. Postavy nejasne, rozmazane ve stinu noci. To vse. Jen pro narocneho divaka. ()

montana_cz

Inteligentní, byť ve středoškolských reáliích těžko uvěřitelný, scénář neustále vyvolává vcelku nejednoznačné pocity. Stejně tak opět výborný Joseph Gordon-Levitt se svým studentským Marlowovským "detektivem". Stejně tak fantastická kamera. Stejně tak prazvláštní hudební podkres. Člověk se prakticky celý film nezbaví myšlenek, zda jde o parodii na noirové filmy nebo zda se to celé opravdu bere vážně. A ono. Těžko říct. ()

Juto

Film stojí za to vidieť pre pevne premyslenú zápletku, dobre zrealizované postavy a román, ktorý nadobúda dravú kultúru tínedžerov. 7,5/10 ()

Radiq

Málokdy dávám nejvyšší hodnocení, ale tohle mě prostě dostalo. Skvělá atmo, připomínající místama nějakýho Lyncha. Příběh zas připomínající Poslední zůstává, akorát na střední škole. Já vím, je to trochu přehnané, ale u tohohle mi to zrovna nějak nevadilo. Děj mě strhl a upoutal až do konce, protože vůbec nebylo jasný, co se tam nakonec semele. Herci byli taky dobře vybraní a nikdo si tam nebral žádný servítky. A to já můžu. I přes velké množství jmen v tom neztrácím přehled. A ta hudba... jojo. Po letech, přesněji po 13 letech jsem to viděl znovu a můžu říct, že už jsem trochu ochabl. Teda né fyzicky, ale tím nadšením k tomuhle filmu. Tentokrát by to už na plnej počet nebylo, ale budu respektovat svůj tehdejší názor a hodnocení nechám full (s 63% ČSFD jsme furt v modrejch číslech). I když teda nechápu, co mi na tom tenkrát připomínalo Poslední zůstává, chch. Ale určitě už tenkrát se mi líbily Nora Zehetner a Emilie de Ravin. Každopádně je to originální, noirové, trochu i drsné a vůbec ne špatně vymyšlené. Ehm, docela mi vadilo to přeložení přezdívek - Brain/Hlava, Pin/Drak a nejhorší Tugger/Rambo. A vlastně i ten název filmu Brick/Zmizení není tak výstižný... ()

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

21.06.2014

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)