Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Sabsimplex

Film jménem Casablanca zrežíroval Michael Curtiz, který se narodil v Budapešti. Je to dramaticko-romantický film, který se odehrává v dobách druhé světové války. Hlavním hrdinou tohoto filmu se stal americký herec Humphrey Bogart, který za roli v Casablance byl dokonce nominován na Oskara. Dokázal se sice tvářit poněkud přísněji, ale bohužel jsem mu nedokázala uvěřit, že se vůbec někdy zamiloval do Ilsy. Tu si zahrála herečka Ingrid Bergman, původem ze Švédska, která se mi zase naopak zdála poněkud přecitlivělá, což nakonec také působilo nevěrohodně. Posledního hrdinu ztvárnil muž jménem Paul Henreid, který se narodil v Rakousko-Uhersku a poté přesídlil do Ameriky. Podle mě tento muž předvedl nejlepší herecký výkon. Ztvárnil Victora Laszlu, který měl podle scénáře mít český původ, ovšem jak si sami všimnete, jméno zní poněkud maďarsky. Myslím, že milovníky nejnovějších a moderních filmů tento, který byl natočen roku 1942 příliš nenadchne, podobně jako mně. Buď se ve filmu odehrávaly scény dramatické, které na mě působily až přehnaně nebo naopak scény romantické, troufla bych si říci scény ,,přeslazené‘‘. Hudební vložky pro mne byly rychle zapomenutelné a tudíž se o nich nemohu více zmiňovat. Tento film z osmi nominací na Oskara získal nakonec tři, a to za nejlepší film, režii a scénář. ()

Flahertie

Občas stačí napsat pár slov, aby bylo řečeno vše. Casablanca je naprosté americké klišé. Klišé, které přetrvává až dodnes, a které se stalo kultovním filmem dvacátého století. Casablanca je vůbec zvláštní casus. Není tomu tak kvůli nekomplikovanému ději, klasika – milostný trojúhelník během války, do poslední chvíle nevíte, kdo s kým opustí Casablancu, jedno z posledních míst míru za války, kde se dala sehnat víza. Ale proč jsem Cablancu nazvala „zvláštní casus“? Tématika filmu je druhá světová válka, paradoxem je, že Casablanca byla natočena za druhé světové války v roce 1942. Další zvláštností je černobílý obraz. V této době už bylo běžné barevné natáčení. Dalším znakem, kterého si nejde nevšimnout, je střídání jednoho klišé za druhým, což v konečné fázi tvoří Casablancu Casablancou, čili nejslavnějším filmem všech dob, který zná snad každý. Hlavní hrdina Rick Blaine je prototypem amerického idolu, kráska Ilsa a údajně česko-slovenský bojovník proti nacismu tvoří dokonalou „americkou“ filmovou trojici. Ráda bych zde citovala z jednoho filmu: „A nesnáším, jak ve starých amerických filmech nedávají řidiči pozor na cestu.“…i takových to typicky amerických scén bylo ve filmu hojně. Celkem zvláštní točit film s válečnou aktuální tématikou, když na druhé straně zeměkoule umírají miliony lidí na frontách a v koncentračních táborech. Casablanca je vskutku zvláštní casus. ()

Dream Dealer

Film jsem docenil až na druhé shlédnutí. Doporučil bych spíš treasure of sierra madre, protože tohle je moc pomalý... řídký. Přesto fajn vykreslený postavy - přerod chlapka co nechce bojovat na chlapka co chce bojovat...:-) ()

mamutt

Casablanca je limonádovým filmem jak tu kdosi napsal, ale je zároveň něčím větším a my můžeme být rádi, že si Ingrid ze všech lokálů si vybrala ten Rickův. ()

HollyMolly

Pokud si vás nezíská upřímnost postav a děje určitě to udělá šarm prostředí Casablancy. Já jsem čekala něco trošku hlubšího, ale i tak nejsem zklamaná. Atmosféra je naprosto strhující. ()

glaedrr

Je to prastarý příběh. Android potká androida z něhož se stane chameleon. Android ztratí chameleona, jenž se změní na slizku. Android získá slizku, slizka potká slizku s níž odejde a android ztratí slizku, chameleona i androida. Kolikrát jsme už viděli tenhle příběh? ()

peaceNwar

Casablanca je čistý pravý preafektovaný slaďák zo 40.rokov, je to klasika všetkých klasík, perla spomedzi rannej kinematografie, platňa, ktorá sa nevie ošúchať a pri každom ďalšom prehratí vzbudzuje tie isté krištáľové pocity odlúčenia, nešťastia, osudu a skrytých túžieb, no predovšetkým je to herecký koncert gracióznej Bergmanovej a nadhereckého Bogarta. Určite sa jedná o silný zážitok, ale od filmu takej povesti by som očakával trochu menej sentimentality a viacej pravých emócií. To je ale asi na rok výroby prehnaný nárok, no z dnešného pohľadu to zostáva pri tomto hodnotení. ()

lapage

Vím, že je to "stará dobrá klasika s Ingrid", ale na mě tam bylo až příliš věcí, které byly nelogické, nebo se daly vyřešit mnohem lépe. Nemluvě o tom, jak film dopadl, trochu zklamání ()

wray

Tak na 70 rokov stary film to nebolo vobec zle. Vlastne - aj dnes sa to da celkom v pohode pozriet. Je tam citit cely cas krasnu nostalgiu, exotiku, romantiku ale nechyba ani napatie, zakerny zloduch, frajersky kladny hrdina, femme fatale - Casablanca je proste taky spravny film so vsetkym co k tomu patri. Na dnesne pomery je to az prilis jednoduche tak neviem ake dalsie klady by som vypisal ale celkovo - je to veru pozeratelne aj dnes, a patri to k "povinnemu" pozeraniu kazdeho vaznejsieho filmoveho fanusika, tak ak ste Casblancu este nevideli - do toho. ()

Desmi

Jeden z těch filmů, na kterých čas nezanechává stopy. Ono ani nejde o nějaký zásadní trhák, děj je poměrně odhadnutelný. Výborní herci a spousta klišé však dělají svoje.. =) ()

v.indruchova

Soulasím s mnoha názory zde. Film je pro nás v této době již méně zajímavý. Zajímavý příběh jedné lásky. Spoiler: Dala bych přednost výhry vášnivé lásky, než hrdinskému činu. Sám hlavní hrdina mi nebyl nějak sympatický. V té době musel být fešák i slečna sexbombou, já to vidím jinak. Zajímavé nahlédnutí- té z nejkrutějších válek.(oficiálních). Známka je průměrná, protože mi připadají ovace na tento film přemrštěné. Neberu snímku jeho určité kvality, ale viděla jsem mnoho filmů, ale tento mě na zadnici neposadil. 3 a něco. Doporučila bych ho jako vzdělávací prostředek. Přijde mi, že spousta lidí se bojí dát nižší hodnocení, i když film je nedostal, jak píší v komentářích. Alternativní konec ze Simpsonů je mnohem lepší. Ve španělštině je to nejlepší ? :D https://www.youtube.com/watch?v=2U_VOp-ZBB0 ()

LadyRainier

Nemusím Bogarta a tomuhle filmu jsem se vyhýbala kvůli tomu, že je to studiovka a já pravidelně jezdím do Maroka ,-))) Na začátku jsem si říkala, že tohle mě nemůže bavit ..a hle, ten film má atmosféru jako blázen, k tomu charizmatický mužský hrdina a krásná Ingrid Bergman ..Pět hvězd nedám, na to mám jiné koně ..ale čtyři, čtyři ano .-) ()

Tristesse

Casablanca je kult všech kultů a je to film, který se stále objevuje na špici nejrozmanitějších žebříčků toho nejlepšího, co filmový průmysl za svou existenci vyprodukoval. Úplně tomu nerozumím, proč tomu tak je. Bogart byl neuvěřitelně charismatický, ale Ingrid Bergman mně přišla ve srovnání s ním poměrně nevýrazná. Viděla jsem rozhodně dost filmů, kde chemie mezi hlavními představiteli fungovala lépe. Scénář mi chvílemi nepřipadal moc realistický a ze všeho přímo čpělo, že se natáčelo v ateliérech. (Jo, vím jaký to byl rok, ale alespoň ty palmy mohly být pravé. :)) ()

RomanT

S těmi uprchlíky přišla do Casablanky spodina Evropy. ------- Opravdu to za tohle všechno stojí? Myslím to, za co bojujete. - To bychom se mohli ptát, proč dýcháme. Přestaneme. A umřeme. Přestaneme bojovat. A zemře svět. ()

LencaN

Casablanca mi přijde strašně přeceňovaná. Jako taková nafouknutá bublina, která praskla po prvních deseti minutách, kdy jsem na film koukala a zjistila jsem, že je to hned od začátku hrozně ukecané a naivní s rádoby válečným nádechem. Bylo to milé, sem tam romantické a celou dobu jsem čekala, jak to tedy dopadne. Ale bylo to jedno klišé za druhým. Občas mi klišoidní nádech zaláskovaných filmů nevadí, ale tady to bylo jak pěst na oko. Ani mi nepřišlo, že by Bogart a Bergmanová byli svojí vzájemnou osudovou láskou. Prostě jsem čekala mnohem víc. Casablanca je až glorifikována a přitom v ní nespatřuju nic tak úžasného, abych si z toho sedla na zadek. A to, že to je "příjemně retro", to je mi upřímně jedno. ()

brasek

Casablanca, snímok to slávny a ospevovaný. Z môjho pohľadu však trocha nudný, propagandistický a Humphrey Bogart nemá priestor ukázať svoje herecké umenie. ()

Anetulicek

Klasika ako sa patrí... tento druh humoru, ktorý sa napriek danej dobe vo filme objavil, sa mi páči.. trochu sarkazmu, štipka irónie a máme navarené.. Samozrejme sa jedná o primárne romantický príbeh z čias vojny, ale hláškovalo sa požehnane. Zas a znovu Humphrey Bogart dokonalá charizma a krásna Ingrid Bergman, vyčarovali z toho kultový film, ktorý dúfam ešte po nás očarí veľa divákov. 5* ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána