Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

MarekT

Mám slabost pro filmy, kde se na malém hřišti rozehrává velký zápas, tudíž jsem nebyl zklamán. Nějakou dobu se příběh rozbíhá, ale graduje ve správnou chvíli díky neopakovatelné atmosféře a mistrovské hudbě (brnkání strun = brnkání na nervy, Mancini si u mě zasluhuje čestné místo). Díky tomu se jedoucí auto, stejně jako závěrečné rozuzlení stává nezapomenutelným zážitkem. Nemohu nesrovnat s tvorbou Alfreda Hitchcocka - v napětí se rozhodně nezapře inspirace, ale nač to řešit, když i některé Mistrovy filmy jsou překonány (dusivá nálada je dle mě srovnatelná i se samotným North by Northwest, jedním z vrcholů žánru). Aby ne, když původní námět je na poměry žánru celkem inovativní - aspoň já jsem neviděl moc her, kde by centrem pozornosti byla nevidomá osoba. Tu zde excelentně zahrála Audrey Hepburn ve svém posledním úspěšném filmu - škoda, že až příliš často ztrácela čas v romantických filmech, toto je jedna z nejvýraznějších interpretace jejího talentu (lepší byla akorát Reggie Lampert ze Šarády, kterou se asi nepovede překonat). Výkonem se jí zde vyrovnává trojice zločinců Crenna, Weston, Arkin - především poslední jmenovaný je vynikající trýznitel. Všichni mimochodem podávají dialogy tak, že by nezainteresovaní mohli uvěřit, že ti záporáci jsou opravdu policisté apod. Pět hvězd především za to hutné prostředí, dotvořené sledováním za tmy - v tomto časovém úseku mimochodem doporučuji se dívat, ve dne by tahle dobře odvedená práce vyzněla dle mě tak cca ze tří čtvrtin. ()

zette

Filmy podobneho razeni miluji. Vyborny namet a skvela atmosfera, ktera graduje minutu po minute. Vdecna role pro Hepburn, ktera nevidomou zenu zahrala skvele a navic ji to velmi sluselo. Dale pak jednoznacne zaujal Alan Arkin, skvela image, zaporak usity na miru. Zajimavy namet a slusna kamera. Jen trochu pokulhava scenar a misty se zda byt uz malo uveritelny. Ja vsak od tohoto filmu cekal strasne moc, a tak zustal tesne pred branou plneho hodnoceni. ()

pakobylka

Komorní psychologický thriller, jehož hlavními přednostmi jsou náležitě houstnoucí atmosféra - a především neokázale půvabná Audrey Hepburn v roli Susy, útlé krásky s velkýma, výmluvnýma, i když nevidomýma očima ... ovšem též se znamenitě fungujícím sluchem a s vlastním pohotovým úsudkem. ()

Juto

Výborný psychológický thriller zo skvelou Audrey Hepburn. Film výborne graduje a divák je po celú dĺžku filmu v napätí aj vďaka výbornému scenáru. Asi každý si všimne zopár chýb, ale chyby vo filme vynahradzajú skvelé herecké výkony. 8/10 ()

mortak

V Česku máme divadlo zažité jako místo velkých myšlenek, místo, kam chodíme vídat umění, Shakespeara, místo, kam jdeme vždy svátečně oblečeni, vykoupáni a s vyčištěnými zuby. Napínavé hry typu Wait until dark nemají u nás tradici, protože by nám pouhý thriller připadal jako znesvěcení chrámu jménem divadlo. Umístění této hry zajímavé hlavně obsazením Audrey v CSFD žebříčku ukazuje, že by českým divadlům pomohlo "odšejspírování". V Americe jich vzniká dost (dalším příkladem může být "Dial for murder", která byla zfilmována Hitchcockem) a Čekej do tmy by rozhodně vypadalo na jevišti lépe než ve filmu. Díky němu si totiž uvědomíte vykonstruovanost zápletky a všimnete si všech kiksů v ní. A ani Audrey nemůže zachránit všechno. ()

Carrie_3

¨Film, který diváka strhne především svou napínavou atmosférou, která vrchovatě graduje v konečném závěru, kdy se i vám zastavuje dech v očekávání, kdo z tohoto kolotoče vyvázne nakonec živ. Čekej do tmy je film, u kterého se nebojím říci, že se v lecčems podobal Hitschcockovým Ptákům - atmosféra by se dala krájet a vše skvěle doplňuje vynikající hudba. Na tomto snímku mně ani tak nezaujal celkový děj jako skvělý výkon hl. představitelky - Audrey Hepburn, která dokázala, že je schopna zahrát téměř kohokoliv - i slepou ženu a myslím si, že oscarová nominace byla skutečně zasloužilá. ()

BoXBe

Wait Until Dark připomíná minimalistickým rozpětím a skvělými herci až divadelní drama. Audrey Hapburn byla místy na můj vkus až příliš uječená, ale s přimhouřením oka k době původu a poplatným filmovým postupům přiznávám, že líp natočit tuhle slepeckou etudu ani nešlo. ()

campix

Kdyby mi někdo řekl, že Čekej do tmy je filmem Alfreda Hitchkocka, tak mu budu určitě věřit, jelikož to napětím tam je, podobným stylem je to i natočené a Young využil naprosté minimum exteriérů, stejně jako v Okně do dvora. Vše tu stojí prostě na scénáři a hereckých výkonech a k těmto věcem nemůžu mít žádných výtek. ()

SHI-SHA

Bezmála devadesát minut nudy a napínavá poslední čtvrthodinka. Vzhledem k tomu, že filmu už táhne na půlstoletí předpokládám, že tehdy to asi bylo u filmů normální. Dnes by lidi v kině usínali. ()

otík

Neuvěřitelně napínavý thriller o slepé ženě, která se stala obětí hry tří zloduchů, pátrajících po panence, v níž jsou skryty drogy. Poměrně triviální nápad dostává grády především díky fantastickým výkonům všech hlavních hrdinů (ale především Audrey Hepburn) a tísnivé atmosféry strachu, kterou dokázal režisér navodit. Poznání, že mladá žena je oklamána, by u jiné herečky vedlo jen k pousmání, ale v podání Hepbernové je tak uvěřitelné, až z toho běhá mráz po zádech. Velké bravo!!! ()

tomeek

Ze začátku jsem se opravdu chvilku neorientoval, protože expozice schválně zatajuje veškeré podrobnosti zápletky, a tak se do situace dostáváme doslova zároveň s postavami. Mužské osazenstvo hraje skvěle (Alan Arkin si to vychutnává), což ovšem nemůžu říct o Audrey. Oproti jiným filmům mi tady přišla strašlivě nepřirozená a hrozně přehrávala (naivňoučká happy ženuška z 50's reklamy na domácí gril), ale její postava je napsaná skvěle. Díky zbystření zbývajících smyslů si všímá věcí, které darebáci přehlížejí a postupem času "prokoukne" celou situaci, zrak nezrak. Režijně skvělé - uhlídat napětí v jedné místnosti po celou stopáž filmu není snadné. Napětí by se místy dalo krájet, ovšem celý film mě zatěžoval fakt, že jsem dřív než Čekej do tmy viděl Los Ojos de Julia. To je, pane, slepota na jiné úrovni a z mého pohledu Bellén Rueda strká Audrey Hepburnovou do kapsy na plné čáře. I přes všechny moje výtky jde o kvalitní snímek, jen v něm na mě občas to napětí zbytečně opadávalo... Když si ale představím, co se musí odehrávat v takové situaci v hlavě člověku, který nic nevidí - to je vážně peklo. Slabší **** ()

SoolenJV

Jeden byt, pětice postav a jedna panenka. Ve své jednoduchosti neuvěřitelně silný film vrcholící v perfektním, hodně temném (rozuměj - spoře osvětleném) finále. A to, že je to v podstatě doslovný přepis v tomto případě vůbec nevadí. ()

Noviik

Úžasná Audrey Hepburn ve velmi napínavém, temném a strhujícím thrilleru. Taky na vás dýchalo to divadlo? ()

MJMilan

Důkaz, že i dříve byly schopni udělat opravdu napínavou atmosféru a přitom jen s dopomocí kulis jednoho bytu a výbornými výkony herců. ()

andrii

A na ně. Se slepeckou holí. Sama v černém prostředí, v epicentru ohrožení. Pššt. Nelekej se. Přicházíme my, posily. Jiné smysly, které vycítí. V mrku prokouknou, co oči nevidí. ()

Doudis19

Stejně jako u obdobného Okna do Dvora mi k absolutní spokojenosti chybělo pár věcí. Především větší nepředvídatelnost a více momentů, kdy se jinak supersympatická postava Audrey Hepburn nechová jako naprostá blbka, kterou doma neučili, že nemá otevírat cizím lidem, obzvláště když zrak nepatří zrovna mezi její nejlepší disciplíny. Jinak se ovšem jedná o působivý snímek z několika místností jediného bytu, kde atmosféra houstne každou minutou až k nevydrásajícímu ikdyž nijak objevnému závěru. ()

LeoH

Audrey H. coby John McLane* ve svém vlastním bytě i prototarantinovsky (postbogartovsky) hláškující padouch Arkin jsou roztomilí a i když už děj asi nešel vykonstruovat méně uvěřitelně (za mou osobu překročil hranici, na níž se rozkoš ze scénáristické rafinovanosti láme v nemožnost nechat se příběhem doopravdy pohltit), atmosféra je víc než chytlavá. Vzhledem k hvězdné pověsti jsem ovšem zrovna od tohoto filmu čekal podstatně víc. ()

chelseaman22

Film mi sedl asi jako ohnivá whiskey Hermioně Grangerové. Audrey nelze upřít snahu, avšak pokud je film dlouhý jako seriál Teror a má děr ve scénáři jako slavný německý sýr Allgauer Emmentaler s 45% tuku v sušině, tak to skutečně není nic pro mě. Osobně bych český název "Čekej do tmy" změnil na "Čekej na konec". 38% ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin