Detektiv ze San Franciska

The Cheap Detective

Neil Simon's The Cheap Detective

Komedie / Krimi / Mysteriózní / Romantický

USA, 1978, 92 min

Film navazuje na předchozí, tematicky podobnou Vraždu na večeři, v níž Peter Falk také hrál detektiva "drsné školy". Je to celkem sranda, ale Vražda na večeři je lepší, už kvůli obsazení (Sellers, Niven, Guiness...). V menších rolích zde jsou i někteří herci z Vraždy: James Coco, Eileen Brennan, James Cromwell. V roli číšníka se objeví Charles Emerson Winchester III. z M.A.S.H, David Ogden Stiers, dále se tu mihnou komici Sid Caesar a Phil Silvers. Co se týče dabingu, naplno souhlasím s Oskarem.(1.9.2006)

• Stejšn

Celkově je to příjemné na koukání, ale to je jen stylizací. Film obsahuje spoustu WFT míst, což je dáno tím, že je to parodie. Jenže to je hlavní kámen úrazu - parodie by měla být pořádně vtipná. U o dva roky novějšího "Připoutejte se prosím!" jsem se často smál nahlas, tady jsem se sotva občas pousmál.(23.1.2018)

Mazaný Filip po falkovsku, a o pětadvacet let dřív. Samozřejmě tvůrci asi znali "Laciného detektiva", vždyť dabing vznikl na Barrandově už tři roky po vzniku, a je ozdobou tohoto dílka. Dialogy jsou opravdu mistrné, měl jsem možnost porovnávat je s anglickými titulky, a současní překladatelé (oficiální i warézoví) by tenhle film měli mít povinně jako součást znalostí. Jak si mistr K. M. W. vyhrál se slovy, kolikrát zcela změnil význam, a přesto udržel nit, a vytříbil vtip, to je lahoda. Hlas Josefa Větrovce se ke Colombovi opravdu nehodí, ale pokud mu nebudete odezírat ze rtů, zvyknete si rychle a rádi, protože JV je skvělý. Dokonale hrají a mluví také Jiřina Bohdalová, další zhruba pětice žen, samozřejmě Ota Sklenčka, Sobí Sejk i Jan Skopeček. Retra já můžu, a tahle parodie (na ostatní žánry zcela zapomeňte!) je skvělá.(11.10.2015)

• honajz

Nutno říct, že hodně fórů je zde dobrých a upřímně jsem se nahlas zasmál. Ale pak jsou zde trapné pasáže (třeba sebefackování) a trapné fóry, a ten konec ve stylu harému mi sem také nějak neseděl. Parodie na Maltézského sokola přejde v parodii na Casablancu, a když filmu dvacet pět minut před koncem dojde dech, vytáhne se ještě parodie na Sbohem buď, lásko má. Žel často tak vynikne, jak jsou některé scény v parodovaných filmech daleko lépe a zajímavěji natočené, takže tady ta parodičnost kvůli tomu nevyjde. Celkově je to vlastně nuda, protože tušíme, vlastně víme, kam to celé směřuje, že asi bude slavné loučení z Casablancy postavené na hlavu (dnes by asi odešli oba chlapi spolu, aby to bylo politicky korektní), ale až na těch pár skutečně vynikajících fórů, jeden za čtvrt hodiny, možná dvacet minut, je to takové rozhárané.(20.10.2018)

Columbo paroduje Bogarta. Určite sa to nedá označiť za poctu filmu noir, skôr naopak, vysmieva sa z ich prílišnej komplikovanosti a zvláštneho správania postáv. To zvláda Peter Falk rovnako dobre ako Columba, čo je tiež veľmi svojská kreatúra. Nad príbehom a zápletkou som sa veľmi nezamýšľal, nechcel som si zbytočne zavariť mozog, a to ani nebolo cieľom filmu. A tak som vnímal iba parodované scény, Louove ženy, Monu Lisu na stene, fóry a hlášky. Tie sú aj v českom dabingu v poriadku, a ktoré neboli, tie som asi prehliadol. Jednoducho som sa bavil, aj keď som Casablancu videl dávno a veľa noiroviek nepoznám. –––– Odejdeme každý zvlášť. Bude líp, když odejdu první. – A pročpak? – Abych nemusel zaplatit účet. –––– Pozdě plakat nad spláchnutým manželem. –––– Klidně mi děkuj Lou. Třeba hned tady. Ani nevíš, jak dlouho čekám na taký pořádný dík. –––– Kruci, kdy už ten případ skončí!(23.1.2018)