V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

Freemind

Velmi silná trojka. Velmi se mi líbila určitá stylovost, dobré herecké výkony i to, že režisér nesklouzl k polopatismům a přesto udržel dost komplikovaný děj krystalicky jasný. Kdyby to nebyla tak jasná vykrádačka Orwella (a srovnání s filmovou adaptací 1984 si rejža vyprosil sám, když obsadil Johna Hurta), tak by to snad byla i čtyřka. Každopádně jsem zvědavý na další filmy tohoto debutujícího tvůrce. ()

blackrain

Bratři Wachowští se opět vrhli do vln kontroverze. Chyběla mi větší propracovanost totalitního systému. Tajemný V, muž v masce, nám ukázal, že jedině terorismus je boj za správnou věc. Boj za získání tolik vytoužené svobody. Hm, ale pořád je to terorismus, při kterém vybuchují budovy a umírají nevinní lidé. Natalie Portman si vybírá skutečně zajímavé role. Co role, to perla. Komiksovou předlohu bohužel neznám, tak že nemohu porovnat kvalitu. ()

SarumanKo

Spôsob, akým Alan Moore, James McTeigue a bratia Wachowskí zavrhujú totalitu, dáva vzniknúť jednému z rozhodne najzaujímavejších komiksových filmov kinematografie. Lebo napriek tomu, že starý Moore sa od tohto výborne natočeného, zábavného a zároveň premýšľavého diela dištancuje, ako sa len dá, nezabráni môjmu obdivu za také zaujímavé spracovanie orwellovského námetu a hrdinu ako je V a jeho Vendeta. To je však len polovičný úspech, ešte je treba skupinku schopných scenáristov, talentovaného režiséra, ktorý vie pracovať s podobnou látkou a predstaviteľov dostatočne charizmatických a talentovaných na stvárnenie hlavných úloh. A holohlavá Natalie Portman a Hugo Weaving pod maskou ideí sa do filmu hodili viac, než ktokoľvek iný. Anarchisticky ladené diela sa mi páčia, futurizmus ma baví a V ako Vendeta je veľmi príjemný film. (85%) ()

Bat55

Veľmi zaujímavá snímka. Scénaristi tohto filmu sú bratia Andy a Lana Wachowski, tvorcovia kultového Matrixu. A poviem Vám, film je teda pekne prešpikovaný. Čo sa týka akčných scén, tak ich síce veľa nie je, no za to očaria už v prvých minútach filmu. A záverečný Fight je proste brutalita (tie spomalené sekvencie, ako V jedného po druhom, každého agenta likviduje, je jednoducho pastva). Hugo Weaving ako V, tajomný človek, ktorý sa snaží o revolúciu a o chaos, o zničenie totality a o znovuobnovenie štátu, ma dostal už v prvých minútach filmu (zvlášť jeho dabing je skvelý). Natalie Portman ako Evey, nevinné dievča, ktorá sa spojí so záhadným maskovaným zločincom (hrdinom!), je ako vždy milá, krásna a roztomilá. Prvá polovica filmu je úžasná, ako V zachrání Evey, zničenie parlamentu, alebo spoločné nažívanie v podzemnom úkryte. To všetko je skvelé (5*). No potom, čo V zmizne a Evey sa schová do domu jeho kamaráta, vtedy film ide do hája a tá scénáristická genialita sa vytratí preč. Po príchode V opäť na scénu (avšak scéna vo väzení je výborná) film začne prichádzať k sebe a zo snímky sa stáva opäť výborná podievana. Zvlášť záverečný výbuch budovy, veľkolepý ohňostroj, vzbúrené obyvateľstvo v maskách a Eveyin príhovor, tesne pred záverečnými titulkami, to všetko, sú neskutočne silné filmové scény. Film je to skvelý a nebyť trošililinku slabšieho stredu (aspoň oproti záveru a úvodu), bolo by to za 5*. /85%/ ()

ABLABLABLA

Nemůžu uvěřit, že jsem zhlédnutí tohoto filmu furt odkládala, protože jsem si říkala, že na to nebudu mít náladu. Teď zpětně lituju, že jsem se na něj nepodívala už dávno. Ale víte, co se říká: Better late than never. Co bych teda ke snímku řekla? Že při závěrečných titulcích jsem neměla slov, byla jsem tak ohromená, jak samotným dějem, námětem, herci - samozřejmě především Natalie Portman, zpracováním, vyústěním, barevností snímků...vším. Jestli mi něco na filmu vadilo? Ne, snad jen to, že celou jeho polovinu snímků měla Natalie vyholenou hlavu, sice musím uznat, že i tehdy jí to slušelo, ovšem stejně mi to trošku vadilo, ale jsem si plně vědoma, že to ke snímku patřilo. P.S. No konečně vím, jaký mají původ masky Anonymous (ano mohla jsem si to zjistit, ale nikdo jsem to nepotřebovala vědět až tak moc ;) ()

buldock

Netradiční, zajímavý, dialogy propletený a celkově vyvedený comics, který táhnou vynikající Natalie Portman, Hugo Weaving a musím zmínit také velmi dobrý hudební doprovod. Nečekané překvapení. Film: 82% , O.S.T. - Dario Marianelli - 75% ()

kaylin

Jeden z nejzásadnějších komiksů, které Alan Moore napsal a David Lloyd nakreslil, byl převeden do podoby, která rozhodně neurazí. Ty myšlenky, které zde Alan Moore měl, ač nikoli v plné šíři jsou zde zachyceny a film jasně podává poselství o tom, že vláda lidu může mít různé podoby. Politický film, který je akční a přesto zde zůstává důležitá myšlenka. Spojení sourozenců Wachowských (tehdy ještě bratrů) s Jamesem McTeiguem zafungovalo skvěle. Po "Watchmenech" druhá nejlepší adaptace Moorova díla. ()

Kreeki

Mr. V, jakožto revolucionář, připomínající Zorra či Fantomase v sociální společnosti, jak vystřižené z Equilibria. Jediné, co sráží tento snímek je právě přítomnost mnoha již stokrát omytých motivů. Scénáristicky dobře zvládnuté bratry Wachowskimi, přesun do blízké a nejisté budoucnosti snímku bezesporu prospěl, protože se mu tak docela dobře podařilo zakrýt potenciální scénáristické nedostatky. Vynikající Hugo Weaving, jakožto "tajemný mstitel" a jehož hlas bylo přesně to pravé, tradičně roztomilá Natalie Portman a do třetice všeho dobrého perfektní John Hurt, vášnivě zabraný do role nelítostného diktátora vládnoucího pomocí strachu. Jsem rád, že podle komixů nevznikají jen filmy podle tradičně otřepaného Marvelského schématu. Po pomalejším začátku na více jak 2 hodiny přibije do křesla a nepustí. 7/10 ()

Mikita

Scénář bratří Wachowských mi měl jasně naznačit, že půjde o netradiční podívanou. Netradiční to opravdu bylo. Výborná myšlenka a pár zajímavých scén zajistí dobrý filmový zážitek. Ale nic víc. Nevidím v tom nijak nadprůměrný film. Kombinace akce, detektivky, romantiky a teroru totalitního režimu sice dohromady tak nějak funguje, ale je toho až moc. Totalitní režim mi přišel málo dokreslený. Akční scény kvalitně natočené, ale tak nějak místy i zbytečné. A citování, že nic není náhoda? V záplevě jmen záporných lidí na odpis jsem nějak nepochopila, co z toho se mohlo zdát jako neuvěřitelná náhoda. Kromě čísla cely V jsem se nad ničím nepozastavila. SPOILER: Jediné, co byla neuvěřitelná náhoda, že se dvojníci mrtvých hrdinů objevili v závěrečné davové scéně. ()

movieband

"Ta budova je symbol, stejně jako její zničení. To lidé dávají symbolům moc. Bez nich je symbol bezvýznamný, ale s jejich podporou i výbuch budovy může změnit svět." V jako Vendeta jsem dlouho odkládal a ve výsledku mě film dost zaujal. Ukázka totalitní Británie a hitlerovského Johna Hurta byla hodně působivá a atmosféricky dost brutální. I samotné zpracování krví nešetří, takže občas na nějaké ty cákance rudé dojde. Charakter a minulost samotné postavy V, je zajímavý a jeho vyjadřování, smýšlení a celkově jeho projev, je hodně netradiční (takže další plusové body). Když to vemu, tak kolem a kolem, tak má V jako Vendeta hodně nadčasovou myšlenku, protože chtíč, absolutní moc, brutalita a různé režimy, co lidu upírají jeho vlastní právo na život, tady budou do skonání věků. Dal bych i víc, ale místy sem se v ději ztrácel. V závěrečném verdiktu je V for Vendeta dost působivý, zajímavý a přemýšlivý film, který člověku zas ukáže, v čem vlastně žije-nebo žil a při současné situace možná bude žít. 80% ()

Damiel

Troufám si tvrdit – jeden z nejodvážnějších politických filmů posledních let. Proč? I terorismus může být správným prostředkem, pokud povede ke svržení vládní tyranie, hlásá film. Není to tak negativisticky černý šálek kávy jako třeba Fincherův Klub rváčů, snad pro jeho komiksovou předlohu. Zatímco některé komiksové adaptace sázejí hlavně na akci, Vendeta stojí na popichování současných politických poměrů ve světě. V tom je její největší síla – akční scény, kterých není moc, sice vypadají efektně, ale nejsou jádrem filmu. Trochu škoda, že trailery byly takto prezentované, je tady totiž mnohem víc toho, co diváka osloví. Toť výtka k prezentaci filmu, protože může „akčnější“ diváky zklamat. Story se rozvíjí v prostředí futuristického, dekadentního, Londýna, z nějž dýchá chlad, strach a negace. Dá se říci téměř „orwellovské“ prostředí, které přesně pasuje k vyprávěnému příběhu. Jeho politický rozměr čeří romantická linka mezi hlavním hrdinou – mstitelem V s tváří ukrytou pod tajemnou maskou a osiřelou dívkou Evey, jíž se V ujme. Trochu by se dalo říct futuristická variace na Fantóma opery, kde prostředí opery nahrazuje území totalitního Londýna. Mimochodem, volba Natalie Portman pro roli Evey byla trefná volba, v potemnělém světě působí jako poupě růže uprostřed spáleniště. A Hugo Weaving a.k.a. mstitel V? Důkaz toho, že k výbornému výkonu není obličej nutně třeba. ()

Desperado

Kontroverzná myšlienka filmu zabalená do atraktívneho hávu s charizmatickou hlavnou postavou, ktorej zdatne sekunduje Natalie Portman. No ako som už v úvodných slovách naznačil: "čo tým chcel básnik povedať?". Bez tej ideologizácie by bol film ešte o kúsok atraktívnejší. ()

katuska138

Přiznám se, že komiksovou předlohu neznám. Tento film ve mě zanechal velmi rozporuplné pocity. Na jednu stranu první polovina filmu plyne hodně pomalu, bez náznaku větší akce nebo atmosféry. Na druhou stranu některé scény na mě zapůsobily natolik, že na ně nemůžu přestat myslet. V a jeho charisma mě asi dostalo. ()

CrownThomas

Precizně a nádherně zpracovaý snímek......Krásná Natalie i V........jasný 5 ***** už v polovině filmu a byl jsem si jistý, že konec bude stejně takový....:)) ()

reqiuem

podle mě v tomhle filmu nejde až tolik o akci, což pro mnohý asi může bejt zklamání, ale o to co představuje a o to, že ideje opravdu neumíraj.. o to, že i když každej hledíme do budoucnosti, tak při tom často zapomínáme na minulost a když pak na ni zapomenou všichni, nástává čas pro ty, kteří toho dokážou využít a pak už jenom stačí, aby přišel ten jedinej člověk (Mr. V)a správnym způsobem lidem otevřel oči... ()

FilmFan24

Netradiční komiksové zpracování, jehož hlavní myšlenka je stále aktuální. Má velmi chytré dialogy, výborný vizuál a skvělé herce. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)