Po vyhlášení svaté války za osvobození Súdánu od britsko-egyptské nadvlády v 80. letech 19. století zmasakroval fanatický súdánský vůdce Muhammad Ahmad zvaný Mahdí osmitisícovou armádu pod britským vedením a pochoduje na strategické město Chartúm, ležící na soutoku Bílého a Modrého Nilu. Britská vláda premiéra Williama Gladstonea se rozhoduje vyslat do ohroženého města jednoho ze svých nejlepších generálů, Charlese George Gordona. Gordon se již dříve vyznamenal v Číně, Indii nebo Jižní Africe, jeho hlavní devizou ovšem je, že v předchozí dekádě sloužil jako guvernér Súdánu a prováděl zde mezi lidem populární institucionální reformy, omezoval obchod s otroky a rozvíjel ekonomiku. Než se ale dostane do Chartúmu, mnoho z jeho bývalých přátel se přidá na stranu Mahdího. Přesto se mu ve městě dostane počátkem roku 1884 bouřlivého přijetí. V poušti se setkává s Mahdím a pokouší se s ním dojednat mírovou dohodu, dozví se však, že arabský vůdce chce dobýt nejen Chartúm, ale i Káhiru, Mekku, Bagdád a Konstantinopol a vytvořit islámskou říši, které bude vládnout. Boj je tedy nevyhnutelný a Gordon se se svými věrnými připravuje na rozhodující bitvu... Výpravné historické drama Chartúm natočil klasik britské kinematografie Basil Dearden a podobně jako o čtyři roky starší snímek Davida Leana Lawrence z Arábie líčí klíčovou etapu života charizmatického jedince, který spojil svůj osud s arabským světem. Přestože od zobrazených událostí uplynulo více než 130 let, ve světle současného vývoje na Blízkém východě se stále jedná o dílo neobyčejně aktuální. (Česká televize)

Juto

Chartúm rozpráva príbeh britského generála Sira Charlesa Gordona (Charlton Heston), ktorý prijal úlohu oslobodiť anglických občanov a Egypťanov zo sudánskeho mesta Chartúm, ktoré bolo napadnuté extrémistom menom Mahdi (Laurence Olivier) a jeho arabskými silami. Je to efektívny historický príbeh, ktorý múdro vynaložil svoj rozpočet, aby vyzeral dobre a zábavne. 6/10 ()

majo25

Chvíľu trvá, kým si vás film vtiahne. Síce historický príbeh som nepoznal, celkom ma zaujal, hlavne "svätou vojnou", ktorou chcel Mahdi dobyť asi celý vtedajší islamský svet. Čo by sa stalo, keby sa mu to vtedy podarilo? Aj ked Olivier zahral zaujímavu postavu dobre, filmu jednoznačne dominuje Heston, ktorému veríte aj jeho charizmu, aj jeho zápal pre vec. Ku koncu film graduje a záver je zaujímavý. Bitky a davové scény sú na rok vzniku zvládnuté veľmi dobre. Škoda takého jemného humorného podtextu, ktorý sa vinie celým filmom. Chcelo to od začiatku viac dramatizovať. Hodnotenie: 75% ()

dr.fish

Británie byla pánem světa, jen se to muselo vždycky všechno pořádně projednat ve sněmovně. A když se to projednalo, bylo občas i pozdě. Tak na to občas někde někdo umřel. Někdy je holt cena loajality opravdu vysoká. Příkladný film pro příkladné Brity. My se ovšem rádi necháme poučit o tom, co je láska k vlasti a královně. O osobních pohnutkách nemluvě. Heston je jako obvykle skvělý. Film je svěží a má tempo, jako by ani nebyl tak starý. 80% ()

andrii

Charismatický atašé. Heroický muž umu. Neutuchající charakter. Žádá jediné. Patřičný útlum žahavých očí  "úlu" hadího trůnu, v Kleopatřině údolí rubínových stínů. ()

Mirokukii

Hestonovi silné charaktery vždy šli a ne jinak tomu je i v případě pouštního Chartůnu. Film je postaven na jeho velikosti a ta funguje, přestože je mu za protivníka neméně kvalitní Olivier. Jeho postava však neopustí interiéry stanu a dokola opakuje to samé, "jsem očekávaný". Čímž se pro mne stal dokonalou karikaturou, podobných náboženských fanatiků. Film má celkem slušnou výpravu, ale úchvatné scenérie se nekonají, což je vidět hlavně při detailních záběrech na postavy s namalovaným pozadím. Dokonalé podaní, jako tomu je v případě Lawrence tedy nečekejte. Potěší zručně natočené akční scény, ale není jich mnoho a tak je tento válečný snímek spíše konverzační záležitostí. ()

VanTom

Ani omámení z nádherné (v extraširokoúhlém formátu Cinerama opravdu spektakulární) kamery, výpravy a stovek komparzistů nepřekrylo fakt, že dějově se vyprávění o neústupném britském generálovi v Chartúmu roznemohlo do pár zkratkovitých potyček ovlivněných politikařením a jednoduše ne(v)táhlo. Přitom Charlton Heston (a přes příšerný "arabský" akcent) i Laurence Olivier rozhazovali charisma plnými hrstmi, nicméně jejich prázdné historické postavy neměly dostatek prostoru pro prožití věrohodných emocí, vnitřních pochyb či vzájemného respektu. ()

JohnSmith

Svatá válka na konci 19. století v Súdánu. Charlton Heston v další výrazné roli a k tomu fanatický Olivier, který dokazuje, že islámští fundamentalisté jsou nejen šílení, ale i vzdělaní, což z nich dělá mnohem nebezpečnější individua ()

Autogram

Oslobodenie Sudánu mi doteraz nič nehovorilo, a po filme ho už poznám, ale skôr ako pohyblivé obrázky s veľa bojovými scénami. Tie boli fajn, aj konverzačná časť, ale nie na viac ako tri neutrálne hviezdy, čo znamená, že nezaujalo ani veľmi nepotešilo. ()

Han22

Pěkně natočený historicko-válečný film, který mě osobně nestrhl. Má krásné arabské prostředí, výbornou kameru, povedené bitvy včetně dobývání města a dva solidní herce v hlavních rolích. Problém je v příběhu. Na jedné straně stojí britský koloniasmus, zkorumpovaní politici kteří odmítají vyslat vojáky a vyšlou jednoho muže. Tím je samolibý, namyšlený generál Gordon, který věří, že sám dokáže zachránit sudánské město Chartúm před nepřáteli. Má spoustu možností k úniku ale zůstává, přestože je celou dobu nad slunce jasné, že nemůže vyhrát. Prostě britská nadřazenost a pýcha. Strana druhá? To jsou islámští fanatici v té stejné podobě jakou známé dodnes, ztělesněné Máhdím, který věří že je předurčen Alláhem a Mohammedem dobýt celý svět. Chybí mi tu napětí jak to dopadne a chybí mi tu někdo, komu bych držel palce. Jinak jak říkám, solidně natočený film. ()

Hopper

Historický veľkofilm s hviezdnym obsadením spĺňajúci atribúty svojej doby. Cinemascope, L. Olivier, Ch. Heston, pôsobivé exteriéry, dlhá stopáž atď. Príbeh generála Gordona, ktorý bol ponechaný v Chartúme svojmu osudu proti islamistickému povstalcovi Mahdímu, ktorý vyhlásil vojnu Egypťanom, Britom a takmer celému svetu môže byť občas trochu ťažšie uchopiteľný vzhľadom na historické súvislosti, ale herecké výkony sú výborné (ústredné duo) a nuda aj po 40-ich rokoch pre priaznivca historického/vojenského filmu absentuje. ()

KM Phoenix

Výborně natočený výpravný film s výborným Charltonem Hestonem v roli gen. Gordona. I když si myslím, že ho pojal až moc vlídně a tak ani nepůsobí jako ten cholerický chaotik jakým ve skutečnosti byl. Chápu i to, že pro účely vyprávění, tam tvůrci vložili několik setkání mezi Gordonem a Mahdím v tváří tvář, přestože se to v reálu nestalo. Přínos Laurence Oliviera s black facem v roli Mahdího, byl minimální a to i podle tehdejších standardů, dle mého názoru se moc nepředvedl. To např. Zia Mohyeddin v roli Zobeira paši, byl mnohem lepší. Jinak děj filmu svižně ubíhá a výprava je na vysoké úrovni. Snad jen v tom závěru mohli aspoň zmínit, že to opětovné dobytí Súdanu nebylo proto aby pomstilo Gordona, ale kvůli tomu, že hrozilo, že ho ovládne Francie jejíž armáda již také byla na cestě. ()

Vesecký

Britové vzdali tímto filmem zřejmě hold svému významnému generálovi Gordonovi a jeho neobyčejné, byť marné odvaze poté, co dostal od britské vlády příkaz na evakuaci Britů a Egypťanů z Chartúmu, ohroženého Mahdím. Neznal jsem přesně historické pozadí a obsah zde jsem předem nečetl. Proto jsem očekával mnohem "lepší" závěr filmu. Britové se do boje o Chartúm nakonec nezapojili, jejich vojsko přijelo pozdě. A tak vlastně film není o britské porážce, ale o morálním vítězství Gordonově. Ch. Heston se své role zhostil dobře. Jednu hvězdičku ubírám spíš vzhledem k horší orientaci politické situace i záměrů jednajících postav pro neinformovaného diváka. ()

Narciska

Pro mě jednoznačně filmový skvost. Vypovídá o dobách před skoro stopadesáti lety, natočený před více než padesáti lety a mě se přitom tolik spojuje s tím, co se děje dnes. Je to jiné, dobou, interpretací i umístěním, ale člověk zůstává člověkem, bojuje za svůj sen, i když jsou ostatní proti, neváhá obětovat lidské životy, jen proto, že se cítí mocný natolik, že mu to svět dovolí. Lidé jsou odvážní, když se myslí, že vyhrávají, jak se poměr sil obrátí, hromadně přebíhají k nepříteli, často i za pohnutek mnohem nižších než je záchrana života. Vše je předáváno s citem a porozuměním, se silnou reflexí jednání všech klíčových aktérů, provázeno hlubokými krátkými dialogy, jež by si zasloužily vytesat do kamene. Zdařilost technického provedení je přijatelná myslím i pro dnešního diváka, rozhodně však vítězí cena sdělení, i přes kostrbatý monolog v úvodu, váhu ve světovém dění dává i "pouhému" sluhovi, myslím, že brzy ráda zopakuji. ()

Eluin

Fantastický velkorozpočtový velkofilm, jaké se dnes už netočí. Historicky sice ne zrovna přesné (ale co je, že...), nicméně neskutečně působivě natočené. ()

tranquill

"Mimochodem, nevěřím lidem, kteří se rádi nejdříve s bohem a teprve pak se mnou!" - "Všichni, co se budou klanět, jsou vítáni! .. A ti ostatní?" ()

rivah

Pozdní film Basila Deardena připomíná snímky starého Hollywoodu. Ch.Heston je poněkud patetický a jeho divoký protivník L.Olivier zas monotónní.(max.50%) ()

Šňůra

Podívat se na film s Charltonem Hestonem a Laurencem Olivierem, vždycky stojí za to. Děj tohoto historického válečného dramatu je sice poplatný době, kdy byl natáčen, je poněkud rozvláčný, nemá takový spád, jako jsem zvyklí dnes, ale k vidění jsou pěkné exteriéry a zcela jistě se jedná o pěkný filmový zážitek. ()

Amonasr

Britská koloniální politika není nic, na co by mohla být tato země pyšná - tehdy ani teď. Totéž se týká i pokračujícího neokolonialismu celého západu. Proto i tento film ve mně zanechal smíšené pocity. Někteří jedinci mohou být slušní, opět stejně tehdy jako dnes, ale to celý systém nedělá ani o trochu lepším. Na filmu se mi líbí jeho výpravnost, ale děj mi přišel dost zamotaný a vyznění příliš zidealizované. ()

Nová Tarantinovka vypadá luxusně

Nová Tarantinovka vypadá luxusně

07.06.2015

Hollywood v posledních měsících srdnatě zachraňuje klasický film. Zatímco řada filmařů přechází na digitál, persóny z ranku Quentina Tarantina a Christophera Nolana se snaží udržet naživu klasický… (více)