Malá Dorritka (TV film)

Československo, 1967, 124 min

Dickensův nelichotivý obraz soudobé společnosti, v jejímž středu stojí dva ušlechtilí lidé – malá Dorritka, vyrůstající v ponurých zdech Maršálského vězení, a Arthur Clennam, opravdový gentleman –, se stal v druhé polovině šedesátých let vítaným zpestřením poněkud schematického televizního vysílání. V dvoudílné inscenaci režisérky Věry Jordánové naplno září Dickensovo hluboké lidství, odpor ke všemu, co ubíjí lidskou důstojnost i umění oživit před očima diváků všechna ta prostředí tehdejší Anglie – od bujarých banketů náhle zbohatlých finančníků přes domovy prostých lidí až po vězení pro dlužníky. Přehlédnout nelze ani v nejmenším plejádu vynikajících hereckých veličin (Brabec, Nedbal, Vinklář, Sklenčka, Fabianová, Medřická, výborný František Holar a mnozí další), jejichž nepředstíraná radost i upřímnost, s nimiž ztvárnili své postavy, zůstává neměnnou hodnotou i po více než padesáti letech, které od natočení tohoto mistrovského televizního díla již uplynuly.(6.7.2018)

Menej známy Dickensov román, ktorého predlohu až tak dobre nepoznám, a tak som sa v príbehu a postavách spočiatku trochu ztrácal. Síce táto inscenácia Londýn nepripomínala, oprieť sa však môže dobré herecké výkony, z ktorých by som vypichol Nedbala, a dobre vyzerajúce kulisy. Príbeh je typicky dickensonovský, takmer celú stopáž tvorí ponurá a komorná atmosféra s vysiacim tajomstvom vo vzduchu, ktoré sa v úplnom závere celé vychrstne divákovi do tváre. Chýba pútavosť a niečo, kvôli čomu by mi mali byť postavy menej ľahostajné.(15.9.2017)

Sklenčka, Fabiánová, Nedbal, Medřická, Vinklář a další. Obsazení je prvotřídní. Ale dvě hodiny jsou na to zkrátka málo, takže sotva zbývá čas na hlavní zápletku, aniž by se divák mohl hlouběji ponořit do atmosféry dickensovského Londýna. Ta je přitom pro tyto příběhy podstatná. Proto hodně silné, ale jen tři hvězdy.(28.1.2017)

(2x) Krásná inscenace po všech stránkách, skvělá Dickensova předloha, zajímavý poučný historický příběh. Byť komorní černobílé, jinak dokonalé provedení na televizní obrazovku s výtečným obsazením, ve kterém dominuje skvělý Vladimír Brabec a teprve 18-tiletá Eva Trejtnarová. Ovšem nejsilnější byla záporná postava matky v podaní Vlasty Fabianové.(30.12.2016)

Sice mi Dickens přijde ještě v myšlení víc romantik než realista, ale herecké provedení je bezchybné, škoda, že nebylo natočeno jako televizní film, pouze jako inscenace.(9.5.2012)