Doba ledová 2: Obleva

Doba ľadová 2

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2006, 86 min

• Isherwood

Absence hutnějšího a duchaplnějšího děje by byla omluvitelná díky tomu, že se přece jenom jedná o film pro děti. Ale když asi šestiletý klučina, který v kině seděl za mnou, po celých devadesát minut kladl své mamince otázky typu „Proč tam jdou?“ a „Co tam dělají?“, bylo mi jasné, že druhý díl Doby ledové není ničím jiným než sucharskou sázkou na jistotu, která vrší jeden gag za druhým, jenž prokládá „akčněji“ laděnými scénami, mamutím (doslovně) popichováním a velmi (ale myslím tím velmi!) špatně a trapně se pokouší o několik málo citací jiných filmů (M:I-II, Zachraňte vojína Ryana). Obleva je maximálně špatný film, který nedostál změny ani v jediném pixelu, natož tak v ději, takže pořekadlo o tom, že z jednoho sáčku lze udělat pouze jeden čaj, je zde více než na místě.(19.5.2006)

Digitálně na hodně vysoké úrovni natočený snímek plný hodně roztomilých zvířátek, plytkého a předvídaletného příběhu a jedné (dnes už téměř kultovní) šavlozubé veverky Scrat, která oproti jedničce dostala více prostoru (producenti ví proč:-)) Proti animaci nemám žádných výtek, zapůsobila i nadprůměrná hudba Johna Powella, který se svého úkolu zhostil s pro něj typickou vervou, jediné, co snímek sráží, je tak trochu povinná zápletka (jen aby NĚCO vzniklo), děti budou nadšené plejádou klidnějších a "akčnějších" pasáží a my ostatní si užijeme aspoň jedné z nejzákeřnějších a nejmilovanějších animovaných postaviček moderních animáků - šavlozubé veverky, která je prostě k sežrání!!!!!(31.8.2006)

táto rozprávka nie je pre deti. pretože zopár vtipných postvičiek a niekoľko gagov (väčšina z nich s veveričkou) zaniká v ústrednej téme a motívoch bočných, ktorými sú katastorfická línia zániku sveta (končí sa síce sladkým happy endom - no iba dočasným, všestci vieme, ako to s mamutmi a dobou ľadovou dopadlo), téma vyrovnávania sa s vlastnými fóbiami, téme vlastnej smrti, pudov a zachovania rodu (mnoho vtipov so sexuálnymi náražkami a na moje prekvapenie veľa čierneho humoru - supia pesnička a jej následné spievanie samotným Sidom, skrátka veci, ktoré deti nemôžu pochopiť), skrátka príliš veľa napätia, pochmúrnosti a thrilleru na rozprávku. Viac priestoru dostala veverička, vtipy v ňou sa však s pribúdajúcim časom tiež stávajú viac dospelácke s akýmsi temným podtónom; keď to hodnotím ako produkt pre našich najmenších, tak ja by som na to pustil svoje deti jedine keby som si bol istý, že už niektorým otázkam rozumejú (sex, smrť, strach, čierny humor . . .), ale inak veľmi skvelo animovaná a celkom pozerateľná záležitosť, kde síce ani nešlo o dej, aj tých hlášok a slovného humoru bolo pomenej - nechýbal však vôbec, ale tá partia hlavných hrdinov to zachraňuje, sú skrátka kúzelný(6.5.2007)

Na kostru jedničky našrobovali trochu jiný příběh, který neurazí, pobaví a rozesměje. Hlášky a dialogy odsýpají stejně dobře jako minule a navíc Scrat je tady využitý mnohem větším a zajímavějším způsobem a na konci je prostě bezkonkurenční. Důstojný bratříček prvního dílu, kterému rozhodně nedělá ostudu.(13.6.2006)

Co si budeme namlouvat, dvojka není tak vtipná a svěží v nápadech jako jednička. Celá pouť před potopou je hlavním tématem, i když časté vsuvky s veverkou jsou geniální. Bohužel, ona hlavní část hodně pokulhává a nebýt pár svěžích scének, byla by to nuda k ukousání. Takto alespoň tento animák pobaví a to z velké části právě díky veverce. [Přesná stopáž: 89 min](21.4.2007)

• - Producent Chris Wedge "namlouvá" Scrata. (duklak2)

• - Režisér Saldanha poznamenal, že to byla zvláštní náhoda :"Začali jsme před třemi roky pracovat na filmu a za tu dobu se ve světě stala spousta živelných pohrom. Rozhodně jsme si téma oblevy nevybrali až po hurikánech a tsunamech, které si vyžádaly spoustu obětech na životech." (duklak2)

• - Režisér Carlos Saldanha se zatím podílel na režii téměř všech CGI projektů Blu Sky Studios. Na kontě má mimo obou dílů Doby ledové a Robotů (2005) také pětiminutový Gone Nutty (2002), který si pro sebe ukradla veverka Scrat z Doby ledové. Pracoval ale také na hraných filmech a dohlížel například na speciální efekty u Klubu rváčů (1999). (imro)