Doba ledová 2: Obleva

Doba ľadová 2

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2006, 86 min

• Dudek

Doba ledová nebyla dobrý film, alespoň já se u ní pěkně dlouho nudil. Možná to bylo kvůli chabému příběhu a výrazné absenci nějakého napětí nebo třeba vážnosti, ale třeba tam bylo jen málo 'prašťených' vtipů. Ovšem to není důležité, teď je třeba soustředit se na nový díl, Dobu ledovou, která by měla být mnohem lepší. Bohužel nestalo se tak. Úroveň animace ani příběhové roviny se nijak citelně nezlepšila. Opět se setkáváme se starými hrdiny, kteří musejí překonat pár překážek, aby se nakonec dostali na bezpečné místo a aby toho nebylo málo, potkají pár nových postaviček, díky kterým má být o srandu postaráno. Jenže má to jeden háček, nové postavičky jsou spíše trapné a neuvěřitelně legrační mamutice Ellie je nesympatická a za to co na plátně předvádí jsem měl sto chutí tvůrcům pořádně nafackovat, ještě že nebyli v mé blízkosti. Doba ledová 2 tak nakonec působí jako čistě komerční projekt narychlo spíchnutý horkou jehlou, což vlasně zní dost příznačně, neboť jen tak mohlo vzniknout zdánlivě nelogické spojení těchto dvou protichudných slov v samotném názvu. Po porovnání s prvním dílem se přece jen jedná o barvitější a méně nudnou podívanou, přesto však trpý jistými neduhy, díky kterým se nad průměr nedostane. 30%(30.4.2006)

• Natascha

Nelíbíla se mi už jednička a dvojka je o tom samém. Už samotná animace mi přijde nezajímavá, a i když je tam jakás takás stylizace, tak mi nějak nevoní. A na co je mi, že se zvířátkám hezky vlní chlupy, když mi občas připadalo, že pohyb zvěřeny je prostě divný. Nehledě na to, že led, led, led a občas odhalená hlína s trávou a stromkem mi přijdou jako nedotažené prostředí. Vtípky moc nerozesmějou, zvířata mi přijdou až na šavlozubého tygra Diega otravné a nelíbil se mi ani dabing (původní) - mamut je huhlavý a nevýrazný, Sidovo šišlání je příšerné. Děj téměř žádný - celou dobu se jen někam jde. Zachraňuje to Scrat a líbila se mi i scéna, kdy malí lenochodi uctívají Sida. A to je celkem málo...(30.8.2007)

Od pokračovaní Doby ledové sem čekal pouhý Produkt. Pouhý produkt to možná je, ale je výbornej. Především měli tvůrci více peněz a je to vidět. Krajina, tentokrát ne pouze ledová, je naprosto krásná, a všechny záběry na větší krajinné celky jsou prostě dechberoucí. Postavičky a emoce u nich tentokrát opravdu fungují. Působí mnohem živějším dojmem a to i díky animaci. Hlavní záporák tentokrát chybí, ale Voda, jako neustálá visící hrozba, funguje na výbornou, i díky dvěma potvorám z dob dávno minulých, které jsou v ní ukryty, byt se objevjí jen málo. Dabing je skvělý, především Ota Jirák, jehož Manny je tentokrát přeci jen asi nejhlavnější postavou, se s tím popral naprosto skvěle, ale ani ostatní nezaostávají, a Kateřina Brožová mě moc překvapila. Najde se tu několik scén, které by se daly nazvat přímo Momumentálnímy (především na konci), a díky hudbě, o kterou se tentokrát místo nevýrazného Davida Newmana postaral John Powell, má film místy tak neuvěřitelný grády, že si člověk až přestává uvědomovat, že kouká na film, notabene animovanej a totálně se ponoří do děje, díky čemuž se možná na konci rozbulí, tak jako já, i s mojí mladší sestrou. A motiv Lodě, jako záchrany před velkou Vodou (jasný odkaz na Noemovu Archu) je prostě geniální.(13.4.2006)

Síce bez poriadnej zápletky, žiaden výraznejší posun v charakteroch hlavných postáv, ale po dramaturgickej stránke stále lepšie zvládnuté než Madagaskar či totálny prepadák Príbeh žraloka (napríklad poctivo vypointovaná línia s dvojicou krvilačných morských príšer). Nič čo by sme už nevideli, ale ani nič, čo by sme si znova nepozreli. [50%](24.10.2006)

Nerek bych, ze je druhej dil nak vyrazne horsi nez prvni, ale jen to uz je zkratka neco, co tu uz bylo. Postavy jednaj furt stejne i vtipy jsou podobny, ale tentokrat tu je postav vic a cely mi to prislo pojaty krapet vic ve velkym. I hudba, ktera byla dobra uz v prvnim dile, tu je velkolepejsi. Co se tyce animace, trosku se zlepsila srst, ale jinak mi prisla stejna. Jinak pribeh ma stejnej zaklad, opet jde o to dojit nekam, ale opet to nevadi. Navic tentokrat dostal vic prostoru Scrat. Ne takova parada, jako jednicka, ale porad to je na 4*.(5.10.2007)

• - Ve filmu byla jediná role, o které se vědělo ještě před vytvořením, kdo jí bude mluvit. Byla to mamutice, o které se už od počátku vědělo, že by jí měla namluvit Queen Latifah. Jinak se nejdříve vytvářely postavy a až potom se začalo uvažovat, kdo by je mohl namluvit. (duklak2)

• - 80-milionový animák debutoval během víkendu (31. 3. – 2. 4. 2006) s obratem 68 mil. dolarů, což bylo jen o něco méně, než Úžasňákovi (2004) a Hledá se Nemo (2003). Celkový obrat v USA se vyšplhal na 190 milionů a překonal tak 176,3 mil. dolarů prvního dílu. (imro)

• - Režisér Carlos Saldanha se zatím podílel na režii téměř všech CGI projektů Blu Sky Studios. Na kontě má mimo obou dílů Doby ledové a Robotů (2005) také pětiminutový Gone Nutty (2002), který si pro sebe ukradla veverka Scrat z Doby ledové. Pracoval ale také na hraných filmech a dohlížel například na speciální efekty u Klubu rváčů (1999). (imro)