Doba ledová 2: Obleva

Doba ľadová 2

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2006, 86 min

• Isherwood

Absence hutnějšího a duchaplnějšího děje by byla omluvitelná díky tomu, že se přece jenom jedná o film pro děti. Ale když asi šestiletý klučina, který v kině seděl za mnou, po celých devadesát minut kladl své mamince otázky typu „Proč tam jdou?“ a „Co tam dělají?“, bylo mi jasné, že druhý díl Doby ledové není ničím jiným než sucharskou sázkou na jistotu, která vrší jeden gag za druhým, jenž prokládá „akčněji“ laděnými scénami, mamutím (doslovně) popichováním a velmi (ale myslím tím velmi!) špatně a trapně se pokouší o několik málo citací jiných filmů (M:I-II, Zachraňte vojína Ryana). Obleva je maximálně špatný film, který nedostál změny ani v jediném pixelu, natož tak v ději, takže pořekadlo o tom, že z jednoho sáčku lze udělat pouze jeden čaj, je zde více než na místě.(19.5.2006)

Nebyla to láska na první pohled, ale možná právě proto je teď Obleva s odstupem můj nejoblíbenější díl. Sid válí každým sebehloupějším slovem, supí song si broukám podezřele často a Scrat je definitivně králem vedlejších animovaných postav. Když jsem si při dalších zhlédnutích zvyknul na podstatně větší důraz na rodinné hodnoty, usmívám se už jen při psaní tohoto komentáře.(27.4.2006)

Nevím čím to je, ale mě se dvojka líbí víc. Za prvé jsem velice přivítala více akcí veverky, které byli naprosto senzační. Jen se objevila na scéně, už mi cukali koutky a přítel chudák se za mě musel stydět, když jsme v kině seděli. Smála jsem se víc než děti kolem mě. Za druhé oživení v podobě vačičáků, no nebudu se opakovat. Je to to samý jako u veverky :) a scéna I believe.. bum.. smích.. A za třetí pidilenochodi a král ohně.. :) též to samé. Plus partička a 9 tunová vačičanda.. Myslím, že to mělo svůj šmrnc :)(31.3.2009)

Na kostru jedničky našrobovali trochu jiný příběh, který neurazí, pobaví a rozesměje. Hlášky a dialogy odsýpají stejně dobře jako minule a navíc Scrat je tady využitý mnohem větším a zajímavějším způsobem a na konci je prostě bezkonkurenční. Důstojný bratříček prvního dílu, kterému rozhodně nedělá ostudu.(13.6.2006)

Po komerčnom úspechu animovaného filmu "Doba ľadová" z roku 2002 sa dalo čakať, že sa vyprodukuje aj pokračovanie. Presne tak sa i stalo. Po necelých štyroch rokoch sa na plátna kín dostáva "Doba ľadová 2". Príbeh mamuta Mannyho, šabľozubého tirga Diega a ukecaného prehistorického leňochoda Sida pokračuje. Je to natočené v tej istej kvalite, ale už to nemá tú vtipnú sviežosť ako pôvodný film. Ale to snáď nikoho neprekvapí, veď tak to pri druhých dieloch býva. ***(7.12.2016)

• - Režisér Carlos Saldanha se zatím podílel na režii téměř všech CGI projektů Blu Sky Studios. Na kontě má mimo obou dílů Doby ledové a Robotů (2005) také pětiminutový Gone Nutty (2002), který si pro sebe ukradla veverka Scrat z Doby ledové. Pracoval ale také na hraných filmech a dohlížel například na speciální efekty u Klubu rváčů (1999). (imro)

• - Ve filmu byla jediná role, o které se vědělo ještě před vytvořením, kdo jí bude mluvit. Byla to mamutice, o které se už od počátku vědělo, že by jí měla namluvit Queen Latifah. Jinak se nejdříve vytvářely postavy a až potom se začalo uvažovat, kdo by je mohl namluvit. (duklak2)

• - 80-milionový animák debutoval během víkendu (31. 3. – 2. 4. 2006) s obratem 68 mil. dolarů, což bylo jen o něco méně, než Úžasňákovi (2004) a Hledá se Nemo (2003). Celkový obrat v USA se vyšplhal na 190 milionů a překonal tak 176,3 mil. dolarů prvního dílu. (imro)