9. rota

9. rota

9th Company

Válečný / Akční / Drama / Historický

Rusko / Finsko / Ukrajina, 2005, 130 min

Jestliže zbylo ve skutečnosti z 9. roty 33 vojáků, tak proč ve filmu zbyl jen jeden? Chlubit se známkou autenticity v tomto případě trochu škodí. Zřejmě by film nešel na dračku, neboť kdo by chtěl být ochuzen o závěrečný epitaf jednoho přeživšího vojáka z legendární 9. roty? Zbylo-li jich 33, pak i ve filmu jich mělo zbýt 33. Jinak se film nemá chlubit autenticitou. To, že jen "vychází" neznamená, že se může upravovat. Co mě zaujalo byli herci, událost na níž snímek reagoval a kulisy.(10.6.2012)

Válečný velkofilm, kterého zabíjí delší a ne vždy naplněná stopáž, plná hluchých míst. Formálně na výši, zde bych hledal kazy pouze na levně vypadajícím CGI. Obsahově pokulhávající, plné do očí bijícími klišé, patetických výstupů a prázdných dialogů. Po prvnám shlédnutí jsem se i na konci ztrácel v jednotlivých postavách, mnohdy jsem je od sebe nedokázal rozlišit, což se ukázalalo jako kámen úrazu právě ve chvili, kdy najednou začali všichni strašně rychle umírat. Bondarčuk si vzal hodně ze západní kinematografie, bohužel by potřeboval ještě zapracovat na scénáři a pak by bylo možná už vše v pořádku.(14.7.2014)

100%(30.4.2018)

taková jakože ruská vesta: výcvik -> válka (7,62x39)(13.8.2006)

Typická šablóna vojnových filmov. Najprv výcvik, potom boj. Nič extra. To všetko som už kdesi videl, ale v inom jazyku. Vidieť to v ruštine bol zážitok, ale za to sa hviezdičky nedávajú. Kvalitne natočená sonda do života jednej roty. Celkom príjemné kúkaníčko.(4.11.2006)

Pěkný film. Ne dokonalý, ale příjemný a nevšední. Trošku přehnaně snažící se být slečinkovský, viz. hudba, velitel smutnící v poli květin, zdlouhavá pasáž s mlíkovou holkou, avšak celkový dojem byl moc dobrý a hlavně film byl individuální a v současné pásové výrobě válečných filmů nepřehlédnutelný.(12.9.2008)

Tohle je jediný film, který jsem viděl o válce v Afghánistánu - působivý, autentický. Několik silných scén, např. vzlet transportního letadla či podcenění afghánského chlapce ruským vojákem. Celkové to hodnotím jako nadprůměrný válečný film, na který se klidně podívám i podruhé.(22.9.2008)

Tento film u mne drží jedno docela zajímavé prvenství. Byl prvním, který jsem viděl na autorádiu, které umí přehrát DVD. Zajímavé. Jo a film? Docela ušel :)(7.12.2008)

3 a 1/2 *(15.9.2010)

Podobná kostra scénáře jako v Olověné vestě, působivé a bojové jako Četa a přitom chvílemi i drsně rozjímací jako v Mezi nepřáteli. A Sněhurku, dceru zdravotnice, si ti kluci, kteří s ní přišli o panictví, budou určitě pamatovat. Tedy jen ti, kteří ten Afghánistán - ruský Vietnam - přežili. Asymetrická válka má méně obětí než ta frontová, ale o to záludněji zabíjí. Jen těm mrtvým je to pak asi jedno, čí mina je zabila (dost často to totiž byla vlastní).(8.10.2013)

• Dm1tr1j

Tí Rusi teda vedia natočiť somarinu :D(13.2.2014)

Ako bolo spomenuté vo viacerých komentároch, ide o dobre natočený film. Nič viac, nič menej. Práve preto, že sa ruskí filmári zhostili svojej úlohy tak dobre dávam 4*. Predsalen z americkej produkcie sa sem tam objaví tiež niečo pozerateľné, ale popritom aj kopec braku.(29.7.2007)

Veľmi kvalitný film. Prva polovica je trošku rozťahaná ale akonáhle sa dostanú do skutočnej vojny, tak sa film začne rapídne zlepšovať. Skvele spravený koniec len završuje toto kvalitné dielo.(4.9.2008)

Tvrdý (nejenom) ruský vojenský dril při výcviku nováčků je ve skutečnosti možná ještě horší, fyzicky a psychicky namáhavější, než je ve filmech ukázáno. Nicméně ani v tomto filmu nebudeme ochuzeni o nic, co zažívají speciálně cvičení vojáci pro mise tvrdší a bolestnější, než přetáhnutí ocelovou trubkou přes žebra. Pod vedením psychicky zhrouceného důstojníka, zažívá parta mladých ruských hochů přestavbu těl, ducha a mysli. Trénink se zdá být nekonečný, ale mise v Afganistánu - zemi, kterou ještě nikdo nikdy nedobyl, je příliš lákavé sousto na to, aby někdo udělal krok vpřed a opustil řadu. Příběh do poloviny nevybočuje z řady filmů, podobně jako "Olověná vesta" nebo "Černý jestráb sestřelen". Rozhovory vojínů a ostřílených chlapů, výborná kamera, exteriéry, nápaditost a přiblížení charakteru jednoho z hrdinů, který na první pohled nemá se zbraní co dočinění, diváka pomalým tempem unáší v poklidných vodách. A zdá se, že o zemi, která se stala nedobytným peklem, jen lehce zavadíme. Tento okamžik se ale zlomí, potůček klidu za babiččiným domkem na Sibiři se během chvilky změní v dravou řeku, řeku plnou zrádných vírů a hlubokých vod, odkud ne pro každého vede cesta zpět. Tam, daleko v těch zrádných horách, kde "duchové" se čas od času zjeví, nastane pro "9. rotu" apokalypsa. Čas zúčtování, čas, kdy se z kamaráda, s tím, co jste před chvilkou prohodili pár slov, je nehybně ležící tělo s kulkou v lebce... "9. rota" se mi neobyčejně líbila celkovým zpracováním - tím, že jsem měl možnost vidět začátek (trénink) a pak pekelný konec. Už dávno jsem vyrostl z tupého zírání na výsadek vyholených hlav, jenž se najednou zjeví uprostřed ničeho, aby bezhlavě řezal vše, co se kolem mihne, a to bez jakékoli pointy. Je sice pravdou, že akční scény mohly být trochu delší a dramatičtější, ale i tak to byl výkon, který ohodnotím nejvyšším počtem.(12.10.2009)

Mezi režisérovi oblíbené filmy bezesporu patří Čet a a Olověná vesta, protože některé scény jsou vyloženě nepřiznanými remaky. Film ale trpí podobným problémem jako "náš" Tobruk, i když v o dost menším měřítku. Ten příběh zkrátka není podaný tak, aby držel při sobě. Ale jako válečný film na jedno zkouknutí je to slušná zábava. Potěší mimo jiné to, že se podíváte na ruskou výzbroj místo té okoukané US.(14.10.2009)

Ruská obdoba Čety. Možná v některých momentech ještě drsnější a realističtější. Dále Rusové točí po svém a až na pár scén, které by se objevili i v americké produkci, je film svůj.(1.3.2011)

• Dantte..

Těchhle filmů s válečnou tématikou je mraky, některé jsou realistické, jiné idealistické a některé obojí :-D. Některé zaujmou, některé nudí. Tenhle mě nudil. 50 %(30.7.2011)

měli jste je doma, byli v každé chodbě paneláků. postřiky nezabíraly, zůstávali na věčné časy... rusi... podívejte se na svět jejich očima---oficiální text distributora:)(29.8.2012)

Prostě ruský film o sovětských hrdinech. Většina z nich byli pěkní dobytkové, tedy správní muži do války. Dygalo byl nejlepší.(17.12.2012)

PRO MUŽE:Už jsme si zvykli, že slova ruský (sovětský), válečný velkofilm a pravda, či historická objektivita se navzájem vylučují, takže přistoupíme-li k tomuto dílu s notnou dávkou skepse, může dojít k určité pozitivní reakci na informace z vjemových čidel. Trochu jako když Vy, coby cizinec ve vlastní kuchyni pátráte po sušené smetaně, nebo cukru do kafe a vyčucháte slušnou dávku kvalitního koksu. Trochu smíšené pocity. Setrvalým nedostatkem je jako obvykle vyšší počet zastřelených nepřátel vysoce překračující zásoby munice. Samotné bitky s Talibanem a radosti okupantů v hornatém terénu, kde mohou očekávat vše, jen ne mávátka v rukách servilních dospělých a zpitomělých pionýrů, byly zachyceny celkem věrně. Sice to stále ještě nebyla skutečná obžaloba režimu, který své velmocenské ambice opíral o vývoz revoluce, ale stahující se armáda byla vším možným, jenom už ne vítězně pochodující Rudou armádou. Samozřejmě, že ruský voják byl stále geroj, ale už si přiznali, že kromě chlastu i šuká a v hlavě má nasráno. Ještě nezaznělo dostali jsme na prdel a po právu, ale už se nemluví o vítězství a to je v zemi, kde zítra již znamená absolutně cokoliv, celkem úspěch. S drobnými výhradami k zemi původu mohu doporučit.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE:Tak to nebude nic pro Vás, madame, jedna z věcí, která se tu fuckt povedla je totiž zobrazení ruského vojcla tak, jak si ho pamatujeme z nesčetných posádek dočasně umístěních na území ČSSR. Držky tak strašidelné, že proti jejich skupinové fotce vypadá i Guernika jak omalovánky pro předškolní mládež. Přes obrazovku smrděli až do obýváku a inteligenční kvocient sečtený z celého praporu se limitně blížil číslu velikosti bot méně vzrostlých jedinců. Ta trocha nezbednosti, v níž probleskuje opětovná touha po společném vlastnictví, totiž, že všichni společně vojeli dceru zdravotnice celý film nezachrání. Mimochodem od té soudružky to byl vzhledem k velikosti posádky slušný výkon a přesvědčila mě, že existují sovětské mašiny, co vážně vydrží fšecko.(11.8.2013)