Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

Sašenka165

V roce 2006 byly dva velké "kouzelnické" filmy - Iluzionista a Dokonalý trik. Myslela jsem, že ten druhý bude lepší, nakonec jsem byla zklamaná. Naopak Iluzionista mě příjemně překvapil zajímavou atmosférou a překvapivým závěrem. Na pět hvězd to sice nedosáhne, ale čtyři si to s přehledem zaslouží. ()

teutates

Celý film je tak trochu tajomný. Dejová línia ťažko predvídateľná, vôbec nebudete vediet čo a kde sa deje... Edward Norton podal... výkon - možno šlo o zámer... Možno je práve až tak skvelý herec... Snímok je dobre spracovaný až na pár efektov, úplne nečakaný... 7/10 ()

Okara

Film jsem hrozně dlouho odkládal, ani nevím proč. Začátek si mě totiž naprosto dostal a já dostal husí kůži - že by Dokonalý trik II. ? Dlouhou dobu zabírající milostný vztah mi tam trošku vadil, ale tím výčet toho špatného mohu ukončit. Opět mnoho úchvatných triků, dokonalá zápletka se zajímavým rozuzlením a když je v hlavní roli ještě můj oblíbený Edward Norton, dávám všech pět hvězdiček. Více zde. 90% ()

Dalda

Vyvrcholení filmu je dobré, ale zbytek trochu pokulhává. Stížnosti v ostatních komentářích na méně výrazné projevy herců jsou oprávněné. ()

Ant

Pěkný to trik. S divákem si děj hezky pohrává a nic jen tak neodhalí, tím víc mě závěr překvapil a potěšil. Nápaditý výběr herců. Norton hraje dobře, ale i tak je to daleko za jeho průměrem. Děj rychle odsípá a nudné pasáže téměř nejsou, ale naprosto mi tam chyběla nějaká větší gradace nebo scéna která by na delší dobu uvízla v paměti. Ten film na jedno podívání zajímavý, ale tím rychleji bohužel upadne v zapomnění. ()

Trajektt

Pro mě druhý možná třetí nejlepší film, kde hraje hlavní roli Edward Norton.Po Prvotním strachu a Kultu hákového kříže si zahrál v tomto úžasném snímku zabaleného v historickém hávu se řadou tajemství, triků a pletich. Kouzelník Eisenheim měl na svou dobu nadpřirozené schopnosti, ale z pohledu logiky to tam bylo krásně logicky vysvětleno,teda pokud má někdo aspoň 50 IQ,tak to pochopí a néé jako nějakej exot tady píše,že by to zařadil do žánru sci-fi a to jenom proto, že to nepochopil, protože jeho IQ je vyloženě menší a nevím, jaktože má tolik bodů, když neumí ani správnou gramatiku. Asi ty body jsou podle toho čím je někdo hloupější, tím má více bodů.V jednom roce dva snímky o kouzelnících, tedy spíše o iluzionistech a oba dva překvapivě s dobrým námětem.Pro mě je lepší tento film, protože se to natáčelo v České republice,mohli jsme v něm vidět lepší herecké výkony mých oblíbenějších herců.Zápletka byla mnohem lepší a néé tak kýčovitá jako v Dokonalěm triku. Dokonce i milostný příběh byl lepší a hlavně vzezření Eisenheima v podání Nortona bylo bravůrní místy až mystické a já jsem mu ten jeho kukuč sežral všemi deseti, ale také pro mě nečekaný konec a to ať se na mě nikdo ze zdejších rádoby filmových kritiků nezlobí, ale jestli někdo čekal takový konec perfektně promyšlenej bez jediný chybičky, tak to teda klobouk dolů.Pro mě je to jeden z nejlepších kouzelnických filmů a proto mu dávám 100%. ()

Eawy

Moja srdcovka. Kto nevidel nepochopí. Príbeh ma vtiahol od začiatku do konca do víra nečakaných udalostí. Triky ktoré Eisenheim robí boli viac ako úžasné a zaujímavé. Eward Norton je úžasný. Dokonalý vo svojej úlohe. Dokonca aj Jessica Biel ktorú nemám ako herečku rada tu preukázala zmysel pre jemnosť. Koniec je absolutne prekvapivý. 100% ()

nascendi

Malá časť z opakovane prezeraných a nekomentovaných filmov, hodnotených troma hviezdičkami, ma príjemne prekvapí. Patrí medzi ne aj Iluzionista. Nebudem sa rozplývať nad podobou Prahy a Viedne, nad krásou Jessicy Biel a nebudem ani dumať nad tajomstvom predvádzaných kúziel. Mne k spokojnosti úplne postačuje pokojný, ničím nerušený rytmus plynutia filmu, v ktorom všetko malo svoje miesto a aj keď pointa nebola nijako ohromujúca novo pridelené štyri hviezdičky sú pravé ako plody vykúzleného pomarančovníka. ()

Arsenal83

Miestna smotánka to dáva do priemeru, žiaľ, nemôžem súhlasiť, ani po niekoľkých vzhliadnutiach. Je to predsa zaujímavé od začiatku do konca s perfektnou atmosférou historickej doby. Norton v tej najlepšej forme, no netreba od neho čakať herecké výkony typu Prvotný strach. Hrá predsa kúzelníka, teda viacmenej flegmatického odtiahnutého človeka. Skvele ho podporuje vo vedľajšej role Rufus Sewell, záporák každým pohľadom. A hlavne Paul Giamati, ktorý je absolútnym víťazom nápaditého príbehu s romantickým nádychom. ()

Slarque

Magicko-romantické drama je natočeno chladným a odtažitým stylem, takže nemá moc šancí diváka vtáhnout. Kromě výborné kamery, výpravy a hudby sází hlavně na herecké obsazení. Trojice Paul Giamatti, Edward Norton a Rufus Sewell je docela přesvědčivá, ale Jessica Biel mi přišla trochu mimo. Je sice pěkná, ale její obsazení mi přišlo jako castingový omyl. ()

Tomco

velmi lacny filmik, ktoremu nepraje ani to, ze takmer sucasne nabehol na trh o dve triedy zdatnejsi dokonaly trik..toto nie je latka pre velmi charakterneho nortona sakra..za to giamatti si uzival ako fetak pri igelitke grassu...videl som, porovnal som, pochopil som a asi aj coskoro zabudnem. 6/10 ()

Bachy

Kašlete na Nortona. Absolutním vládcem filmu je Paul Giamatti. Jeho si z celého filmu budu pamatovat i dál...Giamattiho a pak ještě tu do hlavy kopající scénu u hřebelcování koně. Ano, tu úplně poslední. Ale dobře, ta jen těžko zkazí dojem z perfektní skoropohádky. ()

klerik

Išiel som do kina s obavami, fakt veľkými obavami, že to dopadne ako BRATIA GRIMMOVCI, ale nakoniec som bol milo prekvapený. Je to však nezvyčajný film, ktorý nemá klasický fabulačný oblúk, hlavný hrdina sa ku koncu filmu dokonca vytráca s plátna, ale má to skvelú atmosféru, fajn hercov i hudbu. Film, napriek svojej snahe, neprekvapí, ale vie znepokojiť. Technicky veľmi dobre zvládnutý film, ktorý celkom šikovne zakrýva jednoduchosť príbehu... ()

Chrustyn

Dobrý Ed Norton, výborný Paul Giamatti, krásná Jessica Biel a povedená zápletka se zajímavým rozuzlením. Ale kdybych nepočítal povedený konec celý film plyne dost pomalu a neskrývá nic co by diváka donutilo se do příběhu více ponořit. Pokud máte chuť na magii a mysteriózno, tak bych spíše doporučil o třídu lepší "Dokonalý trik". ()

iamek

Zajímavý snímek, který mi trošku připomínal Dokonalý trik od Nolana. Oba dva filmy mám hodně rád, ale od Nolana řadím výš. Je zajímavé, že oba filmy byly natočeny ve stejný rok. Čechy tady zaujme, že uvidí hodně českých herců a českých lokalit. Jinak tohle je jeden z posledních filmu, kde Edward Norton hrál parádně. Závěr není nutne komentovat, protože jsem čekal nějaký šok, ale až tak dokonalou lezt vážně ne. ()

SeBig

Levnej, hnusnej vizuál, nudný až na půdu a ten rádoby twist na konci mi byl jasnej, ještě než sem se narodil. ()

LaciLC

Hneď ma napadlo porovnanie s filmom Dokonalý trik. Iluzionista je menej tajomnejší, menej komplikovanejší, ale to neznamená, že je to horší film. Má charizmatického Edwarda Nortona, peknú Jessicu Biel, výborne hrajúceho inšpektora Paula Giamattiho a odporne slizkého Rufusa Sewella. O režisérovi Neilovi Burgerovi som zatiaľ absolútne nepočul, takže ho ani nemôžem porovnať so skúseným Christopherom Nolanom. A film by som opísal ako kvalitnú dospelejšiu rozprávku, zaujímavú napr. aj tým, že je natočená u našich susedov v Čechách. ()

korbitch22

neskutečně primitivní,předvídatelné,nikterak dobře natočené...ve finále směšné a trapné!v červeném?lidi ach jo..... ()

marhoul

Iluzionista je takový divný pavouk mezi filmy. Navzdory atraktivnímu tématu, výbornému obsazení, krásné kameře, lokacím v ČR na mě působil plytce. Přitom ani z Nolanova triku nejsem odvařená, čili v mém případě nejde o srovnání těchto, námětově podobných, filmů. Něco tomu zktátka chybělo a ani po letech to tam není. ()

Scalpelexis

Mám rád pohádky, mám rád nadpřirozeno a mám rad Edwarda Nortona. Kvůli tomu jsem si myslel, že i přes nechvalnou kritiku od známých, budu vůči chybám a nedostatkům snímku tolerantnější. Ne jen, že se žádný herecký koncert nekoná (ať už je to velmi sklíčený prostor pro Nortona, mdlá role Biel) s výjimkou vyšetřujícího Giamattiho, ale bohužel velmi předvídavá zápletka kazí bystřejšímu divákovi snahu jakkoliv přemýšlet. Ono by to možná nevadilo, kdyby jen to vykonstruování nebylo tak banální. Jelikož se nechci o trapném konci ani vyjadřovat (suveréně nejodfkláknutější část filmu), tak nám už zbývá se jen kochat malebnými kouty naší země či Prahy a velmi citlivou hudbou Philipa Glasse. Problém je, že já jsem se nešel koukat na dokument! ()

PF 2014

PF 2014