Obávaný bojovník

• Hongkong Huo Yuan Jia (více)

Lucasion

"Promise me you won't seek revenge. Revenge will only bring us more bloodshed. Please, that's not what I want. I only understand wushu. I practiced for many years to understand what Wushu is, what is wushu's real purpose. The competition must continue. One cannot choose how one's life begins. It takes courage to finish the final step." Kdybych mohl říct jeden čínský film. Bude to tento. Kdyby se mě někdo ptal na film s Jet Li. Bude to tento. Kdybych mohl říct pouze jeden životopisný film o čínském bojovém umění. Bude to Fearless. I kdyby totiž film, nebyl natočen a inspirován skutečnými událostmi, tak pro mě bude tento velkofilm o životních zásadách a poznání stále skvělým snímkem. Jet Li jednoduše předvádí svojí zdaleka nejlepší roli a jeho Yuan Jia je sic zpočátku ctižádostivá, následně arogantní, tak i přesto ke konci sympatická postava a snáze k ní přilnete. Díky lži a své cti přijde Yuan Jia o svojí rodinu a vydává se do exilu, aby zjistil skutečný význam jeho rodinného bojového umění. V mnoha podobných filmech je tento "střed" filmu poměrně nudnou částí, kde se vedou nesmyslné filosofické otázky. Ne však tady. Kromě nádherného prostředí Číny a kultury. Vidíme čarokrásnou zeleň a farmy. Podruhé jsem nyní viděl rozšířenou edici, která jistě vnáší nové světlo na celý film. I přes svojí délku absolutně nenudí a naopak dokáže diváka zaujmout každou svojí scénou. Choreografie boje je naprosto dokonalá a tím, že se každých několik minut (vyjma prostřední části) prokládá film nějakou akční scénou, tak si pěstním soubojů užije divák ažaž. Závěr filmu je díky prolnutí s postavami emotivní a to z tohoto životopisného filmu dělá víc než jen film podle skutečných událostí. Dělá to nádherný film plný emocí, poznání a skutečného boje. A skutečné cti. [Viděno v originálním znění][Director's cut] (93 %) ()

Lacike

Kinoverzia je u mna za 3 hviezdicky vdaka podstatne horsiemu vykresleniu prerodu charakteru Jetovej postavy. Edit 2017. Hodnotenie reziserskej verzie: V podstate to je klasicka arenovka zaobalena do zivotopisneho pribehu cinskeho narodneho hrdinu s nejakym tym moralnym posolstvom. To prve o nezmyselnosti bitiek a pomsty sa mi paci. To druhe o sebaobetavej spolupraci jednotlivcov kvôli dobru celeho naroda mi znie az prilis komunisticky a prilis nadseny z neho nie som. Ale da sa to celkom ignorovat a napriek tomu si uzit postupny pôsobivy prerod hlavneho hrdinu od namysleneho mladika k filozofujucemu pokornemu majstrovi. Jet Li tu predviedol jeden zo svojich najlepsich vykonov, takze v obidvoch polohach pôsobi uveritelne a celkom si ma ziskal uz aj v polohe namysleneho fracka. Okrem Jetovej postavy tu su uz len miestami viac a miestami menej vyrazne figurky. To je hlavny dôvod preco filmu nedavam plne hodnotenie. Keby boli vedlajsie postavy, ktore ovplyvnuju vyvoj Jetovej postavy prepracovanejsie, tak by ich spolocne sceny boli ovela intenzivnejsie po kazdej stranke. V tomto stave to vsetko musi utiahnut Jet. A az tak genialny herec nie je. Na druhej strane mi pribeh jeho postavy pripada ovela zaujimavejsi a pôsobivejsi ako cela trilogia o IP Manovi. No ale podme konecne k tomu na co sme sa vsetci tesili najviac. Bitky. Nie su revolucne, ale to snad nikto necakal. Uplne staci, ze su absolutnym naplnenim vysokych HK standardov. Aj ked su neraz dost predratovane, co bezne nemusim, tak tentoraz mi dokonale sadli, pretoze pôsobia kontaktne, chvaty su neskutocne dynamicky prevedene (blbnutie v Johnovi Wickovi oproti tomu pôsobi ako spomaleny film), choreografia je spickova a rôznoroda. No a samozrejme to je cely cas dokonale prehladne natocene a zostrihane. Proste lahoda a viacero bitiek som si pustil znova. Najviac ma fascinuje finale v ktorom Jet bojuje s trojitou palicou proti superovi s mecom. To je tak dynamicke, ze sa mi nechce verit, ze to nie je skutocny suboj. Ale vyzdvihnut by som mohol prakticky vsetky bitky. Ziadna mi nepripadala slabsia. Vsetci akteri su v top forme a predvadzaju uchvatne kusky. Vlastne trochu zamrzi, ze Jet sa tymto filmom rozlucil s tradicnym stylom bitiek a uz nikdy nic tak kvalitne nepredviedol. Ale bola to grandiozna rozlucka. Film sa da z urciteho pohladu brat aj ako prequel k Fist of Legend, kde Jet v ulohe Chen Zhena msti smrt postavy, ktoru Jet stvarnil v tomto filme. Z coho by Huo Yuan Jia nemal radost. Vysledkom je kvalitny dobovy zivotopisny film so spickovymi bitkami. 8/10. ()

PROROK14

Najlepší film aký som videl s Jet Li-om. Proste paráda. Bojové scény nemajú chybu. Seagal aj s jeho filmami sa môže ísť schovať . Veľmi ma zaujali všetky tie súboje a choreografie. Veľmi dobré. 85% ()

rawen

Docela příjemné béčko, které jsem si sehnal v návaznosti na Yip mana - tento film narozdíl od výše zmíněného nepřináší nic moc navíc, je klasicky šablonovitý a rychle vyprchá z paměti, přesto na jeden večer fajn zábava. Hlavní hrdina je spíše málo sympatický a nejen proto, že se v první části příběhu prezentuje jako učiněné hovado. 6/10 PS: pěkné scény mezi rolníky, také čajový dýchánek s protivníkem potěšil PPS: vidím že existuje ještě o 40 minut delší DC, možná by stál za hřích ()

bouncer

Solidní film o bojovém umění, skvělá choreagrafie a nadhérné interiéry i exteriéry. Ale to všechno by si zasloužilo lepší příběh, klidně i za cenu delší stopáže a trochu méně kýčovitosti. ()

Ouwen

Skvělá akce, vynikající Jet Li a moooc pěkná atmosféra. Potěšila chemie s karatistou :-). Bylo to příjemné, bavil jsem se a však Fist Of Legend mi přišel mnohem výživnější. 90% ()

moviesfan

Směsice výborného bojového umění a morálních hodnot mě odzbrojila. "Huo Yuan Jia" se po tomto zhlédnutí zařadil mezi mé oblíbené. Nejen, že nabízí akční podívanou, která není jen "bezduchým" bojem, ale po dějové stránce bych vyjádřil také jen obrovskou spokojenost. ()

Beznoh

Výborný film z oblasti Číny, vypovídající o duchu a podstatě kung-fu. A také o tom, proč a čím je sport a bojová umění tak důležitý pro národ. ()

Crazer

Ač jde o film ze staré Číny, tak je to velmi povedené. Nemohu se zbavit tehdejší vizáže lidí, kteří měli vlasy jen za zadní půlce hlavy :). Divák zde dokáže věřit bojovým sekvencím více než v Matrixu a ještě celé zaobaleno v asijském prostředí. Každopádně se divák doví i něco více o wu-shu. ()

liquido26

Docela zajímavý a dobře natočený snímek se skvělými bojovými scénami, ale opravdu užívat jsem si ho začal až v momentě, kdy se hlavní hrdina ocitl na venkově. Vůbec nejkrásnější scénou bylo pro mě popíjení čaje s japonským zápasníkem. ()

corpsy

Vizuálne pôsobivý film, v ktorom podal Jet Li pravdepodobne najlepší herecký výkon vo svojej kariére. Dielo sa skôr zameriava na príbeh a postavy ako na bojové scény. Tie sú tu len ako doplnok, správne rozložené perličky, a sú mimochodom úžasné ( hlavne scéna v reštaurácii ). Má príjemnú retro atmosféru a je celkovo natočený s ohromnou radosťou. ()

Pishin

No kdyz vezmu ze tento film mam doma snad ve vsech formatech vcetne original DVD, tak dobre dva roky se me vyhybal. Dneska jsem si konecne udelal cas abych shlednul tento pocin. A muzu rict, ze jsem nadsen.. Pribeh je sice vystaven na klasickem pribehu narodniho hrdiny, ale coz je to paradni podivana, ktera skvely spad a ty akcni sekvence. Radost pohledet na akcni sceny ktere jsou vazne ''kulervouci''. Urcite bych rad aby se ke me dostala reziserska verze ktera je skoro o 40minut delsi. Ale i tak davam za kino-verzi 5*. Dlouho tady podobny kousek takovych kvalit nebyl, diky za nej. ()

monsieurR

Verze se stopáží 105 min. je tak 85%, ale director's cut verze je tak krásný, podmanivý, no prostě dokonalý film. Rozhodně je to jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl a to nejen z těch kung-fu filmů. Proto dávám 100% a doporučuji KAŽDÉMU, opravdu to stojí za to. A navíc jsem se rozhodl si tento film přidat mezi neoblíbenější, pocta mistru Huo Yuan Jia. ()

schizmo

Historicko-bojový film, u kterého jsem postrádal nějakou konkrétnější dějovou linii a hlavně tah na bránu, i když ostatní atributy dobře zvládnutého asijského bojového filmu to nepostrádá. Každopádně Jet Li má spoustu povedenějších filmů. ()

Wysch

[DVD] Jsem měl večer asijskejch bojovejch umění. Začalo to Jetem-Li a jeho pokusem stmelit jako Huo Yuanjia čínský bojový umění v jeden velkej celek, což se nakonec asi jakože podařilo. Fearless je výtečnej prozápadní snímek, respektive jeho režisérskej sestřih. Kinoverzi jsem neviděl, ale dvouapůlhodinovej opus o tom, že skrze bojůvky klidu nedosáhneš mě nadchnul. Oproti ostatním komentujícím z mojí TOPky jsem teda hlavní myšlenku neviděl v tom, že Jet-Li zmlátil všechny a pak někoho zabil, i když neměl, aby potom našel sebe sama na vesnici a mohl mlátit všechny ostatní. Ne. Dle mě je hlavní myšlenka právě v tom, že Huo odešel umřít třeba hladem, a teprve tam objevil, co my víme dneska všichni... Totiž, že [spoiler, proto jsem ho smazal]. No. Asi bude lepčí, když se na to podíváš. Myšlenka filmu totiž vychází z myšlenky asijskejch bojovejch umění, který my západní lidi neumíme zcela pochopit, a tak to převádíme na vlastní myšlenky a ideje, což je blbost, protože tím propadáme deziluzi a hlavně neumíme přiznat, že něčemu nerozumíme. Pro srovnání mě napadá jedna průpovídka, kterou tu s dovolením odcituji: [doc. Zdeněk Kratochvíl PhD.] "Řekové všechno převáděli na svoje, aby tomu jakože rozuměli. Takže když se bavili o židech, bylo to vlastně jako že 'ti židi jsou vlastně strašně príma lidi, ale ten jejich bůh je nějakej... divnej. Von je neviditelnej, ale přitom je všude... to je jako náš Hermés! A přitom je strašně svéhlavej, skoro jako náš Dionýsos!" Zkrátka mi jde o to, že nesmíme srovnávat něco, čemu nerozumíme, k tomu, čemu rozumíme. To je blbost. Já jsem teda jakože hodně západní typ člověka a myšlenky asijskejch filozofií, kam se i bojový sporty řaděj, vůbec nepobírám. Ale užívám si filmů o tom. Pač nejsem jako staří Řekové. Ani vy byste neměli bejt. Jo a poznámka na závěr: u Fearless mi vůbec nevadí ta prozápadní nitka, kterou ve filmu jasně cítíme. Vyhovuje mi to a dovoluje mi nemyslet na starý židy a Řeky, pač tvůrci mysleli na mě. Je to možná trochu škoda, ale aspoň je film pro mě stravitelnější. Přesto se mi líbil o kousek míň než následující Ip Man. ()

MartinezZ

Možná, kdybych tenhle film viděl dříve jak ostatní, byl bych z něj nadšen. Takhle mi ve výsledku přišel jako odvar mnoha jemu podobných čínských mlátiček bez nějakého zvláštního nápadu. ~~~ Do sebe zahleděný kung-fu majstr vše žene až na samou špičku nože. Načež se mu něco strašného stane, on na několik let odejde do ústraní, kde pochopí, že život znamená něco jiného. Pak se vrací a pomáhá nějaké skupině (tady lidu) se vzchopit a podrýt autoritu uzurpátorů. ~~~ Nějak mi tak přišlo, že se koukám na jiného herce v jiném filmu s už poněkolikáte omílaným příběhem. Nenadchlo. ()

Paxxx.cz

Super film s Jeltem Li. Líbil se mi především závěr a bojové scény jsem si užíval. Na ip mana to sice nemá, přesto jde o příběh, který byste si neměli nechat uniknout- 7/10. ()

mysiak

Páradne ukončenie Jet Liho vo Wu-shu filmoch...ktorý je skvelou poctou, ktorá bola remeselná natočená a skvelá kukačka so skvelými akčnými scénami a vynikajúcim Jetom Lim...díky Jet toto nemalo chybu ()

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje