Obávaný bojovník

• Hongkong Huo Yuan Jia (více)

nascendi

Vlastne som ten film nejakú dobu sledoval iba preto, aby som sa dozvedel prečo má hodnotenie nad 80 %. Nedozvedel som sa. ()

predators

Jet Li patři mezí mé bojové oblíbence. Nejen proto, že se umí slušně prát, ale působí na mě sympatickým dojmem, ačkoliv tomu tak pro mnohé z diváků není. V případě obávaného bojovníka jsem byl o to více nadmíru spokojen, protože role, jechž se ujal, a to jak záporné, tak kladné, zahrál s velkým nasazením a hlavně uvěřitelně. Někoho možná bude nudit ona "přírodopisná" část, kdy poznáváme i druhou stranu bojového umění, spojení se s přírodou a objevování člověka a jeho mysli. Souboje jsou pěkně propracované, a ikdyž se nevyhly zpomalovačkám, poskytly nejen mladšímu publiku i mnoho morálních poučení. 80% ()

nash.

Je radost vidět výborně natočené soubojové scény, zejména v příběhu, který by byl silný i bez nich. Stejně jako každý kdo dospíval v 36 komnatách Schaolinu a mezi jeho oblíbence patřili Bruce Lee a Jackie Chan, užil jsem si každou vteřinu každého souboje a každého z jejich tradičních prvků. Přesto byly všechny nakonec jen doplňkem, možná líbivě podaného, přesto silného příběhu o aroganci a pýše, o bolesti tak veliké, že zcela vyprázdní duši, o prosté moudrosti a pokoře, které ji pomohou naplnit novým obsahem. Ve zdánlivě tradiční dějové lince je ukryto nejen několik netradičních momentů, kdy je například obvyklý hrdinův trénink bojových umění nahrazen jeho duchovní proměnou, ale také několik krásných miniatur, jako je třeba rozhovor o čaji. Příběh nemá žádnou revoluční myšlenku, jen znovu opakuje dávnou moudrost (ne, nemám na mysli ony vlastnenecké a politické proklamace), a tomu, kdo hledá, třeba něco dá. ()

eLeR

Zo začiatku mi bolo naozaj často do smiechu, ale vydržala som a od polovičky to bolo celkom vážne. Na toto ja nie som stavaná, keď som bola mladšia možno. Uznávam ale, že tie bitky mali parádny švih a chlapci mali dlhšie vrkoče ako ja. Videné v rámci Season Challenge Tour ()

FrodoF

Výborný akční film s jedinečným Jetem Li. Kamera krásná a akční scény skvělé, jenom občas trochu moc digitální. Třeba ta bitka na kůlech byla opravdu cool. ()

klerik

Kde začať? Asi tam, že som rád, že aj mladšiu generáciu oslovujú martial arts filmy. Preto som celkom rád, že z filmov ako ONG-BAK a Fearles sa stávajú filmy s červeným štvorčekom... Ale ja si nemôžem pomôcť a v tomto filme nevidím nič zázračné. Všetko tu už bolo a kto má aspoň trochu prehľad v tomto žánri, musí zírať koľko obohraného klišé sa do jedného filmu vmestí. Áno, na technickej stránke a prevedení bitiek cítiť, že je rok začínajúci dvojkou, ale zvyšok je hlboko v 70-tych rokoch (36 KOMNÁT ŠAOLINU). Do svojho profilu som kedysi napísal, že som vyrastal na filmoch typu "Moje kung-fu je lepšie ako tvoje" a toto je presne ten druh filmu, len prišiel až po skutočných klasikách. Skeptický som nielen kvôli značnej nude z filmu, ale aj preto, že aj v novej ére sa objavili podobné a podstate lepšie pocty žánru: DRUNKEN MASTER 2, ONCE UPON A TIME IN CHINA 5 či FIST OF LEGEND. Jednoducho povedané, zaznávaná Legenda o červenom drakovi (New Legend of Shaolin) nebola ako celok o nič horšia... ()

Chrustyn

Docela zklamání. Jediné čím film zaujme jsou skvěle udělané akční scény ale i když jich je ve filmu poměrně dost mohlo jich klidně být i více a i když jsou opravdu hodně povedené občas mi připadali nechtěně směšné. Ale i tak jsou bojové scény to njelepší z filmu. Když se ve filmu nebojuje stává se z filmu podprůměrná podívaná se špatnými herci a neuvěřitelně trapnými dialogy. ()

ainny

Příběh jako takový byl v pohodě a líbil se mi, ale kung-fu není zrovna moje parketa, takže soubojů bylo na můj vkus moc a byly dlouhé. Navíc mám ten problém, že když vidím lidi nereálně lítat, tak si představím lana, na kterých aktéři visí, dělají kotrmelce a vím já co ještě (dobře mi tak, nemám koukat na filmy o filmu) a je po koncentraci. Možná, kdybych znala režisérskou verzi, že bych mluvila jinak. Ale protože jsem viděla jenom tu 100 minutovou, tak je to pro mě jenom pouze lepší průměr. ()

heyda

Prostřední pasáž byla nádherná. Opravdu dech beroucí záběry na čínskou vesničku, která vytváří zajímavé zrcadlo pro zkažená a imperialisty obsazená města. Nechci tím tvrdit, že první a poslední třetina filmu byla o ničem, ale proboha! Už prosím vás netočte kung-fu souboje tak trapně. Vždyť tam Jet Li lítal jak hadrovej panák ve větru. Takové sci-fi souboje už dnes přece nemůžou nikoho nadchnout, nebo ano? Jinak příběh byl solidní, moralizování nesmí v kung fu filmech chybět, takže pochvala a prostřední pasáž byla opravdu pastvou pro oči i duši. Viděn director´s cut. ()

rikitiki

Historka o tom, kterak pýcha předchází pád, se v závěru změní na propagandistickou pohádku, kdy chrabrý Číňan přemůže podlé cizozemské soupeře převahou v boji i vyšší morálkou. A samozřejmě s velkým apelem na to, jak důležitá je jednotnost Číny. _____ Vyprávění první třetiny o muži, který si potřeboval stále dokazovat svou převahu v boji, mě nebavilo. Bylo to stokrát otřepané téma a ani ztvárnění nic moc nového nepřineslo. Druhá třetina - hledání vnitřní rovnováhy mezi prostými vesničany - ušla. Poslední část pak převážně hrála na nacionální notu. A já tyhle propagandistické kecy považuji, kromě toho, že jsou otravné, taky za nebezpečné. SHRNUTÍ: Číňané jsou ušlechtilí, Evropané povýšení, Japonci (až na výjimku) podlí. ()

GigaPudding

Další z řady čínských filmů národního cítění, tentokrát o zakladateli sportovní federace wushu Huo Yuanjiaovi, je pokud jde o efekt, obraz, zvuk i svou myšlenku asi ten nejzdařilejší. Popisuje příběh malého Huo Yuanjia, který radši obkoukává boje a trénink svého otce místo aby se učil kaligrafii a moudrostem, a který se jednoho dne zapřísáhne, že už nikdy neprohraje v boji, což se mu nakonec daří, ale kvůli vlastní pýše, nezodpovědnosti a pošetilosti nakonec způsobí tragédii, která ho přivede na cestu vlastní nápravy vedoucí až k rehabilitování hrdosti číňanů. V komentářích se tu objevuje například, že Jet Li to nezahrál moc dobře, ale podle mě je v obou polovinách filmu jasně znát rozdíl mezi tím "starým" arogantním Huo Yuanjia a tím napraveným, ve kterém se zračí klid, pokora a moudrost a tohle Jetovi šlo dobře, dokonce i ve scéně, kdy jde uctít památku svého protivníka to působí až dojemně. Jet Li je sice sympaťák, ale film by nebyl tím čím je, kdyby v něm byl jen Jet a divák by neviděl ty úžasně krásné pohledy do přírody v té venkovské části filmu, ve které se Huo Yuanjia napravuje a které jsou podbarvené i příjemnou hudbou. Je to ale film o bojových uměních a ne jen pohledy na čínskou přírodu, takže musí dojít i na nějakou tu bitku a ty tu jsou velmi efektní a přitom přehledné. Poměrně dost se pro umocnění choreografie používají dráty, ale vzhledem k výsledkům jejich použití ve scénách tohoto filmu to rozhodně není na škodu, protože i když se semtam Jet prolítne trošku fantastickým způsobem, tak by možná bez drátů ty souboje tak ohromující nebyly. Ke krásnému obrazu, hudbě a choreografii je potřeba ale zvlášť zmínit zvuk, který je tu čistý a ostrý, že divák slyší všechny údery a řinčení zbraní tak jako kdyby byl přímo na scéně. Samotný příběh o sebenápravě a o wushu je tu podaný způsobem zapojujícím všechny i vedlejší postavy a jeho myšlenka je krásně formulovaná, že by to člověka hned inspirovalo přihlásit se do školy bojových umění, podobně jako u Ip Mana. Fearless je ve výsledku jeden z vůbec nejlepších kungfu filmů, který spojuje nejen přehlídku perfektně sestavené choreografie, ale taky má nějakou svoji univerzální i čistě čínskou národní myšlenku a k tomu všemu je to v do detailů vypiplaném audiovizuálním kabátku, který z toho dělá perfektně udělaný filmový produkt. Jasná pětka, akorát nechápu jak z toho mohli 40 minut vystřihnout, když by to muselo znamenat asi vypuštění velké spousty scén důležitých pro vyznění příběhu a jeho vývoj stejně jako pro vývoj samotné hlavní postavy, které v DC verzi jsou. ()

SOLOM.

Taky mi to přišlo, jako bych sledoval trošku drsnější pohádku, kdy si Asiaté potřebují nahonit triko a Jet Li se jim k tomu propůjčil. Dokud jsem měl možnost sledovat pouze bojové scény, tak ještě přivřu obě oči. Já moc nemusím ty rádoby skokanské projevy kdy borci (nebo) slečny lítají po střechách či korunách stromů a navzájem si dávají do držky. Ale jelikož mi násilí není cizí (tedy hlavně to filmové), tak jsem si opravdu vychutnával ty jeho souboje se zástupci čtyř velmocí. Tedy až na ten „sladký“ závěr, kdy se nejeden náctiletý/á rozplaká. Každopádně to určitě stojí za zhlédnutí. ()

Janek

Nevím, co jsem od toho čekal - ale dostalo se mi tradičně patetické, naivní a schematické podívané. Oříznuli vše okolo, zůstane mi řemeslně odvedená choreografie a napínavé souboje. 50% ()

eraserhead666

Příběh je takový... nevim, moc mě to nebralo, docela nepřesvědčivá tuctovka v US stylu. Ale výprava a souboje parádní. A ta vesnička v horách, tam už chyběl jen Gandalf. 3.5* ()

oLí

Hodnotím dvou a půl hodinový Director´s cut, který mě pohltil na celou dobu své stopáže. Nevím, jak bych ocenil 100 minut dlouhou kino vrerzi, protože z režisérského sestřihu bych nepotřeboval a asi ani nedokázal vystřihnout nějakých pět minut, natož celou třičtvrtě hodinu. Nejsem nějaký velký vyznavač bojových umění a podobných filmů, ale tohle bylo výborný. Příběh vzbuzoval emoce, souboje byly úchvatný, výprava moc pěkná, stejně tak i hudba. Nějaký ten mírný patos a pár much to má, ale v tomhle případě nemají šanci stáhnout film k nižšímu hodnocení. Jeta Li jsem si zde definitivně oblíbil a spolu s panem Ronnym Yu jim děkuju za opravdu nevšední zážitek. [9/10 duben 2010] ()

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje