• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie / USA, 1980, 111 min

Neskutočne uletené, eroticky ladené vesmírne sci-fi béčko. Kulisy, kostýmy a výprava sa nesú v úmyselne gýčovito farebnom prevedení. Herecké výkony a dialógy vzbudzujú úsmev na tvári. Rozpočtom sa však rozhodne nešetrilo a po dobrodružnej stránke filmu nemožno nič vyčítať. Hudba je tiež skvelá, rockove ódy skupiny Queen -"Flash aááááá" k tomuto filmu padnú perfektne, vrátane svadobného pochodu v závere z ktorého som už fakticky dostával kŕče, tak som sa rehotal. Podobne tupý, zábavný a bizarný guláš by v dnešnej dobe natočiť nešiel. Čo je v konečnom dôsledku veľká škoda. Guilty pleasure. 75%(17.3.2009)

Nezapomenu na to, jak jsem si jednoho zimního víkendového rána (už nevím zda to byla sobota či neděle) roku 1981 odnášel vinylovou desku Queen (soundtrack Flash Gordon). Já fanda Queen jsem pak byl na průmce za kinga, aby ne, tenkrát to byl majlant... No už za to musím dát tomuto filmu za 4*, to je přeci jasný.... :-) Nedávno jsem po dlouhých letech film shlédl a cukaly mně koutky... (nostalgicky a vlídně...)(21.2.2011)

Tak tenhle filmeček nelze nazvat jinak, než kultovní béčko. Tedy kultovní samozřejmě v Americe…. Po komerčním úspěchu Lucasových Hvězdných válek přišla jakási moudrá hlava s nápadem zfilmovat sci-fi komiksovku Flash Gordon. V podstatě amatérské filmové triky, směšné kostýmy, přihlouplé dialogy a sám hlavní hrdina, se staly kvalitním základem pro parodické ztvárnění galaktického všehomíra. Pohádková kýčovitost, hra na hrdiny v ryze dětské podobě. Silná míra autorské bezradnosti spojená s takřka fanouškovskou snahou vytvořit cosi. To vše dává dohromady zvláštní koktejl bizarností, který však díky své upřímnosti neurazí a často i rozesměje. Když k tomu přidáme klasický osmdesátkový sound s podporou Freddyho tenoru, nezbývá než říci: Go Flash!!!!(18.11.2012)

Úspěch HVĚZDNÝCH VÁLEK a SUPERMANA v druhé půli 70. let Hollywoodu naznačil kudy se ubírat v příštím desetiletí a space opera FLASH GORDON byla jednou z prvních vlaštovek (mimochodem natočit ji chtěl už George Lucas , ale jelikož Dino de Laurentiis vlastnil práva, natočil HVĚZDNÉ VÁLKY). Laurentiis, který svého času produkoval velmi podobnou BARBARELLU, doufal, že se režie chopí Federico Fellini (nakonec alespoň získal jeho tvůrce dekorací), hudbu měli složit Pink Floyd a o roli Flashe se ucházel mj. i Kurt Russell, který si ale po odmítnutí nemusel nijak zoufat, protože ho o rok později proslavil anti-hrdina Had Plissken z Carpenterova ÚTĚKU Z NEW YORKU. FLASH je krásně naivní, byť hollywoodsky chladně vykalkulovanou pohádkou s velkorysou výpravou, kostýmy, triky a zvučnými jmény jako Max von Sydow coby čingischánovský padouch či podmanivá Ornella Mutti v roli, v jaké ji mužský divák přesně chce vidět (rozmazlená princezna zbičovaná vilným robotem). Zmíněný kalkul a přílišná nenápaditost a povrchnost filmu podle všeho způsobily, že snímek nedosáhl stejného ohlasu a statutu jako jeho zmínění předchůdci, přesto zbývá roztomile hloupoučká a úsměvná oddechovka s tou pravou mýtizující hudbou skupiny Queen, která vás už při úvodních comicsových titulcích dokonale vtáhne do Flashova světa. Akce tu není tolik, kolik by mohlo, ale souboj v pohybující se aréně s bodci nebo Flashův nálet na palác na konci filmu se povedly, stejně jako scéna s rituálním strkáním rukou do pařezu s jakýmsi hnusným jedovatým škorpiónem uvnitř.(7.2.2006)

Božský šwéd no.1 ve své totálně ikonické roli. No dobře,Antonius Block ze Sedmé pečeti,je ikoničtější.:) Ale co chcete,když jsem HO v tomto viděl po1. ,,Patetičtí pozemšťané. Rozpráším vaše těla do prázdna,aniž by jste měli jen tušení,kdo,nebo co,je tam ve vesmíru!´´. A žádné všech oblíbené,Flash a-áááá! Tohle není o nějakém blonďatém šášulovi,s mozkem 15letého nadrženého puberťáka,ale o největším vládci,jakého galaxie,kdy měla. Jasný?! Ming-nemilosrdný...na hrad!!! Special quest star- Ještěrkáč.:)))(3.6.2019)

• - Mike Hodges byl osmým režisérem v pořadí. (HellFire)

• - Producent Dino De Laurentiis doufal, že se režie ujme Federico Fellini. Fellini přispíval během Druhé světové války do původního komiksu. (HellFire)

• - Mike Hodges chtěl svěřit hudební doprovod také skupině Pink Floyd. (HellFire)