Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

Sonick

Ukázka doby se povedla. Ve filmu je nad čím se zamýšlet. Natalie a Javierovi to hraje. Stopáž mi připadala čtyřhodinová. A to je asi tak všechno. ()

Akyno

Mám slabosť pre historické filmy a tento sa mi jednoducho páčil. Ponúka pôsobivé obrazy z doby v ktorej by asi málokto z nás chcel žiť. Nie je to ten najlepší film no Miloš Forman má talent zobraziť európsku históriu nepochybne realistickejšie než Randall Wallace, ktorého Muž so zlatou maskou bol výsmechom historickej reality. ()

StrixCZ

I přes vynikající obsazení mi v paměti uvíznul jen naprosto zmatený děj (co tím chtěl básník říct?) a ukázka mučení v kobkách inkvizice (kterážto na mě působila jako snaha šokovat a zaujmout diváka za každou cenu). Přišel jsem, viděl jsem, nepochopil jsem. ()

Fosgo

Historická freska odehrávající se převážně ve Španělsku v přelomu 17. a 18. století, mapuje inkviziční praktiky i příchod „francouzské revoluce“ a války. Forman často na svých ústředních hrdinech dokumentuje svoji představu jedinečného lidského osudu a jejich touhu po svébytném životě. Vždy jde o postavy, které se nějak vymykají běžnému průměru. Zde použil postavu nepříliš sympatického a slabošského dona Lorenza,(výborný Javier Bardem) stále se pokoušejícího vytěžit z každé, i protikladné situace, výhody pouze pro sebe. Netypická....skoro neformanovská postava, proplouvající životem s pokleslou morálkou. Malíř Goya je upozaděn, stává se pouhým komentátorem dějů a jen občas vstupuje aktivněji do děje. Inkviziční krutost je vykreslena naturalisticky, scéna oběda v židovské rodině je asi nejpůsobivější částí filmu a prakticky vyjevuje Lorenzovu povahu a životní strategii - kam vítr , tam plášť. Myslím, že Formanovu naturelu je bližší současná doba, i když lidé se chovají prakticky stejně v kterékoli době. Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus – kvalita těchto filmu se jen těžko přeskakuje. ()

miza

Byla to ponurná doba inkvizice a v ní lidé bez charakteru.Spravedlnost nakonec nezůstane slepá.Alespoň v tomto případě.Kolikrát ale to dopadlo úplně jinak.To je historie tisíců neviných lidí ve jménu Boha. ()

Simir79

Trochu jsem se tohoto filmu obával... mimochodem jak tomu je u všech historických filmů..... dál jsem se obával i Miloše Formana, protože ne úplně vše mi od něj sedne. U tohoto filmu nevidím výrazný rukopis režiséra. Film, dle mého názoru, stojí na šokujícím tématu (Inkvizice), ironií příběhu a hereckému výkonu Javiera Bandema, který převyšuje. ()

P76B

Po delší době se Forman zase vyšvihl a ukázal, že umí. Hned po Amadeovi je to nejlepší kousek jeho novodobé produkce. Historii je třeba stále připomínat, jinak si ji zopakujem... ()

aannemer

Po Hoří má panenko a Přeletu nad Kukaččím hnízdem zase film, který Forman zvládl brilantně. Je neskutečně mrazivé pomyšlení, že představitelé církve svaté stále mají co mluvit do veřejného i politického života, že stále se najdou miliony fanatiků, které si ty jejich žvásty na Svatopetrských náměstích a jinde chodí poslechnout. Člověk je opravdu nepoučitelný. ()

LucMosss

Lidská zkaženost nezná hranic doby. Každá doba je svým způsobem stejně špatná jako ony předchozí i budoucí, avšak všichni žijicí považují právě svou dobu za nejhorší. Není toto zvláštní? Je správné, že podobných snímků v poslední době velice přibývá a většina z nich se zdá být velice reálnými. Toto je jeden z nich. Miloš Forman je neustále Pan režisér, jenž není jen mistrem kamery avšak také člověkem s citlivým smyslem pro výběr hudby... ()

HennessyVSOP

Film u kterého se mi nedaří nesrovnávat s Kladivem na čarodějnice, a mám pocit že ho pan Forman dost napodobuje. Inkvizice je silný motiv pro děj filmu, scény jsou naturlistické a Natalia dobře hraje. Z mučících scén vám zaručeně bude běhat mráz po zádech, i tak se ale jedná o slušně zvládnutý slabší odvar Kladiva, které je surovější, více děsivé a mnohem lépe zahrané. A proto jen 75% ()

djtotal

Spracovanie tohto nametu po filmovej stranke z cias spanielskej inkvizicie je naozaj otazne. Avsak obsadenie hercov a ich herecke vykony vas prinutia sledovat tento film az do konca. Kamera je viacmenej uzkoprsa, ale velmi slusna, scenar ujde, Velmi dobry film. Zivot, nam v niektorych okamihoch pripada ako fraska. Myslim, ze to pozna kazdy. ()

Didon.pipi

Čekal jsem Goyu a našel jsem realitu té doby, navíc úžasně ztvárněnou Natálií Portmanovou a Javierem Bardem, herecké výkony obou nelze než ocenit na pět hvězdiček a Oskara! Nejde tu o slavného malíře a jeho slávu, jde o dívku a její inkvizicí znásilněné nejen sny, je to film o moci a nenasytnosti mocných a o bezmocnosti nemohoucích, o zkaženosti té doby, ale jak moc mi to připomíná současnost...., vždycky to takhle je, kdo nejde s námi, ale i tak tě donutíme mlčet a snít můžou jen absolutní hlupáci! Úžasnej film! ()

Florie

Asi jsem od toho čekala trochu víc. Trochu víc tajemna, trochu víc napětí a především trochu víc Goye. Ale na druhou stranu, koukat se na to dalo, film nenudil a obzvlášť se mi líbil výkon Natalie Portman, která zvládla zahrát postavu zblázněné Ines vážně skvěle. Největší dojem na mě však udělalo vlastní zjištění, že ještě v 18. století (!!!) se používalo ono útrpné právo k doznání "pravdy". ()

Kozlowski8

Historický příběh z konce 18. století, kdy ve Španělsku doznívala doba zvěrstev, páchaných inkvizicí na "neposlušných" křesťanech. Skvělí herci v hlavních rolích, krásná hudba Orchestroviče Bauera, ale samotný příběh slabý, fádní, bez silnějších momentů. Velice průměrná podívaná. 55%. ()

Fericious

Kto si chce pozrieť film o umelcovi Goyovi, nech to nepozerá. Tento film zavádza. Celý príbeh je o otcovi Lorenzovi. Goya je len taká vedľajšia figúrka na pritiahnutie divákov. Film nie je zlý, no ani neprekvitá skvelosťou. Nenudil som sa, ale už si to nikdy nepozriem, a o 2 dni naň úplne zabudnem. A ak si niekedy na niečo spomeniem, tak na scénu s tlačením kovorytu. Bola to suverénne najlepšia scéna z filmu. PS: Ani pre Natalie sa to neoplatí pozerať, 2/3 filmu je šeredná ako nikdy :) ()

Merenre

Nemám rád Formana. Nemám rád jeho fundamentální popularismus s tím správným úzkoprse naivním náhledem, s nímž nám prezentuje (filmovou) realitu. Některé věci se mu nicméně i tak celkem povedly, ale tahle mezi ně nepatří. Tohle je nuda a bída, je to roztříštěné, nekompaktní, má to takový lacině televizní, koprodukční nádech a tak dále. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)