Ve jménu krále

In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale

Pomsta rytiera

V mene kráľa

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Drama

Německo / Kanada / USA, 2007, 127 min (Director's cut: 156 min)

• Adrian

Akokolvek je Uwe zly reziser, aspon z casti si tyka s pojmami "obkukaj" a "skopiruj". Dungeon Siege sa chce takmer v kazdom zabere podobat na co i len trocha uspesne fantasy, (inspiracia hlavne LOTR by aj nevidiaceho oslepila jasnou ziarou). Ovsem je asi zbytocne hovorit, ze zatial co Jackson vyhral s LOTR "pohar majstrov", Uwe bojuje o zachranu vo vidieckej lige. I ked obcas sa mu sem-tam gol podari strelit - niektore kamerove oblety a scenerie maju aspon naznak cara...ale fakt iba niektore :). Vyskyt opakujucich sa zaberov (asi sa tocilo vacsinou iba na prvu dobru ;) ako i civilsitov v zabere su potom usmevnymi nechcenymi vsuvkami. Od totalneho dna Uweho nastastie delia dva ludske faktory: 1) Jason Statham, ktory sice pod Bollovym vedenim uspesne potiera co i lne naznak charakteroveho herectva (to sa ovsem bez vynimky dari aj ostatnym hercom s vynimkou Matthew Lillarda - ktoreho ocividne prehravanie je nepopieratelne zamerne), ovsem v bojovom mode aj napriek chaotickemu strihu uspesne dokazuje, ze nalepku action hero nenosi nadarmo a vie narabat aj s mecom. Uspokojenie v tejto oblasti okrem Jasona zabezpecuje aj samotny choreograf bojovych sekvencii - Tony Ching Siu Tung (z tohto milenia: od Hrdinu cez Klan lietajucich dyk az po nedavnych Warlords), ktory za danych podmienok dokazal vyzdimat z ponukaneho potencialu maximum.(29.1.2008)

• Ilicka

Pokud se nemýlím, jedná se o prvního Bolla, kterého jsem dokoukala do konce a kterého jsem ke zhlédnutí dobrovolně vyhledala, především kvůli hereckému obsazení, které vypadalo jakse u Bolla celkem časté, výborně. No, přežila jsem, ačkoli jsem upřímně řečeno místy neměla přehled o tom, co se na tom plátně sakra děje, například: Kdo byly ty cool amazonky a o co jim šlo?. Navíc jsem měla pocit, že koukám na levnější a ne zcela obratnou napodobeninu LOTRa, především ty nájezdy kamery jsou prakticky totožné, takže jsem jen čekala na to, až se vedle Gimliho objeví Legolas a Aragorn. Nedorazili, ale přítomná herecká sebranka si vystačila... Závody v přehrávání skončily nerozhodně pro velkou konkurenci, ačkoli Jason Statham se ani nenamáhal hrát, natož přehrávat. Jeden výraz na jeden film přece stačí. Královský hrad mi připomínal hodně levnou počítačovou hru, lesík byl mile neexotický (asi proto mě vyděsily ty amazonky). A Blind Guardian v titulcích působili jako pěst na oko po té divné a do scén nepadnoucí hudbě (ve které se ze Skalds and Shadows neobjevil ani jediný kratičký motiv.)(17.1.2010)

• Socraates

Bollovi se podařilo vystavět docela hezkej fantasy svět, lokace jsou krásný, kulisy - různý baráčky a rozhledny - stojej za to, výprava překvapivě slušná, masky skřetů taky neurazí a i na počítačích stvořený hrady a části pohoří nijak vizuálně neruší. Statham předvádí na plnej plyn tvrďácký gymnastický kousky, Loken se ladně spouští v lesích po lijánách, meče a šípy sviští vzduchem, useknutý hlavy lítaj ... ale nějak tomu chybí ta správná atmosféra nebo co, prostě nebojujete společně s hlavním hrdinou no a to potom není to pravý ořechový, že jo. Jen teď nevím, jestli za to může šíleně rušivej element v podobě lacinýho hudebního doprovodu, kterej byl ještě ke všemu nevšedně hlasitej a špatně použitej v jednotlivejch scénách a hrající téměř bez přestání(!), nebo chladnější herecký výkony ... Abych dlouho nekecal, celkově z toho vychází neurážející slabší průměr.(7.1.2011)

• petero

Kurva. To je fakt taký problém, keď už niekto získa práva na sfilmovanie nejakej hry ktorá má aj dej, napísať k tomu nejaký scenár, ktorý by tú hru aj pripomínal? Prečo to nemohlo byť o tom ako farmár ide poraziť nejakého kúzliaceho kokota a cestou pomôže nejakým bojovníkom/mágom a tí mu to svojou službou oplatia a postupne ako premáhajú jeho poskokov a zmocňujú sa ich brnení a lepších zbraní, na koniec ho spoločnými silami dojebú? Ja, byť majiteľom práv na LOTR, okamžite od neho vysúdim tých biednych 10 miliónov čo táto vykrádačská sračka zarobila a keby mal námietky a chcel to riešiť po svojom, najmem si boxera čo ho jednou ranou pošle k zemi v tom jeho zasranom ringu.(27.5.2008)

• Phobia

Ve jménu krávích lívanců! Uwe, udělej lidstvu službu a skoč už si někam - třeba do výtahové šachty, do Macochy nebo aspoň tou dutou hlavou do zdi! Kdyby stupidita nadnášela, tak by mi včera večer televize prorazila strop a opustila zemskou atmosféru. Což by mělo za následek zničení Země, protože by E.T. brali vyslání Tvého zvratku do vesmíru jako zvlášť brutální útok a jistě by se postarali, aby nepřežila jediná buňka z kohokoliv, co má s tvůrcem "Ve jménu krále" společný byť i jen živočišný druh, dost možná by pro sichr vyhubili veškeré savce! A víš, co je na tom nejsmutnější, Uwe (kromě toho, že Tví rodiče byli sourozenci... už několikátou generací)? Tohle ve skutečnosti ani není to nejhorší, čím ses na filmovém průmyslu provinil. Protože akcechtivá mrňata do 10-ti let věku mohou být spokojená - já bych tedy byla, i když ten v hadrech oděný plešatý dědek v hlavní roli by se mi nelíbil. "Dungeon Siege" je tupá německá mlátička, kdy hlavní hrdina se svou partou jde a kydlí tisíce příšer za hodinu. Do jisté míry je to i zábava, i když ji brzo utne nudný stereotyp. Její filmové zpracování má něco málo kladů: 1) hezkou výpravu 2) sem tam povedený efekt 3) spoustu více či méně známých herců. Poslední bod je obzvlášť zarážející - to vážně nevěděli, do čeho lezou, neznali jméno režiséra? Nebo jim bezprostředně hrozil osud žebráků a bezdomovců? Nevím, nakolik se na tom podepsal dabing a legrační dialogy, ale jejich herecké výkony stály za starou fekálii. Takobý vrchní záporák Rej Blijota cenil zuby v úsměvu, co měl být superpadoušský, no pořád vypadal superpedofilně. A k tomu dostal kostým, co Uwe čajznul z vedlejšího studia, kde se natáčel film o gestapácích. Neustále cukrkandlující hudba v pozadí mi dala úporně zavzpomínat na seriál "Dr. Quinnová". Hovínkem na tomto dortu ze zblitků byly bitevní scény: se spoustou nelogických manévrů (např. proč se pořád nějaké jednotky vysilovaly šplháním na stromy, když jedinou funkcí pak bylo ze stromů seskočit?), bojových kreací, z nichž by dostal mozkovou příhodu každý fyzik (angažováni létající ninja pingpongové) a s ohledem na nejmenší diváky chybí krev - tedy lidská krev, ze zlounů tryská ropa a stoupá černouhelný dým. No, Uwe, už jsem Tvou urážkou fantasy žánru zavraždila spoustu času, měla bych se věnovat něčemu smysluplnějšímu. 29%(7.1.2011)