Ve jménu krále

In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale

Pomsta rytiera

V mene kráľa

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Drama

Německo / Kanada / USA, 2007, 127 min (Director's cut: 156 min)

Bollovo už mnohými prepierané okaté kopírovanie Pána Prsteňov na všetkých frontoch je v tomto prípade dvojsečnou zbraňou. Na jednu stranu vďaka nemu, pozoruhodnému castingu (aj keď preplneného hercami druhého sledu) a obstojným trikom ovzniká dojem, že sa mu podarilo natočiť žáner neurážajúce fantasy. Na stranu druhú je však takmer nemožné zbaviť sa zmiešaných pocitov, že divák v podstate sleduje len výrazne lacnejšiu a výrazne horšiu verziu Jacksonovej nesmrteľnej trilógie, pričom argumentovať o tom, ktoré dielo obsahuje hodnotnejší a inteligentnejší dej či kvalitnejšie herecké výkony, je asi zbytočné. Neznalci Pána Prsteňov majú miernu výhodu, aj keď ma v podstate nenapadá jediný rozumný dôvod, prečo by si mali rezervy vo filmovej fantasy na jeho úkor dopĺňat práve Uweho dielom. Jason Statham naštastie dokáže svoju charizmu predať aj v horšom filme a Blind Guardian na záver je možno aj dôstojnejšou bodkou ako by si Dungeon Siege zaslúžil.(14.4.2009)

• Lateef

Zdaleka nejlepší bollovka. Inspirace Středozemními dobrodružstvími je zjevná, výsledek samozřejmě nesrovnatelný, ale režisérovo zlepšení viditelné. Snaží se o působivé kamerové přelety, velkolepé bitvy i o tíživost situace. A poměrně slušně mu to vychází, alespoň v porovnání s jeho předchozími majstrštyky. I když jsou scény často navazovány poněkud zbrkle, kamera občas chaotická a záběry místy nepřehledné, už to všechno nepůsobí tak levně (jako třeba v Bloodrayne) nebo dementně (Bloodrayne 2). Arcimág Uwe zase nějakým svým kouzlem sehnal snad osm zvučných hollywoodských jmen, vezmeme to hezky popořádku: rozsah Stathamova herectví všichni známe, zde to jenom potvrdil, avšak když se film přepne do akčního módu, řádí Jason jako pitbull utržený ze řetěžu (v jednu chvíli si dokonce půjčí parádičku Tonyho Jaa). Ray Liotta se zhostil Sauronovské role, ale zcela toporně až vtipně. Z Kristanny Loken se stal tarzan kombinovaný s plivníkem, příliš si jí neužijeme, ale nijak zvlášť mě to netrápilo. John Rhys-Davies, Burt Reynolds i Ron Perlman jsou vcelku nezáživní, za to Matthew Lillard na place výrazně šaškoval. Svět kolem Stonebridge je plný magie i nelogičností, naostřených mečů i hořících šípů. Příšerně rušivá byla pro mě téměř po celou dobu hudba. Příběh není nijak zvlášť zajímavý, ale celé to tak nějak odsýpá a najednou je tu finále, ve kterém se objeví i nějaký ten vizuální efekt a pak už zazvoní zvonec a nejmonstróznějšímu snímku pod taktovkou Bolla je konec. 60 miliónů dolarů(rozpočet)/10 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(3.2.2008)

• Phobia

Ve jménu krávích lívanců! Uwe, udělej lidstvu službu a skoč už si někam - třeba do výtahové šachty, do Macochy nebo aspoň tou dutou hlavou do zdi! Kdyby stupidita nadnášela, tak by mi včera večer televize prorazila strop a opustila zemskou atmosféru. Což by mělo za následek zničení Země, protože by E.T. brali vyslání Tvého zvratku do vesmíru jako zvlášť brutální útok a jistě by se postarali, aby nepřežila jediná buňka z kohokoliv, co má s tvůrcem "Ve jménu krále" společný byť i jen živočišný druh, dost možná by pro sichr vyhubili veškeré savce! A víš, co je na tom nejsmutnější, Uwe (kromě toho, že Tví rodiče byli sourozenci... už několikátou generací)? Tohle ve skutečnosti ani není to nejhorší, čím ses na filmovém průmyslu provinil. Protože akcechtivá mrňata do 10-ti let věku mohou být spokojená - já bych tedy byla, i když ten v hadrech oděný plešatý dědek v hlavní roli by se mi nelíbil. "Dungeon Siege" je tupá německá mlátička, kdy hlavní hrdina se svou partou jde a kydlí tisíce příšer za hodinu. Do jisté míry je to i zábava, i když ji brzo utne nudný stereotyp. Její filmové zpracování má něco málo kladů: 1) hezkou výpravu 2) sem tam povedený efekt 3) spoustu více či méně známých herců. Poslední bod je obzvlášť zarážející - to vážně nevěděli, do čeho lezou, neznali jméno režiséra? Nebo jim bezprostředně hrozil osud žebráků a bezdomovců? Nevím, nakolik se na tom podepsal dabing a legrační dialogy, ale jejich herecké výkony stály za starou fekálii. Takobý vrchní záporák Rej Blijota cenil zuby v úsměvu, co měl být superpadoušský, no pořád vypadal superpedofilně. A k tomu dostal kostým, co Uwe čajznul z vedlejšího studia, kde se natáčel film o gestapácích. Neustále cukrkandlující hudba v pozadí mi dala úporně zavzpomínat na seriál "Dr. Quinnová". Hovínkem na tomto dortu ze zblitků byly bitevní scény: se spoustou nelogických manévrů (např. proč se pořád nějaké jednotky vysilovaly šplháním na stromy, když jedinou funkcí pak bylo ze stromů seskočit?), bojových kreací, z nichž by dostal mozkovou příhodu každý fyzik (angažováni létající ninja pingpongové) a s ohledem na nejmenší diváky chybí krev - tedy lidská krev, ze zlounů tryská ropa a stoupá černouhelný dým. No, Uwe, už jsem Tvou urážkou fantasy žánru zavraždila spoustu času, měla bych se věnovat něčemu smysluplnějšímu. 29%(7.1.2011)

• Wacoslav1

No po pravde na podobny filmy moc nejsem to tema mne az tak nebere a i kdyz Boll coby reziser uz neni jen synonymem proseru tak tenhle film mne moc neuchvatil hlavne ten prkenej Statham to lehce zabil ja proste tohohle frajera moc nemusim a tak marna slava ale radsi mam dvojku ktera je ulitlejsi a zabavnejsi a hlavne je tam Dolphik kterej si proste s Jasonem vytira prdel sorry ale tak to proste vidim(2.12.2012)

• Ilicka

Pokud se nemýlím, jedná se o prvního Bolla, kterého jsem dokoukala do konce a kterého jsem ke zhlédnutí dobrovolně vyhledala, především kvůli hereckému obsazení, které vypadalo jakse u Bolla celkem časté, výborně. No, přežila jsem, ačkoli jsem upřímně řečeno místy neměla přehled o tom, co se na tom plátně sakra děje, například: Kdo byly ty cool amazonky a o co jim šlo?. Navíc jsem měla pocit, že koukám na levnější a ne zcela obratnou napodobeninu LOTRa, především ty nájezdy kamery jsou prakticky totožné, takže jsem jen čekala na to, až se vedle Gimliho objeví Legolas a Aragorn. Nedorazili, ale přítomná herecká sebranka si vystačila... Závody v přehrávání skončily nerozhodně pro velkou konkurenci, ačkoli Jason Statham se ani nenamáhal hrát, natož přehrávat. Jeden výraz na jeden film přece stačí. Královský hrad mi připomínal hodně levnou počítačovou hru, lesík byl mile neexotický (asi proto mě vyděsily ty amazonky). A Blind Guardian v titulcích působili jako pěst na oko po té divné a do scén nepadnoucí hudbě (ve které se ze Skalds and Shadows neobjevil ani jediný kratičký motiv.)(17.1.2010)

• - Snímek se natáčel v kanadském okrese Sooke spadajícím pod Britskou Kolumbii. (Conspi)

• - Zlaté maliny - Režie; Nominace - Nejhorší film, Scénář, Herec ve vedlejší roli (B. Reynolds), Herečka ve vedlejší roli (L. Sobieski). (Petr23)

• - Snímek byl inspirován stejnojmennou počítačovou hrou. (AngelusCZ)