Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

melloun

Spousta syrové akce, krve a bezvládných končetin. To je poslední Rambo. Stopáž je kratší, ale to vůbec nevadí. Film má potom po celou dobu spád a velmi rychle spěje ke svému očekávanému konci, finální řežbě či chcete-li jatkám (jinak se to ani nazvat nedá). Bavil jsem se dobře a 90 minut uteklo rychleji než jsem čekal. Zasloužené 4*. ()

dawe787

Každý kdo si prožil ságu Rambů v dětství asi s napětím očekával s čím příjde Stallone ve 4. díle. Myslím, že Rambo ubral na počtu přemožitelných i přehnanosti a stala se z toho příjemná akční podívaná, kde Johny Rambo ve finále ukáže, že má ještě páru a je bojovník v pravém slova smyslu. ()

KOZEL84

Rambo není Rocky a není tu od toho aby s nostalgií vzpomínal na zašlé časy,ale od toho aby těm zmrdům ukázal kdo je tady kurva šéf.Naprosté blaho.Celou dobu sem se blaženě usmíval,nezřídka přímo řehtal a hlavně tomu oldschool týpkovy fandil.Možná sem nějaký ujetý,ale mi ten film vždycky zvedne náladu (používám ho tak),protože tyhle jatka nemají obdoby a je to jako v krvavém nebi.Lepší už to být ani nemohlo!Prosím Slyi natoč pětku:-).Expendables bude mazec(nebyl).Takhle má vypadat comeback.''Killing is easy as breathing'';-D ()

senyor

Sly sa rozhodol vzkriesiť dve série, ktoré mu priniesli najviac slávy. Nepodarilo sa mu už prekonať Rockyho I a IV ani prvého Ramba, ale oba filmy sa rozhodne zaradili k tomu lepšiemu medzi svojimi staršími bratmi. Rambo IV je tak nejak iný. Vlastne ani nie tak Rambo IV ako film, ako skôr John Rambo ako postava. Už to nie je tak celkom ten nemilosrdný, chladný vraždiaci stroj, ktorý keď naseriete, je so všetkými naokolo zle-nedobre. Skôr je to smutný sentimentálny starec, sklamaný životom a uvedomujúci si, že vo svete v ktorom žije, je bez ohľadu na svoje schopnosti len figúrkou, ktorá nemá moc čokoľvek zmeniť. Skrátka je výrazne ľudskejší... Dej je klišé na entú- krásna samaritánka otvorí oči vojenskému vetránovi v treťom svete, kde má čo riešiť a tak sa Rambo ešte raz vydáva do akcie. Jeho bicáky sa ešte raz vlnia do rytmu guliek vyletujúcich z guľometu. A ešte raz dokáže svetu a hlavne sám sebe, že na to má. V každom prípade sa Sly preukázal ako pomerne zručný režisér. Škoda kratučkej stopáže, polhodinu naviac by to nielen znieslo, ale aj potrebovalo. Navyše záver mi prišiel absolútne nevygradovaný a potenciál veľkého finále ostal nevyužitý. Jedným slovom, Rambo spustil desaťminútový full-out z machine gunu a bolo po tom. Škoda. Napriek tomu nejde inak ako dať plné hodnotenie, aj keď tých vecí na vytknutie je tu viac. Ale pre mňa je Rambo IV jednoducho film, u ktorého ide o poctivú, na-nič-sa-nehrajúcu filmarčinu a v prvom rade o úprimnú úctu k filmu, k akčnému žánru ako takému a ku kultu najdrsnejšieho akčného hrdinu všetkých čias. Také filmy sa už dnes nerobia... ()

Kiedes

Nejlepší akčňák co jsem za poslední rok viděl. Tolik brutality a krve jsem nečekal, vizuální orgie. Sly nakopal prdel všem posměváčkům. Nemůžu se dočkat The expendables. ()

jane1106

Zklamání. Líbila se mi kamera. Jinak jsem ale buďto nedávala pozor, nebo mi unikl nějaký zajímavý děj. Zůstal mi akorát dojem, že tam bylo hodně krve, masa a celé to nějak podezřele rychle skončilo. ()

Mat21

Jak bude vypadat Rambo po 20 letech? Proboha, ten už bude muset být starý, řekl jsem si patrně nejenom já. Řekli si to i tvůrci a tomuto předsudku šli naproti: nesnažili se Stalloneho omladit o 15 let a udělat z něj juchajícího mladíka. Naopak, Rambo je stárnoucí a zapomenutý vojenský veterán, žijící na kousku půdy kdesi u hranic Barmy, naplněný životním pesimismem a lhostejností. Přinesli jste nějaké zbraně? Jistě, že ne. Tak to nic nezměníte. Další z vlastností, která neodmyslitelně provázela trilogii o Rambovi, byla jeho nesmrtelnost. I té byla v tomto snímku učiněna přítrž. Již žádný ruský Apache, kterého Rambo sejme výbušným šípem. Rambo: Do pekla a zpět nabral výrazně na realičnosti a také na brutalitě. Válečná vřava v Barmě, to jsou neskutečná jatka hraničící s genocidou. Rambo IV, to již není chvalozpěv na oslavu vojenského hrdinství a vítězství proti drtivé převaze nepřátel, Rambo IV chce ukázat brutalitu války a její nesmyslnost. Jedinou slabinou filmu je její délka, jen co se herci trochu ohřejí a dostanou do provozního tempa, již na Vás vyskočí závěrečné titulky, které pro změnu svojí délkou vůbec nešetří. ║30.10.2010║ ()

Venous666

Opakující se a nebo ne, mě je to jedno. Rambo je zpátky a přináší svůj hněv, který ve třetím dílu nevyužil. Ruce a nohy létají vzduchem a Rambo stojí hrdě se svým lukem ve středu. Po odhození luku si vezme na starosti těžký kulomet a to teprve začínají jatka. Po druhém díle můj nejoblíbenější. ()

R4kosn1k

Nejlepší akční ani válečný film to není, ale svoje místo v žebříčku žánru těchto filmu si právem zaslouží! Neohrožený voják stojící proti stovce neprřátel je zpátky! ()

El-Barto

Stejně skvěle jako se Slyovi podařilo dát boxerské legendě Rockymu poslední hold, tak navrátil zašlou slávu i dalšímu největšímu trademarku svojí kariéry. Místo dojímaní se tady na stará kolena pustil do brutální testosteronem nabyté vřavy, ve které si prostě nedovedu představit nikoho jiného než Johna Ramba. Kdo na to neni připravený, tak ho ta nevybíravá akční nálož se spoustou brutalit může pořádně zaskočit a možná i odradit. Fanoušky Dextra hodně potěší i účast Julie Benz, víc filmů pro ni. Nechce se mi ani moc věřti, že to stálo "jen" padesát milionů, i tak ale Sly natočil minimálně stejně dobrý díl jako První krev, 8/10. ()

Mallinali

Spolu s 96 hodinami a Bournem je to výkladní skříň moderního akčňáku. Když se vám podaři docílit toho, že publikum bytostně nenávidí ty chlapce na odstřel a přeje jim co nejvíc Neslušných návrhů od Věry Bílé, tak máte z půlky vyhráno. Přidejte důvod proč bojovat (fešný děvče), uživatelsky příjemné prostředí pro pedofilní Obergruppenführery, něco aktuálnosti a prvotřídní akci od dobrého řezníka....no a máte spektákl jak Sylvestrovskou vopici. Aneb jak nám veterán Sly ukázal, kterak se točí akční filmy. ()

KosiR_ksr

Přímočará akční podívaná pěkně navazující na starého dobrého Ramba. Poctivá žánrovka a dobrý sequel, který považuji za adekvátní poctou celé sérii (ačkoliv se zdá, že čtverka nebude poslední). 70% ()

Eragon93

Syrovost je odpovědí na otázku, proč je ten film tak dobrej. Litry krve během tý hodiny a půl protečou jako nic. Navíc čím je Stallone starší, tím je jeho držka víc hrozivá... už se těším jak bude mlátit nepřátele za 10 let. :D ()

Dr.Manhattan

Z mojej strany maximalna spokojnost. Mozno preto, ze som cakal „blbost“ a nakoniec sa mi dostalo takehoto nakladu. Cim je Sly starsi, tym sa mi viac lubi jeho praca a tesim sa na kazdu jeho reziu. A citim ze to ma nieco do seba, doslova akoby do toho daval kusok seba a nazbierane skusenosti z tych rokov natacania. Scenka s piratmi na lodi ma nakopla a uz som len pozeral jak puk. Vynikajuce prostredie, vyborne akcne sceny, adrenalinovy beh cez dzunglu s nastrazenou pascou bol uplne najlepsi. Koniec za gulometom bol troska masaker, ale aj tak parada. ()

Wardan

Masakr. Po třetím shlédnutí musím zvýšit hodnocení a pálit do plnejch. Sly natočil neskutečnou tvrďárnu, která se s ničím nesere a je neskutečně čistým a poctivým akčním dílem. A je to drsňější a syrovější než většina jiných moderních hollywoodských filmů. Kam se na tohle hrabou nějaký Expendables. P.S.: Viděl jsem obě verze a dávám přednost té kratší. ()

ASSBURGER

Rambo 4 (do pekla a naspäť) je už štvrté pokračovanie serie rambo ale to už asi vela z vás vie. Sylvester Stallone tu znova zahral parádného veterána. Ked som po prvý krát videl ramba tak som si povedal prečo neskúsiť aj ostatné časti a poviem vám začalo sa mi to nesmierne páčiť.Tým to dielom to malo biť ukončené ale podla všetkého čo som čítal by mala byť ešte jedna časť a tá už by podla mňa mala byť posledná tam kde sa tento príbeh začal tam aj skonči ,no ešte uvidíme v tej novej ktorá má víjsť tam už to možno na dobro ukončia a dúfajme že to bude kurva dobrý koniec. ()

Bozvav

V letech, kdy přišel tento snímek do kin, jsem už tento žánr dávno nevyhledávala a tak unikl mé pozornosti. Teď, když jsem nejspíše z nostalgie znovu shlédla celou sérii, jsem zhlédla i tento čtvrtý díl po 20 letech. Přiznám se, že jsem do toho šla (navzdory zdejším pochvalným komentářům) s obavou, zda to nebude "malinko" přitažené za vlasy. A ejhle náš nepostradatelný Postradatelný John Rambo rozhodně neztratil glanc. Pořád umí rozdávat rány a sekat okolo sebe bez známky zaváhání. Snímek nabídnul notnou dávku brutálního násilí, akce. Co ovšem postrádal, byl děj (dialogy nezmiňuji, neb o ty zde nejde) a nějaký smysl. Proč např. proč se Rambo, který se evidentně chtěl vyhnout konfliktu usadil v zemi, jenž je vyhlášená jako jedna z nejméně bezpečných na světě? A takto bych mohla pokračovat. Co se mně ovšem líbilo nejvíce byl způsob, jak ukázat naivitu některých jedinců, jenž cestují do končin o nichž nemají ani zbla potuchy, jak to tam opravdu v reálu funguje. A je úplně jedno zda tam jedou hlásat slovo boží, hledat dobrodrůžo apod. Už k vůli tomu dávám tři a půl hvězdy. Tedy 70%. ()

zdeny99

Rambo IV to jsou všude možně poházené vnitřnosti, urvané končetiny a stříkající krev v barmské džungli. Není se čemu divit, když všude leží nášlapné miny a tamní vojáci považují za nejlepší zábavu střílet do místních civilisty, honit je minovými poli a vyvražďovat celé vesnice. Rambo to asi celé jen tak přehlíží, až do doby, než se v džungli objeví blonďatá Julie Benz a padne do zajetí. V tu chvíli Rambo famózně povstane se svým lukem a šípy a už z tak brutálně surového dílu se stanou naprostá jatka zasviněná blátem zdejší džungle. Ačkoliv je to podle mě nejbrutálnější film celé kinematografie, tak je to především mistrně natočený akční díl s brutálními scénami do těch nejmenších detailů. Veliká čest Stallonemu, který se zhostil i samotné režie, že takové záběry se podařilo natočit. Rambo IV je brutální akční majsterštyk prolitý krví od začátku do konce. [30930. hodnocení, 1509. komentář, 79%, 479. nejoblíbenější film] ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)