Obsluhoval jsem anglického krále

• Slovensko Obsluhoval som anglického kráľa (více)

Číšník Jan Dítě toho v životě prožil mnoho a ocitl se nahoře i úplně dole. Začínal jako prodavač párků na nádraží, ale od chvíle, kdy poznal magickou moc peněz, toužil stát se milionářem. V hotelu U Zlatého města Praha poznal Jan zkušeného cesťáka a velkého labužníka Waldena, který mu dal řadu dobrých rad. Díky němu také nakrátko získá místo v luxusním hotelu Tichota, odkud odejde do pražského hotelu Paříž, bravurně ovládaného vrchním Skřivánkem, vzdělaným mužem, mluvícím mnoha jazyky a hrdým na to, že měl tu čest obsluhovat anglického krále. Od něj se Jan mnohému přiučí. Když nenápadně podrazí nohu oblíbenému číšníkovi hoteliéra Brandejse, postoupí na jeho místo a začne obsluhovat v salónku, kde se scházejí milionáři k opulentním hostinám. Vrcholem jeho kariéry je hostina, kterou uspořádá habešský císař, a za niž Jan získá řád místo pana Skřivánka. Z hotelu Paříž je vyhozen poté, co se v napjaté politické situaci po zabrání Sudet začne scházet s fanatickou Němkou Lízou. Ta ho jako partnera odmítá, protože není Němec, když si však Jan vzpomene na německé předky, vezme ho na milost a v době, kdy jsou čeští vlastenci popravováni po atentátu na Heydricha, se za něj provdá. Jan se vrací jako číšník do hotelu Tichota. Zatímco fanatická Líza odjíždí na frontu, Jan sbírá známky, které budou mít po válce velkou cenu, jak mu poradil pan Walden, který skončil v plynové komoře. Zahyne také Líza a Jan si po válce koupí za známky hotel Tichota. Skutečně se stane milionářem, ovšem jen nakrátko. (TV Nova)

Alden_Larson

Skvělý film. Děj i posatvy jsou naprosto perfektní. Herecké výkony byly skvělé a film je moc dobře natočený. Musím ocenit několik konkrétních hotelových scén, například scéna s hosty z afriky byla úžasně nakoordinovaná. Prezentace ale není perfektní, bylo tam několik zybtečných zpomalených záběrů a počítačové efekty taky nebyly moc hezké. Hudba byla ale moc dobrá, hlavně díky ní mi film nepřipadal moc dlouhý. 8/10 ()

Cibulka_C

Tohle filmové zpracování se mi moc líbí a může za to samozřejmě Oldřich Kaiser. 🤍😫 Jiřího Menzela jako režiséra obdivuju a tohle je jeden z dalších snímků, který mě utvrdil v tom, že on prostě umí. 🤌🏻 I když to není jeho vrcholný počin a určitě to není film, který by nás měl reprezentovat či by to měl být nějaký skvost, stále si ale myslím, že je filmem nadprůměrným, pokud se rozhlédnu po filmech, které se po revoluci točily nebo točí dnes a chce se mi z toho brečet, i když bych měla raději držet 👄 a taky něco natočit asi. :D Oldřich Kaiser jako starý Jan Dítě… pořád jsem si říkala, že vypadá nějak divně a asi po půl hodině mi došlo, že má na bílo nalíčené obočí, slay. 🫦 Chvílemi jsem byla i pomatená ze skákání ze starého na mladého Jana Dítěte, ale jinak super. 🫰🏻 Oldřich Kaiser byl dokonce nominován za svou roli na Českého lva, gratulujeme. 👏🏻 Film by se dal vlastně popsat jen třemi slovy - kozy, zrcadla, pivo. ✨️ ()

Valenta28

Další film z mého maturitního seznamu. Jeho deskripce? PROVOKACE. Naprosto nádherná, všivá a originální provokace ze všech úhlů, kterými provokovat lze. Můj první Menzelův titul od Hrabala byly Postřižiny. Bavily mě, ale nedá se říct, že by jakkoliv provokovaly. Není to aura tohoto díla. Postřižiny sou roztomilé, přátelské dílo pro rodinku k večeři. Ale tohle? Bravurní, podlé, cynické, dekadentní a temperamentní. Hlavní postavička vyjebává se společností velice, velice ráda. Takový Švejk, co nedělá idiota a riskuje rád. Nekoukejte na to, pokud nechápete provokace. Nebude se vám to líbit. ()

old salt

Od filmu jsem očekával velmi málo, a i přesto jsem byl značně , ale opravdu značně zklamán. Holt už na to Menzel neměl. Tolik hluchých míst vydávající se za poetická. Katastrofálně vybraný Barnev včetně nadabování. Neměli jej alespoň zabírat zblízka, když mluví ... Chválu zaslouží snad jen kamera a pan Huba. Jinak to byl opravdu velký propadák. Nesrovnávám s knihou, to skutečně nemá smysl. Škoda, že to nenatočil Kachyňa či Svěrák. Především Svěrák by s tím naložil určitě lépe. A o stavu české kinematografie v roce 2006 vypovídá nejvíce, že takovýto počin získává českého lva za režii i coby nejlepší film. ()

Sekel

Pekny poeticky, politicky libivy film, majici pramalo spolecneho s knizni predlohou. Vynikajici herecke vykony, technicky kvalitni, i kdyz nezajimava rezie. ()

Gwilwen

V tomhle filmu mi jaksi kamsi ulítla ona poetičnost a milost, která byla zobrazena například ve Slavnostech sněženek nebo Postřižinách. Dívat se na Čecha, který je víc Němcem a na stoly naložené horou jídla a obložené nahými slečnami (nebo snad opačně?) mě fakt nebaví. ()

lizardking

Vynikající film, jehož kvality budou doceněny plně až po čase. Zatím je to tak, že každý divák četl tu skvělou knížku a měl ten film podle knížky v sobě, ne tedy ten Menzelův, ale svůj, který by natočil, kdyby byl sám režisér(a k tomu scénárista a producent).Kniha jako umění má ten dar, že totiž ke každému promlouvá jinak a v každém vyvolává jinou představu a jiné obrazy, jiné myšlenky.Kniha, tedy jakákoli kniha, je vlastně, ač si to náruživí čtenáři nepřiznají,polotovar.To, co z ní vytváří umělecké dílo není v autorově peru či psacím stroji, ale v čtenářově hlavě. Každá kniha existuje v tolika verzích, kolik je jejích čtenářů. Tedy pokud ta kniha není komiks.A to Hrabalova knížka rozhodně není. Menzel byl odsouzen, tedy sám se odsoudil k nezdaru, pokud čekal potlesk diváků, kteří jsou obvykle i čtenáři Hrabala. Ale to nevadí, když se oprostíme od představy, kterou jsme měli v hlavě, protože ta představa je nejen odlišná od představy kohokoli jiného, ale hlavně neuskutečnitelná,vidíme, že je to skvělý film, jeden z nejlepších, co tu za dvacet posledních let vznikly. ()

DonFrolimo

Mel to byt roztomily hrabalovsky kousek, z nehoz by koukal spek a sliny by se zbihaly tak nejak samy od sebe. Jenze je to utahana, rozpacita, priskrcena a naprosto nepresvedciva sojova nahrazka. Knizka je plna inteligentniho humoru, ten zustal kde? Najmout svudne, mlade, neokoukane slovenske herecky a nechat je svlekat se na opulentnich vecircich, trosku zvlastni predstava o hrabalovske poetice, o to vice sokujici, kdyz Menzel dokazal svymi Ostre sledovanymi vlaky tuto poetiku vizualizovat verne. Hvezdne obsazeni s tim nijak nehne. Zatracene velke zklamani. Ano, je to takove trochu mile, celkem se na to i dobre kouka, jenze to neni to, co to melo byt! Jedine, co bych vyzvednul je dosud malo diskutovane souziti Cechu s Nemci za prvni republiky a protektoratu, kteremu se zde dostalo promyslene pozornosti. ()

miza

Je to takový film který občas provokuje,ale i uráží.Já jej beru jako asi poslední co se dalo natočit podle B.Hrabala.Vše co napsal bylo snad natočeno.Jeho smrtí končí jedna éra české literatůry a i filmu.K ní patři i filmy pana Menzla. ()

gu-staff

Tak jsem dlouho plánoval, jak se na tenhle film podívám, a pořád se mi to nějak nedařilo. Předloha je prostě výtečná, takže když se mi konečně dostal do rukou, zajásal jsem a v klidu si ho pustil s očekáváním nádherného filmového zážitku. A co jsem dostal? Víc jak z poloviny okleštěný proti předloze, vizuálně nezajímavý, herecky prázdný, a vůči Hrabalově předloze dost jiným směrem zavádějící přehlídku prsou, jídla, a hýření, jejíž sledování do konce se mi stalo v podstatě spíš povinností (a trochu utrpením), než radostí. Nejhorší filmový Hrabal, co jsem kdy viděl. Menzel už je asi fakt starej, nebo vyhořelej, a nebo prostě blbej, jinak tohle nedokážu pochopit. Řekl bych, že když se na to sám podívá teď s časovým odstupem, tak se musí dost zastydět, a rychle si pro sebe zašeptat mantru o nezfilmovanosti a ohledech na diváka. Ta ho asi omluví u lidí, co Krále nečetli, nebo maj prostě stádně rádi český filmy, a obzvlášť ty "laskavý" od Jirky, ale u mně to nefunguje. A ten dabing Barneva? A "triky"? Že to není kýč? Ale je. Celý to silně připomíná televarieté (jedna scénka za druhou), promítané pro změnu v kině.Moc bych se divil, kdyby někdo z filmu pochopil o co Hrabalovi šlo. A už vůbec o co šlo Menzelovi. O prachy? Alou do důchodu, pane Menzel, tímhle jste si to u mně dost rozházel, doufám, že čas to otupí, a já se zase rád kouknu na nějaký z vašich filmů z doby, kdy vám to ještě šlo. ()

cici24

Po delší době parádní český film. Trochu mi to připadlo, jako bych se díval na staré Menzelovy filmy. Film je podložený příjemným vyprávěním Oldřicha Kaisera. Je to taky krásná ukázka toho, že když někdo chce si splnit svůj sen a stát se třeba milionářem, tak to jde v jakékoliv době, jen chtít:-)))...otázkou zůstává jakým způsobem?.... ()

Miyamoto

Knihu jsem nečetl, ale tohle mě fakt neoslovilo. Příběh o týpkovi, který se snaží protloukat a přilepšovat si jak se jen dá sem tam proložený nějakou hezkou dívkou či nacistickým heslem. Podle mě těžce obyčejný film, který se snaží těžit z reklamy a slavného názvu... ()

Honzad007

Bohužel se mi tato knížka B. Hrabala líbí z jeho děl suverénně nejméně. Proto nemohu být nadšený ani z filmu, který Menzel mimochodem natočil výtečně. ()

rigby

Velké zklamání, nejhorší zpracování Bohumila Hrabala a navíc od Jiřího Menzela. Snaha převést do srozumitelné filmové řeči jedno z nejlepších Hrabalových děl se opravdu nevydařila. Menzel se krkolomně a bezradně snaží nastínit poetiku, ale nedaří se mu to jako v jeho předešlých filmových kouscích. Tragickou polohu Hrabalova textu vynechává raději úplně nebo ji v některých momentech staví do komické polohy. Postavy jsou ploché, dokonce ani hlavní hrdina není vykreslen tak, jak by si zasloužil. Hrabal by se v hrobu otáčel, kdyby věděl, jak lacině Menzel s jeho odkazem naložil. ()

Muf911

Hodně podobně jsem si scény představoval při čtení (vlastně poslechu audio-) knihy. Děj je pro film trochu zjednodušený, i tak to vyšlo na dvě nabité hodiny. Nádherné kostýmy a scéna, pěkné holčičky a příjemný děj. Myslím, že adaptace se povedla dobře (i když řekl bych že kniha je lepší - ale v kolika případech je tomu naopak?) ()

aranek

Mám rád příběhy o tom, jak prohnaný a v zásadě inteligentní člověk proplouvá drsnými, absurdními a měnícími se dobami, jejichž podstatu nechápe nebo nechce chápat. Krásné ženy a dobré jídlo, nostalgie, celá ta nádherná doba první republiky, kdy vše bylo na svém místě, všichni věděli, jakou roli mají hrát a vše se zdálo být stabilní. Myslím, že panu Menzelovi tohle chybí stejně, jako mně, proto Hrabalův příběh posunul do úplně jiné polohy, než jak jej Hrabal zamýšlel a napsal. Není to úplně na škodu a poskytnul tak mimoděk prostor pro další adaptaci, která bude zcela jiným filmem :-) ()

brasek

Prvé vzhliadnutie - odpad: Neviem inak hodnotiť film na ktorý sa bezducho pozerám a nechápem o čom je reč. Druhé vzhliadnutie - jedna hviezda: Ostávam názoru, že snímok je nudný a zle vyrozprávaný, bez duše. ()

Carlos.Meo

Dlouho mě tento snímek míjel; až nyní jsem měl možnost vidět jej v tv. O relativně nízkém hodnocení zde na čsfd jsem věděl a po shlédnutí snímku jsem tímto hodnocením docela překvapen. Neznám literární předlohu díla (od Hrabala jsem četl jen Rozmarné léto, ač jinak celkem knihomol:-) a tak jsem si onu Hrabalovu poetiku mohl jen představovat podle jeho dalších zfilmovaných knih. A podle mě ji tam pan Menzel dokázal opět převést v dostatečném množství a kvalitě. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám