Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

p6qwre

Na 2,5 hodinový film je děj příliš přímočarý. Vše podstatné je řečeno v první třetině, pak se téma vyčerpalo a zbytek už je jen opakování stejných myšlenek i nálad, pouze pokaždé v jiných situacích, v jiném věku hlavního hrdiny. Ani ten způsob vyprávění = čtení deníku a vzpomínání na smrtelné posteli = mi příliš nesedl...Podobně jako u Forrest Gumpa, tento typ hollywoodských filmů "o životě" mi přijde příliš uhlazený, bez opravdových emocí. ()

blackJag

Neokázalý příběh, který je opředen přesně takovým množstvím mystiky, aby dokázal radostně nadchnout i skutečně rozesmutnit zároveň. Téma prchavosti okamžiků a neochoty vyrovnat se s unikajícím životem a stárnutím je tu podáno citlivě, majíce moc oslovit a chytře se vyhnout laciným emocím. Píše-li se o utlumeném, výborném výkonu Brada Pitta, platí to stejné i o Blanchettové. Dobře vybrání herci, scénář Erica Rotha (Forrest Gump), výprava a výtečná triková složka (kdy trikově omládnutí vypadají skutečně a bez nadsázky mladí) pomohli Fincherovi vytvořit dílo, které vás možná nepobaví jako Forrest Gump (i když pravě na něj si během film vzpomenete asi nejčastěji), o to hlouběji ve vás zarezonuje. 100% ()

homerr

Dlouhé, moc dlouhé, parádní výprava, výborné herecké výkony, ale chtělo to více střihat, alespoň to bych tomuto filmu vytknul já. Pomalost, laskavé záběry ano, ale 20 minut dolů by tomu slušelo víc. ()

FrajerTom

Mistrovský kousek Davida Finchera, který ukazuje, že pro tu "pravou" lásku je třeba trpět, všechno chce svůj čas a že všichni jsme nakonec sami. Skvěle natočená a úžasně zahraná cesta Benjamina Buttona, která i přes svou hollywoodskou velikost působí mile komorním dojmem. ()

Scar

Ušla mi nejaká hlbšia pointa, alebo tam nebola? Ak bola, tak rozhodne nie originálna. Citovo mi zrovna zabrať nedala. Okrem toho, niektoré efekty/masky vyzerali hrozne neprirodzene na 21. storočie... ()

Pražák

"Můžeš být vzteky bez sebe. Můžeš nadávat na osud. Ale když přijde konec, musíš se s tím smířit." Jak tenká je hranice mezi kýčem a uměním. ()

Eso_pwned

Hmmmm....Fincher zase jednou ukázal, že je nejlepší. Brad Pitt jako vždy nezklamal a blesky byly epický. "Have I ever tell you I've been struck by lightning seven times?" ()

JKL

Stopáž filmu je docela brutalita. Musím ale říct, že jsem celou dobu zíral jak vrána. Opravdu moc pěkný počin, který nejen 'po americku' vizualizoval, ale hlavně poutavě vyprávěl. ()

KarKulA

Normálně to nedělám, ale tady se odkážu na komentář Němiho, protože jemu se úplně přesně podařilo vystihnout to, co jsem měla na srdci. Nemůžu říct, že bych se u tohodle filmu dobře nebavila, ale chybělo tomu pro mě něco, kvůli čemu bych si na konci řekla "wau" a měla touhu si to pustit druhý den znova. Solidní 4*. ()

mirec88

Fakt podivný prípad. Narodiť sa ako starý človek s artritídou kostí, ktorému veľa života nedávajú a nakoniec začne mladnúť a vidí ako mu jeden po druhom začnú zomierať jeho blízki. To musí byť strašné. Výborný na nepoznanie zamaskovaný Brad Pitt, vždy krásna Cate Blanchett a predlhý príbeh, ktorý sa naviac ťahá pomaly, že som mal na konci pocit, že prešlo 5 hodín. Ale každá scéna mala svoj zmysel, precíznosť, bolo z celého filmu cítiť fincherovskú depku a slzy som vyronil naviackrát. Smutný, ale veľmi pekný film. ()

Puyi

Hodně zvláštní příběh. Určitě je těžké zachytit celý život do jednoho filmu, ale tady si myslím se to podařilo bez nějakého zbytečného protahování nebo naopak přehnaného zkracování děje. Brad Pitt a Cate Blanchett jsou skvělí, hlavně tedy Cate. Skvělé masky i hudba a několik zajímavých scén, celkově velmi zajímavý a velmi dobrý film. Nevím kolik hvězd dát, nejspíš 4 budou nejlepší. ()

vyfuk

Brad Pitt vždy hraje frajery a rváče, nyní hrál citlivou postavu, která se mně velmi líbila. Cate Blanchett jsem vždy bral jako jednu z nejméně přítažlivých hereček, ale po tomhle filmu jsem na ni celkem změnil názor. Tohle vůbec není Fincherův styl. Král thrillerů natočil fantasy drama, které se mně velmi líbilo. 12 opic a nebo i PPBB, za tyto filmy měl Pitt získat Oscara!!! Škoda, že ten rok musel vzniknout Milk a nemohl rok počkat. Děkuju Davide Finchere. ()

Autogram

- Máš neviemkoľko rokov a nikdy si nemal žiadnu ženu? Tak to je tá najsmutnejšia vec, akú som kedy počul. - Tento citát síce nevystihuje myšlienku filmu, ale asi ma v ňom najviac pobavil. Mám rád zamotané príbehy so zvláštnym plynutím času. Tento nie je ani príliš zamotaný a čas v ňom plynie tiež veľmi jednoducho - naopak - ale veľmi ma zaujal. Romantické vsuvky film naťahujú až mierne za únosnú mieru, to je v tomto prípade mínus. Koniec je síce srdcervúci, ale končí to tak, ako musí. ()

Ravi

Přijde mi, že Fincher točí čím dál odtažitější filmy a bohužel mi uniká i jasný koncept. Vím o čem film chce vyprávět, ale je to takové ... no ... nevím, asi polovičaté bych řekl. Bezesporu hezký příběh, který je vyprávěn kupředu, ačkoli život hlavního hrdiny se ubírá pozpátku. Nevím proč a přijde mi to nepřirozené a bizarní. Asi kvůli tomu se nedokážu s hlavním hrdinou ztotožnit, je to smutné, ale smutek to ve mě vyvolat nedokáže. Snad kdyby bylo méně času na stopáž, film by vykrystalizoval. 70%=3+/5 ()

mkubalikova

Fincher a Pitt potřetí! Fincherovi bych oscara sakra přála, nechápu, jak ho mohli v roce 96 ignorovat, ale Button mi přijde až příliš vykalkulovaný, aby si to zasloužil. 80% ()

TheRoller

"Vyzerá ako môj exmanžel." Zvyknem dávať na odporučenia filmov od kamarátov a rodiny, aj keď sa často pozabudnem a znovu si pustím niečo "svoje". Keď mi však babička poradí, aby som si pozrel Podivuhodný prípad Benjamina Buttona so slovami, že to bolo síce dlhé, ale vydržala pri tom do druhej rána a veľmi sa jej to páčilo, tomu sa nedá povedať nie. Navyše v prospech filmu hrali mená zainteresovaných - Fincher sa pomaly, ale isto stáva mojim najobľúbenejším režisérom súčasnej filmovej tvorby. Jeho režijná práca ma v každom jednom filme ohromí - vždy si myslím, že lepší už nebude a on je, zakaždým. Je dokonalým príkladom toho, že keď sa človek pre niečo narodí, má dostatok talentu a nájde si k tomu cestu, nepotrebuje nič viac na to, aby bol v danom obore prakticky nezastaviteľný. F. Scott Fitzgerald bol vynikajúci spisovateľ - toto je len jeden z veľkých dôkazov tejto pravdy. Brad Pitt, aj keď mám k nemu odjakživa predsudky a nejaký zvláštny typ averzie a stále vlastne ani neviem prečo (prirodzená závisť? :)), mi každým jeho filmom dokazuje, že je rovnako dobrý herec ako je napr. Fincher dobrý režisér. Je to vrcholne trápne, ale pri sledovaní jeho kreácií v tomto filme som sa pristihol, ako si hovorím: "Ako môže byť tak bezchybný?"... a z objektívneho hľadiska pravdepodobne je, tak prečo si to nepriznať. O moju orientáciu sa však báť netreba, ešte stále som na sto percent priklonený k tomuto znaku -> ♀. Cate Blanchett je sakra dobrá herečka a tu predviedla sakra dobrý výkon. K tomu nie je veľmi čo dodať. Napriek všetkému, nie je to veľmi v smere mojej srsti, keď má film viac ako 140 minút. V takom prípade musí naozaj veľmi zaujať, aby si mi páčil. Zaujal. A veľmi. O to väčšia je satisfakcia v tomto prípade, keď ani jedna minúta z tých dvoch hodín štyridsaťšesť nebola zbytočná. Žiaden chaos, nudná pasáž, všetko má svoj čas, svoje miesto, svoj priestor, svoju súvislosť. Všetko je naplánované a premyslené do posledného detailu. Vyrozprávanie príbehu, ako si Cate zlomila nohu na päťkrát je to najlepšie, čo som v poslednej dobe videl. Ono celé je to akosi najlepšie, čo som za poslednú dobu videl. A to, že mi na konci vyšlo pár slz, ktoré mi vďaka užívaným antibiotikám rozdráždili oči tak, že ešte teraz vidím dvojmo, je obrovské plus, za ktoré tvorcovia majú u mňa... no, povedzme sadu imbusových kľúčov. K tomu všetkému perfektný voice-over a úžasná hudba budiaca dojem všadeprítomného klavíru, aj keď sa vyskytuje len sem-tam. Jediná vec, z ktorej som smutný je, že v slovenčine neexistuje viac synoným pre slovo "dokonalý". Tento film by si ich pár zaslúžil. Takže, vycikať, prípadne vykonať iné potreby, vziať si jedlo, pitie, respirátor, inzulín, kyslíkovú masku a iné nevyhnutné veci a nechať sa dve a trištvrte hodiny unášať týmto skvostom, ktorý je hriech nevidieť v jednom kuse. Krásne krásny film. 100% ()

J-o-k-e-r

Obdivuhodný film, opravdu krásný a dojemný. Tohle měl být určitě film vyhlášený jako nejlepší. Určitě příjemnější a silnější dílo než konkurenční Milionář! B. Pitt zde exceluje, D. Fincher opět potvrdil, že jeho filmy mají málokdy chybu. Život prožívaný v opačném tempu je opravdu originální, i když pro zúčastněné určitě ne jednoduchý. U mě jedině nadšení. ()

Sheffield

Téměř 3 hodiny plné citů, pocitů, myšlenek a zároveň připomínka, že nic v životě netrvá věčně, nakonec ani život samotný. ()

svobik

Zvyšuju na maximum. Možná jsem měkkej, protože sem měl podruhé v krátké době u filmu na krajíčku, ale tohle je můj osobní Forrest Gump. Více méně dokonalý ... a především nádherný film. Čirá magie, která zraje. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010