Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

DominikV

Zajímavý a brutální snímek naráz. Film sám o sobě mi nic neříká, ale na druhou stranu mi bylo těch hezkých holek opravdu líto. Jak už jsem řekl: Zajímavý snímek, ale zítra si už na něj nevzpomenu. ()

SHI-SHA

Slušný film, bohužel však mizerná knižní adaptace. Oproti knize je tu příliš nesrovnalostí, děj je hodně zestručněný a jsem toho názoru, že tuto skvělou knihu, přesněji její atmosféru a myšlenku nelze na filmové plátno přenést. Zmíním hlavně podobu Grenuilla - nekulhá a nemá zjizvenou tvář - to v knize vede k jeho identifikaci, dopadení. Co mi však oproti knize shází nejvíce je celkový dojem z hlavní postavy - v knize jsem ho bral jako strašného sympaťáka, takového Dextera, filmový Grenuille je jednoduše řečeno hajlzlík. Na druhou stranu příjemně překvapili Dustin Hoffman a Alan Rickman! Trochu mne mrzí, že film odbydu pouhým průměrem, ale já jsem prostě čekal víc. Edit : Jednu chvíli jsem měl pocit, že se dívám na Amélii z Montmartu, Příběh vraha má podobný styl vyprávění. ()

majo25

Príbeh je originálny a sčasti aj zaujímavý, známe herecké tváre dodávajú filmu serióznosť, ale spracovanie je jednoduché až naivné a veľa vecí pôsobí nelogicky či podozrivo. Herec hl. postavy sa na rolu veľmi nehodil a o záverečnom supergrupáči radšej pomlčím. (spoiler: Samou láskou ho nakoniec zjedli. koniec spoileru). Hodnotenie: 60% ()

BoXBe

Jedno z mých prvních setkání s filmem, se kterým jsme se objevovali navzájem. Já v průběhu vstupu do dospělosti, on sebevědomým pojetím vizuálu, hudby a příběhu a působivé snahy rozehrát i čichové buňky. Uhranul mi, vtáhnul mě víckrát do kina, nadchnul soundtrackem, usídlil se navždy v hlavě. Silně osobní film. Asi to bylo i obdobím, rozpoložením tehdy. Kdykoliv znovu a rád samozřejmě ideálně na velkém plátně, kde jdou ty parfémy doslova i cítit. 2022: V posledních letech jsem se vracel k Parfému především se soundtrackem, návrat k velkému obrazu je opět zážitek. Parfém je jeden z nejintenzivnějších evropských i světových filmů. ()

Slavníkovec

Opravdu špičkové drama. Ben Whishaw byl naprosto famozní. Sžil se dokonale se svojí rolí. Dustin Hoffman je sice již v zenitu, ale je to pořád herec elegán. Nádherné herečky Rachel Hurd-Wood, Sara Forestier. Nesympatizuji s Jean-Babtistem Grenouille. Sice to nebyl násilný masový vrah, ale to ho neospravedlňuje. On sám poznává, že jediné co mu nejužasnější parfém neposkytne je láska k někomu jinému. Sám si uvědomuje, že jediná dívka, kterou míloval, jíž nežije. Narodil se jako nedonošené a zubožené dítě na rybím trhu v Paříži, mohl mít budoucnost, měl dokonalý! čich. Zemřel v Paříži opuštěný, přesto milovaný. Asi nejhezčí film z období rokoka. Podařený obraz lídí z různých sociálních spekter Francie 18.století. Hnus, špína, krysy, bláto, nemoci, chudoba to vše je tak realistické. Koprodukce Německa, Španělska a Francie tentokrát zabodovala. Bravo pane režisére! ()

tom88

Pre mňa veľmi veľké a milé prekvapenie. Film má síce dlhšiu stopáž, ale v tomto filme to absolútne neprekáža, nie je tu zbytočná ani jedna minúta. Mal som pocit, že som s vrahom cítil a držal som mu palce, aby získal všetky obete.Vyvrcholenie filmu bolo úplne úžasné, keď na námestí omámil ľudí svojim dokonalým parfumom. Čakal som, ale že Dustin Hoffman vo filme zohrá ešte nejakú väčšiu úlohu a nie že skoná ešte v prvej polovici filmu. Každopádne to je pre mňa umelecký zážitok, ktorý si isto pozriem viackrát. Dávam 90%. ()

Noviik

Parfém dostal i mne, zapůsobil na mne stejně jako na celé nádvoří. Herecký výkon, který předvedl jak Ben Whishaw, který dodal Jean-Babtistovi neodolatelnost, tak i skvělý Dustin Hoffman, který ve svém kousku dokázal, že je to skvělý herec i ve stáří, tak i Alan Rickman, který rolí doslova žil, tak i Hurd-Woodovou a Forestierovou, které svým rolím dodali krásu, ladnost a smyslnost. Celý film je také postaven na výtečné režii, Tom Tykwer si opravdu libuje v detailech, v záběrech na vše kolem a nejvíc mě potěšil závěr, který nebyl ani uspěchaný, ani utahaný. Film působí jako geniální dílo a nenapadá mě nic, co bych změnil. Nejvíce na mne zapůsobilo, jak se geniální Grenouille jevil jako svatoušek, ale přitom to byl vrah, zabíjel pro svoji zálibu, nebo spíš posedlost. Dílo je to dokonalé, tudíž dávám plný počet hvězdiček. ()

E=mc2

vizualne krasna uchylarna tie posledne zabery vyzerali ako v oshovej komune a v starom rime..kua..to si mohol odpustit..toho hlavneho herca som mal chut odzaciatku niecim udriet a skoda chaby scenaar..ked uz mal ten purfem hotovy nemal ho potapat a mucit..ale vyliat mu ten purfem a bol by v pecku..hm ale opat pekna vizuala spojena s francuzskou uchylarnov a pozickami teda plastovymi ludmi.. ()

SoolenJV

Nadherna kamera zdobi tento napadity historicky thriller s ponekud necekanou teckou. Rozhodne mnohem lespi nez jsem cekal. ()

MJMilan

Nápad, nápad, nápad ... to je to nejcennější, co tento film má. Co bych vytkl byly dlouhé až rozvláčné řeči o tom, proč, co a jak náš hlavní hrdina dělal z úst vypravěče. Určitě to bylo zapříčiněno i dabingem či českým překladem, že ve finále tyto řeči vyzněli dost primitivně. Jinak musím vše hodnotit jen a jen pozitivně, protože již zmiňovaný nápad nepřišel vůbec nazmar, ba naopak, byl velice důmyslně zpracován. ()

okkac

Škoda toho nadpřirozeného konce. Do té doby to bylo vynikající. A u toho hromadného sexu se člověk zkrátka musí uchechtnout, i když to asi nebyl tvůrčí záměr. ()

charge

Zpočátku jsem nepociťoval, že je právě tohle pro mě to pravý, ale nakonec se to vyšvihlo na výbornou, vizuální orgie po celou dobu s téměř snovou atmosférou, která je tak hutná tak, že přiková k obrazovce, neokoukané herecké tváře, originální příběh, konec netradiční a rozporuplný, který mě nechal trochu na vahách, ale i tak nemám co bych vytknul. ()

URBAN

Dívám se na to teprve napodruhé a moje dobré pocity z prvního zhlédnutí vyprchaly jako starý parfém . Prvně se mi to líbílo kvůli odlišnosti , ale tentokrát jsem odlišnost považoval za blbou než okouzlující , někdy to sice kouzelné je , ale celá ta atmosféra vyprchala už v polovině filmu . Myslím že se nato už napotřetí nepodívám ( 20.8.13/MAC ) ()

CatcherBlock

Dokonalé Umělecké Dílo. Neuvěřitelný Super- zážitek. Filmový přelom. Dechberoucí vizuální představení. Film, kde se sešlo naprosto všechno ideálně: Herci, režisér, tvůrci, prostě všechno. A toto se stává jen zcela vyjímečně. Dokonalý útok na všechny lidské smysly...... ()

vesper001

Ženy jsou skutečně univerzální bytosti. Módní průkopník Buffalo Bill si z nich šil slušivé outfity, Nosál Grenouille zas z vyvolených dam ždímá voňavky. A která před ním neuteče do kláštera, s tou on šup – do lahvičky. Na rozdíl od jiných komentujících jsem byla ráda, že film je schopen zprostředkovat jen audiovizuální vjemy a ty čichové ne. V tomto případě by to totiž mohlo mít velmi různorodé následky. Nausea na začátku a sexuální orgie plného kina na konci by nebyly to nejhorší. Tím by totiž byla doživotní ponižující vzpomínka na to, že vás totálně oblbnul úchylák Čmuchalova formátu. ()

HorrFi

Jako obvykle jsem knížku nečetl, takže nemůžu srovnávat (díkybohu nebo bohužel ?), ale film splnil moje očekávání.. tvůrcům se perfektně podařilo vystihnout chudinský čtvrti Pařížě v 18. století, začátek byl super, pak začal film trochu pokulhávat a ztrácet tempo, našlo se pár hluchých míst, pak se to zas rozjelo, ale ten konec byl divnej.. ()

alchac

Tak já tedy viděl ulítlou rádoby artistickou slátaninu o jedné moc fajn jebnuté sociopatické masařce, která namísto lidské stonožky skládá lidské LSD, a to s minutovou dotací táhnoucí se jako neléčený syfl, jehož pokročilou fází museli nepochybně autoři scénáře trpět. Závěrečné provensálské orgie ve mně ovšem vyvolaly záchvat smíchu, neb mi naprosto bezpečně evokovaly Voskovské adamity z Proti všem. Až na to, že komáři onehdá sehnali o něco lépe hrající kompars. Takže nebýt těch několika naprosto luxusních zrzek, poslal bych tuto z Trevírovskou poluci duté Tykwe, vulgo do naha vysvlečeného císaře, směrem senkruvna. A propos, senkruvna. Než lámat viníka na kříži, věděl bych o krutějším trestu – svázat a posadit minulou sobotu na noční Regiojet z Humenného do Prahy, vagon jedenáct, kupé s místy 71 až 76. Z mrtvolně odleželého smradu těch dvou cikánů by pan parfumér zaručeně zešílel ještě před Popradem. ()

andrii

Karmínový flakón. Střík. Rudá krůpěj na pažích. Oblaží, omámí. Šokuje. Plnokrevná vůně, značky Rajský výkřik. Havraní něhy extáze. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)