Polovina 80. let, Camden College, Nová Anglie. Chladnokrevný cynik Sean Bateman (James Van Der Beek) navenek působí jako mladík ze slušné, zazobané rodiny, ve skutečnosti však prodává drogy celé univerzitě a spí přibližně s polovinou její dívčí populace. Avšak - stejně jako všichni kolem - touží jenom po spolužačce Lauren Hyndeové (Shannyn Sossamon), která se rozhodla zachovat věrnost svému povrchnímu příteli Victorovi (Kip Pardue), i když by nepohrdla ani bisexuálním Paulem. Paul ovšem nedá dopustit na Seana, zatímco Victor nejvíc touží po penězích a snad i po Laře (Jessica Biel), která by si ráda podmanila Lauren. Naštěstí je tady ještě drogový dealer Rupert, který má jen jedinou lásku: peníze. Semestr mejdanů, podrazů a zvráceností je v plném proudu a vypadá to, že vztahy Seana a jeho kamarádů se ještě pořádně zapletou.

Satirický pohled na milostný mnohoúhelník prosycený drogami, chtíčem a zkažeností natočil Roger Avary, známý jako režisér černé komedie Zabít Zoe a osvědčený spolupracovník Quentina Tarantina - spolu s nímž získal Oscara za scénář kultovního morytátu Pulp Fiction - historky z podsvětí. Film byl natočen podle stejnojmenného románového bestselleru Breta Eastona Ellise - spisovatele, který před třemi lety inspiroval divácky mimořádně úspěšný thriller Americké psycho. (oficiální text distributora)

betelgeuse

Avery dělá všechno možné, aby dal zapomenout na pověst netalentovaného záprtka z ex-dvojky Tarantino-Avery, a docela se mu to daří. Forma je dostatečně zajímavá, chvílemi dokonce překvapuje, a přitom nepřebíjí děj. Lepší než AMERICKÉ PSYCHO. ()

venus

Bad trip! Vtip to nepostrádá, jen kdyby to nebyla taková magořina! Naturalisté si jistě budou libovat, pro mne to však znamenalo pouze ubohé volání o podtržení dramatičnosti. Zvířecí souložení a oddávání se psychedelii je najednou probodnuto šípem neskonalé zoufalosti a spíše touze než lásce, po něčem, co člověk nemůže mít... A takový pocit znamená záhubu a zoufalé omotání telefonního kabelu okolo krku? Řekla bych, že ne. ()

Hrabka

Ten film nestojí za moc, ale neumím si vysvětlit, čím to je, že se k němu po určité odmlce vždy vracím a pouštím si ho znovu a znovu. Těším se na něj, protože je to příběh ze života vysokoškoláků, mezi něž se také řadím. Těším se na něj, protože je nabitý mnoha různými postavami a jejich odlišnými příhodami. Těším se na něj, protože je prostě a jednoduše zajímavý. To si aspoň myslím, když už zapomenu, co se tam všechno odehrálo, když jsem to viděl před půl rokem naposledy. Když na to pak koukám, tak nejsem ani zdaleka tak spokojen, jak jsem očekával, že budu než jsem si film pustil. Ty nehorázné prasárny mi pak lezou krkem, některé postavy bych zase nejradši odstřelil. Je jasné, že film má kouzlo, přestože není ani zdaleka nijak výjimečný. Ještě nutno podotknout, že některé scény, jsou natočeny opravdu mistrně a hlavně poutavě (např. zpomalené záběry nebo rychlé střihové pasáže). 70% ()

Fiftis

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pôjde len o ďalšiu bežnú komédiu pre násťročných. Opak je však pravdou. Pravidlá vášne majú niečo do seba a navyše ide o dosť špecifický film, nie teda o ďalší do tucta. Veľmi otvorená, ale vkusná exkurzia do života niekoľkých vysokoškolákov, prešpikovaná odvážnymi scénami a čiernym humorom. James van der Beek sa predstavuje v úlohe pravého opaku jeho slávneho Dawsona. Tešiť sa môžete na veľa sexu (hetero aj homo), drog, úspešných aj neúspešných samovrážd a ďalšie zaujímavo natočené scény. Veľmi sa mi páčila aj kamera a spôsob radenia jednotlivých scén. ()

JohnnyD

Ellisova kniha ma príliš nebavila (na rozdiel od American Psycho a Less than Zero), o to viac ma bavil film - a to hlavne v momentoch, kedy sa odkláňa od knihy (záver a v podstate celá druhá polovica). Je to v prvom rade priamočiarejšie a čitateľnejšie ako zmätená (v dobrom slova zmysle) Ellisova predloha. A Avaryho réžia je úplne dychberúca - backwards scenes (!), videoklipová štylizácia, cit pre kompozíciu jednotlivých scén (samovražda a scéna na ňu neskôr nadväzujúca - úplne mi behali zimomriavky)... vidieť, že predlohu mal veľmi rád a na rozdiel od Mary Harron (American Psycho) sa rozhodol sfilmovať ducha knihy a nie násilne vtrepať príbeh na filmový pás. ()

Boogeyman

Nechci být moc sprostý, ale nedá mi to, Pravidla vášně pro mě byly kurevský překvapení. Film o kterém jsem absolutně nic nevěděl ani jsem o něm neslyšel a i kdyby, asi by mě moc nezajímal, řekl bych si, že jen další teenagerovská rádoby sonda pro pobavení a dojmutí puberťáků. Jenže ejhle, od první minuty jsem seděl přikovanej do křesla, nepravidelně dýchal a svět mimo dění v televizi přestal existovat. Jsem takový ten typ, co když si pozdě večer sedne k televizi a pustí film, pravděpodobnost, že u něj usnu je větší než malá, možná bych řekl že je to téměř stoprocentní. Ale kdybych třeba dva dny nespal, pak si zalezl najezený a vykoupaný do čisté voňavé postele, zavrtal se do peřiny a pustil tenhle film, neusnul bych u něj! Tohle je extáze, orgasmus nápadů, nádherných příhod a tak reálných a zajímavých životních situací, natočený tak nápaditým, neotřelým, originálním a uchvacujícím způsobem, že bez dechu najednou zjistíte, že už je konec a chcete to vidět znovu. A přitom jde vlastně o to, jak teenageři chlastaj, šukaj a fetujou! Ale je to opravdová bomba!...Doporučuji všem příznivcům seriálu Dawsonův svět, uvidíte čeho je James van der Beek schopen! ()

Silas

Ellis chtěl ze své knihy zřejmě udělat výpovědní generační román, avšak jazykovými prostředky a dějovou roztříštěností se mu to v mých očích nepovedlo - po 150 stranách jsem ji odložil. Film vítězí nad knihou (paradoxně celkem věrně se jí drží) právě ve své kompaktnosti, i když stále vypráví děj z různých pohledů. Neotřelým vizuálním přístupem zkrášluje pochmurný a drsný studentský život a příjemným castingem jej přibližuje tomu našemu. Ke konci je naprosto neuvěřitelně hypnotická pětiminutová pasáž o výletu Victora po Evropě, to se jen tak nevidí... ()

ChewieDC

Jakožto fanoušek spisovatele Breda Eastona Ellise, jakožto fanoušek jeho knihy Pravidla přitažlivosti (u nás vydala Votobia) a jakožto fanoušek režiséra a scénáristy Rogera Avaryho, stávám se automaticky oddaným fanouškem i tohoto filmu. Ovšem i když se na toto skvostné dílo dívám s nadhledem nezúčastněného a nepoznamenaného, pořád jde o nádherně natočený film plný úžasných kamerových nápadů a hereckých výkonů, kde hrají teenagerovské televizní hvězdy přesné opaky postav, které známe z TV. Správňák Dawson z Dawsonova světa se tedy pod pařáty šíleného Rogera Avaryho stává cynický dealer drog, Kevin Arnold z Báječných let ztraceným feťákem, slušnačka Jessica Biel ze 7th Heaven děvkou, která jde s každým (včetně celého fotbalového týmu) a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Roger Avary sice oproti knize zasadil příběh do současnosti (kniha se odehrává v 80. letech), ale soundtrack se skládá z převážně klasických písní let dávno minulých, a co je nejdůležitější - zachoval ducha knihy. Zachoval autorovu výpověď o ztracené existenci dnešní mládeže. Zachoval satiru, která číší z každé scény. A výlet Victora po Evropě je prostě monumentální! ;o) ()

MIMIC

Nerád tu kazím celkový vysoký priemer tohto filmu, no tvorcovia navodzujú pocit sociálneho odcudzenia, sterility vzťahov a mizerného životného pocitu prostredníctvom videoklipovej estetiky a takmer nulového prekleslenia hlavných troch postáv (vďaka vnútornému monológu "Musím niekoho pretiahnuť" sa o Seanovi nedozvedám nič nové), čo mi vzhľadom k žánru sociálnej drámy (nič iné to nie je, nemôže byť a ani nechce) pripadá dosť úbohé. Aj ja mám enormný zmysel pre "senzačný" aspekt kinematografie (viď komentár k Waxwork), tu mám však pocit, že autori filmu nepochopili predlohu Breta Eastona Ellisa. Sex a drogy sú síce v románe i vo filme, no Ellisove fascinujúce pasáže plné depresie, melanchólie a zvláštnemu smútku na ostrí starogréckej vznešenosti a modernej frustrácie sú vystriedané kaleidoskopom prcičkovských epizód priam estrádneho charakteru, v ktorých sa i rádoby cynické výstupy menia na grotesku. Film "Pravidlá vášne" mi vôbec nepripadá ako dobrá adaptácia a aj keby nešlo o adaptáciu, u mňa by prepadol i ako autorský film. Absencia zjednocujúcej koncepcie je príliš očividná (autori sa zrejme snažili priblížiť "roztrieštenosti" a nervnosti literárneho rozprávania - vo filme to veľmi nefunguje) a nevyváži ju ani fyzická atraktivita niektorých hercov (Kate Bosworth je naozaj nádherná, týmto blahoželám Orlandovi Bloomovi). Najlepším režisérsko-scenáristickým ťahom nie je ani reverzný pohyb, dokonca ani tvorcami tak vychvaľované prepojenie paralelne sa odvíjajúcich existencií "odcudzených" indivíduí Seana a Lauren do jedného obrazu, ale naopak rozdelenie obrazu na dve časti v okamihu, keď sa Paul Denton díva na sexuálne atraktívny objekt - jeden Paul Denton dosahuje fyzický kontakt, druhý masturbuje, dívajúc sa na (ne)naplnenie svojej túžby. Na tejto znepokojujúcej vizuálnej stratégii sa dal vybudovať skvelý film, pretože sa mi zdá adekvátna celkovému vyzneniu románu. No čo, kašľať na to - skvelý román tu stále je (tj. nielen filmom je človek živý). ()

InJo

Takřka ojedinělý příklad filmu, který si hraje na něco víc, než čím ve skutečnosti je, ale přesto stále zůstává vcelku poměrně dobrým a hlavně zábavným snímkem... Avary se zde snaží dělat snad vše (pěkné a neotřelé hrátky s formou, amorální hrdinové v divácky atraktivních situacích apod.) proto, aby nikoho nenudil a naštěstí mu to většinou vychází. 70 % ()

gilmore_girl

Nechapu, jak se necemu takovemu mohl James Van Der Beek propujcit! Je to skvely herec, ktery ma na vic, a kdyz jsem ho videla v zachodove scene, neverila jsem svym ocim... vazne si nemyslim, ze by nekomu zvratky a exkrementy prisly vtipne, takze nechapu, proc jsou skoro ve vsech filmech o teenagerech. Je to nechutne jako cely tenhle film! Ovsem plejada znamych hercu me trochu obmekcila a Pravidla tak o vlasek unikla odpadu! ()

IQ Tiqe odpad!

Co mě nejvíc zaujalo? Závěrečné titulky, které šly pozpátku. beze srandy, víc nic. Čekal jsem další trapnou variaci na American Pie (prostě trochu vtipnou oddychovku), ale nedočkal jsem se ani toho. Co mě odradilo? Sex, vulgarita, kromě Lauren samí vyloženě nesympatičtí herci, nebavilo mě to. Neměl jedinou příležitost se zasmát, takže na komedii zapomeňte. Divím se, že jsem to vydržel do konce. ### V komentáři celkem souhlasím s Tomem Hardym, ale určitě za to nedám 4* jako on. ()

Jordan

teda . . . musím si to pozrieť ešte raz, lebo bohužiaľ i napriek moju veľkú snahu som úvodných niekoľko minút premeškal, takže aj toto hodnotenie nie je komplexným hodnotením celého filmu. Čo som ale mal možnosť vidieť bol vcelku dobre zahraný, zostrihaný a úchylný film o amerických mladých s dvoma sexi herečkami a ja som už raz taký, že ak sú vo filme dve krásne mladé herečky (a nie je to vyložená stupidita) tak skrátka nemôžem hodnotiť nižšie . . . ale predpokladám, že aj keby neboli, tak by to na výsledku hodnotenia nič nezmenilo ()

swamp

Film o lásce na vysoké..bez lásky a bez vysoké. :) James van der Beek dokazuje, že umí hrát i někoho jiného, než usměvavého Dawsona. Během filmu jsem se vůbec nenudil, ale vlastně mě ani nijak zvlášť nenadchl. "I think you're a rich motherfucking motherfucker who owes me a fucking fuckload of motherfuckin' cash, that's what I think, you rich motherfuckin' motherfucker. You want some blow, motherfucker? You bring me my motherfuckin' cash, motherfucker! Fuck you!" ()

klerik

Avary je šialenec. Tentoraz svoj prístup k filmu slušne spojil s obsahom. Nie je to však taký kontroverzný film, aký by ste očakávali (autor predlohy Bret Easton Ellis). Na rozdiel od filmov Larryho Clarka (napr. ŠIKANA) je toto akési poctivejšie a prijateľnejšie, aj keď tu chýbajú silnejšie momenty i postavy (potenciál tu však rozhodne bol). Výpoveď mladej generácie ostala na pol ceste, ale pritom sa, hlavne vďaka režisérovi, nejedná o zlý film... ()

Arsenal83 odpad!

Strašný film, až sa mi nechce veriť, že to musíme nazvať filmom. Že vraj provokatívne a pritom ide len o znôšku presexualizovanej zvrátenosti na ntú. Každý vie, že vysokoškoláci po internátoch trtkajú kade tade. A veľa z nich aj fetuje. Ale takýto obraz na mládež, ktorá má byť vzdelaná, je neprijateľný. Podľa režiséra sú to všetko vlastne buzerantskí narkomani, čo nemajú o ničom ani páru. Film podporuje zhýralosť a je zároveň zabijakom romantických duší. Také osoby nech toto nepozerajú ani minútu. Zaangažovanosť niektorých hereckých osobností je ich obrovskou osobnou hanbou. ()

Sinister se vrací

Sinister se vrací