Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

Happens

To celkové nízké hodnocení mě zaráží, fil mě upoutal, trochu jsem si vzpomněl na Romea a Julii v podání Leonadrda DiCapria, každopádně Máj jakožto dílo má silný příběh, který jsem nalezl dobře zpracovaný zde. Možná bych vytkl Vilémovi jeho ztělesnění - tím chci říct, že by metrosexuální Stropnický mohl hrát jiné role než bandity (třeba by mohl hrát pokračování Bruna, aj.). Trochu jsem ve filmu nalezl místy panickou avšak působivou stylizovanost - cosi v podání Hrdina (Jet Li), ale nesrovnatelně slabší. ()

dopitak

Nemám vystudovanou filmovou režii, ani kameru. Tolik vysvětlení na úvod. Netřeba zdůrazňovat, že na Máj jsem se těšil už jenom kvůli všem těm kontroverzním reakcím (což jest voda na režisérův mlýn; horší je, když čtrnáct dní od premiéry po filmu ani pes neštěkne). Vezmeme-li si Brabcův způsob zpracování, existují asi dvě možná vysvětlení, která se přímo nevylučují: A) Máj je nezfilmovatelný. B) Brabec na to šel špatně.___Soud vyřčený dvěma slovy: spektakulární ptákovina. Kamera je úžasná, hravá, a hlavně zcela vybočuje ze stereotypu českého filmu. Nelíbí se mi sice ani málo barevná přeplácanost a nadpoužívání filtrů (tady sedí ta tolikrát od obecenstva proklamovaná kýčovitost), jinak je ovšem Brabec nejlepší současný český kameraman, protože se nebojí bořit dogmata a hrát si. Kacířská myšlenka nechat Brabce natočit film v režii Jana Svěráka podle scénáře Zdeňka Svěráka s hudbou Petra Hapky se pořád vkrádá a ne a ne ji vytěsnit. Tím se dostáváme k tolik diskutované hudbě Support Lesbiens (S.L. mám rád, tedy po jejich "zesoftění" a la Regeneration) - hudba je dobrá, silná, a spolu s výtečným přednesem někdejšího prince z Popelky film táhne kupředu. A co ho vlastně brzdí? Scénář, který dost možná ani nemohl být lepší (viz úvod) ale přesto není ani trochu dobrý. Z herců stojí za povšimnutí kromě Třísky především Vladimír Javorský, který prostě nikdy nezklame, ať se postaví kamkoliv. Tahákem pro mladé však je bezpochyby neokoukaný mladý (zelený) politik Stropnický (pro dívky) a víceméně stále polosvlečená Sandra Lehnertová (že, pánové?) - takhle se totiž buduje popularita.. ()

korbitch22

básně píšu,ale nečtu.proto je máj,pro mě takovým basnickým opusem,vtlačeném do opravdu zajímavého filmu,skvělé herecké výkony a perfektní hudba,si u mě vysloužily plný počet.40% naprosto nechápu a je mi z některých opět hamba,napište mi někdo 5důvodů,včem je to horší než brabcova kytice a jestli aspoň jeden důvod vemu,tak vymažu tenhle nápis................HLUPÁCI!!! :-) ()

marhoul

Můj názor nebude atraktivní, ale co už. Mám pocit, že zdejší nízké hodnocení pramení ve většině komentářů z prosté neznalosti Máchova Máje. Absurdní? Nikoli. To, že jsme se povinně museli naučit první sloku a známe závěrečné Hynku, Viléme, Jarmilo! většinou neznamená, že Máj známe. Mně osobně trvalo řadu let, než jsem pochopila, co vše brutálně nádherná, tragická báseň obsahuje. Co vše se v příběhu stalo. K pochopení mi pomohl i častý audioposlech LP v podání Václava Vosky a ani dnes nemůžu říci, že v Máji rozumím všemu. A to se o něj aktivně zajímám, čili co pak takový divák, který ho zná jen matně z učebnice. Báseň Máj je dílem famózním a filmovému pojetí režiséra Brabce rozumím. Líbí se mi pochopitelně jednak Kyticí ověřený vizuál, dále zakomponování částí básně do zpěvů procesí či modliteb, hudba Supportů může působit výstředně, ale mně tam sedí (zpěv duchů a přírody byl peckovní), Jarmila je vyloženě snová bohyně a i stylizaci kata do role vypravěče v podání úžasného Jana Třísky vnímám jako pěkný nápad. Škoda, že se to tolika divákům nelíbilo, ale třeba se časem najdou další poetické dušičky, které se na literární Máj podívají pozorněji a následně si pustí tento film, který možná (já v to doufám) patřičně docení. 😉 ()

Yardak

Brabec je výborný kameraman, ale tohle režisérsky nezvládl. I scénář se dal zlepšit. Pozitivní byl herecky Jan Tříska a krásné tělo Sandry Lehnertové, která potěšila skoro každého muže v sále, řekl bych:). No a musím říct, že v některých scénách se tam hudba od Supportů vůbec nehodila. Ale úplně nejvíc mi vadily snové scény. Těsně pod 40 %. ()

triatlet

Na rozdíl od Kytice, v níž byla patrná erbenovská atmosféra, je Máj víc brabcovský. I když se autor snaží navodit atmosféru pohledem na krajinu, výsledek není tak působivý jako u Kytice. Herecky nevyvážené - velmi dobré výkony starších (průvodce/kat, farář, otec) kontrastují s (ne)herectvím mladých, kteří působí spíš jako floutci než jako lesů páni. Zajímavá kamera i hudba (Support Lesbiens). Celkově převedení veršů na plátno působí kostrbatě, místy i modernizovaně. ()

sharky odpad!

Filmové znásilnění Karla Hynka Máchy nejlepším českým kameramanem. Takhle nějak si představuju pornofilm pro intelektuály: krásná modelka se nechává orálně uspokojit od oplzlého děduly, do toho hrají Support Lesbiens a Jan Tříska recituje Máchovy verše...musím psát víc abych obhájil ten odpad!? ()

rikitiki

Nemůžu hodnotit. Poté, co jsem si v první čtvrt hodině důkladně ze všech úhlů prohlédla prsa, zadek i klín hlavní hrdiny, jsem vypnula tv. Detaily jejího děložního čípku jsem už fakt vidět nechtěla. Matěj Stropnický mi nepřišel tak strašný herecky, ale typově byl obsazený prachmizerně. ()

honajz odpad!

Fušeřina, odfláknutý výrobek tohleto je. Má to jistý potenciál, nějaké náznaky skutečného filmu, dokonce se sem tam objeví i cosi jako charakterizace postav. Ale celé je to zmršené povrchním pohledem naprosto ve všem - jako kdyby někdo četl Máchův Máj z rychlíku a z toho rychlopocitu udělal rychlokvašku. Jarmila mu tam asi přišla jako obyčejná děvka, loupežníci jako omladina 21. století a ostatní postavy nejsou přece tak důležité. Abychom tomu dodali mystičnosti, bude se krajinou belhat podivná postava - joo, aha, kat. Chudák malá. Nemá na chleba, a tak v podstatě pošle Viléma zabít otce... Kdyby na tomhle dělal nějaký dramaturg, jakýkoliv, kdyby tohle prošlo nějakou oponenturou a propracovalo se vše potřebné do detailů, mohl Brabec natočit skutečně poetický snímek. Tohle je aušus a v krámě bych za takový zmetek chtěl vrátit peníze.---------- Celá recenze zde: http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/maj.html ()

HellFire

Nastrojené dialogy, škrobení herci, marná snaha o erotičnost a všude samá neopodstatněná nahota. Film na mě chvílemi působil spíše jako levné porno. Za naše peníze vznikl takový film? Ně děkuji, raději si nechám peníze vrátit. Alespoň hudba je krásná. ()

Kailo odpad!

Takže kde začít? Celkem těžké v téhle míchanici (ne)herců, prapodivné hudby a velmi pěkných záběrů! Beru to od úvody.Ten se celkem povedl.Kat nám odvyprávěl (zazpíval) co se bude dít což se mi líbilo. Co jsem vyčetl během pár minut byla ta příšerná hudba od Supportů.Jako poprvý to celkem nebylo špatný, ale když během filmu uslyšíte tu stejnou část eště asi tak stokrát....tak vám to vycucne mozek plus k tomu přidejte ty scény (u kterých jsem si jistý že se reřisér musel nadopovat "Tripem") kde jsou samí haluz. .A třešnička na dortu byla tvrdá rocková hudba vražená do scény kdy se hl. hrdina motal a motal... to jako už bylo opravdu moc.Chvílema jsem si doopravdy myslel že to je jen novej klip na něakou desku. Body strhávám (kupodivu) za samej erotickej hard soft co se objevil. Další body dolu si vysloužil hl. hrdina, který mi byl značně odporný. Jestli se někdy naučí hrát, tak vím že už si u mě reputaci nikdy nezpraví.Co mi velmi vyhovovalo byla délka filmu...a to je snad jediný. Takže u mě to má 5% ()

claudel

Hodnotit Máj po stránce dějové považuji za naprosto zbytečné, takže se o to ani nesnažím. Pro mě tahle filmová adaptace představuje sled poeticky laděných obrazů, které vytvářejí půvabný celek. Hlas Jana Třísky jako vypravěče shledávám dostatečně přiléhavým, přilehavější by snad byly jen hlasy pánů Švehlíka nebo Lukavského. F.A.Brabec si zaslouží respekt přinejmenším za odvahu. Proč si ostatní slovutní režiséři na něco podobného netroufli? Protože by to nenatočili lépe. A hlavně, ať žije Matěj Stropnický a jednou sesadí rádoby slušného pokrytce Bursíka! ()

Ilicka

Takovou depresi jsem z filmu neměla už dlouho, což však neznamená, že by Máj byl film depresivní. Ono je vlastně těžké říct, jakou náladu ve mně měl vyprovokovat, a tak jsem byla pouze krajně znechucená. Klasik české kinematografie ke zfilmování není mnoho a Máj měl možná zůstat nezfilmován, protože pustit tyto kýčovité, erotické, panoramatické záběry mezi povlávajícími prostěradly/vlasy/sukněmi před lid vyžaduje mnoho odvahy. A tu Brabec, zjevně okouzlen svým kameramanským postem, nepostrádá. Bohužel. Tragicky odehrané (Tříska asi netušil, že nehraje pro ND), nudné (po třiceti minutách jsem si s hrůzou uvědomila, že mě čeká ještě jednou tolik) a s hodně divným výběrem hudby. PS: Jak si mám sakra ještě kdy vážit Juraje Kukury, když jsem viděla tohle? ()

Ištván87

Zfilmování literární klasiky se dá pojímat mnoha způsoby. Může to dopadnout jako staré Majovky, kdy se události zpřeházejí, vymyslí se naprosto jiný příběh a postavy se různě vyměňují, ovšem film se tím značným způsobem zpřístupní, tak aby se na něj podíval každý. Pak tu máme případy jako třeba P. S. Miluji tě. Vezmu knihu, z ní odeberu základní dějovou linii a některé postavy, přenesu děj do Spojených států, aby to Američanům nepřišlo moc exotické a udělám z toho bezduchou ždímačku peněz a kapesníků, kde i ti nejlepší herci šíleně přehrávají a tím dosáhnu toho, že se ženská část publika jen pohrne. Pak se můžete setkat s Potterovkami, kam se nacpe všechno, ovšem všechno se brutálně zkrátí na úkor pochopitelnosti a propracovanosti. Směsicí všech výše jmenovaných způsobů je Pán Prstenů. No a nakonec přichází domácí půda a režisérův počin Kytice. Vezmu pět nejznámnějších balad, obsadím špičkové herce (nebo alespoň takové, kteří své party přesvědčivě odehrají), kteří dokáží krásné a notoricky známé básně odříkat tak přirozeně jak to jen jde, přidám skvělou hudbu a vizuálně zajímavou a v naprosto nepejorativním slova smyslu kýčovitou kameru a vyjde mi z toho ušlechtilý klenot, na který se krásně dívá a je tu jen velmi málo much, které bych mohl hledat. Inu, Máj nepatří ani k jedné z výše jmenovaných skupin. Oproti kategorii Harry Potter a spol se tu nezkracuje, ale naopak protahuje, oproti Kytici se obsadí alespoň do hlavních rolí herci u kterých je šumafuk jestli jsou schopni pronést jednu jedinou větu, oproti Majovkám se příběh nesnažím zpřístupnit a oproti P.S. Miluji tě se nedokážu zaměřit na žádnou část publika. Pokud se na nějakou část publika režisér zaměřil, nejvíce by se dala podezřívat ta pánská. Na Sandru Lehnertovou se vážně moc pěkně dívá, ovšem i tomu největšímu čumilovi musí v průběhu snímku dojít že její častá nahota zřejmě nahrazuje naprostou absenci hereckého umění. Teorii o mužích ovšem odporuje obsazení Matěje Stropnického, na kterého se alespoň trochu svéprávný muž nemůže ani podívat a zákonitě ho musí vnímat jako naprostou urážku svého druhu... Co říci o Máji víc? Režisér zde některé postupy z Kytice dodržel, například použil dobrou (neříkám že výbornou, protože místy opravdu působí jako pěst na oko) a příjemně poslochatelnou muziku a opět velice kýčovitou (tentokrát zde náznak pejorativnosti je) kameru a hlavní tíhu překrásných a notoricky známých veršů hodil na bedra zkušeným hercům (jednomu). Jan Tříska se snaží seč mu síly stačí, leč i on se občas trochu pozapomene a hned si zřejmě neuvědomí že nestojí na jevišti. Zdatně mu sekundují spolehliví matadoři Juraj Kukura a Vladimír Javorský a bohužel trochu přehrávající veteráni Bronislav Poloczek, Nina Divíšková a Jan Přeučil. Jinak stojí za zmínku pouze Kryštof Hádek, který se jako jeden z mála opravdu snaží a některé scény svou přítomností vyloženě zachraňuje. Toť vše. Vezmu-li to trochu matematicky, tak mi vyjde: Výčet kladů: Hudba (většinou), kamera (občas), Jan Tříska (sem tam se zapomínající), Juraj Kukura, Kryštof Hádek, většinou pan Javorský a alespoň v první půlce tělo Sandry Lehnertové... Nevýhody: Hudba (občas), kamera (Většinou), Matěj Stropnický, Matěj Stropnický, Matěj Stropnický, Matěj Stropnický, Sandra Lehnertová, Sandra Lehnertová, nepřesnost při scéně popravy, trapnost některých dialogů a bohužel místy i samotné verše.... Sečteno a podtrženo: Dávám 2* a to jsem moc a moc hodný.... () (méně) (více)

duklak2

Máj, toď měsíc, kdy vzkvétá láska a zvířata se probouzejí ze zimního spánku. A nebo také báseň, kterou režíroval pan F. A. Brabec. Konečně je zfilmována nejslavnější báseň české literatury. „Byl pozdní večer, první máj...“ Je velice smutné, že mladí lidé už skoro nic nečtou (když tedy vynechám bulvární plátky, z vlastní zkušenosti mohu říci, že hlavně mezi učni je BLESK velmi populární:-). Snímek je zajímavý tím, že vlastně nemá příběh, bylo to jen něco jakéhosi tušených nálad a pocitů. Zklamán nejsem, protože "film" mě dal přesně to, co jsem očekával. Velice dobrý je začátek této zfilmované básně, kdy vidíme obraz zimní krajiny a k tomu nám recituje Jan Tříska, který hraje jakéhosi kata. Líbivá hudba od skupiny Support Lesbiens, obraz, kamera i atmosféra si drží úroveň. Exteriéry přírody jsou vybrány vkusně. Tragický milostný trojúhelník mezi Vilémem, Jarmilou a statným mlynářem je dobře zahrán, ale Jarmila mě zde připadala jako "lehčí" děva:-). Nemůže si vybrat mezi dvěma chlapy. Výstřih Jarmily byl kouzelný a já se nemohl dočkat chvíle než se celá odhalí. Děkuji autorům, že nám ji ukázali v celé své kráse:-). Akorát mohla taky něco říci a ne jen mlčet a provozovat sex. Herečka Divíšková se mi zde překvapivě líbila (je mi velmi protivná v seriálu ULICE, kde hraje jednu babku, která touží jen po penězích:-). Farář "kyslík" Javorský je kouzelný a dokonale se na tuto roli hodil. Je velice dobré, že snímek trvá jen 66 min., protože kdyby měl o asi 30 min. více, tak si myslím, že by ztroskotal a hodnotící uživatelé by umřeli nudou. Ta hodinka je akorát. I když dávám jen dvě hvězdičky, tak to neznamená, že bych tento "film" považoval za nepovedený, ba naopak. Já Máj považuji za dokonalý hodinový videoklip:-). ()

becki_tu

Jako hudební videoklip Supportů to není špatné, ale moc dlouhé. Jako samostatný film je to však jedna velká, erotikou říznutá nuda, při které si stihnete prohlédnout špatné digitání triky, umělě a kýčovitě dobarvované scény, tragické herectví mladého Stropnického (a vůbec celé té jeho pubertální party včetně Hádka), dále zblízka prozkoumáte poprsí nejedné začínající herečky (pravda, nějak se s herectvím začít musí) a v neposlední řadě budeme kroutit hlavou nad smyslem a výpovědní hodnotou minimálně poloviny všech scén. Tentokrát to Brabec opravdu přepískl a chudák Mácha se ještě teď obrací v hrobě. ()

JASON_X

Hrozný lesů pán vystajlovaný, vysolárkovaný, afektovaný übergej s partou pištících týnejdžrů-loupežníků, opravdu hrůza pohledět. A v roli Jarmily jakási béčková pornohvězda, achich ouvej. Ale lepší podobné kusy než třeba Troška apod. Rád jsem viděl Kukuru a moc se mi líbily exteriéry z kopců a kopečků severně od Loun, nebo z Českého ráje, už aby bylo jaro... P.S.: Ale ne, třetí dát nemůžu, ta nevkusná hudba mi fakt rvala uši. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)