A skutečně, jako v každém případě u očekávání filmů z tohoto ranku, i tady bylo naplněno. Takový film by měli minimálně na Slovensku dávat několikrát ročně. Jaká je to ostuda, že vyšel na světlo až letos díky České televizi! A kromě obecných kladů je tady samozřejmě také další puzzle do filmografie velice zajímavé herečky Karly Oličové, která v tomto roce ve filmu začínala, bohužel se ale dočkala jen kariéry trvající 4 léta.(22.2.2009)

Vážně laděný snímek, ale filmařsky zajímavý. Dlouho mi unikal.(29.12.2016)

Rarita. Legenda o Štefánikovi, natočená překvapivě bez přepjatého patriotismu a s jistým uměleckým přesahem, přestože Zvonimir Rogoz byl pro titulní roli opravdu starý. Obsazení slovenských herců mělo nepochybně svůj skrytý účel i poslání, což je vzhledem k událostem, které následovaly za necelé čtyři roky (14. 3. 1939), vskutku paradoxní.(2.3.2009)

No, buďme predovšetkým radi, že vôbec máme v našej národnej filmovej pokladnici film s názvom Milan Rastislav Štefánik. Čo je koniec koncov to najpozitívnejšie, čo mi sledovanie Svitákovho stereotypného filmu prinieslo. Vznetlivé a neprirodzené šróbovité dialógy, prenášané jednorozmernými postavami, ktoré pociťujú iba národnú hrdosť a zanietenie pre vec a občas bojujú proti zbabelcom vo vlastných radách, tí sa však tiež samozrejme spamätajú. A kritiku neospravedlní ani rok vzniku, máme tu napríklad taký Na západnej fronte kľud, kde všetko fungovalo dokonale. Ospravedlňuje ju ale práve spomínaná existencia filmu s týmto názvom.(1.11.2018)

Tak jsem se rozhodl být dnes (aspoň filmově) "státotvorný" a pobavilo mě, jak lze natočit životopisný snímek o Štefánikovi, aniž by tvůrci sáhli k zobrazení (v roce 1935 již nemocného a abdikujícího) Masaryka a Beneše (který jej v prezidentském úřadu střídal). Z.Rogoz coby titulní postava je většinu času pateticky unaven, což vyjadřuje stereotypně hlavou v dlaních, na štěk roku aspiruje J.Marvan v roli srbského majora (na plátně stráví cca 20 vteřin, přičemž zády ke kameře pronese jednu větu). Předpokládám, že dnešní divák neznalý základních historických souvislostí bude z filmu zmaten.(28.10.2011)

• Cheeter

Jde poznat, že se jedná o československou propagandu. Snímek má silný nacionalistický podtext a je poznat, že mělo jít o film, který měl národ povzbudit. I kvůli tomu se podle mě objevují chyby v tom stylu, že Štefánik měl na stole fotku Beneše.(29.9.2016)

Zivotopisny snimek o jedne z nejvyraznejsich slovenskych osobnosti dvacateho stoleti je dnes jen malo znamym filmem a to jak u nas, tak hlavne na Slovensku. Skoda, ze se rezie jako u Janosika neujal Fric. Krome nametu neni film pro dnesniho divaka nijak zajimavy, bohuzel.(27.12.2016)

V dnešní době je obtížné sledovat film jako je tenhle. Za první republiky Češi znali své hrdiny, nemuseli mít asi titulky lokací jednotlivých scén, orientovali se v uniformách a vůbec asi věděli o čem tento film je. Já znám jen základní kostru životopisu našeho "světce" a přese všechnu snahu jsem se v ději občas ztrácel. Štefánik se přesouvá po bojištích první světové války, dnešní divák však tehdejší válečné operace v podstatě nezná (jeho smůla), řada scén proto zůstává nepochopena. Není zde ani vysvětleno, proč je vlastně Štefánik tak vysokou figurou na šachovnici československé zahraniční politiky, takže i efekt výchovně naučný pro dnešního diváka padá. Nadčasový tedy snímek rozhodně není, ale pro mne to i tak svůj význam bezesporu má...60%(5.6.2012)

100 let republiky jsem si dnes, tj. s mírným zpožděním, připomenul filmem o jedné z velkým postav, které se zasloužili o její vznik. Nevím, zda tento dobou svého vzniku určitě silně poznamenaný snímek, dokáže ještě dnes oslovit někoho jiného než filmové fajnšmekry. Skoro bych řekl, že by si životní osudy tohoto politika, tak jako se to stalo v případě Masaryka a svým způsobem i Beneše, zasloužily nové filmové či alespoň televizní zpracování. Tomuto snímku sice nelze vytknout to, že v zásadě zmapovává nejdůležitější okamžiky Štefanikova působení za 1.světové válce (až na jeho pobyt v USA), chyběl mi ale jakýkoliv psychologický vhled do této osobnosti a chybělo mi třeba i ztvárnění jeho mnohdy napjatých vztahů s Edvardem Benešem. To samozřejmě v době vzniku tohoto snímku (v době kdy se Beneš právě stal novým československým prezidentem) patrně ani moc nešlo. Přesto si nejsem jistý, že bylo nutné, aby se Beneš tak i Masaryk se ve filmu neobjevili vůbec (resp. jen v podobě Masarykovy telegrafové zprávy či Benešova podpisu na dopise Štefanikovi). Naopak bych si odpustil silně "rozjuchanou" filmovou hudbu a možná i délku ilustrativních (nejen) bojových scén, které mají v zásadě charakter němého filmu.(31.10.2018)

• majo25

Neznámy, ťažkopádne pôsobiaci životopisný snímok, ktorý patetizuje a prehnane hrdinuizuje slovenského dejateľa. Dialógy sú hlavne vďaka veľkému patetizmu ťažko počúvateľné a herecké výkony vrátane hlavnej postavy teatrálne podané. Mne neznámy Rogoz sa však na rolu Štefánika vcelku hodí a na to, že nie je Slovák, ale česky hovoriaci Chorvát, mu slovenčina išla. Čo sa však o ostatných slovensky hovoriacich českých hercoch už povedať nedá. Bagar v typicky zápornej roli ma tiež nejako nepresvedčil.(2.9.2017)

Ako to už pri vlasteneckých filmoch z toho obdobia býva, obrovskej dávke pátosu sa nevyhol. To by sa aj dalo pochopiť, keď na príklade prvej svetovej, aj s použitím dokumentárnych záberov, chce varovať pred ďalšou vojnou. Horšie je, že hlavná postava je absolútne nevhodne obsadená, už napohľad o desaťročia starším hercom, naviac hovoriaci českou slovenčinou. Napriek všetkému tento raritný film má svoj význam, a nie je žiadne utrpenie ho sledovať. Aspoň som si doplnil vedomosti, kto je krásna Giuliana, vo filme oblečená ako antická bohyňa. –––– Je francouzským občanem, ale většího vlastence jsem neviděl. –––– Kedysi som ti pravicu nepodal. Dnes ti ju už podať nemôžem. –––– Pozrite, môj vlak odchádza, váš práve prišiel.(25.10.2018)

• Dzonysek

V době, do níž je tento snímek zasazen, bylo M. R. Štefánikovi něco málo přes 35 let. Když skutečný Štefánik tragicky zahynul, bylo mu nedožitých 39 let. Představiteli hlavní role (Zvonimir Rogoz) bylo v době natáčení filmu téměř padesát. A nutno podotknout, že na to skutečně vypadá. O Štefánikovi se dále traduje, že měl obrovské charizma, u Rogoze však postrádám aspoň náznak něčeho podobného, role mu naprosto nesedí. A navíc mi ani nepřipadá, že by byl Štefánikovi nějak zvlášť podobný, ale to už by snad ani nevadilo. Celkově mi ale obsazení hlavní role hodně vadilo, Rogoz mě chvílemi spíš děsil. Plno patetických proslovů dělá z filmu agitku. Samozřejmě si plně uvědomuji kontext doby, ve které film vznikl. Chápu, že v roce 1935 měl film zapůsobit jako povzbuzení nálady ve velmi nejisté době. Taktéž chápu, že Štefánik je vyobrazen jako hrdina a nijak tenhle pohled nezavrhuju. Ale co je moc, to je prostě příliš, některé momenty filmu působí jako parodie. Dál...pokud jsem to dobře rozlišil, tak Štefánik má v jednom záběru na svém pracovním stole v rámečku fotografii Edvarda Beneše. Vzhledem k celkem známému vzájemnému vztahu těchto dvou státníků se v závěru ptám....To jako vážně??? To je spíš další z mnoha scén, které působí tak nepravděpodobně, jako podstatná část "životopisného" snímku. A ten jazyk....to je co? Čeština to není, slovenština taky ne.... Doplnění po druhém shlédnutí: Byl to snad ještě horší zážitek, než v prvním případě. Na tohle je i hodnocení odpad! málo...(21.11.2011)

Veľmi som sa na tento film tešil lebo som nevedel, ako i veľa Slovákov, že tento film vôbec existuje. Je to asi preto , že vlastníkmi filmu neboli Slováci ale Češi. Vo filme sú nádherné obrazy Slovenska a originálne zábery z obdobia I.sv.vojny. Hlavný predstaviteľ podaním nevystihol energického Štefánika a film bol dosť komplikovane zostrihaný. Určite to je spôsobené minutážou filmu. Film o takejto osobnosti by si zaslúžil určite lepšie spracovanie, ale ako Slovák môžem byť vďačný tvorcom, že tento film uzrel svetlo sveta.(11.3.2012)

• ujec

Žiaľ, film nevystihuje postavu a charakter M. R. Štefánika a ani vznik ČSR. Zaujímavé sú originálne zábery z 1. svetovej vojny. To, že dodnes nemáme hraný životopisný film o tak významnom národovcovi a politikovi je hanbou, Hlavné, že máme 100 reality show, ktoré nestoja absolútne za nič.(17.9.2012)

Som sokovany z toho, ze v roku 2009 (!) bola televizna premiera filmu z roku 1935 (!!) a to este filmu v slovencine na Ceskej televizii!!! Nebyt Cechov, tak Stefanika Slovaci nevidia mozno dalsie pol storocie. Inak film bol na svoju dobu ozaj dobry. Pacila sa mi hlavne autentickost a tiez herecky vykon hlavnej postavy. Aj ked Rogoz vyzeral starsie ako mal, ale vykon excelentny.(5.4.2009)

Je všeobecně známé, že Štefanik zastával zásadně odlišný názor na státoprávní uspořádání Československa a při návratu ze Sibiře vůbec nepokládal za rozhodnuté, jakým státem bude Česko-Slovensko, ale ani, zda bude republikou.Proto jehoi tragická smrt nejvíce ulevila Masarykovi a Benešovi, a to tak důkladně, že nebyli schopni přijet do Bratislavy, aby se s ním rozloučili...(4.7.2010)

Myslím si, že s ohledem na skutečnost, že se jednalo o vůbec první filmové zpracování, které bylo věnováno osobě M. R. Štefánika, nejvýznamnějšího Slováka vůbec, to v žádném případě nebyl vůbec špatný film. Důležité události jeho života zde byly zobrazeny velmi dobře, a jeho touha a odhodlání udělat vše pro vznik samostatného státu byla naprosto evidentní. Je úžasné, co všechno M. R. Štefánik ve svém bohužel krátkém životě stihl, co všechno dokázal v osobním i profesním životě a jakou obrovskou měrou se postaral a vznik samostatného Československa. Vždyť to byl právě on, který otevřel dveře Tomáši Masarykovi k těm nejvyšším francouzským činitelům. Film samozřejmě v určitých místech může působit chaoticky, zejména pro laického diváka, který není dostatečně obeznámen danou problematikou, ale pro člověka, který má alespoň elementární znalosti historických reálií, by to v žádném případě nemělo být úplně nesrozumitelné.(3.11.2018)

Životopisný film o spoluzakladateli Československa dnes působí jako perlička s nosným námětem, ale provedení působí regulerně pravěce a pro dnešního diváka byť znalého základních faktů je to dost náročné na orientaci. Nejdůležitějším faktem tohoto filmu, že je to jediný životopisný film této osobnosti, který kdy vznikl. Asi by se měli na Slovensku odpovědní podporovatelé tamní kinematografie zamyslet, zda nenatočit aspoň ve veřejnoprávní tv film, který by poutavou formou připomněl , přiblížil osobnost jednoho z největších Slováků. Nebýt jeho a vzniku Československa tak dneska máme na východní hranici jenom maďarsky mluvící sousedy.(25.10.2018)

Životopisný film vypráví tragický příběh o významném slovenském politikovi a generálovi francouzské armády. Štefánik patřil k lidem, kteří se významně podíleli na vzniku samostatného Československého státu. Jeho život byl pestrý, hodně studoval a cestoval. V roce 1914 působil v Paříži, kde se přihlásil do armády a jako důstojník zde s francouzskými generály jednal o vzniku čs. jednotek. Účastnil se leteckých soubojů v Srbsku. Na italské frontě počítal mrtvé a ze všech svých sil se snažil o uzavření příměří. Na dálném východě ho šokovaly podmínky, ve kterém naši vojáci museli žít a bojovat. A když se konečně dočkal vítězství, vstoupilo do jeho života tragické neštěstí. Za hlavní roli v tomto životopisném dramatu si Zvonimir Rogoz vysloužil v roce 1935 cenu Filmového poradního sboru.(5.5.2013)