Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

PROROK14

Veľa rečí a málo akcie. Triler to možno je ale vojnový? Ja osobne by som tomu prívlastok vojnový nedal lebo z vojny tam sú len uniformy ktoré nosia vojaci a obdobie kedy sa to odohráva. 145 je proste veľa času nudenia. Ja som ochotný nudiť sa len 90. Film je o židovke ktorá sa vydáva za nemku a to je asi tak všetko. O zážitku z filmu tu nemôžem ani len pol slova povedať. Keď som videl to hodnotenie tak som sa celkom potešil ale tak isto ako po zhliadnutí V ríši slnka som ostal zdesený alebo skôr sklamaný? No neviem ale už to nechcem nikdy vidieť. ()

Avalon820

Musím uznat, že tato holandská multižánrovka mě skutečně překvapila. Na jednu stranu je fakt, že udělat z 2. světové takovouto bondovku skutečně není pro každého a chce to před lecčím přivřít oči. Na stranu druhou je právě toto důvod, proč Černá kniha i přes svou delší stopáž velmi rychle odsýpá a kdo se jí oddá, toho nestihne nudit. A to je v podstatě největší plus, protože udržet takto hustou atmosféru po tak dlouho dobu vyžaduje skutečný um, který Paulu Verhoevenovi rozhodně nechybí. Rád potom prominu šílenou vykonstruovanost či absenci soudnosti - byla to zábava a o to přece jde. ()

Johny_fork

Trošku jiný pohled na válku, intriky a mnohobarevnost, není nácek jako nácek a sou tací, kteří pošlou vlastní lidi na smrt, postupem času atmosféra houstne a svírá vás, hodně povedené. ()

MrCreosote

Tak já nevím, celé to sice pěkně odsýpá, ale přidaná hodnota veskrze žádná. Příběh prostě plyne, plyne a plyne, občas někdo zemře a zase to plyne dál. Víc opravdového napětí vycházejícího ze strachu o postavy by neškodilo, tady mi bylo prakticky jedno, kdo a jak natáhne brka. Palec nahoru pro Verhoevena a jeho typické čunačiny, i herci si zaslouží obdiv, palec dolů naopak pro scénáristy (jedním z nich je i Verhoeven samotný), kteří to s tou překombinovaností poněkud přehnali. Lepší 3* ()

m.krudenc

Syrové děsivé válečné drama, velice zajímavé z hlediska morálky, které obsahuje jen "maso a krev". Intenzivní zážitek. ()

Blofeld

Naprosto nadhodnocený snímek - holandský odboj v popkornovém balení. Velkým omylem je především scénář, plný zběsilých náhod a neuvěřitelných zvratů. Mnohem lepší "netradiční" obraz odboje podává Melvillova Armáda stínů, kterou tímto vřele doporučuji. ()

jahol

Úchvatně natočené béčko se skvěle vybranými exteriéry, navzájem sladěnými do dokonalého celku s parádně dotaženými velkými scénami. A také s přeplácaným dějem, který by vystačil na tři filmy, stupidními dialogy a ještě stupidnějšími emocemi hrdinů, jejichž finální vyznění směrem k dobru nebo ke zlu je generováno v ryze náhodných pointách. V poslední, svobodné části filmu pak už jde opravdu do tuhého a tak už se nechovají stupidně jenom lidé, ale i věci - vše je přesně tam, kde má být, aby to postrčilo děj ve zběsilém tempu ještě o kousek dál, k další naprosté nelogičnosti. Nesnáším šťoury, kteří svůj prožitek z filmu redukují na množství objevených podezřelostí, ale tady mě Verhoeven přímo s pistolí v ruce nutí, abych byl jako oni. Pokud chcete vidět hezky zpracovaný hektický konec druhé světové, pusťte si "Musíme si pomáhat" anebo "Sedím na konári a je mi dobre". A pokud chcete mít z Černé knihy možná i víc než poloviční zážitek v porovnání se zmíněnými filmy, vypněte zvuk a zkuste se dívat spíše na bohaté barevné pozadí rámující blbosti, které vyvádějí hlavní nehrdinové. ()

Marek1991

Dlhý film, no jeho atmosféra, zložitosť, zaujímavosť je niečím, čo film posúva dopredu. Síce je to ďalší film o židoch a druhej svetovej vojne, kde záver ma zamrzel, pretože pomstu neuznávam, no film je premyslený, možno až na tie záverečné mŕtvoly pochované v masovom hrobe, ktoré tam boli presne poukladané, no film opäť ukázal obeť pre spravodlivosť, silu vôle a je nielen konverzačkou, ale aj akoby špionážnou drámou. I keď to má svoje až príliš nepravdepodobné momenty, napríklad náhoda s tou čokoládou, tak tento európsky film má divákovi, čo ponúknuť po dobu celej dĺžky filmu. Pre mňa aj vzhľadom na toho, kto to natočil, teda Verhoeven, ktorého filmy nemusím, je to prekvapenie. ()

Padme_Anakin

Datuje se rok 1956, tedy o hlavní postavu se nemusím ani na minutu bát, vím, že přežije. Úkryt jí zničí letadlo, které odhazuje bomby, aby mohlo vzlétnout (?). Úplně obyčejné vesnické stavení je rázem v plamenech a během 10 vteřin jsou u něj Němci (?). Je čas na pouštění gramofonových desek, přirozený úsměv a zpěv (?!). A to už klepe na dveře hnutí odporu s mateřskou radou "schovejte se" (nevydržela jsem a začala se smát). Tedy se hrdinka zcela logicky vypraví na kole do města a bezstarostně ukáže stehna všem pochodujícím vojákům... A cca v těchto místech jsem se začala ztrácet. Pokud by se jednalo o dobrodružnou komedii Jackieho Chana či komiksárnu DC, byla bych ochotna na takovou hru přistoupit. Tohle jsem si protrpěla až do samého konce. A že těch 135 minut bylo hodně dlouhých... ()

corpsy

Verhoeven vo svojom živle. Film, ktorý je po formálnej stránke opäť výborne natočený, opäť obsahujúce šteklivé provokujúce scény a nevyhýba sa ani drsnej akcii. Tak ako to Paul vie. ()

F.man

Verhoevenova záliba v ženských hrdinkách, využívajících mimojinné svou krásu, funguje i tentokrát. Ano, možná to je místy lehce přepálené - což by dobové drama asi nemuselo být, ale to je pouze malá technická muška, kterou řeší pouze vztah ralita - film. A jelikož primárně funguje druhé zmiňované, nevidím v tom nejmonší problém. Verhoeven se taky nebojí ani tentokrát ukazovat jakýkoliv záběr - od ničeho neutíká - což silný příběh ještě násobí čímž vzniká hodně emocionální dílo. No a Carice je jednoduše kouzelná... I never knew this would happen. To fear the liberation... ()

Astaroth12

Tento film skladá poctu ľudom, ktorý riskovali životy a životy svojich blízkych na záchranu ľudí a neboli to lekári a ani hasiči, ale obyčajní ľudia, ktorým záležalo aby druhí netrpeli, boli tu aj kurvy, ktorí mysleli len na svoj prospech, ale aj to patrí k takým situáciám. Je to aj o špionáži, ktorá vo vojne nemôže chýbať a k tomu patria aj krásne ženy. Film je posiaty ťažkými a krutými scénami a film ich vedel veľmi pôsobivo vyzdvihnúť. Od začiatku až do konca si film udržuje silnú úroveň, nenudí a nemá ani žiadnu hluchú scénu. Aj keď film je o nacistoch, niesu tu žiadne ideológie, od toho som bol ušetrený, chvála Bohu. Film nieje silný len príbehom, ale aj castingom a to hlavne Carice van Houten bola vynikajúco vybraná, hodila sa do tejto role aj ju zahrala s veľkým rešpektom. Fantastické, fenomenálne, už som dlho nežral takto ladený príbeh. Do dvoch hodín režisér vsunul krutosť, sentiment, akčnosť, lásku, oddanosť, ale aj ľudskú prefíkanosť a ľahostajnosť. K životu patri aj nespravodlivosť a tá tu má silné zastúpenie, ale na každého raz dôjde. ()

ConanVJ

Povedený historický film, s pěknou atmosférou a nečekaným vyvrcholením. Hlavní představitelce to moc slušelo a svou roli zahrála bezchybně. 80% :) ()

ledzepfan

Carice je sice sexy, ale film to nezachrání.. Bývalý sci-fi kouzelník přesedlal na tvorbu pitomostí vycucaných z prstu. ()

EastWicka

Vizuálně dokonalá iluze plakátových 40. let: obleky a černé uniformy, cigára a dobře padnoucí šaty, rudé rtěnky, Racheliny vlasy zvlněné jako na obrazech Tamary de Lempicky... Jen mi to na válečné špiónsko-odbojářské drama přišlo příliš učesané a vlažné. POMO to vystihl. ()

baribal

Prvni hodina byla dost napínavá a strhující, především díky špionským akcím hlavní hrdinky, ve druhé půlce filmu se už přechází k rozšifrování, kdo je vlastně ten zrádce vlastních řad, a opravdu je to někdo, do koho byste to vůbec neřekli. Po všech stranách vynikající válečné drama. ()

NinonL

Chvílemi trochu přitažené za vlasy, ale dá se říci, že po celou dobu drama a napětí. I malá špetka humoru. Rachel chvílemi působí jako kapitán Kloss, takže se tomu nedalo vždycky věřit. Nicméně film je to dobrý a herci hrají skvěle. Sebastian Koch jako charismatický, a ne až tak zlý esesák, můj oblíbenec Christian Berkel jako nacistická obr svině, Derek de Lint jako šéf odbojářů a hlavně Carice van Houten jako novodobá Mata Hari a žena, která musela prožít hned několik pekel. Jeden z dobrých a méně obvyklých filmů o druhé světové válce. ()

pan.Kaplan

Skvělý pohled na 2. světovou válku pohledem holandského protinacistického odboje. Líbila se mi otevřenost režiséra, komplikovaný příběh s (pro mě) překvapivou pointou i celé vyznění myšlenky filmu. Skvělá Carica van Houten - silná ve svém odhodlání a zároveň tak křehká. Několik nejasností mému hnidopišskému já nedovolili dát plné hodnocení, ale na 90% to je. Mimořádně povedené. ()

Jindros

Ale to víte, že existují i lepší válečné filmy... jenom mě teď žádný nenapadá. :) Dokonalé po všech stránkách. ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)