Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

Sheldra

Fakt jsem se snažila, ale doteď se mi nepodařilo shlédnout film, který by mě přesvědčil o tom, že je Paul Verhoeven schopný režisér. No prostě není. Dřív uměl aspoň šokovat. Dneska točí tak, že si nejsem jistá, jestli se nesjel nějakou holandskou travkou. Jinak by za válečné drama nemohl vydávat krávovinu, kde logika vzala nohy na ramena s první klapkou a u které usínám ve chvíli, kdy bych měla samým napětím drtit opěradla. To teda sorry, Paule! ()

GILLWANDER

Skvelá podmanivá atmosféra, správny výber postav, kvalitný holandský režisérsky prístup a dej, ktorý na prvý pohľad záujme každého. Jeden z filmov s vojnovou tématikou, ktorý sa nehrá na niečo viac než v skutočnosti je. Nie je zbytočnosťami obsiahnutý a ukecanými dialógmi strpčovaný. Akurát naservírovaný. ()

sofiapetra

Takhle nějak si představuji život skutečné hrdinky z masa a kostí - i přes milion životních přemetů a nepřízeň dobových reálií plachtit si životem, jak nejlíp a nejhrději dokážu. Jednu hvězdu ubírám za ten telenovelovský začátek a za zbytečnou jistotu, že se nemusíme o hlavní postavu bát, vždyť přece všechno přežije. ()

applause

Tento film mě překvapil. Čekala jsem, že tady budou zaběry z války, ale naštěstí tomu tak nebylo. Jen byl příběh do války zarámován. Příběh byl zajímavý, hlavně život hlavní hrdinky. Snímek ukazuje život žen za války, které musely být herečky a být v jednom s gestapem, aby nepřišly o krk. Vše není, tak jak se zdá, tak bych popsala celý film. Doporučuji. ()

kagemush

Ševče drž se svého kopyta - tak tohle rčení asi pan režisér nezná. Bylo to nevěrohodný jako jakákoli jiná akčňárna z let válečných (tedy né taková hovadina jaké třeba Zahráněný matlák Ryan, ). Což zamrzí, páč téma zajímavý. Takže i nadále pro mě pokud akční drsárna s kulisou války tak třeba Stará puška, pokud něco drama mrazivého tak třeba Armáda stínů. Tohle pro mě průměr  a zmařená příležitost (stejně jako třeba Habermannův mlýn). ()

Hennes

Můj oblíbený film. Je to perfektní mix všeho, kde si snad každý najde své. Film je napínavý, má dějový spád a dává nám trochu jiný pohled na válku. U toho se nemůže nudit nikdo, válka, emoce, sex ... ()

Martin741

Reziser Paul Verhoeven /Total Recall, Basic Instinct/ natocil dost priemerny a miestami aj nudny film. Postavy maju len minimum emocii a celkovo Zwartboek uz podla mna nema na predosle Verhoevenove diela. Matthias Schoenaerts - vie hrat ? Nevie hrat ? Tot otazka, plati mimochodom i pre herecku carice van Houten 50 % ()

vydumnica

Black Book je pre mna novinkou, doteraz som o tomto filme nepocula. Z 2.svetovej vojny tu uz bolo tolko filmov, tento je predsa v niecom iny. Hlavna hrdinka je Zidovka, ale svojim vzhladom, povahou a spravanim sa lisi od typickych zidovskych zien, ktore pozname bezne z filmov. Tato dievcinka posobi nebojacne, sebavedomo a miestami skoro az bezstarostne. A emocie? Pozor, spoilery. Cakala by som, ze prejavi vacsi zial po tom, co jej zavrazdia celu rodinu. A ked pride o ukryt, docasny domov, akoby si z toho nic nerobila! Emocie, to mi tu chyba...ale film vobec nenudi, jeden zvrat za druhym, stale sa nieco deje. Najde sa tam aj zopar zartovnych situacii asi na odlahcenie deja. Dobry vyber hlavnych hercov. Celkovy dojem 70%. ()

dezorz

Akcna drama z druhej svetovej vojny hrajuca na city a moralku, ktora kvoli vysokemu rozpoctu je prezentovana ako uzasne umelecke dielo. ()

shyster

Filmy s nálepkou "Podle skutečných událostí" beru opravdu vážně, a tak když mě ve filmu zarazí hned několik momentů, kdy realita jde stranou, nechtějte, abych byl spokojen. Je pravda, že film svižně běží, herci nehrajou špatně, ale film podle skutečných válečných událostí zůstane pro mě jen Schindlerův seznam. ()

bogomira

No nebylo to úplně špatný, taková uchrochtaná (v originále) Mata Hari. Nějak mi to připomnělo starší Shining Through, kterej byl ale slabší a hudba mě bůhvíproč vzala pár let zpátky, když jsem hrál jednu z prvních Medal of Honor. Takže resumé je, že originální mi to nepřišlo ani trochu, ale dobře koukatelný určitě. I díky šikézní Carice. ()

Petoss1

Krása, krása aj s krásnou Carice aj s krásnym príbehom z nepekného obdobia. Ano je to vojnový film ale pre laikov ktorý si pod týmto pojmom myslia že sa tam budú sekať náckovia s ruskymi gerojmi a potom zistia že to je bez krvy tak nech si pustia radšej Enemy at the Gates.Jedna veľká hviezda za realistický pohľad na svet a ešte jedna ktorá dokázala že Verhoeven nezapadol (mimochodom môj obľúbenec) prachom. 88% ()

Nach

Mírně zdlouhavé, ale skutečně kvalitně stavěné válečné drama. Navíc velice originální, což je plus hvězda navíc. ()

4daPeace

Verdikt: Uzasna hlavni predstavitelka, ktera by mela byt bezpochyby ohodnocena kritiky ci nejakou cenou, podmaniva hudba a celkove vubec vyborny film, snad az na sceny v interierech, ve kterych dochazi ke strelbe, ty pusobi strasne nerealne az komicky. ()

Wladi.mir

Dlouhý thriller o kterém jsem si myslel, že mě bude bavit, ale opak je pravdou. Zkrátka jsem nedostal to co jsem čekal. ()

tomtomtoma

Tenhle film zdobí především chytrost, kterou dokáže působit na diváka. Ať už je to hutná atmosféra tehdejší doby, šarmantní hlavní hrdinka, napětí, zlomové události, nebo vykreslení pravých charakterů hlavních hrdinů. Verhoeven strávil v Hollywoodu hodně času, aby se to do jeho tvorby významně promítlo. A výsledkem je tato podívaná, která většinu nadchne a budou se nad ní rozplývat. A svižným tempem odhaluje svůj příběh. O touze přežít, o touze pomstít se, o touze milovat, o touze zbohatnout, o touze ponížit. Hlavní postavou je mladá Rachel Stein alias Ellis de Vries (půvabná Carice van Houten), která chce především přežít v úkrytu hrůzy druhé světové války. Události životní pouti ji ovšem vláčí ve všech krásách i strastích života. Dává i bere jí lásku, dává i bere jí smysl, dává i bere jí naději. Vkládá do svých nebezpečných hrátek celý svůj život a rafinovaný důvtip, aby jí následně lidská zášť, chamtivost a zloba srážela na kolena. Z každé nebezpečné situace lze ale nalézt také východisko. Jedním z vrcholných představitelů Německa v Holandsku je Ludwig Müntze (zajímavý Sebastian Koch), který si uvědomuje zbytečnou krvelačnost raněného zvířete v posledním tažení. Výraznou postavou holandského odboje je opěvovaný Hans Akkermans (dobrý Thom Hoffman), kterého žene vpřed především jeho vlastní touha a cíl. Z dalších rolí: bezstarostná a užívající si Ronnie (Halina Reijn), sadistický nacista s vlastním plánem Günther Franken (Waldemar Kobus), vůdce odboje toužící po pomstě Gerben Kuipers (Derek de Lint), zákeřný německý generál Käutner (Christian Berkel), nešťastně zapletený notář Wim Smaal (Dolf de Vries), zlodějský agent Van Gein (Peter Blok), či další členové odboje Rob (Michiel Huisman), Tim Kuipers (Ronald Armbrust), Kees (Frank Lammers), Joop (Matthias Schoenaerts) a Theo (Johnny de Mol). Výsledkem je podívaná, kde se vraždí, kde se bojuje za holé životy, kde se snaží přelstít nepřítele i bližního svého a kde se touží po přežití, nebo po bohatství. Podívaná je udělaná snad až v marnotratném stylu, ale dokáže zapůsobit. ()

C0r0ner

Typická Verhoevenova řežba, parádní dobový příběh, skvělí herci..., akorát to bylo tak příšerně natahané a zdlouhavé, že jsem mezitím doma stihl udělat spousty věcí a o nic jsem vlastně nepřišel. Mít to o hodinu méně, byla by to paráda, ale takhle jsem se fakt dost nudil, a proto to nižší hodnocení. 55% ()

laik_60

Na môj vkus ten film bol príliš "thrillerovitý", :). Scenár s réžiou dobrý, ponechávajú diváka ustavične v napätí, netušiac "na koho napokon tá zrada padne" skoro do samého konca. Za perfektný a sympatický výkon van Houtenovej pridávam bodík naviac. ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)