Průvodce k rozpoznání tvých svatých

• USA A Guide to Recognizing Your Saints (více)

Příběh vychází z režisérova života, zvláště z let dospívání, které prožil v newyorské čtvrti Queens. Když se Dito po dvaceti letech vrací z Kalifornie zpět domů, je nucen se vyrovnat se všemi démony minulosti. Jeho otec je těžce nemocný a Ditovi přátelé z mládí skončili buď na ulici, nebo ve vězení. Při vzpomínání na divoké roky adolescence, plné užívání drog, rvaček či prvních sexuálních zkušeností, Dita zachvátí pocit viny, že jemu jedinému se podařilo překonat hráz své čtvrti a odejít do velkého světa. Při hovorech se svým otcem poznává, kdo byli jeho opravdoví přátelé. (oficiální text distributora)

Jordan

vydarený autobiografický film s veľmi vydareným (a výstižným) názvom, veľmi vydareným castingom a dusnou atmosférou letného queens-u osemdesiatych rokov, ktorá mi pripomenula "staršie" filmy z newyorských štvrtí (napríklad bronx tale, ale aj scorseseho prácu s geografiou týchto zákutí); formálne používanie scudzovacích efektov odkazujúcich na "knihu" (titulky, brechtovské predstavovania sa hercov pozerajúcich sa do kamery...) pôsobia paradoxne nie scudzujúco, ale vytvárajú pocit väčšej autenticity; plastickosť, reálnosť, autentickosť a životaschopnosť VŠETKÝCH vzťahov je tu naozaj na vysokej úrovni a film má aj silné, emocionálne, katarzné okamihy; a downey je sympaťák - záverečná scéna je veľmi silný záver filmu; ()

Smok

Ulice v Queense a život na nich sa s nikým neserie. To je fakt. Dito ako režisér a autor scenára o tom zrejme vie svoje. Jeho autobiografický príbeh je zmesou nadávok, bitiek, smrtí, násilia, sexu, drog a čojaviemčoho ešte. Proste čistý destilát chudobnej štvrti. Príbeh tak negatívny, že som normálne mal po dopozeraní horkú chuť na jazyku. Ale tak sa to má robiť, skvelé Dito, ale nemenil by som s tebou. ()

teutates

Silné spracovanie danej témy... síce to nie je nič nové a občas mi dané spracovanie úplne nesadlo ale ako celok zaujímavé a pútavé. Herecky mrazivo zvládnuté, časovo prijateľné dielo z "ghetta"... 7/10 ()

Campbell

Tenhle film měl na víc. Je to další obyčejný film drsných dětí z ulice, ale bohužel to je vše, všechno sice vygruntovalo do parádního závěru ale plno scén je totálně o ničem. Naneštěstí tu hrajou výborní herci v čele s Palminterim. A hudba je parádní. Ale bohužel jak jsem řekl mohlo to být lepší. Zase nadruho stranu jestli je to podle života režiséra tak to chápu. ()

FrodoF

Nebylo to špatné ani ničím vyjímečné. Pohled na newyorské ulice 80. let byl zajímavý, linie odehrávájící se v součastnosti mi přišla skoro zbytečná. Palminteri a Downey Jr. jsou skvělý, stejně jako mladí herci. ()

SeBig

Další film co mě fakt emočně dostal, protože sem byl spraženej jak popkorn. Když se dotoho vžijete, tak je to fakt dobrej film. Hlavně ta hudba u toho geje jak hrála ta byla top. ()

MontyBrogan

Neurotický a roztržitý strih aj scenár sa snaží o cool nelineárne rozprávanie príbehu. Shia hral celkom presvedčivo, Channing mi nevadil, ale so skúsenejšími hercami to už bolo trochu horšie. Chazz Palminteri tu mal určitú charizmu, ako sme už uňho zvyknutí, ale myslím si, že dostal príliš ťažkú rolu, aby na to jeho herecké schopnosti stačili. Párkrát bol jeho prejav na hrane a vo vypätej scéne v kúpeľni, keď sa háda so synom, už som mu tie emócie neveril takmer vôbec. Ako ďalší kameň úrazu mi pripadal Robert Downey Jr., čo ma samého celkom prekvapilo. Väčšinu času tam proste iba bol. Sedel alebo stál a zadumane pozeral nevedno kam. To aby sa divák potešil, že keď je do role hlavnej postavy v neskoršom časovom období ( v súčasnosti) obsadený tiež známy herec, bude to stáť zato, aj keď dominantný príbeh spomienok vo finále pominie. A stálo? Nijak závratne. Skončilo to, ako sa aj dalo čakať. Bavil som sa však najmä príbehom nespútaných mladíkov v uliciach, ktorí si chodia von pre monokel a domov potom ako na výsluch. Videné v rámci Season Challenge Tour (týždeň s filmom o dospievaní). ()

HellFire

Na jednu stranu jsem nesnasel chovani techhle mladych lidi, na druhou stranu bylo zajimave divat se na setkani po x letech. A navic v tom ucinkuje muj oblibenec Robert Downey Jr. ()

ARI50

Mám rád když se sejde dobrá parta ve filmu, pak se musí umět stím naložit protože příběh nebo prostředí nezvládne vše škoda. Aspoň že herce jsem měl rád možná kdyby to dostal někdo jiný bylo by to mnohem lepší. ()

MeanWhile

Docela "pohodovej" příběh. Že to bylo z vlastního života pana režiséra, to jsem se dozvěděl až po shlédnutí filmu. Celkově musim říct, že jsem možná čekal víc, ale i tak to byla docela dobrá podívaná. Na celý film jsem se díval hlavně kvůli Robertu Downeymu Jr. a Shiaovi LaBeoufovi, takže jsem byl spokojen. Jen mohlo být více scén s dospělým Ditem, aby se více objevil Downey, ale i tak, když toto opomenu, se mi velmi libil příběh. Prostředí, takové nemám rád, ve filmu mi to takhle nevadilo tak, ale v reálném životě bych to nepřežil. ()

Morholt

Mě tady chyběla nějaká nit, nějaký příběh, který by celý film ohraničoval. Takhle to byla z mého pohledu jen sonda do drsného dětství v jedné z newyorských čtvrtí, se kterým se hlavní hrdina snaží nějakým způsobem vyrovnat, ale ten styl nalezení rovnováhy mi přišel polovičatý. Zahrané to bylo dobře a dokonce mi sedl i hezoun Tatum, ale ani přes přesvědčivé výkony všech zúčastněných mě film nedokázal vtáhnout do děje. Škoda. 50% ()

5150

70%.. Zajímavý příběh a přesvědčivé herecké výkony všech, to jsou největší přednosti filmu. Navíc potěší i několik zdánlivých maličkostí - mj. v titulcích avizovaný Eric Roberts má na konci krásnou mini roli. // Febiofest 2007 ()

Lacike

Musíte byť absolútne samoľúby, keď napíšete knihu o svojom dospievaní a potom ju ešte aj zrežírujete. Dúfal som, že to bude niečo ako Príbeh z Bronxu, ale je to príliš špinavé hnusné a postavy nepríjemné. Nielen že by som s nimi nechcel mať nič spoločné v skutočnosti, ale ani ma nebavilo sledovať ich príbehy. Trochu mi to pripomínalo filmy od Harmony Korinea. Film zaujme hlavne hviezdnym hereckým obsadením, ktoré sa ale do toho prostredia príliš nehodí. Chcelo to skôr nejakých neznámych hercov. Ale Robert Downey Jr. tu predvádza ešte niečo iné ako jeho tradičnú súčasnú Iron Manovskú škatulku a na konci ma potešil Eric Robets. Mihne sa len na pár sekúnd, ale aj behom nich z neho vyžarovala neskutočná charizma. Škoda, že sa utápa v totálnych sračkách. 4/10. ()

Johny_fork

Oceňuji filmy, které nás zavedou na místa, kam jiné ne. Downey zde prakticky nehraje, zato Shia se činí a do té role se vyloženě hodí. Pouliční způsob natáčení zaujme, postavičky jsou víceméně zajímavé, ale s přibývajícím časem tak nějak nepřichází nic, co bychom nevěděli na začátku. Ve výsledku tak film působí lehce zbytečným dojmem. ()

Dale

Downey bol určite na drogách, keď videl v príbehu Dita Montiela (a v ňom samotnom) nejaký potenciál. Taký nudný film z dospievania som ešte nevidel. Sledovať partičku nímandov ako sa poflakujú po Queense, riešia nejaké graffiti a iné sprostosti a celý film sa nič nedeje, to je fakt opruz. Práca Montiela ako režiséra je jedna katastrofa - celá koncepcia filmu - kamera, strih, opakujúce sa dialógy... ale Montiel ako scenárista to je ešte väčšia katastrofa. Také príšerné dialógy sa len tak nevidia, tie postavy vkuse melú, ale nič nehovoria, úplne prázdne reči, ktoré nemajú ani hlavu ani pätu, hlavne že je v každej vete nejaká piča alebo opíchat, aby to pôsobilo drsne a reálne. Príšerný film príšerného tvorcu (videl som od neho ešte 2 ďalšie filmy, tento film nie je ani náhoda, ani debutantská daň, Montiel je proste brídil) 30% ()

tomeš

Někdy se láska tak maskuje, že je nejen k nepoznání, ale i k nevydržení. Originální (není divu, že si scénáře všimli na Sundance), dobře a místy vynalézavě zpracované (viz ta zvláštní zvuková stopa při jízdě metrem na Coney Island), až si člověk ten starý Queens téměř oblíbí. Dobrý casting, zaujme i Channing Tatum, v jedné ze svých prvních, neškatulkovacích rolí. ()

F.man

Queens, bordel, gangy... V tomhle prostředí vztah otce, zakořeněného ve čtvrti a "hodného" syna toužícího po změně. Život v takovéhle čtvrtu asi není úplně pohoda jazz, přesto Guide to Recognizing Your Saints to zdaleka nevěŕím. Nedokážu si představit, že Dito Montiel byl opravdu takový bourák, jak to tady ukazuje a spíše rád kouká na Město Bohů. Na druhou stranu některé fragmenty jsou natočené hodně zajímavé (střihy při otcově kolapsu) a zpětný vztah funguje taky výborně. Takže tak nějak napůl... I'm a fucking piece of shit. And that's who I am. ()

PauloZ

Syrové příběhy z chudinských amerických čtvrtí a ghett mám vcelku rád. Hlavně kvůli své reálnosti a zvyku nekorektně a neuhlazeně tyto témata zpracovávat, díky čemuž se divák opravdu vcítí do rolí herců a poznává drsné a nebezpečné venkovské prostředí. Pro tenhle film hraje jako plus ještě jakási skutečná předloha, takže jsem celkem spokojený, ale musím se držet při zemi a na 4* to nevytáhnu. Je to drsné, zajímavé, dobře napsané, skvěle zahrané, ale nechytlo mě to u srdce jak bych rád. Za poslední dobu také nejvulgárnější film, což ale u těhle témat není vůbec na škodu, ba naopak. 3,5*. ()

Paxxx.cz

Pár lidí tu trefně napsalo, že jde o bylo nás pět po americku ( i když vlastně parta má jen čtyři členy to je ale jedno ). Musím pochválit hlavně výběr herců a příběh. Vcelku jde o další z mnoha filmů, který je tak něco mezi třema a čtyřma takže pro mě 3+. ()