30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

Caszidy

Výborný upírský horor ozvláštněný zasazením do polární krajiny/městečka. Josh Hartnett i Melissa George jsou vhodně zvolená ústřední dvojice. Co však byl majstrštyk bylo obsazení Dannyho Hustona. Jeho vůdce upírů je vpravdě děsuplný. Ostatně kompletní animální pojetí upírů má něco do sebe. Škoda jen, že Ben Foster nedostal trochu větší prostor. PS: v žádném případě se nedívejte na sequel: http://www.csfd.cz/film/264592-30-dni-dlouha-noc-doba-temna/ a pokud Vám to přeci jen nedá a budete se pídit po pokračování, zkuste si aspoň nejdříve přečíst komentáře k tomuto "skvostu", třeba Vás zachrání od promarnění 92 minut života. ()

GeusX

Velmi solidní upíří brutal horor, kterému však na vyšší hodnocení chybělo více té hororové atmosféry, u které šlo ještě více přitlačit na pilu. A trocha více objasnění oné upírské mytologie by na škodu nebylo. 79% ()

Silence

Největším problémem 30 dnů dlouhé noci jsou mezery mezi výborným začátkem, několika scénami uprostřed a povedeným koncem. Ty totiž vyplňuje průměrná vata, která místy opravdu nudí. Také fakt, že skupinka lidí přežívá třicet dnů v beznadějných podmínkách mi občas připomněly jen nápisy s "počítadlem dnů". V podstatě bylo jedno, zda je pátý či dvacátýpátý den, bolestivě chybí silnější gradace. Proto právě konec, který je sám o sobě výborný a působivý, tak trochu do filmu nepasuje. Není přirozeným vyústěním zvyšující se beznaděje, ale spíše jakoby hloupým a zbytečným rozhodnutím hlavního hrdiny v situaci, kdy o nic nejde. Stačilo přece jen chvilku počkat a vše by se vyřešilo samo. Dvacet devět dnů se nic nedělo, proč najednou takový spěch? Co naplat, že lokace byly nádherné a kamera plná nápadů, když jsem totálně postrádal stísněnou a někdy vůbec jakoukoliv atmosféru... Pro mne tak trochu promarněná šance. 6/10 ()

bouncer

Vizuálně krásné a povedené...příběhově a hlavně hororově podprůměrné. Zmiňované hororové klasice Věc nesahá ani po kolena. ()

BigDeal

Na pokojné mestečko padajú ticho snehové vločky, nad domami sa tiahnu šeré mraky, v snehu vidno červené škvrny a v celom okolí cítiť strach a beznádej...no stačí maličkosť a všetko sa môže znovu razom zmeniť v zúfalé výkriky a brutálne krvavé jatky. Atmosféra a hlavne vizuálna stránka sú tu zvládnuté výborne, upíri (alebo čo to bolo) sú štýloví, milo som bol prekvapený aj Joshom Hartnettom, nakoľko som s ním nemal nejaké skúsenosti a nevedel som, čo môžem od neho čakať. ()

Avalon820

No to jsem si zase jednou vybral skvost. Předpoklady byly více než dobré - kladný ohlas, dobrý režisér, atraktivní nápad i prostředí a navíc podle oblíbeného komixu. Výsledek? Škoda slov. Všechno špatně (dobrá - kvalitu námětu a vizuálního provedení nelze tomuto veledílu upřít). Utahané, nudné, nezajímavé, co dialog, to jako hřebíkem do ucha, charaktery vypatlané, stavění klišé nad klišé a neuvěřitelně jednotvárné od začátku do konce - to vše činí z tohoto filmu mě naprosto nepochopitelně opěvovaný samozvaný kult. Horory mě nikdy zvlášť nebraly a filmy jako tento mi připomínají proč. ()

McClane

Nevyhledávám horory, nemusím Joshe Hartnetta, ale přesto jsem strávil příjemné dvě hodiny u filmu, který by mohl býtt mnohem krvavější, ale naštěstí není, přesně podle hesla méně je někdy více. Věřím, že někdo uvěřitelnější v roli šerifa by pozvednul film o pár procent výše, protože Hartnett furt vypadá jaky kdyby právě dodělal střední. ()

adamo_znk

rozhodně za poslední roky pro mě nejlepší klasickej horor. upíři vynikající, děsivý jak hovado. atmosféra skvělá, depka jak hrom, brutální dost, sekera jako nástroj zkázy kultovní. Herecky bez chyb ... Harnett uvěřitelnej šerif, Ben Foster super a Dannho Hustona už se budu asi do konce života bát. no, nemam nic co bych vytknul. takhle má vypadat pořádnej survival horor !!! ()

Hwaelos

Uf, tak tohle byla atmosféra hustá jak puding. Trochu mě překvapilo, že expozice děje přišla už tak brzy a dál už byli jenom skrývačky (trochu škoda), ale nějak mi nejde rozebírat, co se mi nelíbilo na filmu, který mě zakoval do křesla. Jsem zvědav na komiksovou předlohu... "Brzy přijde svítání a budeme se na něj dívat spolu...":) ()

brutale

Do mixéra hodený časom preverený film "The Thing" (prostredie) plus "The Descent" (sample a časť vizáže upírikov, ktorí mali zuby ako jazdec so snímky "Sleepy Hollow"), mňa až tak neohromil, nakoľko ani dvoj-stranový scenár vás moc nepotrápi, akurát ma štvalo dementné chovanie upírov... Mladšie ročníky budú však priasť blahom. ()

Terva

Zbožné přání každého upíra!!! Tak jo, pojďme sledovat poslední západ slunce a pak čekat, co se bude v noci dít. Městečko Barrow si prožije své. Jen počkejte....jste bezmocní proti tomu, co přijde. To chladno nezpůsobilo počasí, to se blíží smrt!!! Strašně moc rychlé záběry. Přesun na půdu Charliho Keise není vidět. Dům má zatlučené okna i dveře a stejně Issac proleze oknem a jeho syn vyjde dveřmi...tak co to je? Od dne 18-tého až po den 27 se nic neděje a pak přijde další blbost....Co to provedl: The one who fights. ()

Ouwen

Mě to moc nezaujalo 3*,, ale zase lepší, než dvojka :-D,, která umě probudila nervyy, po kterých jsem film rozdupal ;-D ()

Dale

Extra rýchli a super silní upíri, to mi až tak nereže. 30 dňová noc v odľahlom mestečku, to sľubovalo aspoň dobrú atmosféru, no ani tú som tu nepostrehol. Tá noc ubieha celkom svižne - 10 dní, 20 a už svitá. Na tom pôjde by skupinka vydržala tak 2-3 dni, kým by ich tie krvilačné potvorky našli. Celé to bolo až príliš pritiahnuté za vlasy, vrátane toho blbého konca. Niekoľko krvavých scén bolo slušných, inak slabota. ()

moviesfan

Po dlouhý době konečně horor s výbornou atmosférou. Mám rád horory s upírama, a tenhle mi vyhovoval. Maximálně. Hodnocení: 80% ()

MrCreosote

I přes atmosférické prostředí Aljašky (v zimě a sněhu se všemožnému neřádstvu výborně daří, viz Carpenterova Věc) a dravou režii Davida Sladea zůstává mým nejoblíbenějším upírským filmem Soukupova Svatba upírů. ()

JohnCZ

Nejsevernější město na Aljašce, kde krví zbrocenými ulicemi pochoduje armáda agresivních krvesajů, mrazivá atmosféra, skvělý vizuál. Čekal jsem levné béčko, ale k mému překvapení dostal spíše hororový blockbuster, kde se krví sice nešetří, ale film má i další kvality - dobře vypadá, umí napnout a je velice dobře zmáknutý i po stránce režie. ()

villon17

Po zhlédnutí traileru se mi film moc nezamlouval, protože zde upíři byli vylíčeni jako krvežíznivé postavy bez rozumu, což mne zaskočilo, jelikož já tato stvoření vidím jako vysoce inteligentní, myšlení schopné, ale zároveň záporné bytosti. Přesto jsem milovníkem hororů a nakonec jsem do kina šla a byla jsem mile překvapena. Nebyli zde žádní levní, uječení studenti, kteří se snaží dostat před kameru. Děj měl spád, nechybělo napětí, oceňuji nápad a hlavně horor nekončil běžným happy-endem. Zároveň k mému potěšení o upírech nebyla zmínka. Pouze je připomínali a sami o sobě prohlásili, že už nechtějí být ničím jiným než zlým snem. ()

Skrk

Parádní mrazivá atmosféra, nevychovaní upíři a super gore scény. Josh Hartnett to se sekyrou umí! ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci